آموزش برندسازی در اینستاگرام – 10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

آموزش برندسازی در اینستاگرام – 10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

در این مقاله قصد داریم 10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام را به شما آموزش دهیم. بزرگترین راهکار‌های موجود در رسانه‌های جمعی برای موفقیت در مطرح شدن به عنوان یک برند، مستلزم رشد مداوم و فعالیت مستمر است.  اینستاگرام می‌تواند بهترین فرصت برای شما به منظور به دست آوردن این موفقیت‌ باشد. با استفاده از اینستاگرام به راحتی میتوانید به موفقیت‌های بزرگی در راه رشد و اعتلای شرکت خود دست پیدا کنید. سئو باید یکی از بخش‌های اصلی استراتژی شما برای رسیدن به موفقیت در بازاریابی آنلاین باشد، اما باید آماده‌ی رویارویی با مسائل متعددی نیز باشید.

شاید به دست آوردن موقعیتی که منجر به غلبه بر یکی از برندهای مشهور شود، به آسانی ممکن نباشد. پیشی گرفتن از برندهای مشهور در نتایج جستجوی گوگل و در صفحه‌ی اول  آن با هزینه‌ی زیاد و در زمان کم کار آسانی نیست. به این دلیل رسانه‌های جمعی می‌توانند یک ابزار بسیار قوی برای برندهای کوچکتر در جهت حضور بیشتر در شبکه‌های آنلاین باشند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف موتورهای جستجو مانند گوگل زیاد هزینه بر نیستند. به عنوان مثال، استفاده از یک رسانه‌ی جمعی مانند اینستاگرام نیاز به بودجه‌ی زیادی ندارد.

در عین حال استفاده از این رسانه‌ می‌تواند بسیار موثرتر از گوگل نیز باشد. استفاده از ابزاری مانند آگهی‌هایی که در این رسانه‌ها و نیز جاهایی مانند فیسبوک منتشر می‌شود بدون صرف هزینه‌ی گزاف ممکن است. بسیاری از برندها در سراسر دنیا از فیسبوک بهره برده اند اما با این وجود در سال‌های اخیر فیسبوک در مقایسه با اینستاگرام تأثیر کمتری داشته است. در بخش بعد در مورد این مطلب و موضوعات مرتبط با استفاده‌ی بهینه از اینستاگرام صحبت خواهد شد.

چطور از اینستاگرام استفاده کنیم؟

بر اساس آمارهایی که به مقایسه‌ی فیسبوک و اینستاگرام پرداخته اند، میزان بازاریابی ارگانیک در فیسبوک  بسیار کمتر از این نوع از بازاریابی در اینستاگرام شده است. در زیر ما به نتایج این پژوهش‌ها اشاره می‌کنیم. اما ابتدا لازم است که به بیان تعریف بازاریابی ارگانیک یا طبیعی بپردازیم. بازاریابی ارگانیک به معنی ترغیب مشتری‌ها برای استفاده از خدمات و محصولات شما به طور طبیعی می‌باشد. بازاریابی مصنوعی در طرف مقابل به معنی  خریداری لینک و ارسال پست برای مطرح کردن برند خود است. هزینه‌ی بازاریابی ارگانیک کمتر از بازاریابی مصنوعی است و از طرف دیگر اخلاقی‌تر نیز هست.

10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

پس از بیان این تعریف ساده، بهتر است به موضوع اصلی خود که بیان مزایای اینستاگرام در جهت اهداف شرکت ‌هاست برگردیم. به طور مداوم آمارهای گوناگونی از برترین شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی منتشر می‌شود. بر اساس نتایج آمارهایی که توسط وبسایتهای معتبر درباره‌ی فیسبوک و اینستاگرام منتشر شده  است:

– آینده‌ی نزدیک ممکن نیست. بازاریابی ارگانیک در فیسبوک به 63 درصد در طی 4 سال اخیر کاهش یافته است، در حالی که در اینستاگرام، این نوع بازاریابی به 115 درصد در طی این دوره افزایش یافته است.

– درصد کاربران اینستاگرام که درصد کاربران اینستاگرام که به طور مداوم با برندها در ارتباط هستند بیش از دو برابر کاربران فیسبوک می‌باشد.

– اینستاگرام 58 درصد بیش از فیسبوک دنبال کننده در زمینه‌ی برندهای بازاریابی ارگانیک دارد.

– تنها 36 درصد از بازاریابان در اینستاگرام حضور دارند در حالی که 93 درصد آنها در حال حاضر در فیسبوک در حال فعالیت هستند. این به معنی وجود فضای بهتر برای حضور برندها در اینستاگرام است.

– از لحاظ مالی، ارزش متوسط سفارش در اینستاگرام بیش از فیسبوک است.

– برندها در فیسبوک تنها به 6 درصد دنبال کنندگان پستها دسترسی دارند، در حالی که برندها در اینستاگرام به تمام دنبال‌کنندگان خود دسترسی دارند.

رقابت کمتر در کنار مخاطبان بیشتر در اینستاگرام باعث دسترسی بیشتر به مخاطبان در بازاریابی ارگانیک توسط این شبکه‌ی اجتماعی است. حرکت به سمت استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی یک راهکار هوشمندانه در حال حاضر می‌باشد.

10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

بنابراین شما به راحتی متوجه شده‌اید که یک حرکت سریع و تأثیرگذار برای رشد بیشتر با استفاده از ظرفیت موجود در اینستاگرام ضروری است. اگر شما تا به حال از اینستاگرام برای بازاریابی استفاده نکرده‌اید، شاید نمی دانید که چطور از این رسانه استفاده کنید. و حتی اگر قبلا از اینستاگرام به این منظور استفاده کرده‌اید، باید در استراتژی خود تجدید نظر بنمایید.

با توجه به نکته‌ی مورد اشاره در بالا، چه شما از اینستاگرام استفاده کرده باشید و چه استفاده نکرده باشید، در هر صورت شما نیاز به ایده‌های جدیدی برای موفقیت در این عرصه دارید. در این متن ما تمام تلاش خود را برای کمک به شما در این راه به کار برده ایم. نتیجه‌ی این تلاش ها در قالب چند نکته بیان گردیده است. برای پیروزی در این عرصه نکات مورد اشاره در زیر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

برای ایجاد بهبود برندینگ در اینستاگرام تنها به ایجاد یک تصویر خوب بیاندیشید

کاربران فضای مجازی با پی بردن به هویت یک برند، ممکن است خیلی زود واکنش مناسب را نشان دهند. آنها ممکن است خیلی زود به مشتریان همیشگی آن برند تبدیل شوند. برای رسیدن به این دستاورد، شما تنها باید چهار مرحله‌ی زیر را دنبال کنید:

  1. تصاویری ایجاد کنید که از لحاظ کیفیت و سبک دارای جذابیت بالایی باشد
  2. شمای مورد استفاده باید رنگی باشد و در موقعیت‌های مختلف به نمایش درآید
  3. اگر از فیلتر استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از فیلترهای یکسان استفاده می‌کنید
  4. تصاویر و زیرنویس‌ها را با نوشته‌های زیاد شلوغ نکنید.

اگر کار خود را در خلق یک تصویر به خوبی انجام بدهید، برند شما به سرعت شناخته خواهد شد. حتی اگر یک کاربر، فقط نگاه کوتاهی به یک تصویر در حین حضور در اینستا بیندازد، متوجه آن خواهد شد.

می‌توان برندهای مختلفی را معرفی کرد که فقط با ایجاد یک تصویر جذاب از خود به موفقیت رسیده‌اند. در بعضی مواقع هر یک از این برندها در هر پست سعی در ارائه‌ی محصولات خود تنها با یک تصویر ساده کرده است. این تصویر به طرز بسیار هوشمندانه‌ای مشخصات محصول را به سادگی در معرض دید کاربران قرار داده است.

10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

با حضور در فضای آنلاین و حتی آفلاین به وسیله‌ی تصاویر مهیج که مربوط به ورزشکاران یا مشتریان است، می‌توان نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی را جلب کرد. امکان استفاده از یک جمله‌ی ساده اما پرمعنا به عنوان شعار برند شما نیز هست. تنها یک شعار مناسب می‌تواند به اندازه‌ی هزارن کلمه سودمند باشد. این شعار در هر رسانه‌ی جمعی به سرعت توانایی انتشار را دارد و هزاران کاربر در یک زمان کوتاه آن را خواهند دید و به محتوای آن پی خواند برد.

حتی نیازی به ذکر نام شرکت یا برند در شعار هم نیست. در این حالت کاربر با مشاهده‌ی یک شعار یا تصویر متوجه خواهد شد که محصول از کدام برند یا کدام شرکت است. بنابراین شما باید خلاق باشید و با انتخاب یک تصویر از محصول خود و خلق یک شعار پرمحتوا به هدف خود برسید. راه حل ایجاد تصویر یا شعاری متفاوت و منحصر به فرد می‌تواند راحت تر از آن باشد که شما فکر می‌کنید.

در شرایطی که دسترسی شما به منابع محدود است، حتی می‌توانید به سادگی از تصویری با یک نقل قول از تعریف و تمجید مشتری‌‌ها بهره بگیرید. اگر محصول جدیدی دارید،  یک پیش نمایش از محصول که با تلفن همراه خود می‌گیرید نیز کمک خوبی برای معرفی محصول در اینستا است.

از هر یک از شیوه‌های گفته شده که برای معرفی خود بهره می‌گیرید، باید به خاطر داشته باشید که همیشه کیفیت و رنگ مناسب را برای تصویر گرفته شده به این منظور انتخاب کنید. انتخاب تصویری با کیفیت عالی که دارای شمای رنگی مناسبی است، در جلب توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

بهبود برندینگ در اینستاگرام با استفاده از متخصصین

اگر شما توانایی خلاقیت در تولید تصویر را ندارید یا اگر تصویر تولید شده توسط شما قادر به جلب توجه کاربران نیست، نیاز به کمی هنر و خلاقیت در انجام این کار دارید.

به استخدام یک متخصص رسانه اجتماعی با تجربه‌ی کافی فکر کنید. یک متخصص می‌تواند به اقدام برای طراحی یا عکس‌برداری در جهت موفقیت بیشتر در جلب توجه مخاطبین بنماید. تبدیل دنبال‌کنندگان رسانه‌های جمعی مختلق مثل اینستاگرام به مشتریان شرکت شما، با استفاده از متخصصین رسانه‌های جمعی ممکن است.  البته شاید این امر تنها با تعدادی عکس زیبا میسر نشود و شما نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتردر این زمینه داشته باشید. در هر حال هر چه زودتر به این امر مبادرت ورزید، نتایج آن را بهتر مشاهده خواهید کرد.

سرمایه گذاری بیشتر با به کار گیری افراد مختلف با توانایی های گوناگون باید صورت پذیرد. اگر در حال حاضر یک متخصص بازاریابی دارید که کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهد، به ایجاد تصاویر نو بیندیشید. عکسبرداران می‌توانند به گرفتن عکس و تصاویر جدید کمک کنند. آنها توانایی ارئه‌ی تصاویر مناسب برای قرار دادن در وبسایت شما را دارند. متخصص بازاریابی به همراه یک تصویربردار حرفه ای بهتر کار می‌کند. نه تنها وبسایت شرکت که بلاگ‌ها و رسانه‌های جمعی نیز در این حالت بهتر قابل بهره برداری هستند.

پس از یافتن تصویربردارو متخصص بازاریاب به استخدام یک طراح فکر کنید که به شما در نمایش محصولات کمک کند. معرفی خدمات توسط یک طراحی متناسب با نیاز برند شما در راستای اعتلای موقعیت شرکت بسیار کارساز است. برای یافتن طراح و یا تصویربردار نگران نباشید. با جستجو در فضای مجازی سعی کنید بررسی کنید که آیا طراح یا تصویربردار قابلی در محل کار یا شهر شما وجود دارد. خیلی زود خواهید دید که افراد قابلی در زمینه‌ی طراحی و تصویربرداری آماده‌ی همکاری با شما در این راه هستند.

برای بهبود برندینگ در اینستاگرام از تصاویر خود بیشترین بهره را ببرید

به طور معمول برندها سعی دارند تا پست‌های مشابهی را در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند. بهترین تجربه در جامعه این است که شما خودتان اقدام به فرستادن پیام برای مخاطبان بنمایید. جنبه‌ی بسیار مثبتی که تصاویر دارند این است که آنها خیلی بیشتر و سریع تر از متن در دنیای مجازی منتشر می‌شوند.

شما می‌توانید یک تصویر را انتخاب و آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف آپلود کنید. بارگذاری همزمان یک تصویر در اینستا، فیسبوک، توئیتر، و بسیاری از شبکه‌های دیگر به سادگی ممکن است. تصاویر عالی می‌توانند به عنوان پلی بین شما و مخاطب باشند. با یک تصویر که در شبکه‌های مختلف انتشار می‌یابد، شما قادر به چند برابر کردن دسترسی به کاربران در هر یک از این شبکه‌ها خواهید بود.

اگر چه خود شما بهتر می دانید امادر اینجا باید یادآوری کرد که به بهینه کردن تصاویر خود توجه کافی را مبذول نمایید.  برای هر کانال اقدام به تغییر اندازه و مشخصات تصویر مربوطه برای هماهنگی با محیط برنامه‌ی مورد استفاده را بنمایید. تناسب اندازه‌ی عکس با محیط برنامه لازم است.

دوباره توصیه می‌شود که اگر در حال حاضر در شبکه‌های ارتباط جمعی دیگر مانند فیسبوک یا تلگرام حاضر هستید، باید با یک تصمیم جدید به رقابت در فضای اینستا فکر کنید.

از هشتگ استفاده کنید و برندینگ خود را در اینستاگرام بهبود ببخشید

هشتگ‌ها تنها برای توئیتر مناسب نیستند، می‌توان از هشتگ در اینستا نیز به نحو مناسبی برای معرفی برندها استفاده کرد. تعداد هشتگ که در هر پست در اینستاگرام می‌توان داشت حدود 30 عدد است اما شما باید کمتر از این تعداد هشتگ داشته باشید. 5 یا 10 هشتگ به پست اضافه کنید کافی است. به زودی شاهد عملکرد بهتر پست خود در راستای جذب مخاطب خواهید بود. اگر به تعداد دنبال‌ کننده های خود در اینستا نگاه کنید، شاهد افزایش آنها در در زمان کوتاهی خواهید بود.

از هشتگی خاص برای کمپین خود استفاده کنید و در کنار آن از هشتگ های معمول برای گسترش ظرفیت موجود برای جذب مخاطب استفاده کنید. هر صنفی می‌تواند از هشتگ مناسب برای خود بهره ببرد. برای فروشندگان املاک برای مثال استفاده از #real-state بسیار مناسب است. برای تولیدکنندگان محتوا نیز گزینه‌های دیگری مناسب است.

به یاد داشته باشید که حجم استفاده از هشتگ تنها عامل در کسب فالوور یا دنبال کننده در اینستا نیست. استفاده از ابزار جست وجو در اینستا در کنار توجه به  نظر کاربران نیز در این راستا باید مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از شرکای مناسب برای بهبود برند در اینستاگرام

مسئولیت پذیری تنها برای رسیدن به یک دنیای بهتر برای زندگی شخصی ما نیست. مسئولیت پذیری راهی برای ارتباط افراد با سلائق مشابه در جهت ساختن دنیایی بهتر برای همه‌ی اقشار جامعه از جمله اقشار آسیب پذیر است. در این راه شاید نیاز به مشارکت در کارهای خیرخواهانه نیز باشد.

اگر شما محصول بسیار با کیفیتی تولید کرده اید، این محصول ارزش معرفی به جامعه را دارد. شما می‌توانید به معرفی محصول خود فکر کنید. تمام ابزار موجود که تا به حال مورد بحث قرار گرفت در این جهت قابل استفاده است. مردم با آشنایی با محصول شما به سمت شما رو خواهند آورد. اما کمک به دیگران و مشارکت در کارهای خیر خواهانه نیز در شناخت بیشتر جامعه از شما موثر خواهد بود.

حتی در صورتی که به طور رسمی به مشارکت در سازمان‌های غیر انتفاعی نمی‌ پردازید، هنوز می‌توانید به کمک به خیریه و امور مشابه به طور سالانه یا چند بار در طول سال اقدام کنید. تمام این کارها تا دست یافتن به یک برند مشهور که مورد احترام همه‌ی اقشار جامعه است لازم است.

سعی کنید الهام بخش باشید

شاید جای تعجب دارد که هنوز حتی پس از سالها بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و پیشرفت در دنیای اطلاعات نیاز به ذکر اهمیت این مطلب است که احساس مخاطب ار اهمیت ویژه ای برخوردار است. مخاطبان شما نیاز به لذت بردن از پست‌ها را دارند. سعی کنید پست‌‎های شما سرگرم کننده  و الهام بخش باشد، به طوری که باعث سرگرم کردن کاربران شود. اگر متن شما الهام بخش نیست، حداقل سعی شما بر مفید بودن پستها باشد. اینستا به شما پیشنهاد و امکان انتشارآگهی را داده و می‌توانید از این فرصت برای دادن محتوایی سرگرم کننده به مخاطبان استفاده کنید.

10 روش برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

تشویق دیگران به انتشار پستها برند شما را بهبود می بخشد

در بخش‌های قبل گفتیم که برای ساختن زندگی بهتر برای همه‌ی اقشار جامعه در دنیای خود به مشارکت در امور خیریه نیاز است. مشارکت برای کسب نتیجه‌ی بهتر تنها در امور خیریه و غیر انتفاعی نیست. می‌توان از جهات دیگر نیز به این مشارکت روی آورد. شما می‌توانید با مشاغل و برندهای دیگر که به طور نسبی تعداد مشابهی دنبال کننده در اینستا دارند در جهت کسب موفقیت مشارکت کنید. شما برند آنها را به دیگران معرفی کنید. آنها هم به طور متقابل به شناخته تر شدن برند شما کمک خواهند کرد. با این شیوه هر دوی شما به مزایای مورد نظر دست خواهید یافت.

اگر توان صرف هزینه‌ی بالا را ندارید، راه‌های موجود برای معرفی برند که نیاز به مقادیر بالای پول دارد شاید مناسب شما نباشد. ایده‌ی یافتن دیگر برندهای حاضر در بازار بسیار به شما کمک خواهد کرد. ممکن است ان برند از شما مشهورتر باشد. در مواردی که برند مقابل از دنبال کنندگان بیشتری بهره می‌برد، به آن برند مبلغ مناسبی برای تبلیغ برند خودتان پیشنهاد کنید. این راه بسیار خوبی برای اضافه کردن تعداد زیادی دنبال کننده در زمانی کوتاه است. بدیهی است که باید مطمئن شوید که این برندهای بزرگ با روش موثری اقدام به تبلیغ برند شما بنمایند تا منجر به جذب بیشترین مخاطب شود.

علاوه بر این اگر امکان یافتن برندهای دیگر را در جهت معرفی خود ندارید، امکان پست دوباره‌ی تصاویر برند شما توسط مشتریان شرکت وجود دارد. اگر مشتری برند شما سعی در پست دوباره‌ی تصویر مربوط به برند شما کند به معنی رضایت او از خدمات شما هم هست. که این رضایت به خودی خود در یافتن مشتری جدید موثر است.

ارتباط موثر = بهبود برندینگ در اینستاگرام

مهم نیست که شما در چه شبکه‌ای هستید و از چه پلتفرمی استفاده می‌کنید. همیشه تلاش در برقراری ارتباط موثر در با گروه‌های مختلف حاضر در جامعه را داشته باشید. به این منظور در وهله‌ی اول مطمئن شوید که به نحو مناسب با دنبال کنندگان خود و کاربران شبکه های اجتماعی و به طور خاص اینستا ارتباط برقرار می‌کنید. همچنین بسیار بهتر است که با تأثیر گذاران در عرصه‌ی صنعت و افراد دیگر در عرصه‌های مختلف به طرز صحیحی ارتباط برقرار کنید. آنها را دنبال کنید و از محتوای تولید شده توسط آنها بهره ببرید.

دنبال کردن روزنامه ها و مجله ها نیز در داشتن ارتباط اجتماعی بیشتر کمک کننده است. هرچه بیشتر در مورد مسائل روز بدانید بهتر امکان جذب دیگران را خواهید داشت.

برای بهبود برندینگ در اینستاگرام از لینک استفاده کنید

بر خلاف بسیاری از شبکه ها و سایتهای مجازی، لینک ها در پست اینستاگرام قابل کلیک کردن نیستند. جاهایی که امکان اضافه کردن لینک در اینستاگرام را دارند بسیار خاص هستند. بهترین مکان در بالای صفحه‌ی اینستا و زیر نام شما است. بسیاری از برندها از این مکان برای قرار دادن آدرس وبسایت خود در اینستا استفاده می‌کنند. البته باید به فکر تغییر مداوم لینک قرار داده شده باشید. این کار ارزش بیشتری به برند شما می‌بخشد.

بررسی و اتخاذ تصمیم برای بهبود برندینگ در اینستاگرام

در هر نوع از بازاریابی، تا زمانی که پی ببرید که کدام کار بهترین نتیجه را به دنبال دارد، تمام تلاش ها بیهوده خواهد بود. دانستن اینکه کدام کار نتیجه‌ی بهتری دارد، نیاز به تجربه دارد. می‌توان تمام مقالات و نوشته های مرتبط با بازاریابی را خواند اما تنها با تجربه‌ی کافی است که می‌توان نتایج بهتری را رقم زد. راه رسیدن به تجربه، تست روش‌های مختلف برای پی بردن به موثرترین آنها است.

برای تست روش‌های پیشنهاد شده توسط صاحب نظران در این زمینه، ابزار موجود برای مدیریت رسانه های اجتماعی قابل استفاده است. هر کسی می‌تواند از این ابزار در جهت آنالیز عملکرد هر روش استفاده کند. با آنالیز مداوم نتایج حاصله از راهکارهای اتخاذ شده می‌توان بهتر تصمیم گرفت. با گرفتن تصمیم درست در هر زمان به سادگی میتوانید استراتژی مناسب را پیدا کنید.

در این نوشته مباحث مورد نیاز برای صاحبان مشاغل که درصدد استفاده از اینستاگرام برای مطرح کردن برند خود هستند در حد نیاز گفته شد. اگر شما هم میخواهید به مطرح شدن برند خود با استفاده از اینستاگرام بپردازید، از حالا شما ده راهکار برای حضور خود در اینستا را می‌دانید.

امید ما بر این است که موفق شوید مانند برندهای مشهور حاضر در اینستاگرام دنبال کنندگان زیادی داشته باشید. و با استفاده از نکات گفته شده به تولید محتوای خوبی در اینستاگرام در آینده‌ی نزدیک دست پیدا کنید.

ثریا داسیان وب‌سایت
کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی آموزشگاه های آزاد، مترجم، تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.