امروز Tuesday 23 July 2019

NET. و آموزش جامع نصب DNN در ویندوز (قسمت چهارم)

از سری آموزش های تحت NET. نصب Dnn را برای این جلسه انتخاب نموده ایم.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

up-banner

برای این که این آموزش از بازده خوبی برخوردار باشد ما به شما پیشنهاد می کنیم که هرسه آموزش قبلی این سری را مشاهده کنید. مخصوصا مشاهده ی قسمت سوم این بخش که مربوط به نصب IIS می باشد. چرا که پنل Dnn روی بستر IIS و سرور لوکال اجرا می شود و بدون نصب IIS نمی توانیم Dnn را اجرا کنیم.

DNN چیست و برای چه چیز‌ ارائه شده است؟

Dot Net Nuke در واقع یک پکیج است که عمدتا شرکت نرم افزاری DNN از آن پشتیبانی می کند. این پکیج شامل بسته ها و ماژول هایی است که به برنامه نویسان تحت NET. این اجازه را می دهد تا با استفاده از کمترین برنامه نویسی و کد زنی و تنها با استفاده از ویزارد های تعبیه شده اقدام به طراحی و پیاده سازی وب سایت های پویا و دارای دیتابیس بکنند. صدها مازول آماده برای این بستر فراهم است که می توان به منوها٬ اسلایدرها٬ ماژول های دیتابیسی٬ هواشناسی و نظرسنجی و … اشاره کرد. بعضی از متخصصین این تکنولوژی این بستر را مشابه wordpress برای php می دانند. ولی تفاوت هایی بنیادین را نباید فراموش کنیم.

در این پست مراحل نصب DNN  را قدم به قدم و با تصویر برای شما فراهم کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مرجع DNN مراجعه کنید. مرحله های نصب به شرح زیر هستند:

• نصب یکی از ورژن های پایگاه داده های ٬Microsoft SQL Serverترجیحا ورژن های جدید ۲۰۱۰ یا ۲۰۱۴

• نصب ( IIS ( Internet Information Services ترجیحا نسخه های ۷ به بعد.۷/۸/۹/۱۰

• دانلود فایل DNN و خارج کردن آن از حالت فشرده

• ایجاد وبسایت در محیط IIS و نسبت دادن آن به پوشه دانلود شده

• انجام مراحل لازم در محیط SQL Server

• انجام مراحل نصب در مرورگر

1368186889dnn-final-logo

برای اینکه بتوان Dnn را اجرا کنیم باید یکی از نسخه های نرم افزار پایگاه داده SQL Server را روی سیستم خود نصب کرده باشیم. محوریت این آموزش نصب SQL نمی باشد. در صورت تمایل از اینجا مراحل نصب آن را دنبال کنید. بعد از نصب محیط SQL Server مراحل زیر را به ترتیب انجام می دهیم:

1- اجرا کردن نرم افزار MS SQL Server و ایجاد یک پایگاه داده در آن به اسم معلوم: 4

1-a: در جای خالی ها مقادیر ” . ” و Windows Authentication  را  قرار می دهیم. اولی برای وصل شدن به سرور در حال اجرای سیستم ودومی برای وصل شدن به سیستم دیتابیس با دسترسی ویندوزی می باشند.

5

در قسمت بعدی مشاهده می کنیم که به سیستم وصل شده ایم و دیتابیس های فعال موجود روی سیستم برای ما نمایش داده می شود.

7

در مرحله ی زیر با استفاده از کلیک راست روی دیتابیس ها اقدام به ساخت یک بانک اطلاعاتی دیگر می کنیم. دقیقا شکل نشان گر همه چیز می باشد.

8

در این قسمت تنظیماتی مانند نام پایگاه داده و رمز ورود و غیره را معلوم می کنیم.

15

در مرحله ی بعدی از بالا سمت راست اقدام به ورود به قسمت تنظیمات می کنیم و قسمت های مختلف آن را از مقادیر موجود انتخاب می کنیم: در تصویر اول مربوط به این قسمت که در زیر داریم باید نوع دیتابیس را معلوم کنیم. که ما قسمت پیشفرض را نگه می داریم.

10

در تصویر دوم مربوط به این قسمت باید معین کنیم که دیتابیس ما درصورت نیاز به بک آپ باید از چه نوع بک آپی استفاده کند. ما این قسمت را روی قسمت تمام بک آپ قرار می دهیم مثل شکل زیر.

11

در تصویر سوم باید ورژن مورد استفاده برای نسخه DNN را معین کنیم. اگر شما نسخه ی بروز SQL Server را نصب کرده باشید قادر خواهید بود هر ورژنی که می خواهید یا نیاز دارید را انتخاب کنید. اما همیشه توصیه برنامه نویسی رو به آینده استفاده از نسخه های بروز می باشد. ما هم در این قسمت جدید ترین ورژن SQL Server  را انتخاب می کنیم.

12

در نهایت با چک کردن گذرای دیگری روی دکمه ی OK در زیر صفحه کلیک می کنیم و منتظر ساخت بانک اطلاعاتی خود با ویژگی های درخواستی می شویم.

13

نوار پیمایش گوشه پایین سمت چپ نشان می دهد که کار ها به صورت درست در حال انجام است و مشکلی نر ساخت دیتابیس تا به اینجا نداشته ایم.

14

تبریک! تصویر زیر نشان می دهد که دیتابیس موردنیاز ما ساخته شده است.اگر دیتابیس شما در این صفحه قابل مشاهده نیست این صفحه را دوباره با کلیک راست کردن روی دیتابیس ها تازه سازی یا Refresh کنید.

17

2- در این مرحله که ما دیتایسی به اسم DnnTest را ساختیم می خواهیم به آن یک سوزر نسبت بدهیم. تا با استفاده از این یوزر به شکل امن به دیتابیس وصل شویم. برای این کار مراحل زیر را داریم: در این تصویر با استفاده از پوشه ی login  می توانیم با کلیک راست کردن و New Login یک یوزر جدید با تنظیمات جدید بسازیم.

18

در این قسمت یک نام برای کاربر خود انتخاب می کنیم. ما اسم DnnTest  را برای یوزر خود انتخاب کرده ایم. دقت کنیم که در قسمت منوی General  از سمت راست قرار داریم. در منو های مختلف قسمت های مشابه وجود دارد و باید دقت کنیم که در منوی درست تنظیمات را انجام دهیم. بعد از اسم یوزر باید نوع احراز هویت را برای کاربر معلوم کنیم که آن را در حالت SQL Server authentication قرار می دهیم. این عمل برای استفاده از پسوورد برای ورود است. پسوورد های مربوط به این یوزر را وارد می کنیم. و تیک های enforce password policy را کلا بر می داریم تا مشکلی ایجاد نشود.

19

در قسمت قبلی هنوز تنظیمات تمام نشده و دکمه ی OK  را فشار نمی دهیم بلکه منوی تنظیمات را از بالا سمت چپ عوض کرده و وارد قسمت User Mapping می کنیم تا دو تنظیم بسیار مهم را انجام دهیم. اول تخصیص دادن دیتابیس به کاربری که ساخته ایم در منوی میانی. دوم دادن دسترسی owner به یوزری که ساخته ایم.

در نهایت در پایان بعد از چک نهایی به روی دکمه OK کلیک می کنیم.

screenshot-102

تصویر زیر نشان می دهد که یوزر ما هم به درستی افزوده شده است. برای اطمینان می توانید با استفاده از  اجرای دوباره ی نرم افزار SQL Server و ورود دوباره با استفاده از مد SQL authentication و دادن پسوورد های مربوط به یوزری که برای لاگین ساختیم مشاهده کنید که آیا این یوزر دسترسی به دیتابیس DnnTest  را دارد یا خیر. بدیهی است که این یوزر باید فقط به DnnTest دسترسی داشته باشد و مشاهده ی سایر دیتابیس ها برای آن از طرف خود SQL Server جلوگیری شود.

21

تبریک! همه ی کار با دیتابیس که برای ما لازم بود را شما انجام دادید.

مرحله ی بعدی دانلود و به دست آوردن فایل های DNN می باشد. برای این منظور ما از سایت irandnncore.codeplex.com  یا هرجای دیگر می توانیم پکیج DNN را دانلود کنیم.

1a

بعد ازکار دانلود فایل زیپ باید فایل زیپ را در یک پوشه دلخواه از حالت فشرده در بیاوردیم. اما مسیری که فایل را در آن از حالت فشرده رها می کنیم باید ذخیره شود چون به هنگام فراخوانی از IIS نیاز داریم.

1

در شکل زیر شکل خروج فایل ها را مشاهده می کنیم که در همان مسیری که فایل زیپ قرار دارد آن را اکسترکت می کنیم.

2

در نهایت تصویر زیر نمایان می کند که پوشه های پکیج به چه صورتی باید وجود داشته باشند. این نکته مهم است که بعدا همین دایرکتوری می تواند برای چندیدن سایت طراحی شده با DNN مورد استفاده قرار گیرد.

3

بسیار خوب این هم از این مرحله که به پایان رسید. حالا باید بریم به سراغ خود IIS و وب سایت خودمون رو اونجا بسازیم بعدش هم فعال کنیم. برای اینکار باید IIS حتما فعال باشد. پس از اطمینان از فعال بودن آن (آموزش قسمت ۳ را بخوانید) به قسمت Adminstrator Tools در کنترل پنل می رویم.

1aa

در تصویر زیر ممکن است که چند ورژن IIS برای شما فعال باشد. این چند مورد بسته به ورژن های مختلفی از IIS است که ممکن است در سیستم شما نصب باشد. ممکن هم هست که تنها یک مورد تنظیم IIS در سیستم شما موجود باشد در هر صورت روی آن دوبار کلیک می کنیم تا منوی بعدی ظاهر شود.

22

در منوی ظاهر شده روی سایت ها کلیک راست می کنیم تا وب سایت جدیدی را بسازیم. در این تصویر می بینیم که چند سایت پیش فرض و از قبل وجود دارد. چون از قبل از این سیستم استفاده شده این سایت ها موجود هستند. سیستم شما یا خالی از سایت است یا فقط یک مورد پیش فرض فقط دارد. به هر حال ما به آن کاری نداریم و New Website  را می زنیم.

23

در صفحه ی ظاهر شده قسمت معلوم شده با فلش را انتخاب می کنیم.

screenshot-92

و نام و مکان فیزیکی فایل هایی که برای DNN دانلود کرده و ذخیره کردیم را به آن می دهیم. ما در این جا نام DNNTEST  را برای وب سایت خود انتخاب کرده ایم. قسمت hostname  را می توانید پر نکنید. در واقع آدرس جایی است که بعدا قرار است سایت ساخته شده را در آن قرار دهید. فعلا نیازی نداریم و روی سیستم لوکال اجرا می کنیم.

screenshot-93

در همین صفحه تنظیماتی را باید انجام دهیم. اولین تنظیم که بعد از دادن مسیر فیزیکی فایل ها فعال می شود Test Settings  می باشد. در این قسمت باید حتما شناسه DNN از مسیر فیزیکی شناسایی شده باشد. یعنی باید مسیری که برای پوشه DNN انتخاب کرده اید حتما وجود داشته باشد و درست هم باشد. دقیقا با علامت در تصویر معین شده است.

screenshot-95

قسمت بعدی در کنار این Test Settings قرار دارد. Test Connection در حقیقت تعیین می کند که ما به شکل ویندوزی و با دسترسی کامل وارد سیستم می شویم یا این که می خواهیم با دسترسی کاربری این کار را انجام دهیم. ماهم آن را در حالت Application User قرار می دهیم. یعنی با پسوورد و اسمی که در دیتابیس هست می خواهیم به سیستم وارد شویم.

screenshot-94

بعد از این قسمت ها تقریبا تنظیمات شما کامل است. چند دکته ی کاربردی را گوشزد می کنیم برای راحتی بعدی در کار شما. برای اینکه وبسایت شما با سایر برنامه های ویندوزی شما تداخلی نداشته باشد می توانید پورت آن را مقداری جز مقدار پیش فرض ۸۰ قرار دهید.مثلا ما ۲۰۲۰ قرار داده ایم. و تیک اجرای بلاقاصله ی سایت را برداشته یا نگه دارید این هم اختیاری می باشد.

screenshot-96

بعد از انجام این عملیات اگر شما کلید OK را فشار دهید این برنامه شروع به اجرا برای اولین بار می کند. برای اینکه تنظیمات شما اعمال شود یک مدت زمانی برای اولین بار طول خواهد کشید و صبور باشید. دفعه های بعدی این زمان طول نخواهد کشید وبلافاصله می توانید اجرا کنید برنامه را. اگر تیک اجرا را در این مرحله برداشته باشید می توانید با تصویر زیر نحوه ی اجرا کردن دستی سایت خود را ببینید. کلیک راست روی سایت و قسمت مدیریت سایت و درنهایت browse کردن سایت شما.

screenshot-98

و ویسایت شما بالا می آید…

screenshot-99

حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای بار اول باید صبر کرده باشید. یک نکته ی مهم برای بعضی از سیستم ها: اگر سیستم شما دارای ورژن های قدیمی تر از SQL Server باشد ممکن است سایت شما بالا نیاید و صفحه ایی مثل صفحه زیر مشاهده کنید.

screenshot-125

در این صورت دل آشوب نشوید و این تنظیم را روی دیتابیس انجام دهید:

محیط SQL Server خود را باز کنید وارد آن شوید و روی پوشه دیتابیس ها رفته کلیک راست کنید و به Properties  بروید و توی منوی باز شده به قسمت تنظیمات Security  در قسمت منوی سمت چپ بالا بروید و تنظیم Server authentication را در حالت SQL and windows authentication  قرار دهید. طبق تصاویر زیر.

screenshot-100 screenshot-101

 خب از این به بعد دیگر تمام تنظیمات شما روی سیستم تمام شد و باید روی مرورگر بقیه کار هارا انجام دهیم.

قسمت آخر آموزش: تنظیمات DNN روی مرورگر.

بعد از اینکه صفحه سفید سپری شد و سیستم IIS سایت شمارا بالا آورد باید آن را تنظیم کنید. اولین صفحه ی مشاهده شده برای شما این خواهد بود که دیتابیس را ست کنید و یک کاربر به عنوان مدیر بسازید. در شماره ۱ می توانید زبان محیط را عوض کنید. در قسمت ۲ می توانید رمز ورود برای ورود به عنوان مدیر اصلی ست کنید ودر قسمت ۳ می توانید نام پیشنهای برای دامنه ی حقیقی خود امتخاب کنید که بعدا قابل تعویض هستند همگی. در قسمت ۴ شما می توانید ۲ حالت را انتخاب کنید.اگر حالت پیش فرض را بزنید وب سایت شما به طور پیش فرض دارای ۵ صفحه مدیریت خواهد بود و اگر مد خالی یا empty  را بزنید وبسایت شما خالی خواهد بود.

screenshot-103

و در ادامه این صفحه و توضیحات آن داریم:

قسمت ۵: اطلاعات پایگاه داده را برای خودمان خصوصی سازی کردیم. یعنی سفارشی شد برای ما. پس به آن دست نمی زنیم.

قسمت ۶: نوع SQL Server که نصب کرده ایم ممکن است Express یا Enterprise  باشد که باید آن را معلوم کنیم.اگر Express بود دومی اگر نبود اولی منتخب است.

فسمت ۷: نام بانک اطلاعاتی که درون SQL Server ساخته ایم. برای این آموزش DNNTEST بود.

قسمت ۸: معلوم کردن این نکته که به چه صورتی باید به سیستم وصل شویم. به شکل مدیر کاربری یا سیستمی و ویندوزی. در این آموزش مشاهده کردیم که یک یوزر ساختیم به اسم DNNTEST آن را باید اینجا بنویسیم. نکته: اگر شما حتی امنیت را یکپارچه قرار دهید به شما اجازه رفتن به مرحله بعدی را نمی دهد.

قسمت ۹: وارد کردن پسووردی که برای آن تعریف کرده بودیم.

screenshot-106

بعد از زدن ادامه باید نصب شروع و شود و مدت کوتاهی طول می کشد. مشاهده می کنیم که در حال آماده سازی یک یک ماژول های پیش فرض است.

screenshot-107

همه ی قسمت های علامت دار را باید ببینیم. نبودن هرکدام نشان گر مشکلی در هر بخش می باشد.

screenshot-111

اگر قسمت مشاهده را بزنیم می توانیم سایتی را ببینیم که ما بدون هیچ گونه کد زنی ساخته ایم. که پنج صفحه پیش فرض قدرتمند برای ما دارد.

screenshot-114

تبریک! تمام شد. سایت شما آماده است…

صفحه ها و خدماتی که به شکل پیش فرض داریم:

1- صفحه مدیریت:

مشاهده می کنیم که انواع خدمات حذف و اضافه و بررسی را برای ما دارد.screenshot-123

2- صفحه ی میزبان:

خدماتی مثل مدیریت سایت و حذف و ایجاد فایل ها و ایجا پروفایل ها…

screenshot-124

3- صفحه ی اعضا:

قسمت هایی مثل اضافه کردن یا حذف کردن و مدیریت کردن کاربران…

screenshot-121

4- صفحه ی ماژول ها:

در این صفحه شما می توانید صد ها یا حتی هزاران ماژول را اضافه کرده و وب سایت خود را گسترش دهید…

screenshot-122

5- صفحه ی صفحات:

در این قسمت شما قادر هستید هر تعداد صفحه جدید برای خود و کاربران بسازید

screenshot-120

در این آموزش ما فقط قسمت کوچکی از DNN  را برای شما شرح دادیم ولی این سیستم مدیریت محتوا قابلیت هایی دارد که حتما شما مایل به شنیدن و دیدن آن ها خواهید بود. نکته ی مهم در این آموزش فعال بودن IIS و نصب درست SQL Server هست. اگر این دو فاکتور درست نباشند نمی توانید به هیچ وجه DNN  را بالا بیاورید.

و نکته ی آخر اگر جمله ی localhost:2020 را بزنید در مرورگر خود سایت شما را نشان خواهد داد.

با ویندوزسنتر برای آموزش های بعدی همراه باشید.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوزسنتر[/column]

 

بهزاد باقری وبسایت شخصی
دانشجوی ترم آخر مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه تبریز.۲۳ ساله.برنامه نویسی اندروید و ای اس پی دات نت.دوستدار مایکروسافت.تمایل به یادگیری .خلاق.مسئول.برنامه ریز.دقیق.علایق:شنا.فوتبال.پلی استیشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.