3 روش بازاریابی دیجیتال در سال 2019

3 روش بازاریابی دیجیتال در سال 2019

امسال برای بسیاری از افراد بهترین سال برای اینترنت و بازاریابی دیجیتال بوده است. با این وجود، اگر ما به تأثیر مثبت شیوه های مختلف بازاریابی توجه کنیم، می توان مشاهده کرد که در چند سال اخیر، در زمینه ی بازاریابی هر سال بهتر از سال قبل بوده است. مشاهده ی این بهبود در بازاریابی دیجیتال با گسترش شبکه های مختلف دیجیتالی برای بسیاری از افراد روشن است.

از سوی دیگر در دو سال گذشته، ما تغییر بسیار زیرکانه ای را در عملکرد کاربران فضای مجازی شاهد بوده ایم. بسیاری از مردم در قبال نحوه ی بازاریابی در دنیای دیجیتال توجه بیشتری معطوف داشته اند. عکس العمل کاربران در رسانه های اجتماعی تغییر کرده است. به عنوان مثال، استفاده از شیوه های مسدود کردن آگهی های تبلیغاتی در بعضی کانال ها و شبکه های مجازی متداول شده است. مسدود کردن آگهی های تبلیغاتی نشان دهنده ی این است که روش های قدیمی بازاریابی، که در سال 2016 موثر بودند، امروزه دیگر زیاد مورد توجه مخاطبان قرار نمی گیرند.

با مطالعه ی اندکی در مورد بازاریابی در سال 2018 و بررسی شرکت هایی که در این سال با نگاهی خلاقانه برای خود سال خوبی رقم زده اند، متوجه راه کارهایی جدیدی می شویم. بهتر است همه ی ما در سال جدید به آن ها نگاه ویژه ای داشته باشیم. این راه کارها به هیچ وجه خسته کننده نیستند و ارزش مطالعه را دارند.

استفاده از روش های مختلف بازاریابی

شاید از خود پرسیده باشید که به چه دلیلی بازاریابی دیجیتال به این اندازه گسترش یافت و به این حجم در سال های اخیر رسید؟ دلایل مختلفی برای این حجم گسترده ی بازاریابی در فضای مجازی وجود دارد. استفاده ی گسترده از اینترنت یکی از آن ها است. توانایی یافتن مخاطبان با اینترنت منجر به گسترش استفاده از این ابزار شده است.

می توان با نگاهی به صفحات مجازی متوجه شد که بازاریابی با استفاده از اینترنت در سال های اخیر رشد گسترده ای داشته است. تازه بودن اینترنت در دنیای ما و در سال های قبل به جذابیت این فناوری کمک کرده بود. این جذابیت منجر به محبوبیت آن برای استفاده در بسیاری از زمینه ها و حتی تجارت و  بازاریابی شده بود.

اما در حال حاضر و نیز در سال های آینده دیگر اینترنت دیگر با تازگی سال های قبل نخواهد بود. این نکته ای است که باید به آن توجه ویژه نمود. اینترنت چنان سریع گسترش یافت و البته هم چنان در حال گسترش است که تا سال 2021 استفاده از تجارت اینترنتی در بازار خرده فروشی به  بیش از 4 هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

این میزان بیش از سه برابر ارزش تجارت اینترنتی در بازار خرده فروشی در سال 2014 است. در کنار افزایش ارزش تجارت الکترونیکی،  تعداد کسانی که به طور آنلاین به خرید کالا و خدمات پرداخته اند نیز بسیار بیشتر شده است. پیش بینی می شود که تعداد افرادی که در سال های آینده به خرید اینترنتی خواهند پرداخت رشد بیشتری هم خواهد داشت. برای سال 2020 پیش بینی خرید دو میلیارد نفر در بازارها و مراکز خرید آنلاین شده است. این در حالی است که این عدد در سال 2015 حدود یک و نیم میلیارد نفر بوده است.

استفاده از روش های مختلف بازاریابی

در حالی که این رشد در بازار دیجیتال بسیار خوب است، اما در عین حال منجر به کاهش میزان خرید در بازارهای آفلاین شده است. بازاریابی آفلاین به یک بازار غیر معمول برای خرید تبدیل شده است. بازاریابی آفلاین به یک شیوه ی غیر معمول تبدیل گردیده است. اما برای یک کسب و کار هوشمند لازم است که از تمام ابزار برای بازاریابی استفاده کند. حتی با توجه به کاهش بازار یابی آفلاین، برای داشتن یک کسب و کار خوب، باید اقدام به استفاده از تمام ظرفیت ها نمود.

استفاده از ظرفیت بازاریابی آفلاین در کنار بازاریابی آنلاین برای یک برند می تواند در آینده نقش موثری برای جذب تمام مردم داشته باشد. گروهی از مردم هنوز هم بیشتر به بازاریابی آفلاین توجه بیشتری دارند. بنابراین هر بازاریابی باید از تمام ابزار موجود جهت بازاریابی در هر جایی از بازار آنلاین در اینترنت تا همه ی بازارهای دیگر استفاده کند.

در سال گذشته تعدادی از بازاریاب ها در کنار بازاریابی آنلاین در شبکه های مجازی، اقدام به ارسال آگهی های خود با پرینت گرفتن از آن ها روی کاغذ برای مشتری های خود کرده اند. اگر چه این روش مربوط به سال های قبل است. مربوط به زمانی که استفاده از اینترنت رایج نیود، اما هنوز می توان شاهد تأثیر آن روی بعضی از مشتری ها بود. ارسال این آگهی ها در روزنامه ها یا به صورت پرینت شده برای مخاطبان می تواند یک بار در ماه به صورت دوره ای برای جذب مشتری در بازار آفلاین انجام شود.

باید بگوییم که این راه کار برای احیای دوباره ی روش های قدیمی بازاریابی نیست. هدف رایج کردن استفاده از روزنامه در جامعه مانند گذشته نیست. این امر برای ایجاد خلاقیت در امر بازاریابی است. این کار یعنی یک توجه بیشتر به گذشته و نگاهی به شیوه های قدیمی تر بازاریابی است. در هر حال، اگر گاهی هم از شیوه های قدیمی برای بازاریابی در دوره های ماهیانه بهره برده شود، می توان شاهد تأثیر مثبتی روی افراد حاضر در جامعه بود.

گسترش بازاریابی دیجیتال با استفاده ازسرمایه گذاری اجتماعی

می توان به نوشته های زیادی در مورد نقش اجتماع و سرمایه گذاری روی آن در اینترنت دست یافت. صفحه های زیادی در فضای مجازی در مورد تأثیر سرمایه گذاری اجتماعی وجود دارد. در زمان های قبل و حتی چند سال پیش، تأثیر به وجود آمده در اثر استفاده از سرمایه گذاری اجتماعی در آغاز راه بود. از سال های پیش تا زمان معاصر، دنیا در راه اشتباهی قدم گذاشته است.

برای مثال، تغییر در شرایط آب و هوایی به نقطه ای بحرانی رسیده است. بر اساس گفته های دانشمندانی که در زمینه ی تغییرات آب و هوا در سال های اخیر تحقیق کرده اند، اگر دنیا به روند استفاده از آلاینده ها به همین صورت ادامه دهد تا پایان قرن اخیر، وضعیت شرایط آب و هوایی به بدترین وضع خود خواهد رسید.

اهمیت یک کسب و کار که به جامعه و شرایط اجتماعی توجه کند در این زمان مهم است. تنها توجه به شاخص های دیگر که به رشد شغلی در حوزه ی کاری خود ما مربوط است به ما در کمک به رسیدن به یک بازاریابی موفق کمک نمی کند. باید به شرایط اجتماعی و به عنوان مثال نیاز مندی های جامعه در زمینه ی دست یابی به یک هوای پاک در بازاریابی و جلب نظر اجتماع استفاده کرد. در سال 2019 به طور حتم کسب و کارهای بیشتری به مشارکت در ایجاد یک جامعه ی بهتر که دارای هوایی پاک است خواهند پرداخت. تأثیر به وجود امده در اثر مشارکت در این امور در واقع یک سرمایه گذاری اجتماعی برای دست یافتن به وجهه ای بهتر در جامعه است.

3 روش بازاریابی دیجیتال در سال 2019

مسئولیت پذیری اجتماعی برای شرکت، با توجه به مطالبی که در این مورد نوشته شده است، منجر به یک بازاریابی بهتر خواهد شد. حتی می توان شاهد تأثیر دو برابری بازاریابی با توجه به اهمیت آن در جامعه بود. در دنیایی که نیاز به کمک در زمینه های مختلف اجتماعی دارد، کسب و کاری که در حال سرمایه گذاری بیشتر برای مسائل اجتماعی است توسط تعداد بیشتری از افراد جامعه دیده خواهد شد.

شرکت های مختلفی نمونه ی کامل استفاده از این راه کار هستند. سال گذشته، سال بسیار خوبی در زمینه ی مسئولیت پذیری اجتماعی بود. اما شاید سال 2019 حتی سال بهتری برای شرکت ها برای توجه به مسئولیت پذیری اجتماعی باشد. در سال 2019، شرکت هایی که به طور مستقیم وارد صحنه ی مسئولیت پذیری اجتماعی خواهند شد، شاهد موفقیت بیشتری نسبت به شرکت هایی که تنها به مشارکت در این امر مبادرت ورزند خواهند بود. دلیل این امر هم خیلی روشن است. ما در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری از این موضوع آگاه هستیم که دنیای ما در خطر است.

بهره گیری از بلاک چین در بازاریابی دیجیتال

 در دو سال گذشته، بلاک چین باعث هیجان افراد زیادی و در عین حال باعث نگرانی بسیاری دیگر از افراد شده است. این فناوری جدید باعث گرایش های جدیدی در بازار شده است. بسیاری از بازاریاب ها و صنایع با فرصت هایی رو به رو هستند که قبل ز این کمتر به نظر می رسید. بازاریابی دیجیتال با بهره گیری از بلاک چین ممکن است دچار تغییر زیادی شود. بلاک چین یک اصطلاح است که در مانند بسیاری جاهای دیگر در بازاریابی هم مطرح است. اما کمتر کسی از مفهوم آن آگاهی دارد. با بهینه سازی و گسترش بیشتر بلاک چین، سال 2019 سالی خواهد بود که این اصطلاح به نحو بهتری درک و به کار گرفته خواهد شد.

بهره گیری از بلاک چین در بازاریابی دیجیتال

در این جا تنها تعداد اندکی از چیزهایی که بلاک چین با خود به همراه خواهد اورد مورد اشاره قرار گرفته است. آگاهی از این موارد به شما در درک بهتر بلاک چین کمک خواهد کرد.

– استفاده از بلاک چین در موتورهای جست و جو برای بازاریابی منجر به حذف و تغییر در ابزار دیجیتالی دیگر مثل گوگل و فیسبوک، اینستاگرام خواهد شد.

– با بلاک چین، دیگر نیازی نیست  صاحبان وبسایت ها به دنبال  جاهایی در فضای مجازی مانند صفحه ی گوگل برای یافتن آگهی دهنده ها باشند. دلیل این امر امکان دسترسی مستقیم به کاربران با استفاده از بلاک چین است. در سال های آینده امکان یافتن و ارزشیابی هر کاربر با استفاده از این فناوری وجود دارد.

– بلاک چین یک سطح جدیدی از شفافیت را به ما عرضه می کند. هر چیزی در بلاک چین به خوبی مورد ارزیابی قرار گرفته است. در کنار ارزیابی هر کاربر توسط این فناوری، از سوی دیگر کاربران نیز می توانند به آنچه پشت صحنه اتفاق می افتد آگاه شوند. امکان دسترسی به زنجیره ی خرده فروشی ها برای هر کاربر برای اطمینان بخشی به او در زمینه ی آگهی های منتشر شده وجود خواهد داشت. کاربر می تواند به آگهی ها و تلاش های صورت گرفته توسط بازاریابان بیش از پیش اعتماد کند.

– با استفاده از بلاک چین، داده های مشتری ها و مصرف کنندگان به طور کامل تحت کنترل آن ها است. دیگر داده های کاربران به راحتی در اختیار سرورها قرار نخواهد گرفت.

تا به حال تعداد معدودی از شرکت ها اقدام به انتخاب این فناوری برای باز کردن راه برای رسیدن به موارد گقته شده در بالا نموده اند. این شرکت های معتبر، با انتخاب بلاک چین خواهان تبدیل به اولین برندهایی هستند که از این پلتفرم در اینترنت استفاده کرده اند. بلاک چین می تواند بازاریابی را تنها منحصر به دو نفر کند که به عنوان فروشنده  و مشتری در ارتباط هستند.

در حال حاضر، غلبه بر غول هایی مثل فیسبوک یا گوگل در فضای مجازی بسیار سخت به نظر می رسد. در کنار گوگل و فیسبوک می توان از آمازون نیز به عنوان یکی از بزرگ ترین غول های مجازی در دنیای تجارت اینترنتی نام برد. اگر چه کار سختی است اما با بلاک چین ، این کار بیش از پیش ممکن به نظر می رسد. شرکت های زیادی در حال تصمیم گیری برای استفاده ی بهتر از بلاک چین در سال های آینده هستند. البته این کار تنها در طی یک سال و در سال 2019 اتفاق نخواهد افتاد اما اولین قدم ها در این راه در همین سال برداشته خواهد شد.

دنیای بازاریابی بعید است که تغییر زیادی در آینده ی نزدیک داشته باشد اما تجربه ی تغییر در بازاریابی در طول زمان دور از انتظار نیست. انتظار می رود که تمرکز بازاریاب ها و مشاغل به سمت تغییر شیوه های مورد استفاده از آن ها در دست یابی به اهداف خود باشد. تغییر در شیوه های سرمایه گذاری و در نظر گرفتن روش های نوین بر پایه ی استفاده از فناوری هایی مثل بلاک چین می تواند در آینده راه گشای بسیاری از مشکلات در بازار یابی باشد.

ثریا داسیان وب‌سایت
کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی آموزشگاه های آزاد، مترجم، تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.