نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

ای موجودات فانی! از ترس به خود بلرزید! هالووین در راه است. غول ها، اشباح و دیگر موجودات دهشت انگیز منتظرند تا از قلمروهایشان بیرون بیایند و پا به سرزمین ما بگذارند. می گویند حتی مردگان نیز در شب هالووین به پا می خیزند.
پس بگذارید چندین شمع روشن کنیم و آینه ها را بپوشانیم. جلسه احضار روح راه بیاندازیم و اشباح سیستم عامل های وفات یافته را برانگیزیم و به صورت های شبح وارشان نگاهی بیاندازیم و از جسد دیجیتالی و زندگی زیسته آن ها (چه خوب و چه بد) درس بگیریم. کسی چه می داند؟ شاید از ورای گورها، رازهایی را به ارمغان آورده باشند.

ویندوز XP

ویندوز XP از ابتدای تولد نشان داد که چیز به درد بخوریست. اگرچه سیستم عامی که امروز با عنوان XP می شناسیم، حاصل ارائه Service Pack 2 است اما مبانی اولیه ویندوز XP از تاریخ اولین ارائه (سال 2001) به همان سبک و سیاقی که بود، باقی ماند و ویندوز XP را به جایی رساند تا عمری طولانی را پس از قرارگرفتن در قفسه فروشگاه ها سپری کند.
زندگی طولانی ویندوز XP با تلاش های شبیه سیزیف(*) مایکروسافت بر روی پروژه Longhorn شروع شد که شامل رویاهای بزرگی از ویژگی های مختلف و جدید می شد. سررسید مقرر پس از سررسید مقرر برای Longhorn از دست رفت و این فرصتی به علاقه مندان ویندوز XP داد تا همچنان به این سیستم عامل تقریبا جهانی شان وفادار بمانند.

windows-xp-bliss-start-screen-100259803-orig-100624117-large
هنگامی که بالاخره Longhorn پس از 5.5 سال توسعه در سال 2007 با عنوان Windows Vista به بازار آمد، کاربران از جایگزینی که توسط مایکروسافت برای ویندوز XP عزیزشان معرفی شده بود به شدت جا خوردند. دو سال دیگر طول کشید تا با به میدان آمدن ویندوز 7، ویندوز XP کم کم به طور کامل از گردونه رقابت خارج شود. اگرچه این فرآیند باختن بازی به بازیکن جدید میدان، 4 الی 5 سال طول کشید و بالاخره تعداد کاربران ویندوز 7 از ویندوز XP پیشی گرفت.
امروز شاهد حضور چهارمین نسل بعد از XP هستیم، اما با این حال پس از گذشت چهارده سال، بنا به گفته Net Applications هنوز این نسخه از ویندوز 12 درصد کاربران متصل به اینترنت را در اختیار دارد. این موضوع با توجه به متوقف شدن ارائه به روز رسانی های امنیتی ویندوز XP توسط مایکروسافت در آپریل سال 2014 در نوع خود جالب توجه است.

درسی که فرا می گیریم: نگذارید نرم افزارتان بیش از حد زنده بماند، وگرنه در آینده به یک زامبی خطرناک تبدیل خواهد شد.

ویندوز RT

هنگامی که مایکروسافت ویندوز RT را که با نام ویندوز ARM نیز شناخته می شد معرفی کرد، مردم در خصوص امکانات آن ذوق زده شدند: بالاخره پردازشگر با مصرف کارآمد (ARM) که در میان گوشی های تلفن همراه حاضر شده بود، نسخه ویندوز مخصوص خود را دارا خواهد بود.
اما عاقب چیزی که RT شد، یک نسخه مضحک از یک سیستم عامل بود. این نسخه از ویندوز نیز مانند ویندوز 8 دارای رابط کاربری (User Interface) دوگانه بود: نوع دسکتاپ و نوع مدرن. رابط کاربری نوع دسکتاپ به شدت لنگ می زد، چرا که نمی توانست نرم افزارهایی سنتی که بر روی نسخه های قبلی ویندوز نصب می شدند را اجرا کند. البته به غیر از ویندوز اکسپلورر و آفیس. کاربران ویندوز RT در رابط کاربری نوع لمسی نیز کار چندانی از پیش نمی بردند. آن هم به علت عملکرد ضعیف مایکروسافت در راستای به کارگیری طراحان برای طراحی نرم افزارهایی که با این رابط کاربری همخوان بودند.
ویندوز RT در انتهای زندگی کوتاهش چیزی جز یک مرورگر وب تقدیس یافته و حوصله سر بر نبود. از طرفی تراشه های پردازشگر Intel’s Atom به زودی جای پردازشگرهای ARM را پر کردند و دیگر دلیلی برای نام گذاری این نسخه از ویندوز باقی نماند.

windowsrt-100624115-large
مایکروسافت حتی خودش هم نمی دانست دقیقا می خواهد با ویندوز RT به کجا برسد. نتیجه اکوسیستمی ضعیف بود که با سهل انگاری به دست مرگ سپرده شد. ویندوز RT موجود بر روی تبلت ها به هیچ عنوان قابلیت ارتقا به ویندوز 10 را ندارد و حتی سخت افزارهای ساخت مایکروسافت (سری Surface) نیز این نسخه را در ازای ویندوزی مناسب تر به فراموشی سپردند.

درسی که فرا می گیریم: شبح ویندوز RT در ویندوز 10 و ویندوزفون و اپلیکیشن های یونیورسال آن ها نمود یافته است. اما خود ویندوز RT چیزی جز یک فاجعه کوتاه مدت برای مشتریان نبود، اما با این حال رابط کاربری (User Interface) پیشرو خود را به همراه اپلیکیشن های محدود به نسل بعدی خود بخشیده است. حتی اگر می خواهید یک اکوسیستم را به پیش ببرید، به یاد داشته باشید که نباید نوزاد را به همراه آب حاصل از شست و شوی او دور بریزید!

MAC OS

یکی از اصول اپل این است که کامپیوترها باید تجربه ای دلپذیر و حتی جادویی را در اختیار کاربران قرار دهند. این دیدگاه به همراه اولین سیستم عامل مکینتاش به میدان آمد. نخستین MAC OS، نوعی الهام به شمار می رفت که قرار بود رابط کاربری PC ها را برای کاربران خانگی ساده و دلپذیر سازد.

mac-os-100624120-medium
شکست این پروژه، به این خاطر بود که چیزی که قرار بود MAC OS را جادویی جلوه دهد، نیازمند نیرنگ های تکنولوژیکی و راه حل های زیرکانه بود تا در نتیجه، به سیستم عاملی زورکی کمک کند تا بیش از آن چه که هست، عمل کند. به همین علت، کاربران مکینتاش به علت محدودیت RAM دم به دقیقه مجبور به عوض کردن دیسکت می شدند. این به معنای واقعی کلمه یک عذاب به شمار می رفت، اما بسیاری زحمت آن را به جان می خریدند چرا که تجربه کاربر بر روی صفحه نمایش MAC OS از تمام انتخاب های ممکن در آن زمان بسیار بهتر بود.

درسی که فرا می گیریم: حتی نرم افزارهای پر از اشکال هم دوست داشتنی خواهند بود، اگر و تنها اگر رابط کاربری آن ها بر رابط کاربری رقبای موجود برتری داشته باشد.

IBM OS/2

در روزهای نخست به وجود آمدن کامپیوتر، IBM با سری کامپیوترهای خانگی اش، نیروی حکمفرما بر قلمرو کامپیوترها بود. هنگامی که این شرکت به همراه مایکروسافت شروع به تولید سیستم عامل خود با نام OS/2 کرد، هدفش ارتقای سیستم عامل قبلی در راستای فروش بیشتر IBM بود که البته در ابتدا موفق هم شد. اما بساط OS/2 با ارائه ویندوز 3 توسط مایکروسافت برچیده شد! پس از آن نیز مایکروسافت همکاری در تولید OS/2 را متوقف نمود تا بر روی طراحی ویندوز بیشتر متمرکز شود و بعد از آن اتفاق تا امروز IBM در حال تعقیب مایکروسافت است. متخصصین امر، هنوز که هنوز است در حال بحث بر سر این موضوع اند که ویندوزهای اولیه بهتر بودند یا OS/2؟ اما مساله متوقف شدن OS/2 تنها به این دلیل بود که هر بار، مایکروسافت به IBM شبیخون می زد!
مایکروسافت ویندوز را با تمام سخت افزارها همخوان می کرد (یعنی دقیقا کاری که امروز می کند). اما OS/2 تنها برای سخت افزارهای ساخت IBM طراحی می شد. این استراتژی هنگامی که با تخریب چی بزرگ یا همان مایکروسافت مواجه شد، به غایت ناکارآمد گردید و کمکی نیز برای جلوگیری از بی وفایی مایکروسافت نکرد. وقتی ویندوز 95 منتشر شد، دیگر کار OS/2 به کلی ساخته شده بود. سیستم عامل IBM تا سال 2000 به کلی از صحنه روزگار محو شد. اما مانند ویندوز XP هنوز می توان دفترهای انبارداری زهوار دررفته و دستگاه های خودپرداز عجیب و غریبی را یافت که از OS/2 بهره می گیرند.

درسی که فرا می گیریم: حتی تخریب چی ها هم سقوط می کنند. یا خودتان را با شرایط وفق دهید (یعنی کاری که مایکروسافت با ویندوز 8 و 10 می کند) و یا بمیرید!

اروح درگذشتگان لینوکس

در سال 2015 به صورت رسمی با Mandriva خداحافظی کردیم. نسخه ای از لینوکس که در زمان خودش به اندازه کافی محبوب بود. این نسخه از لینوکس در ابتدای کار، خود را با نام Mandrake به کاربران شناساند و سپس زمانی که کمپانی آن را با نسخه Conectiva ترکیب کرد، به Mandriva تغییر نام داد. پس از آن بسیاری از کاربران کهنه کار لینوکس مانند کریس هافمن، بی خیال Mandrake و Mandriva شدند.
Mandriva شهرت خود با عنوان “لینوکس ساده” را به Ubuntu شرکت Canonical که در سال 2004 به عرصه رقابت وارد شد، باخت. هفت سال بعد، توسعه آن نیز متوقف شد. Mandriva تنها یکی از نسخه های لینوکس است که رهسپار عدم شدند. CrunchBang نیز که توسط یک طراح منفرد پشتیبانی می شد از آخرین قربانیان این اتفاق است!

linux-penguin-skeleton-100567756-large
لینوکس شاید در دنیای سرورها یک قدرت به حساب آید، اما هرگز نتوانسته خیل عظیم کاربران دسکتاپ را با خود همراه سازد. کد باز بودن لینوکس این امکان را به طراحان می دهد تا نسخه مخصوص به خود را بسازند و بر سر تعداد قلیل کاربران با دیگر نسخه های موجود بجنگند. هنوز که هنوز است تعداد زیادی از این خروس جنگی ها در میان نسخه های متعدد لینوکس (حتی نسخه های مشهور) وجود دارند!

درسی که فرا می گیریم: نسخه لینوکس خودتان را دوست داشته باشید. اما گرفتار عشقش نشوید! ممکن است بادی بوزد و شما را خیلی زود از مهمانی بیرون بیاندازد.

این پایان قدم زدن ما به همراه شما همراهان ویندوزسنتر در گورستان کامپیوترهاست. درب مقبره سیستم عامل ها را تا سال دیگر بسته نگاه خواهیم داشت. تا وقتی که اشباح آن ها، بار دیگر از گور بپاخیزند…

*سزیف: اسطوره ای یونانی که بعد از مرگ توسط خدایان محکوم شد تخته سنگی را به بالای تپه ای ببرد. اما تخته سنگ بلافاصله بعد از رسیدن به بالای تپه دوباره به پایین می غلتید و سیزیف مجبور بود تا ابد این کار بیهوده را تکرار کند. (م)

6 Responses

 1. حامد

  خسته نباشید. متن قشنگی بود و من کلی یاد قدیما افتادم. البته من با بیشتر این سیستم عامل ها کار نکردم، اما از زمانی که MS-DOS 6.2 به بازار اومد رو دقیقاً به خاطر دارم. یادش به خیر زمانی که روی کامپیوتر 386 و بعدم رو 486 DX-2 داس نصب می کردیم و بعدها که پیشرفته تر شدیم، ویندوز 3.1 رو روی داس بالا می آوردیم و ذوق می کردیم. اما همیشه دوس داشتم مکینتاش های اولیه رو می دیدم تا ببینم واقعاًٌ انقدر که میگن کارایی و زیبایی داشت یا نه. واقعیتش که همون ویندوز 3.1 هم خیلی کاربردی نبود و ما ترجیح میدادیم بیخودی بالا نیاریمش و تو همون DOS زندگی کنیم، اما از زمانی که ویندوز 95 اومد تازه مفهوم ویندوز به شکل امروزیش شکل گرفت.

  در ضمن اون درصدی که برای XP میگن اشتباهه. الان اکثر سیستم هایی که XP دارن تو ایران توانایی اتصال به اینترنت رو ندارن. اگر اونا رو در نظر بگیریم فک می کنم ویندوز XP هنوزم تعداد کاربراش از MAC OSX باید بیشتر باشه! :laugh:

  پاسخ
 2. assemblyos

  سلام
  جالب بود
  اما یک نکته ی مهم :
  لینوکس بجز دنیای دسکتاپ در بقیه ی حوزه های دیجیتالی حرف اول و اخر را می زند همه ی مین فریمها و سوپرکامپیوترهای دنیا فقط از لینوکس استفاده می کنند
  اکثر سرورها و دیتاسنترهای دنیا فقط از لینوکس استفاده می کنند
  اندروید مشهورترین و رایج ترین سیستم عامل موبایل و تبلت و ساعت هوشمند یک توزیع لینوکس است . پس لینوکس در دنیای گوشی هوشمند نیز حرف اول و اخر را می زند
  اکثر سیستمهای توکار و دستگاههای صنعتی و پزشکی و علمی و تحقیقاتی فقط از لینوکس استفاده می کنند
  لینوکس حتی در ایستگاههای فضایی نیز حضور دارد
  و اما در دسکتاپ . لینوکس در دسکتاپ بیش از 600 توزیع دارد که اکثر انها هنوز زنده هستند و اپدیت می شوند و هنوز منسوخ نشده اند
  لینوکس یک کرنل رایگان و اوپن سورس و ازاد است و خود شما هم می توانی یک توزیع جدید لینوکس بسازی
  دوست عزیز اگر همه ی سیستم عاملها بمیرند و فراموش شوند سیستم عامل گنولینوکس هرگز نخواهد مرد چون ازاد و اوپن سورس و انعطاف پذیر است و از لینوکس بعنوان کرنل استفاده می کند که قدرتمندترین و کاملترین کرنل دنیاست و هرگز متوقف نمی شود
  گنولینوکس در اینده دنیای دسکتاپ را از چنگ ویندوز در می اورد شک نکن .

  درسی که فرا می گیریم : سیستم عاملهای ازاد هرگز متوقف و منسوخ نمی شوند چون کاربرمحور هستند و در انحصار هیچ شرکتی نیستند و اگر بمیرند دوباره زنده می شوند حال یا با نام قبلی یا با نام جدید . مندریوا و اوبونتو و فدورا و دبیان و مینت و اندروید و صدها توزیع گنولینوکسی همگی لینوکس هستند پس لینوکس هرگز نمی میرد . به تعداد زیاد کاربران ویندوز دلخوش نکن . چون هیچکدامشان هیچ حقی برای ویرایش و بازنویسی و تکثیر ویندوز ندارند. انحصار یعنی کشتن محصول . ویندوز خواهد مرد .

  پاسخ
 3. assemblyos

  اگر بادی بوزد از یک توزیع لینوکس به توزیع دیگری از لینوکس می رویم وخوشحالیم که کماکان در جمع لینوکسیها مهمان هستیم .

  پاسخ
 4. assemblyos

  اگر بادی بوزد از مهمانی یک لینوکس به مهمانی لینوکس دیگر می رویم و همیشه در مهمانیهای لینوکس محترمانه حضور خواهیم داشت .

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour