Rising Tide: جزر و مد در دنیایی فراتر از کره زمین

Rising Tide: جزر و مد در دنیایی فراتر از کره زمین

هواداران سری بازی های Civilization همواره قابلیت های منحصر به فرد آن را می ستایند. این سری بازی ها در سبک استراتژی مرحله ای (Turn Base Strategy) بوده و با بازی هایی همچون Rise of Nation و Age of Empires (که البته هر دو با الهام از Civilization ساخته شده اند) متفاوت است. سطح نقشه بازی به کاشی های متعددی تقسیم شده و بازیکنان می توانند در هر مرحله برای هر کدام از اجزای بازی (شامل نیروهای نظامی، کارگران، کاروان های تجاری، شهرها و …) تنها یک عملکرد تعریف کنند. به طور مثال نیروهای نظامی در هر مرحله قادر خواهند بود تنها یک بار در کاشی های اطراف خود جا به جا شده و یا به نیروهای دشمن حمله کنند. (ساز و کاری مانند بازی شطرنج)

نسخه های قبلی این بازی که همگی شامل تمدن های تاریخی سرزمین های مختلف بودند با استقبال فراوانی در بین علاقه مندان به بازی های کامپیوتری مواجه شدند و منتقدین بازی های کامپیوتری متفق القول سری بازی های Civilization را جزو بهترین بازی های سبک استراتژی می دانند.

c-gameplay

روش بازی در Civilization

این بازی ابتدا توسط شرکت انگلیسی Francis Tresham به صورت یک بازی تخته ای (مانند راز جنگل) در سال 1980 به بازار عرضه شد و برای اولین بار سیستم درخت تکنولوژی (Tech Tree) را ابداع نمود. این سیستم بعدها به نسخه رایانه ای این بازی که اولین بار در سال 1991 توسط کمپانی MicroProse تولید گردید به کار گرفته شد. طراح این سری از بازی ها، برنامه نویس مشهور آمریکایی-کانادایی، سید میر (Sid Meier) است که از مشهورترین طراحان بازی های کامپیوتری به شمار می رود.

پادشاهان و رهبران تاریخی مختلفی در سری بازی های Civilization به تصویر کشیده شده اند که از آن ها می توان به کوروش، داریوش، هارون الرشید، رامسس، آگوست سزار، اسکندر مقدونی و ژوزف استالین اشاره کرد.

Darious

تصویر داریوش اول هخامنشی در Civilization V

جدیدترین نسخه بازی با نام Civilization: Beyond Earth در 24 اکتبر 2014 منتشر شد و پنجره ای تازه را به روی هواداران این سری از بازی ها گشود. این بار بازیکنان نه بر روی سیاره زمین که بر روی کرات دیگر اقدام به ساخت شهرها و تمدن های خود می کنند. این نسخه بر خلاف تمامی نسخه های منتشر شده تا کنون، در آینده اتفاق می افتد و انسان ها به دلیل فاجعه “اشتباه بزرگ” که زمین را غیر قابل سکونت کرده تصمیم به ترک این سیاره و سکنی گزیدن در سیاره های دیگر گرفته اند.

ایجاد یک بازی جدید در این نسخه نیز با نسخه های قبل اندکی متفاوت است. در نسخه های قبلی، کاربر می توانست رهبر و تمدنی تاریخی با خصوصیات مشخص را انتخاب نماید، اما این بار گزینه های بیشتری برای تنظیمات تمدنی که انتخاب می کنید، در اختیارتان قرار داده شده است. یکی از این گزینه ها انتخاب سرمایه گذار (اسپانسر) برای سفر فضایی شماست. سرمایه گذاران شرکت هایی از قاره ها و منطقه های گوناگون زمین هستند که هر کدام خصوصیات و امکانات منحصر به فردی دارند. پس از انتخاب سرمایه گذار، جامعه پایه ای که می خواهد با سفینه فضایی به سیاره مورد نظر برود انتخاب می شود که گستره متفاوتی از دانشمندان تا هنرمندان را شامل می شود. انتخاب نوع سفینه فضایی نیز به عهده کاربر گذاشته شده است و هر کدام از آن ها امکانات متفاوتی (از نمایان کردن کل نقشه تا شروع کردن بازی با 100 انرژی اضافی) را در اختیار بازیکن قرار می دهد. کاربر بعد از آن محموله ای که قرار است با خود به سیاره جدید ببرد انتخاب می کند که گستره ای از نیروها (نظامی، کارگران، شهروندان و …) و یا زیرساخت ها (بیمارستان و …) را شامل می شود. سپس نام و نوع سیاره مشخص می گردد که ساز و کاری شبیه انتخاب نوع نقشه در نسخه های قبلی دارد.

نکته جالب توجه بعدی تفاوت در ساختار درخت تکنولوژی موجود در این نسخه با بقیه نسخه های Civilization است. این بار بر خلاف ساختار خطی، شاهد ساختاری شبکه ای هستیم که فاقد هر گونه خط مشی کلی برای انتخاب و پیشرفت در تکنولوژی های مختلف است. این ویژگی، اندکی کار را سخت می کند اما در مقابل کاربر در انتخاب سمت و سوی پیشرفت تکنولوژی جامعه خود، اختیار تام دارد و می تواند بر اساس هدفی که برای پیروزی در بازی انتخاب کرده است، تکنولوژی های مورد نظرش را فعال نماید. درخت تکنولوژی جدید، در ابتدا برای من نیز که از طرفداران پر و پا قرص Civilization هستم اندکی گیج کننده بود، اما پس از مشخص شدن هدف و پیشروی در روند بازی، نه تنها واضح و روشن شد، بلکه قدرت انتخابی که توسط سازندگان بازی در این خصوص اعمال شده، لذت بازی کردن را دو چندان نمود.

c-techtree 1

ساختار درخت تکنولوژی در Civilization V

c-techtree

ساختار درخت تکنولوژی در Civilization: Beyond Earth

محیط بازی، حالتی علمی تخیلی به بازی داده است و موجودات فضایی به خوبی طراحی شده اند. در مقابل طراحی منوها و پنجره های بازی ضعیف است و از رنگ بندی مناسبی هم برخوردار نیست. راهنمای همیشگی سری بازی های Civilization نیز در این نسخه فعال و در بسیاری از موارد (باز هم مثل همیشه) اعصاب خرد کن است. امکانات تعاملات سیاسی در این نسخه بسیار بیشتر تحت تاثیر نحوه حکمرانی و میزان قدرت و پیشرفت تمدن انتخابی کاربر بوده و تقریبا هر تصمیم و اقدام کاربر بر روی رابطه تمدن ها با یکدیگر تاثیر می گذارد.

سایت ها و رسانه های نقد و بررسی بازی های کامپیوتری همگی امتیازهای بالایی را به این بازی اختصاص داده اند. به طور مثال IGN امتیاز 8.7 و Gamespot امتیاز 7 از مجموع 10 امتیاز و Metacritic امتیاز 81 از 100 را برای آن ثبت نموده اند.

اکسپنشن Rising Tide

در نهم اکتبر سال جاری (کمتر از دو هفته قبل)، نخستین اکسپنشن این بازی منتشر شد و تنها در روزهای نخست توجه منتقدین را به خود جلب کرد. (به طور مثال سایت Metacritic امتیاز 80 را به آن اختصاص داده است.) این اکسپنشن ویژگی های منحصر به فرد و جالبی را به باری اضافه می کند که در ادامه به آن می پردازیم:

 • امکان تاسیس شهرها بر روی اقیانوس.
 • امکانات جدید برقراری روابط دیپلماتیک: علاوه بر اضافه شدن چند خصیصه برای رهبران، یک تمدن جدید با نام North Sea Alliance به بازی اضافه شده است.
 • زیست بوم های جدید: دو زیست بوم جدید با نام های زیست بوم منجمد و زیست بوم اولیه به بازی اضافه شده اند. زیست بوم منجمد همانطور که از نامش پیداست محیطی سرد و برفی را شبیه سازی می کند و زیست بوم اولیه، سیاره ای جوان را به تصویر می کشد که فعالیت های زمین شناسی و ژئوتکنیکی در آن شدت بیشتری دارد.
 • رفتار مختلف موجودات فضایی در زیست بوم های مختلف: به طور مثال در زیست بوم منجمد این موجودات به آرامی حرکت کرده، اما جان سخت تر هستند.
 • به کارگیری موجودات فضایی برای حمله به دشمنان
 • اضافه شدن منابع جدیدی با نام Diplomatic Capital که توسط آن می توان توافقنامه های دیپلماتیک منعقد و یا خصیصه های سیاسی جدیدی را فعال کرد.
 • عتیقه های صنعتی: این اکسپنشن همچنین صنایع قدیمی مربوط به موجودات فضایی و یا ایستگاه های قدیمی فضایی مربوط به کره زمین را به صورت عتیقه هایی در سطح نقشه پخش کرده است و بازیکن با بدست آوردن و ترکیب آن ها می تواند از امتیازات متنوعی برخوردار شود.
 • اضافه شدن چهار سرمایه گذار جدید که شامل اتحادیه خاورمیانه می شود.

c-gameplay-2

قابلیت ساختن شهر بر روی اقیانوس

بازی Civilization: Beyond Earth و اکسپنشن تازه منتشر شده اش Rising Tide تجربه لذت بخش و جدیدی را از بازی های استراتژیک در اختیار علاقه مندان بازی های رایانه ای قرار می دهد. اگر شما همراهان ویندوزسنتر نیز مثل من به فیلم ها، رمان ها و بازی های علمی تخیلی علاقه دارید و از هواداران بازی هایی همچون Mass Effect و فیلم هایی مانند جنگ ستارگان هستید این بازی را از دست ندهید!

وحید وب‌سایت
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

‫4 نظر

 • عباس دشتی گفت:

  شاید،اینجا جاش نباشه، کجا میتونم یه قاب کتابی برای لومیا ۹۲۰ گیر بیارم،و یه محافظ صفحه :cry:

  • ابراهیم محاجری گفت:

   محافظ صفحه رو که از خودمون می تونید بگیرید ولی کیف 920 خیلی وقته پیدا نمیشه.

  • عباس دشتی گفت:

   منظورم،کیف نیست،من خودم قاب ژله ای دارم،گفتم واسه تنوع کتابیشو بگیرم، اونا خوش دست ترن،محافظ صفحم هم ۱ ساله عوض نکردم، پر خط شده، میشه لینک یا اسم وبسایتتون بگین تا نگاهی به لوازم جانبیتون کنم ;-)

  • نوید گفت:

   بالای صفحه نوشته ساری تک( تو نوار مشکی) اون سایت خرید هستش

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.