امروز Tuesday 21 May 2019

کوچکی ما و بزرگی جهانی که در آن هستیم

کوچکی ما و بزرگی جهانی که در آن هستیم

همه ما لحظاتی را که مسحور آسمان بی کران و ستاره های بی کرانش شده ایم، تجربه کرده ایم. در روزهای شلوغ کاری و ساعاتی که اضطراب و تشویش را برای ذهن خسته ما به ارمغان می آورند، تمایل به درآمد بیشتر، جر و بحث های گاه و بی گاه با اعضای خانواده و همکاران، ماشین های لوکس چند صد میلون تومانی و افسوس های ما برای “نرسیدن ها” و “نشدن ها” با یک سوال کوتاه، رنگ می بازند. اینکه “ما کجای این جهان ایستاده ایم؟” جرات کنید و این سوال را در شبی که آسمان صاف و ستاره باران است، با نگاه به عمق تاریکی آن، در سکوتی وسوسه انگیز از خود بپرسید. حس عمیق کوچک بودن و حس بی اهمیتی تمام نگرانی های روزمره ما رنگ می بازد و همراه با هراسی خزنده از عظمت این دنیای بی کران از چشم ها به اعصاب بینایی و از آن جا به مغز و قلب و بعد از آن توسط رگ های ریز و درشت به تمام سلول های بدن رخنه می کند. دست هایمان یخ می زنند و تک تک سلول ها بی وقفه زیر لب می گویند: ما کجای این جهان ایستاده ایم؟

در این یادداشت می خواهیم با برخی مفاهیم فیزیکی و واقعیات دنیای اطرافمان آشنا شویم. تعاریفی که بی شک آن هراس خزنده را افزایش می دهند. هراسی که دغدغه های زندگی در مقابلش بی معنی می شوند و در نهایت ما را به آرامش می رساند.

سال نوری

در تعریفی ساده یعنی مسافتی که نور در زمان 365 روز (یک سال) می پیماید. همه ما میزان سرعت نور را از دوران دبیرستان به خاطر داریم: تقریبا برابر 300 هزار کیلومتر بر ثانیه. اگر این مقدار را در 3600 ضرب کنیم (هر ساعت 3600 ثانیه است) سرعت آن بر اساس کیلومتر بر ساعت به دست می آید که برابر 1.08 میلیارد است.
یعنی نور در مدت 1 ساعت 1.08 میلیارد کیلومتر مسافت را طی می کند. چیزی برابر 431 هزار بار رفت و برگشت از تهران به بندر عباس، آن هم در یک ساعت!
اگر این عدد را در 24 (تعداد ساعات هر روز) و سپس در 365 (تعداد روزهای یک سال) ضرب کنیم، مقدار مسافتی که نور در یک سال طی می کند به دست می آید. نفس هایتان را در سینه حبس کنید، چون قرار است رقمی باور نکردنی را بشنوید: 9.5 تریلیون کیلومتر!
پس تا اینجای کار، مفهوم یک سال نوری را دانستیم: مسافتی که نور در طول مدت یک سال طی می کند و برابر 9.5 تریلیون کیلومتر (9500 میلیارد کیلومتر) است. اگر همان فاصله دوست داشتنی تهران به بندرعباس را در نظر بگیریم، می شود گفت که نور در یک سال تقریبا سه و نیم میلیارد بار از تهران به بندر عباس رفته و بر می گردد. این در حالی است که ما اگر دستمزد اضافه کاری هایمان را هم تمام و کمال دریافت کنیم، حداکثر بتوانیم 2 سال یک بار به بندرعباس سفر کنیم! آن هم با اتوبوس!

فاصله ما از خورشید

Solar_System_3

نسبت اندازه سیارات مختلف منظومه شمسی به خورشید

فاصله ما از نزدیک ترین ستاره به کره زمین که ما خورشیدش می نامیم، برابر با 150 میلیون کیلومتر است. این فاصله برابر با 1 AU (یک واحد نجومی) بوده و نور این مسافت را در 8.4 دقیقه می پیماید. یعنی اگر یک نفر روی خورشید بایستد و آنقدر شانس داشته باشد که در لحظه اول تبخیر نشود و بعد برای شما دست تکان بدهد، آن وقت شما 8.4 دقیقه بعد دست تکان دادن او را خواهید دید. (البته اگر چشم هایتان به اندازه کافی قوی باشد!)

بزرگی منظومه شمسی

oort

صورت شماتیک منظومه شمسی ما (مکان کنونی فضاپیمای Voyager 1 در عکس با فلش قرمز مشخص شده است)

منظومه شمسی یا منظومه خورشیدی، به مجموعه خورشید و اجسامی که در محدوده جاذبه آن قرار می گیرند گفته می شود که شامل 8 سیاره، شماری سیارک و قطعات بی شمار سنگی و یخی و … است. سیاره ها به ترتیب فاصله از خورشید، عطارد (مرکوری)، زهره (ونوس)، زمین، مریخ (مارس)، مشتری (ژوپیتر)، زحل (ساترن)، اورانوس و نپتون هستند. پلوتو ابتدا در زمره سیارات قرار می گرفت، اما سپس او را از کلوب اخراج کردند و او هم اجبارا به دار و دسته سیارک ها پیوست. پس از نپتون کمربند کویپر (Kuiper Belt) قرار دارد که شامل پلوتو و چند سیارک دیگر و ملیاردها قطعات ریز و درشت سنگی و یخی می شود. بعد از آن و در انتهای دسترس جاذبه خورشید، ابر اوورت (Oort Cloud) قرار دارد که آن هم شامل قطعات ریز سنگی و یخی است. اگرچه ما نمی توانیم این ابر را ببینیم، اما بر اساس گفته دانشمندان، ستاره های دنباله دار مختلفی که می شناسیم از قطعات این ابر شکل گرفته اند. این ابر در فاصله 1.87 سال نوری (100 هزار واحد نجومی) از خورشید قرار دارد. طبق محاسبات دانشمندان دایره قدرت جاذبه خورشید تا فاصله 2 سال نوری از آن گسترش یافته است. دو سال نوری یعنی 19 تریلیون (19000 میلیارد) کیلومتر!

اگر فرض کنیم اتوبوسی وجود داشته باشد که با سرعت نور حرکت کند و ما را هم سوار بکند، 2 سال طول می کشد تا از خورشید حرکت کرده و به آخر منظومه شمسی برسیم. حتی اگر این اتوبوس VIP تخت شو مونیتور دار هم باشد، بعد از رسیدن به مقصد باید پاهایتان را از بیخ قطع کنید و دور بیاندازید!

برای بدست آوردن اندازه منظومه شمسی باید این عدد را دو برابر کنیم. چرا که اندازه کلی منظومه شمسی یعنی فاصله از یک سر تا سر دیگرش که می شود 4 سال نوری یا 38 تریلیون کیلومتر.

برای آن هایی که ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ شان را به بهانه اینکه خانه آن ها آن سر شهر است، به تعویق می اندازند، این ارقام باعث می شود که در رفتار خود تجدید نظر کنند. اگر خانه پدربزرگتان آن سر منظومه شمسی بود چه می کردید؟

نزدیک ترین ستاره به زمین (و خورشید)

800px-Alpha,_Beta_and_Proxima_Centauri

نقطه سرخی که داخل دایره قرمز قرار دارد پروکسیما سنتوری در آسمان شب است

نزدیک ترین ستاره به ما، پروکسیما قنطورس یا پروکسیما سنتوری (Proxima Centauri) نام دارد که در فاصله 4.24 سال نوری (40.3 تریلیون کیلومتر) از خورشید قرار گرفته است. این ستاره که یک کوتوله قرمز محسوب می شود جرمش یک هشتم خورشید ماست اما چگالی اش (نسبت جرم به حجمش) 40 برابر خوشید محاسبه شده است! در بهترین حالت و بوسیله پیشرفته ترین سفینه های فضایی تقریبا 100 سال طول می کشد که به این ستاره برسیم.

RedDwarfNASA

پروکسیما سنتوری باید قیافه اش چیزی توی همین مایه ها باشد

بزرگی کهکشان ما

خورشید ما به همراه 200 تا 400 میلیارد ستاره دیگر همگی در کهکشانی به نام راه شیری قرار گرفته اند که یکی از 100 میلیارد کهکشانی است که در جهان وجود دارند. جمله قبلی را یک بار دیگر بخوانید! بله! کهکشان ما یکی از 100 میلیارد کهکشان جهان است و 200 تا 400 میلیارد ستاره دارد و بعضی از این ستاره ها ممکن است چند تایی سیاره داشته باشند! (برآورد دانشمندان 100 میلیارد سیاره است) یک لحظه صبر کنید. خودم هم باید یک بار دیگر این جمله ها را بخوانم!

HuntingNeighborhood-hi

مکان خورشید در کهکشان راه شیری. توضیح نوشته شده در عکس:
منطقه شکار سیاره ای ما: بیشتر سیاره های کشف شده در محدوده 300 سال نوری از خورشید ما قرار دارند.

به اندازه کافی هراس انگیز است، مگر نه؟ حالا بیایید کهکشان مان را اندازه بگیریم. بر اساس محاسبات ستاره شناسان، قطر کهکشان راه شیری 100 الی 180 هزار سال نوری و ضخامت آن برابر 1000 سال نوری برآورد شده است. برای درک بهتر این اندازه مثالی می زنم. اگر منظومه شمسی (از خورشید تا سیاره نپتون) را به اندازه یک سکه 50 تومانی در نظر بگیریم، اندازه کهکشان راه شیری برابر کشور آمریکا خواهد بود!

بیایید بیش از این ذهن مان را با اعداد و ارقام پر نکنیم. بیایید بار دیگر به این بیاندیشیم که ما انسان ها، در مقابل این جهان بی کران چقدر کوچک هستیم. چقدر دغدغه های روزمره مان بی معنی جلوه می کنند. چقدر خودخواهی ها، حسادت ها، رذالت ها و بی اخلاقی هایمان مضحک اند. به این فکر کنیم که کشورها بر سر چه می جنگند؟ ما به خاطر چه چیزی سر یکدیگر کلاه می گذاریم؟ و برای رسیدن به چه چیزی طمع می ورزیم؟

همراهان ویندوزسنتر، اگر امشب مجالی بود و وضعیت آب و هوا اجازه داد، نگاهی به آسمان بیاندازید. به امتحانش می ارزد!

وحید وبسایت شخصی
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

14 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • احمد گفت:

  ببخشید که اینجا این سوالو میپرسم ولی از فروشگاهتون چند روز پیش یه گوشی سفارش دادم که اصلن وضعیتش معلوم نیست فرمه تماس با ما فروشگاهم ارور میده
  نمیدونم مسیوله فروشگاه کدوم یکی از بچه هاست اما به نظرم باید یکم تو اعلام وضعیته سفارش به صورت میل یا پیامک فعالتر باشن تا مشتری رضایتو اعتماده بیشتری داشته باشه
  آقایه محاجری این پیامو دیدی بیزحمت سفارشه ما رو یه خبری راجبش بده و از در حال انجام به ارسال شده اوکیش کن

  • رضا راد گفت:

   دوست عزیز
   مشکلی نیست بزار بنده به اقای محاجری این موضوع رو اطلاع میدم ایشون در اسرع وقت که تونستند براتون رسیدگی میکنن

  • ابراهیم محاجری گفت:

   درود
   دوست عزیز مشکل پیامک بزودی حل میشه. تمام سفارش ها همون روز یا روز بعد ارسال میشه. شما هم اسم کامل یا شماره سفارشتون رو بفرمایید تا باهاتون تماس بگیریم. تمام کد های پیگیری هم امشب وارد پروفایلتون میشه.

 • sirwan گفت:

  سلام جالب بود ممنون

 • Ali-Ranjbar گفت:

  تمام اینایی که گفتید در آسمان اول می باشد.
  خداوند در قرآن گفته حجم آسمان دوم چند برابر آسمان اول است و همین طور سوم و چهارم و پنجم و ششم و در آخر آسمانی که تنها و تنها متعلق به خداوند است آسمان هفتم است.
  زیاد به خودتون فشار نیارید چون خود خداوند گفته اگر کسی برای شناخت دنیای پیرامون و نزدیک من بیاندیشد مجنون میشود.

  یا خدا.

  • مهدی گفت:

   سلام اقای علی
   ایه چند قران هستش
   ممنون میشم بگید :heart: :heart: :heart: :heart:

  • حسین گفت:

   سلام.
   ممنون میشم ایه شو بگید.

   خدا کجا گفته به خودتون فشار نیارید. چون مجنون میشید.
   چون اگه افراد و دانشمندان فشار نمی اوردن. الان ما میگفتیم خورشید دور زمین میچرخه.
   اون فشار نیاوردن برای این بوده که به این فکر نکنید خدا چگونه اومده و کجاست و کیه. گرچه باید درین مورد هم فکر کرد. چون قران جواب این هارو در باطن خودش اورده.

   بیشتر این دنبال نرفتن مثل تحقیق نکردن و موندن در جهل هست.(روایات های جعلی)

   حالا شما ایه رو بفرمایید. ما بیشتر تحقیق کنیم. ممنون.

 • علیرضا گفت:

  عزیزم اگه با سرعت نور حرکت کنیم دو سال نوری را در دو سال نمیپیماییم طبق نطریه نسبیت خاص دو سال در مدت خیلی کمتری پیمایش میشه این دو سال مال سرعتهای کمتر از نور است

  • محمد گفت:

   اتفاقا دقیقا همونه چیزی که شما میگی مورد دیگه ایی هست ! به عنوان مثال اگر بخواهیم به نزدیکترین ستاره همسایه بریم اگر با سرعت نور سفر کنیم حدود 4 سال زمینی زمان لازمه ! منتها زمانی که با سرعت نور حرکت کنید زمان برای شما کند خواهد شد شما 4 سال با سرعت نور سفر کردید ممکنه مثلا در زمین 70 سال گذشته باشه

 • احمد گفت:

  ضمن تشکر از مقاله علمیتون ،جسارتا یک ایراد داشتین. مدت زمانی که طول میکشه نور از خورشید به زمین برسه حدود ۸ *دقیقه* هست که شما نوشتید حدود ۸ *ثانیه*

  • وحید محبی گفت:

   فرمایش شما کاملا درست است. اشتباه سهوی بود که اصلاح شد. ممنون از دقت نظر شما.

 • حسین گفت:

  سلام. این قسمت متن رو تصحیح کنید.
  (بوده و نور این مسافت را در 8.4 ثانیه می پیماید. یعنی اگر یک نفر روی خورشید بایستد و آنقدر شانس داشته باشد که در لحظه اول تبخیر نشود و بعد برای شما دست تکان بدهد، آن وقت شما 8 ثانیه بعد دست تکان دادن او را خواهید دید)
  .
  نور خورشید تا به زمین برسد 8 دقیقه و 33 ثانیه طول میکشد.

  جالب اینه که خودت میگی 150 میلیون کیلومتر. و اینو در 300 هزار کیلومتر تقسیم کنی میشه 500 ثانیه.
  .
  حالا نوشتی 8 ثانیه. خب 8 ثانیه رو در 300 هزار کیلومتر ضرب کنی میشه چند؟؟ 2میلیون 400 هزار کیلومتر. و با 150 میلیون خیلی فاصله داره.!!!!!!!!

  خواهشن تصحیح شود.

  چون امار سایت بالاست و خیلی ها خوندن و رد شدن.

  • وحید محبی گفت:

   فرمایش شما کاملا درست است. اشتباه سهوی بود که اصلاح هم شد. متشکرم از تذکر.

 • فریاد گفت:

  درود اگه با فضاپیمای افق های نو که با سرعت بیش از 58000 کیلومتر برساعت سرعت داره بخوایم به ستاره پروکسیما برسیم چیزی بیش از 79000 سال طول میکشه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.