نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

با ویندوزسنتر همراه باشید و اخبار نجومی را دنبال کنید. این بار نگاهی خواهیم داشت به پلوتو سیاره‌ای در منظومه شمسی!

نگاهی دقیق به پلوتو توسط ناسا

دانشمندان نگاهی دقیق‌تر به پلوتو داشتند

با استفاده از مدلی شبیه به آنچه که هواشناسان برای پیش‌بینی آب و هوا استفاده می‌کنند و رایانه که شبیه‌سازی فیزیکی بخارهای یخی را انجام می‌دهد، دانشمندان علائم مشخص برف و یخ را در پلوتو که تاکنون فقط در زمین مشاهده شده، یافتند.

صفحات فرسایش یافته مشخصه‌ای با نام شناخته شده پنیتنت (برف‌هایی که در ارتفاعات بالا بارش دارند) تورفتگی‌هایی کاسه‌ای شکل با لبه‌ای نوک تیز مخروطی تیغ مانند اطراف لبه آن که ارتفاع آن به چند صد متر می‌رسند؛ وجود دارند.

تحقیقی به رهبری جان مورس از دانشگاه یورک در تورنتو با همکاری دانشمندان دانشگاه فیزیک کاربردی جان هاپ‌کینز و مرکز پرواز فضایی ناسا انجام شد؛ نشان دادند که این مشخصات یخی ممکن است در سیارات دیگر جایی که شرایط محیطی مشابهی دارند، وجود داشته باشند.

شناسایی این برآمدگی‌ها در پلوتو به صورت غیر رسمی به نام مناطق تارتاروس دورسا پیشنهاد شده که حاکی از وجود جوی لازم برای تشکیل این پنیتنت‌ها است. مورس می‌گوید این توضیح خواهد داد که چرا اینها قبل‌تر در سیارات کوتوله فاقد جو مشاهده نشده است. این آزمون مدل‌های خاکی برای پنیتنت‌ها اینگونه پشنهاد می‌کنند که ممکن است این مشخصه را در جایی دیگر در سیستم خورشیدی‌مان و یا در سایر سیستم‌های خورشیدی که شرایطی مناسبی داشته باشند؛ پیدا کنیم.

تیم تحقیق که همچنین شامل کریستینا اسمیت از یورک، آنتونی تویگو از APL و اسکات گوزویچ از مرکز فضایی گودارد می‌باشد؛ مدلش‌شان را با برآمدگی‌های تصاویر پلوتو که توسط فضاپیمای افق جدید ناسا در سال 2015 گرفته شده، مقایسه کردند. برآمدگی‌های پلوتو به وضوح بزرگ‌تر از  – بیش از 1600 پا (تقریباً 500 متر بزرگ‌تر و با فواصلی بین 2 تا 3 مایل فاصله (حدود 3 تا 5 کیلومتر) – نقاط متقابل آن در زمین هستند.

مورس می‌گوید انداره غول پیکر پیش‌بینی شده توسط همان نظریه توضیح تشکیل این مشخصات را در زمین می‌دهد. در واقع ما قادر به تطبیق اندازه، فواصل و جهت این برآمدگی‌ها به کیفیت سن آن‌ها هستیم. سه مدرکی که شناسایی‌های این برآمدگی‌ها را به عنوان پنیتنت پشتیبانی می‌کند.

وی می‌گوید که فکر می‌کند محیط پلوتو بسیار متفاوت‌تر از زمین – بسیار سردتر، هوا بسیار رقیق‌تر، خورشید بسیار تارتر و برف و یخ موجود در سطح از متان و نیتروژن به جای آب تشکیل شده است – اما همان قانون طبیعت در جریان است. همچنین وی اضافه می‌کند که همکاری ناسا و APL در دستیبابی به این یافته‌های جدید مفید بوده است. این یکی از اجزای مدل مورس برای پنیتنت بود که بدون آن این اکتشاف ممکن نبود.

پیوست

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour