با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

هم اکنون گوشی موتورولا RAZR بازگشته است اما این بار یک گوشی اندروید است که می تواند از وسط تا شود. موتورولا این گوشی مدرن و تاشو را که شایعاتی در رابطه با آن وجود داشت را به طور رسمی معرفی کرد. گوشی RAZR 2019 ساختار کلی خود را حفظ کرده است اما صفحه کلید آن با T9 جایگزین شده و دارای صفحه نمایش LCD کوچک 6.2 اینچی است که از یک پنل پلاستیکی و تاشوی OLED استفاده می کند و همچنین از سیستم عامل Android 9 Pie استفاده می کند. قیمت این گوشی زمانی که در ژانویه ی 2020 وارد بازار شود برابر با 1.499 دلار است.

گوشی جدید RAZR اساسا با گوشی های تاشویی که تاکنون دیده ایم متفاوت است. این گوشی به جای اینکه از اندازه ی یک گوشی مدرن به یک تبلت کوچکتر تبدیل شود، اندازه ای شبیه به گوشی های هوشمند قدیمی دارد که با تا شدن به یک چیز کوچکتر تبدیل می شود.

این اولین بار نیست که موتورولا سعی کرده است RAZR که نامی مشهور است را زنده کند. چند سال پیش خط تولید کاملی از گوشی هایی که تقریبا به صورت عمده به فروش می رسیدند و Droid RAZR نام داشتند ایجاد شد که موتورولا تنها با این امید که فروشندگان را به یاد موفقیت و شکوه پیشین RAZR بیندازد این نام را برای این گوشی ها انتخاب کرده بود. (اگر به یاد داشته باشید موتورولا لوگوی قدیمی RAZR را تماما با حروف بزرگ ساخته بود. در این مدل جدید، موتورولا برعکس این عمل را انجام داده است و از حروف کوچک razr استفاده کرده است. اما من از این پس با استفاده از Razr به این مدل جدید اشاره می کنم.)

گوشی موتورولا RAZR جدید فراتر از یک برند نام آشنا است

اما باید دانست Razr بسیار فراتر از یک برند نام آشنا است. این گوشی یک جانشین واقعی برای گوشی تاشوی اصلی است و در طراحی قسمت پایینی خود که دارای یک بخش بزرگ منحنی است تا حد بسیاری از مدل قبلی خود در سال 2004 الهام گرفته است (این قسمت پایینی هم اکنون دارای یک سنسور اثر انگشت مدرن تر و پورت شارژ USB-C است).

اما این مثل احیای HDM نوکیای قدیمی که اخیرا شاهد آن بوده ایم نیست و تنها یک نمایش مدرن از گوشی نیست که هدف از آن زنده کردن حس نوستالژی باشد. این گوشی تلاش موتورولا برای ساخت یک گوشی فلگشیپ مد روز است که مانند آن را در این سال ها نساخته است.

مسلما بخش عمده ی این گوشی را صفحه ی نمایش آن تشکیل می دهد. این نمایشگر 6.2 اینچی است و دارای یک پنل پلاستیکی OLED با نسبت تصویر 21:9 است که از محوری افقی به دو نیم تا می شود. در زمانی که تای این گوشی باز می شود خیلی از گوشی های هوشمند مدرن دیگر نیست و اندازه ی آن به قدری است که رابط ها و اپلیکیشن های اندرویدی در آن بسیار بهتر از یک صفحه ی نمایشگر با اندازه ی تبلت جای گرفته اند. این صفحه دارای منفذی برای اسپیکر و دوربین در قسمت بالایی است و یک لبه ی منحنی در بخش پایینی دارد که کمی طول می کشد تا به آن عادت کنید اما پس از یک یا دو دقیقه به ندرت متوجه آن خواهید شد.

با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

گوشی موتورولا RAZR

همچنین یک صفحه ی ثانویه 2.7 اینچی که دارای روکش شیشه ای OLED است در بخش بیرونی وجود دارد که موتورولا آن را صفحه ی Quick View می خواند. این صفحه می تواند اعلان ها، بخش کنترل موسیقی و حتی حالت دوربین سلفی را برای بهتر بهره بردن از دوربین اصلی نمایش دهد. همچنین موتورولا با همکاری گوگل سبب شده است تا اپلیکیشن های موجود بدون هیچ مشکلی از صفحه ی جلویی به صفحه ی اصلی انتقال یابند.

خصوصا پس از مشکلاتی که برای گوشی تاشوی Samsung Galaxy پیش آمد، نگرانی هایی در رابطه با دوام نمایشگر تاشو وجود دارد. اما موتورولا می گوید به دوام این صفحه ی نمایگشر انعطاف پذیر اطمینان کامل دارد و ادعا می کند که تحقیقات آن نشان می دهد که این صفحات طول عمر متوسطی برابر با یک گوشی هوشمند دارند.یک پوشش اختصاصی بر روی پنل وجود دارد که آن را در برابر خط و خش مقاوم می سازد و همچنین دارای یک پوشش داخلی نانو است که در برابر آب مقاوم است (با این حال آن را با خود به شنا نبرید!).

موتورولا می گوید که تمام نمایشگر با یک برش ساخته شده است و لبه ها تماما با استیل ضد خش پوشیده شده اند تا از ورود مواد زائد و کثیفی به داخل جلوگیری شود. همچنین این کمپانی به تجربه ی چندین ساله ی خود در استفاده از پنل های پلاستیکی OLED (که به سال 2011 باز می گردد) اشاره می کند و می گوید: ما نمی خواهیم برویم و بگوییم که مشتریان باید در نحوه ی استفاده از این گوشی دقت کنند.

گوشی موتورولا RAZR

گوشی موتورولا RAZR

بخشی از این اعتماد به قسمت تاشوی این گوشی ناشی از همکاری موتورولا با لنوو در ساخت آن است. این گوشی از مکانیزمی پیچیده که از چندین لولا و صفحه ی کشویی برای باز و بسته کردن گوشی استفاده می کند تشکیل شده است. از آن مهم تر واقعا به نظر می رسد که این گوشی به وعده های موتورلا عمل می کند: این گوشی زمانی که باز می شود یک پنل کاملا مسطح دارد که دارای هیچگونه خطی که دیده یا لمس شود نمی باشد و سپس کاملا به صورت هم تراز به سمت بالا تا می شود (این گوشی در زمانی که تا شده باشد ضخامتی کاملا برابر با گوشی های اورجینال RAZR دارد).

اگر گوشی Razr را در حالی که تا شده است در نور آفتاب به سمت بالا بگیرید می توانید شکافی باریک از نور آفتاب را از میان آن ببینید اما در غیر این صورت این فاصله به ندرت قابل تشخیص است. این گوشی بسیار تاثیر گذار است و یک مدل برجسته در بازار نوپای گوشی های تاشوی کنونی است.

با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

صفحه نمایش گوشی موتورولا RAZR

با تمام این اوصاف، حقیقتا استفاده از این Razr جدید چه حسی دارد؟ پاسخ این است که استفاده از این گوشی عالی خواهد بود. از آخرین باری که یک گوشی با دوام و گران قیمت تاشو تولید شده است چندین سال می گذرد و شاید تجربه ی لذت بخش استفاده از آن گوشی ها فراموش شده باشد اما با استفاده از Razr بلافاصله به آن تجربه ی قدیمی دست خواهید یافت.

حقیقا باز کردن این گوشی با یک دست کمی سخت است. دست های من از اکثر افراد بزرگ تر است و با این حال باز هم بستن این گوشی با یک دست کمی برایم سخت است. باز کردن این گوشی آسان تر است، با این حال کمی تمرین لازم است تا بتوانید شصت خود را به خوبی بین دو صفحه قرار دهید ( که فکر می کنم این موضوع خود شاهد این باشد که این گوشی در زمانی که بسته می شود تا حد مسطح است). اگرچه زمانی که گوشی تا حد کمی باز شود می توانید به راحتی باقی آن را با استفاده از شصت باز کنید درست همانطور که گوشی های اورجینال RAZR را باز می کردید.

با موتورولا RAZR تماس با افراد لذت بخش خواهد بود!

لولای این گوشی کمی خشک است و به همین دلیل نمی توانید با یک حرکت سریع مچ آن را باز کنید، همچنین به هنگام بستن آن نیز باید از چند انگشت خود کمک بگیرید تا شروع به بسته شدن کند. اگر برای بستن آن از دست دیگر خود کمک بگیرید بهتر جواب خواهید گرفت.

حتی با تمام این توصیه ها با وجود چفت های پر قدرت در هر دو طرف گوشی مکانیزم باز و بسته کردن آن رضایت بخش خواهد بود. اینکه با بستن و باز کردن گوشی تماس قطع و وصل می شود باعث خرسندی است، برای قطع تماس هیچ راهی بهتر از بستن گوشی به شیوه ی گوشی های تاشوی قدیمی نیست که موتورولا در این مدل این شیوه را زنده نگه داشته است. همچنین سطح گوشی با استیل ضد خش صاف خود و روکش شیشه ای که در خارج آن قرار دارد حسی عالی به شما می دهد. به علاوه پشت گوشی بافتی فوق العاده دارد که زیبا است و لیز نمی خورد، این طراحی برای اینکه گوشی به هنگام باز و بسته شدن سقوط نکند ضروری است (چرا که گوشی مگنت اثر انگشتی دارد).

با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

گوشی موتورولا RAZR در حالت بسته شدن

طراحی این گوشی تنها یک نوآوری به حساب نمی آید. طراحی تاشو بسیاری از مشکلات دستی تلفن های همراه هوشمند امروزی را حل می کند. آیا فکر می کنید گوشی ها خیلی بزرگ هستند؟ گوشی Razr تا می شود تا تقریبا در هر جیبی جا شود. آیا نگران این هستید که صفحه ی گوشیتان خش بیفتند؟ گوشی Razr به طور مداوم محافظت می شود. اعلان ها برایتان خیلی آزار دهنده هستند؟ می توانید به جای اینکه با یک فرآیند سخت اینترنتی رو به رو شوید و اعلان ها را ببینید آنها را از طریق صفحه ی نمایشگر جلویی که محدودتر است مدیریت کنید.

اگرچه طراحی Razr تجربه ی مهمی خواهد بود اما نسبت به اینکه موتورولا ضعف های زیادی در زمینه های دیگر دارد چندان مهم نیست. پردازشگر این گوشی Snapdragon 710 است که تراشه ی بدی نیست اما به flagship 855 هم نمی رسد. کمپانی موتورولا اعلام کرده است که استفاده از این پردازشگر ضعیف تر به این علت بوده است که باتری از لحاظ طول عمر و دما عملکرد بهینه ای داشته باشد، برای اینکه باتری بتواند تمام روز را دوام بیاورد و طراحی گوشی نیز باریک باشد کمپانی مجبور بوده است تا از یک تراشه ی کندتر استفاده کند. دوربین نه چندان با کیفیت ۱۶ مگاپیکسلی این گوشی نیز به همین جهت کیفیت فوق العاده ای ندارد.

با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

گوشی موتورولا RAZR

چراکه در صورتی که موتورولا میخواست ماژول بزرگتر و بهتری برای دوربین در نظر بگیرد نمی توانست طراحی کنونی گوشی را حفظ کند.

این اشکالات زمانی که بحث قیمت Razr به میان می آید باورکردنی نیستند. این گوشی با قیمت ۱۵۰۰ دلار هم ارزان ترین گوشی تاشوی بازار به حساب می آید و هم از طرفی از هر گوشی فلگشیپی که محصول کمپانی های اپل، سامسونگ یا گوگل باشد گران تر است.  این مبلغ بسیار بالایی برای یک گوشی محسوب می شود که می توان با مبلغ بسیار پایین تر از آن یک گوشی با امکانات متوسط تهیه کرد. پیش سفارش این محصول از ۲۶ دسامبر شروع می شود اما ارسال گوشی تا ژانویه آغاز نخواهد شد (اگرچه هنوز تاریخ دقیقی اعلام نشده است). حداقل فعلا این محصول تنها در ایالات متحده به صورت نسخه ی اصلی به فروش می رسد. موتورولا هنوز در رابطه با نسخه unlocked این محصول سخنی به میان نیاورده است.

من پس از چندین ساعت استفاده از گوشی Motorola Razr 2019 هنوز مطمئن نیستم که گوشی خوبی خواهد بود یا نه، حداقل می توانم بگویم که هنوز نمی دانم حس و حال همان گوشی قدیمی RAZR را خواهد داشت یا نه. این گوشی خیلی گران است و ویژگی های آن برای این قیمت خیلی ضعیف هستند خصوصا زمانی که آن را با قیمت گوشی های قدرتمندتری که دوربین و قطعات بهتری دارند مقایسه می کنیم.

با تبدیل کردن RAZR به یک گوشی اندروید تاشو، موتورولا RAZR را احیا کرد!

گوشی موتورولا RAZR

همچنین تکنولوژی تاشو با وجود اینکه موتورولا تصمین هایی ارائه داده است، واقعا چندان امتحان خود را پس نداده است که بتوان کاملا به آن اطمینان کرد. اما باید بگویم که هنوز هم در مورد Razr و وجود آن بسیار هیجان زده هستم. این گوشی به گونه ای است که ظاهر و حالت تلفن های همراه در آینده را تداعی می کند.

باید زمان خیلی بیشتری را با این گوشی سپری کنیم تا ببینیم که آیا موتورولا می تواند موفق ظاهر شود یا خیر. در آخر باید گفت دست کم ساخت این گوشی ایده ی برجسته ای است که نشان می دهد تلفن های همراه هوشمند در آینده چه شمایلی خواهند داشت که دیدن آن هیجان انگیز خواهد بود.

ایکیوسان وب‌سایت
کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی آموزشگاه های آزاد، مترجم، تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.