Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

گوگل درایو چیست؟ Google Drive سرویس ذخیره سازی گوگل است که به شما اجازه می دهد تا فایل های مختلف خود را در یک محیط ابر ذخیره کنید و در هر جایی که به اینترنت دسترسی دارید این فایل ها را دریافت کنید. شما می توانید از این محیط برای بکاپ گیری اطلاعات گوشی خود ( اسناد، عمس ها، فیلم ها و غیره) استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از گوگل درایو فایل ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر انتقال دهید و یا این فایل ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. با گوگل درایو دیگر نگران از دست رفتن اطلاعات خود نخواهید بود.

اصول اولیه گوگل درایو

قبل از اینکه ما در مورد قابلیت های گوگل درایو صحبت کنیم اجازه بدید در مورد چند اصول اولیه صحبت کنیم. اول اینکه شما برای استفاده از گوگل درایو به حساب کاربری گوگل یا همان اکانت جیمیل نیاز دارید. ساخت جیمیل کاملا رایگان بوده و شما در عرض چند دقیقه می توانید تنظیمات مربوطه را انجام دهید و جیمیل بسازید. با ساخت جیمیل شما می توانید به تمام سرویس های گوگل دسترسی داشته باشید که از این بین می توان به Drive, Gmail, Photos, YouTube, Play Store و غیره اشاره کرد.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

برای دسترسی به سرویس گوگل درایو شما می توانید به ادرس drive.google.com بروید و یا اینکه اپلیکیشن آن را نصب کنید. شما می توانید تمام فایل های خود را در پوشه Drive کامپیوتر خود ببینید اما باید اول برنامه Backup and Sync را دانلود کنید. شما می توانید این برنامه را از وب سایت Drive دانلود کنید. شما باید Get Backup & Sync for Windows را کلیک کنید و دستورالعمل های نمایش داده روی صفحه نمایش را دنبال کنید. بعد برنامه را نصب و راه اندازی کنید. بعد از نصب آیکن Google Drive زیر سربرگ Favorites ویندوز شما ظاهر خواهد شد. با ساخت اکانت جیمیل شما 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی را دریافت خواهید کرد. لازم است بدانید که این حجم بین برنامه های Drive, Gmail و Photos به اشتراک گذاشته شده است. این حجم از فضا برای اکثر کاربران کافیست اما اگر شما به حجم بیشتری نیاز دارید باید آن را خریداری کنید. پلن 100 گیگابایت در ماه دارای قیمت 2 دلار و پلن 1 ترابایت دارای قیمت 10 دلار در ماه است در حالی که پلن 10 ترابایت دارای قیمت 100 دلار در ماه است. این تمام چیزهایی بود که شما باید در مورد سرویس ذخیره سازی ابر گوگل باید بدانید، حالا که این موارد را مطالعه کردید بیایید نگاهی به نحوه استفاده از Google Drive بیندازیم.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

نحوه آپلود و دانلود فایل ها در گوگل درایو

چند روش برای آپلود فایل ها در گوگل درایو وجود دارد:

کشیدن و رها کردن

در این روش شما فایلی را از سیستم خود انتخاب می کنید و آن را به رابط کاربری گوگل درایو می کشید و رها می کنید. برای آپلود پوشه شما باید دکمه New را که در گوشه بالا – سمت چپ وب سایت واقع شده است را کلیک کنید و یا File upload یا Folder upload را انتخاب کنید. بعد از انتخاب فایل ها و یا پوشه هایی که می خواهید آپلود کنید دکمه Open یا Upload را انتخاب کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

 از طریق کامپیوتر

 یک روش ساده تر برای آپلود فایل ها در سرویس گوگل درایو این است که از پوشه Drive در سیستم خود استفاده کنید. فقط اسناد و فایل هایی که می خواهید آپلود کنید را در پوشه Drive قرار دهید. این کار درست مانند انتقال فایل از یک گوشه به پوشه دیگر است.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

آپلود فایل در گوگل درایو از طریق گوشی

آپلود فایل از طریق گوشی هم ساده است. برنامه Drive را باز کنید و روی علامت + که در گوشه پایین – سمت راست است تپ کنید و فایل که می خواهید به محیط ابر بفرستید را انتخاب کنید و دکمه Upload را انتخاب کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

انواع فایل های پشتیبانی شده

بدون توجه به روش انتخابی، در نهایت فایل ها در گوگل درایو ذخیره می شوند و شما می توانید از طریق کامپیوتر، تبلت و حتی گوشی هوشمندتان به آنها دسترسی پیدا کنید. این سرویس از انواع فایل های .jpeg, .png, .gif, mpeg4, .mov و غیره پشتیبانی می کند. اما لازم است بدانید که اندازه فایل دارای محدودیت است اما اکثر کاربران با این محدودیت مشکلی ندارند:

اسناد – حداکثر 1.02 میلیون کاراکتر

صفحات گسترده – حداکثر تا دو میلیون سلول

پاورپوینت – حداکثر تا 100 مگابایت

فایل های دیگر – حداکثر 5 ترابایت

انتقال فایل

Google Drive برای انتقال فایل از یک دستگاه به دستگاه دیگر عالی است. به عنوان مثال شما می توانید فایل ها را از گوشی هوشمند خود آپلود کنید و بعد آنها را در کامپیوتر خود دانلود کنید. هنگام استفاده از Drive در وب ، یک فایل یا پوشه را انتخاب کنید و آیکن More actions را که در گوشه راست – بالا است ( سه نقطه عمودی) را کلیک کنید و Download را انتخاب کنید. برای گوشی هم روال کار مشابه است فایلی که می خواهید را انتخاب کنید و همان آیکن سه نقطه عمودی را تپ کنید و Download را انتخاب کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

سازماندهی، پاک کردن، اشتراک گذاری فایل ها در گوگل درایو

شما می توانید فایل ها را در گوگل درایو سازماندهی کنید (درست مانند سازماندهی فایل ها در کامپیوتر). شما می توانید همه آنها را در یک مکان (My Drive) قرار دهید و یا اینکه آنها را در چند پوشه مختلف قرار دهید. برای ایجاد یک پوشه در کلاینت وب، دکمه New را کلیک کنید و بعد Folder را انتخاب کنید. شما می توانید روی پوشه Drive موجود در سیستم خود کلیک راست کنید و یک پوشه جدید بسازید درست مانند زمانی که در ویندوز یک پوشه جدید می سازید. در گوشی هم شما باید دکمه آبی + را انتخاب کنید و Folder را انتخاب کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

برای انتقال فایل ها به داخل یک پوشه در کلاینت وب شما خیلی ساده می توانید از روش کشیدن و رها کردن استفاده کنید و فایل ها را به پوشه انتقال دهید. شما می توانید همین کار را هم در گوشی هوشمندتان انجام دهید اما طبق تحربه من روش سریعتر این است که آیکن More actions ( یه نقطه عمودی) کنار فایل را انتخاب کنید و گزینه Move را تپ کنید و پوشه ای که می خواهید فایل بدانجا منتقل شود را انتخاب کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

حذف فایل ها از Google Drive

نحوه پاک کردن فایل یا پوشه ها در گوگل درایو خیلی ساده است یک فایل یا پوشه را انتخاب کنید و دکمه Delete صفحه کلید خود را فشار دهید. اما برای پاک کردن یک فایل از گوگل درایو گوشی شما آیکن More actions کنار فایل مورد نظرتان را انتخاب می کنید و گزینه Remove را تپ می کنید.

اشتراک گذاری فایل ها در گوگل درایو

یکی از بهترین قابلیت های گوگل درایو اشتراک گذاری فایل ها با دیگران است. این اشتراک گذاری می تواند یک فایل یا یک پوشه باشد فرقی ندارد. فایل یا پوشه را انتخاب کنید و آیکن Get shareable link را انتخاب کنید حالا این لینک را کپی کنید و با افرادی که می خواهید به اشتراک بگذارید. برای اشتراک گذاری فایل از طریق گوشی هم روند کار به همین صورت است. آیکن More actions کنار فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید و گزینه Link sharing را تپ کنید. این لینک به طور خودکار کپی می شود و شما می توانید در برنامه های پیام رسان پیست کنید و به دوستان خود ارسال کنید. به جای این کار شما می توانید گزینه Add people را انتخاب کنید و لینک را به ایمیل دوستان خود ارسال کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

نحوه استفاده آفلاین از گوگل درایو

برای اینکه بتوانید به صورت آفلاین به فایل های خود دسترسی داشته باشید باید این قابلیت را در دستگاه خود فعال کنید. در کامپیوتر به این صورت عمل می کنید که وارد منوی تنظیمات می شوید و مد Offline را انتخاب کنید. همچنین مطون شوید که افزنه کروم Google Docs offline را دانلود کرده اید. بعد از انجام این کار می توانید از سرویس گوگل درایو دیدن کنید و فایل های خود را به حالت آفلاین مشاهده کنید. اما به یاد داشته باشید که باید از مرورگر گوگل کروم استفاده کنید. در گوشی های هوشمند نحوه کار متفاوت است شما باید برنامه Drive را باز کنید و آیکن More actions کنار فایل را تپ کنید و بعد Available offline را انتخاب کنید.

Google Drive چیست؟ تمام آنچه که باید در مورد گوگل درایو بدانید!

ایکیوسان وب‌سایت
کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی آموزشگاه های آزاد، علاقمند به ترجمه، تولید محتوا و ...

‫2 نظر

 • مهرداد گفت:

  بدون شک تکنولوژی بسیار مهمی در انجام کار‌های روزانه هستش و اگه خوب اموزش داده بشه میتونه شدیدا مفید باشه
  ممنون بابت تولید این مطلب کاربردی

 • وبکیما گفت:

  مقاله خیلی مفیدی بود ممنون از شما

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.