امروز Wednesday 19 June 2019

Pro Evolution Soccer 2016: تجربه ای فراتر از واقعیت

Pro Evolution Soccer 2016: تجربه ای فراتر از واقعیت

بازی PES 2016 شاید بهترین بازی رایانه ای فوتبال باشد. این جمله ای است که یادداشت نقد و بررسی این بازی در سایت IGN با آن شروع می شود. درست است! بازی PES 2016 بالاخره در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) به بازار آمد و توجه منتقدین بازی های رایانه ای را به خود جلب نمود. قریب به اتفاق منتقدین، این بازی را به خاطر تغییرات شگفت انگیزش تحسین می کنند. برای توضیح بیشتر این موضوع، باید به این نکته اشاره کرد که پیشرفت های این بازی تنها به صداها و گرافیک تماشاچیان و محیط اطراف مستطیل سبز محدود نمی شود. اگرچه نمی توان به یک تغییر و بهبود بزرگ در این بازی که به طور اخص باعث عالی شدن این بازی شده است اشاره کرد. اما از آنجایی که تغییرات در جزئیات کوچک زیادی اعمال شده، بهبود چشمگیری در این بازی نسبت به نسخه های قبلی به چشم می خورد.

PES 2016

PES امسال، با ارائه یک بازی فوتبال روان، با کیفیت و با گیم پلی عالی، آنچه از عصر کنسول PS 2 باقی مانده بود را به لرزه درآورد. اگرچه مقایسه PES 2016 با FIFA به علت عدم انتشار آن تا زمان نگارش این یادداشت، امکان پذیر نیست اما آنچه از نسخه های قبلی PES 2016 مشخص می گردد این است که هر چقدر FIFA به اصول و قواعد ورزشی فوتبال می پردازد، PES بر روی حس منتقل شده به کاربر تمرکز می کند.
نسخه اخیر PES حرکات فیزیکی بازی را برای کاربر محسوس تر کرده است. این تغییرات به هنگام تنه زدن بازیکنان برای جای گیری و دریافت توپ به خوبی مشهود است. اگر چه در نسخه های قبلی این حرکات قابل پیش بینی و تکراری بودند، اما این بار بسیار نرم و واقعی طراحی شده اند. به عبارتی، واکنش ها همه به شرایط بازی بستگی دارد: به طور مثال بدست آوردن یا از دست دادن توپ در یک دریبل به عوامل مختلفی همچون جای گیری بازیکنان، میزان توانایی آن ها و میزان نزدیکی توپ به هر کدام از بازیکنان وابسته است.
این بار بر خلاف نسخه های قبلی، تکل زدن سالم بسیار محتمل تر شده است. دیگر از کارت های رنگی داور مسابقه بعد از هر تکل و سرخوردن بر روی زمین خبری نیست و حرکت تکل به گونه ای طراحی شده که بسته به نوع حرکت بازیکن صاحب توپ تغییر می کند. اما از طرفی به هنگام دنبال کردن یک بازیکن اگر به جای اینکه در زمان مناسب برای تکل ایستاده کلید X را فشار دهید مثل نسخه های قبلی اقدام به فشار دادن بی وقفه آن کنید، داور حتما یک ضربه آزاد به نفع تیم مقابل اعلام خواهد کرد.
از طرفی فرایند حمله نیز به شدت پیچیده شده است. این جاست که متوجه خواهید شد جزئیات تکنیکی که شرکت کنامی (Konami) برای هر بازیکن تعریف کرده است به چه کار می آید. کنترل بازیکنانی که مرکز ثقل پایین تری دارند (مانند لیونل مسی، آگوئرو و کارلوس سانچز) در حالت حمله بسیار لذت بخش خواهد بود. چرا که این بازیکنان به ندرت تعادل خود را از دست می دهند و بعد از هر برخوردی دوباره روی پای خود می ایستند.
کنترل این بازیکنان تفاوت زیادی با بازیکن هایی مانند رحیم استرلینگ خواهد داشت که گام های بلند و شلاقی بر می دارند. چرا که استیل او به گونه ایست که با کوچک ترین برخورد نقش زمین می شود. این تفاوت در کنترل بازیکن ها، یکی از جزئیات کوچک اما مهمی است که بازی را مهیج تر و واقعی تر می کنند.
شوت کردن نیز دچار تغییرات محسوسی شده است. نوع حرکت توپ پس از ضربه زدن به آن به شدت به بازیکن صاحب توپ وابسته است. به عنوان مثال وقتی با بازیکنی مثل ته وز (Tevez) به سمت دروازه شوت می کنید، بر خلاف انتظار به جای اینکه با فشار بیشتر کلید مربع، توپ خیز بردارد، متوجه خواهید شد که توپ با فاصله کمی از سطح زمین و با قدرت بسیار زیادی از زیر دستان دروازه بان عبور کرده و وارد دروازه می شود.

pes-2016-licences
صحبت از دروازه بان ها شد. دروازه بان ها در این نسخه از بازی بسیار فعال تر شده اند. برخاستن سریع از روی زمین بعد از دفع ناقص توپ و حرکات آن ها در چارچوب دروازه متناسب با جای گیری بازیکن ها از تفاوت های شاخص حرکات آن ها نسبت به نسخه های قبلی به شمار می روند.
حرکات دیگر بازیکن ها در میدان نیز متاثر از روحیات و نحوه بازی آن ها در دنیای واقعی طراحی شده است. حرکاتی مانند توپ گیری، جای گیری در میدان، تمایل به بازی با سر یا استوپ های مختلف، همه و همه بر اساس روحیات و تاکتیک های آن ها برنامه ریزی شده است.
نتیجه حاصل از این تغییرات جزئی، سخت شدن مدیریت بازی است. یک تعویض غلط در دقیقه ۷۵ می تواند یک بازی برده را به آسانی ویران کند. به عنوان مثال نگارنده در یکی از بازی ها در پی تعویض فرانک ریبری خسته با یک هافبک دفاعی در۱۰ دقیقه آخر محتمل یک گل به خودی و دریافت یک کارت قرمز گردید!
حرکات هم تیمی ها نیز بسیار حساس و قابل توجه است. مثلا اگر شما یک دفاع آخر داشته باشید که تمایل زیادی به جلو کشیدن دارد، به هنگام حمله می بینید که پا به پای بال های کناری در حال پیشروی است. در این حالت کافی است توپ را از دست بدهید آن وقت خواهید دید که چه فاجعه ای به بار خواهد آمد. می توانید این گونه تمایلات بازیکن های مختلف را با ایجاد تاکتیک مناسب کنترل کنید. اگر چه کنترل بیش از حد توانایی های یک بازیکن می تواند از قدرت و تاثیرگذاری او بر بازی به شدت بکاهد.
در این نسخه، دیگر لازم نیست نگران ترکیب کلیدهای مختلف برای انجام یک حرکت باشید. با یک حرکت ناگهانی یا تو سر توپ زدن می توان از تماشای دریبل های زیبای بازیکنان لذت برد. این حرکات اتوماتیک به گونه ای طراحی شده اند که این احساس به کاربر دست بدهد که مسئول انجام این حرکات آکروباتیک خود اوست و این موضوع لذت بازی را دو چندان می کند. اگر چه کافی است یه قدم اشتباه بردارید تا توپ را دو دستی به دفاع حریف تقدیم کنید.
گذشته از تغییرات اعمال شده در مستطیل سبز، منوی بازی نیز بسیار ارگونومیک (کاربر پسند) طراحی شده است. به طور مثال مسابقات مورد علاقه کاربر در صفحه ابتدایی آن نمایش داده می شوند. از طرفی هر گزینه در جای مناسبی از منو قرار گرفته است که باعث راحتی بیشتر کاربر می شود. البته همه می دانیم که وقتی سخن از نظم و ترتیب در منوهای بازی می شود FIFA همیشه یک سر و گردن از PES بالاتر است.
اگرچه به نظر می آید هنوز خیلی زود است که اعلام کنیم PES 2016 بهترین بازی فوتبال موجود در بازار است، چرا که تاریخ نشان داده باید هفته ها و ماه ها از زمان انتشار بگذرد تا یک بازی جای خود را در اذهان و دل های علاقه مندان به بازی های رایانه ای ای ورزشی باز کند. چرا که در طول این زمان، نقاط قوت و ضعف بازی خود را به کاربران می نمایانند.
در پایان به جرات می توان گفت نسخه جدید Pro Evolution Soccer لذت بازی فوتبال را که دیرزمانی بود از خاطر دوستاران اینگونه بازی ها رخت بربسته بود، دوباره به رگ های آنان باز گرداند. مطمئنا در هفته های آینده جزئیات بیشتری از PES 2016 در فضای مجازی پخش خواهد شد.

نظ شما ویندوزسنتری ها در مورد PES 2016 چیست؟ آیا PES 2016 را بهتر از Fifa 2016 می دانید؟

وحید وبسایت شخصی
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

13 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • محمدباقر گفت:

  با اینکه در مواردی پیشرفت داشته نسبت به نسخه های قبلی خودش اما همچنان دینامیک بازی ضعیفه واقعا ، گرافیک بازی هم با وجود پیشرفت اما همچنان حس زنده بودن رو منتقل نمیکنه ، pes هیچوقت نتونست و نخواهد توانست جای FIFA رو بگیره و همیشه اختلاف فروش این دو بازی بسیار زیاده و طبق آماری که اعلام شد ، نزدیک به ۸۰ درصد گیمرهای آمریکا FIFA بازی می کنند .

  • حسین گفت:

   ما تو آمریکا نیستیم ! و من از سال ۲۰۰۹ به بعد پی ای اس رو به فیفا ترجیح دادم (۲۰۰۲-۲۰۰۸ فیفا میرفتم)

 • abed گفت:

  ببخشید سوالم بی ربط

  میخواستم بدونم موقع نصب برنامه اندروید رو ویندوز فون ۱۰ وقتی گوشی رو به لپ تاپ وصل میکنم تیک developer mode میزنم تو قسمت number of parid device میزنه ۰ یعنی هیچ دستگاهی وصل نشده در صورتی که سیستم گوشی منو بالا آورده. مشکل از چی میتونه باشه؟ ویندوز گوشی من ۱۰ بیلد ۱۰۰۴ و ویندوز لپ تاپ من ویندوز ۸.۱ لطفا راهنمایی کنین ممنون

 • جلیل گفت:

  دوستان کارشناس گوشیم اصلا وارد سایت نمیشه اصلا اینترنتش با این اج کار نمیکنه اینترنت هست تو تلگرام پیام میدم یعنی وصل هست اما وارد سایت نمیشه یه راهی چیزی چاره ایی لطفا

 • جلیل گفت:

  دوستان کارشناس گوشیم اصلا وارد سایت نمیشه اصلا اینترنتش با این اج کار نمیکنه اینترنت هست تو تلگرام پیام میدم یعنی وصل هست اما وارد سایت نمیشه یه راهی چیزی چاره ایی لطفا….؟؟؟؟

 • سلام گفت:

  آقای محاجری آقای راد مهتاب خانم تورو جان عزیزانتون کمکم کنید
  من دانگرید کردم ۸.۱ اما حالا نمیتونم وین رو بگیرم ده رو بگیرم! هرچقدر چک فوذ اپدیت میزنم بی فایدس میگه اپدیتی!!!
  من ۴ بار هم ریست کلی کردم و دوباره اینسایدر شدم هر بار اما بازم خبری نیست دارم دیوونه میشم ۸.۱ آزاردهندس تو رو خدااااا جواب بدید تو رو خداااااا

 • MuhammadTM گفت:

  سلام ادمین نمیشه به برنامه نویساتون بگید افزایش لایک و فالو بسازن ؟؟؟؟

 • حسین گفت:

  همین چند ساعت پیش نصبش کردم ، گرافیک و گیم پلیش و منوهاش خیلی پیشرفت کرده و واقعآ خوب شده ، ولی دو تا مشکل هست که به یکیش عادت داریم :
  ۱- لیگ آلمان نداره و لیگ انگلیسش هم لباس هاش خرابه (لوگو تیم هارو راحت میشه درست کرد)
  ۲- نقل و انقالات اخیر که هیچ ، نقل و انتقالات چند ماه پیش هم توش انجام نشده… (این خیلی رو اعصابه)

 • hamed گفت:

  یک سوال چطوری میتونم آنلاین بازی کنم؟؟؟

 • alima گفت:

  بدون تعصب میگم ، ده سال لازمه رو گیم پلی کار کنه تا به فیفا برسه ، تا سال ۲۰۱۰ همش پی ای اس بازی میکردم ولی قبول کنین فیفا یازده یه انقلاب تو گیم پلی بازی های فوتبالی بود

 • اميری گفت:

  ازفیفا۱۶برای ویندوز۱۰موبایل چه خبر؟؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.