امروز Sunday 26 May 2019

غروب Eclipse و ظهور Google Studio برای برنامه نویسی اندروید

غروب Eclipse و ظهور Google Studio برای برنامه نویسی اندروید

از زمان ظهور اندروید تاکنون شرکت ها وگروه های معتبر زیادی اقدام به طراحی و ساخت محیط های توسعه ی این سیستم عامل کرده اند ولی معدودی از آن ها توانسته اند به ورطه ی رقابت و جهانی شدن پای بگذارند. یکی از مهم ترین این عنوان داران Eclipse است و شاید دیگر بهتر است بگوییم بود.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

jnygn79yegr0fklm8hhnuowf36y

اوایل سال 2005 میلادی بود که شرکت گوگل که هنوز این شهرت بی رقیب را در اندروید نداشت توانست سیستم عامل اندروید را خریداری کند. این سیستم عامل که در واقع نسخه ای مشتق شده یا باز نویسی شده از سیستم عامل Linux است توانسته است ثروت و شهرتی عظیم به شرکت نرم افزاری گوگل بدهد. گوگل بعد از آن که توانست این سیستم را خریداری کند زمینه را برای معرفی تکنولوژی جدیدی فراهم نمود و در نهایت آن را در اواخر سال 2016 میلادی منتشر کرد و پشتیبانی از آن را تحت اختیار یک کنسرسیوم سورس آزاد قرار داد.

android-old-habits-100682662-primary-idge

سیستم عامل اندروید در سال 2013 به بهترین سیستم عامل در دنیا از نظر محبوبیت تبدیل شد. این رده بندی شامل سیستم عامل های IOS و Black Berry نیز می شود. شرکت گوگل برای اپلیکیشن های این سیستم عامل یک مارکت جداگانه طراحی و نتظیم نموده است که Google Play نام گرفته است. این اپ استور توانست در سال 2013 بیش از یک میلیون برنامه را در خود جای بدهد و برای دنیا انتشار دهد. و همین طور در اواخر سال 2013 میلادی یک تحقیق بین المللی نشان داد حدود هفتاد و یک درصد از برنامه نویسان دنیا برنامه های خود را برای سیستم عامل اندروید می نویسند. این امر طبیعی بود چرا که محبوب ترین سیستم عامل برای اکثر گوشی های و تبلت های دنیا این سیستم عامل بود.

در همان اوایل بحث سورس آزاد بودن سیستم عامل اندروید شرکت های فراوانی برای تهیه ی محیط توسعه ی برنامه ها اقدام کردند و شرکت Eclipse یکی از آن ها بود که توانست شهرت بالا و سود زیادی را از این طریق برای خود دست و پا کند. تا سال های اخیر هم بهترین راه معمول برای نوشتن برنامه های متوسط همین محیطی بود که این شرکت برای ما پدید می آورد.

eclipse-logo

اما این سود بالا و شهرت روز افزون برای Eclipse باعث شد تا گوگل خودش هم به فکر توسعه ی محیط برنامه نویسی اندروید به شکل بهتر از قبل بیافتد. برای همین تلاشی مثال زدنی برای این که بتواند رقیبی برای اکلیپس باشد توسط گوگل شروع شد. بستر هایی در دنیا هم به این تلاش کمک کرد مثلا چون گوگل صاحب یا مالک موتور جستوجوی قدرتمند Google بود توانست به خوبی ادیتور جدید خود را تبلیغ کند یا این ذهنیت که گوگل چون مالک خود اندروید است می تواند بهترین ادیتور را برای آن طراحی کرده و بسازد هم در روی محبوبیت زودهنگام ادیتور ساخته شده توسط گوگل را اثر گذاشت.

android-studio

در نهایت در 16 می سال 2013 میلادی برای اولین بار گوگل ادیتور خود را با نام Google Studio یا Android Studio منتشر کرد. در روز ها و ماه و حتی سال اول تولید این نرم افزار می شود گفت که محبوبیتی برای آن قائل نیستیم اما بعد از نسخه های جدید آن و رفع بعضی مشکلات بنیادین آن و هم چنین بعضی ترفند های ناجوانمردانه ی گوگل این ادیتور توانست مانند سیستم عامل محبوب خود جای در دل برنامه نویسان اندرویدی باز کند.

Google Studio به هنگام ظهور اولیه مشکل داشت و اصطلاحا بخشی به اسم Gradle چیزی بود که اکثر برنامه نویسان اندرویدی از آن گلایه می کردند. اما نسخه های بعدی و ویژگی های بسیار خوب جایگزین توانستند بالاخره این نقص نرم افزار را پر کنند. و گوگل استودیو به جنگ ادیتور شرکت اکلیپس روانه شد.

androidstudiovsadt-140113025530-phpapp02-thumbnail-4

وجود معیار خوب در هر کدام از برنامه های توسعه ی اپ باعث شده بود تا این دو برنامه دوش به دوش هم برای مدتی سردم دار محیط های برنامه نویسی اندرویدی باشند تا اینکه گوگل به زعم بعضی تیری ناجوانمردانه پرتاب کرد. گوگل بعد از کش و قوس های فراوان با شرکت Eclipse در سال قبل توانست استفاده از محیط توسعه برای برنامه نویسی اندروید را به شکل انحصاری در آورد و به عبارت دیگر همه ی دنیا را مجبور به استفاه از Google Studio بکند. سال قبل گوگل اعلام کرد که Eclipse و سایر محیط های غیر زیر مجموعه ی گوگل نمی توانند از ویژگی ها و خدمات موجود در ورژن های اندروید 5.0.0 به بالا استفاده کنند. یعنی هر پلاگینی که در نسخه ی اندرویدی 5 به بالا موجود هست فقط قابل برنامه نویسی با محیط Android Studio می باشد. اندروید محصول گوگل بود و گوگل صاحب آن به شمار می رفت پس گوگل حق چنین کاری را داشت. شرکت Eclipse با ترفند هایی تا یکی دو ورژن بالاتر از این ورژن را هم مورد پوشش قرار داد و لی سختی هایی که این پروسه هم برای شرکت و هم برای برنامه نویسان به همراه آورد باعث شد نسل جدید برنامه نویسیان اندرویدی اصلا به سمت Eclipse نرود و از ابتدا با اندروید استودیو شروع کنند.

maxresdefault

قابل ذکر است برنامه نویسی برای اندروید های ورژن بالاتر با اکلیپس امکان پذیر است اما در قیاس با سختی هایی که دارد و آسانی هایی که گوگل استودیو برای ما فراهم می کند عقل سلیم حکم به استفاده از ادروید استودیو را صادر می کند. با این حا بهترین جمله برای توضیح این شرایط شاید جمله ی زیر است:

اگر برای ورژن های 5 و کم تر برنامه می نویسیم تفاوت چندانی بین گوگل استودیو و اکلیپس موجود نیست و شاید حتی برای چند سال آینده که اندروید 5 در جریان است می توانیم از اکلیپس که ساده تر است استفاده کنیم اما اگر قصد برنامه نویسی برای لایه ی اپلیکیشن شبکه یا کد گذاری های احراز هویت با اثر انگشت را داریم ترجیحا بهتر است از اندروید استودیو استفاده کنیم. جزئیات در اینجا و همین طور  اینجا است.

شرکت اکلیپس در زمینه های دیگر مثل JAVa و PHP و … هم دستی موثر دارد. برای اینکه بتوانیم ادیتور مناسب خود را انتخاب کنیم ویژگی های اکلیپس و اندروید استودیو را باهم مقایهس می کنیم تا به شناختی برای انتخاب برسیم:

ceylon-ides

ویژگی های اندروید استودیو

جامعیت بسیار بالای پروزه ها

• پشتیبانی کامل از ساختار Modules

رابط کاربری بسایر راحت و زیباتر

• تنظیم خودکار فایل Manifest.xml

ابزار های تست و عیب یابی بسیار مفید تر

• برنامه نویسی برای همه ی ورژن های اندرویدی

• پشتیبانی گوگل و help بسیار نیرومند

ویژگی های Eclipse IDE for Adnroid

• تنظیمات محیطی بسیار راحت

• بروز رسانی راحت برنامه

• وجود فایل ها و فیلم های بی شمار برای آموزش

حجم خیلی کم تر

• رابط کاربری ساده

• انجام تنظیمات با پرسش از کاربر

 بعد از این قسمت هر ردو محیط عیب هایی نیز دارند که باید گفته شوند. مهم عیب های گوگل استودیو انجام بعضی تنظیمات و اعمال بدون اجازه ی کاربر. حجم بسیار بالای بروز رسانی ها و کم بودن نسبی آموزش های  مجود رایگان.

از عیب های محیط اکلیپس هم می توان به عدم توانایی برای نوشت ورژن های بروز. انجام بعضی کار های تکراری و خسته کننده و عدم وجود ویزارد های کافی و نبود یک پشتیبان کد نویسی به شکل اسپانسر.

comparison-between-eclipse-and-android-studio-for-android-development-22-638

به دلیل مطرح بودن هر دو نرم افزار در جریان روز برنامه نویسی ما در آموزش های خود تنظیم و راه اندازی هر دو محیط را برای شما خواهیم گذاشت. و تصمصم این نکته که با کدام محیط اقدام به برنامه نویسی و توسعه می کنید به عهده ی خود شما خواهد بود.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: AirPair &  DeveloperAndroid & Udemy [/column]

 

بهزاد باقری وبسایت شخصی
دانشجوی ترم آخر مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه تبریز.۲۳ ساله.برنامه نویسی اندروید و ای اس پی دات نت.دوستدار مایکروسافت.تمایل به یادگیری .خلاق.مسئول.برنامه ریز.دقیق.علایق:شنا.فوتبال.پلی استیشن.

یک دیدگاه ارسال شده!

 • حامد گفت:

  باسپ سلام خدمت شما من به یک مشکل اکلیپس دراندروید خوردم نمیدونم چیکارکنم میشه کمکم کنید؟[2018-10-09 16:15:05 – hash1] Re-installation failed due to different application signatures.
  [2018-10-09 16:15:05 – hash1] You must perform a full uninstall of the application. WARNING: This will remove the application data!
  [2018-10-09 16:15:05 – hash1] Please execute ‘adb uninstall com.has.app.course’ in a shell.
  [2018-10-09 16:15:05 – hash1] Launch canceled

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.