گوشی اندروید و آیفون خود را با کدها و برنامه های تست سلامت گوشی ارزیابی کنید!

گوشی اندروید و آیفون خود را با کدها و برنامه های تست سلامت گوشی ارزیابی کنید!

در مقاله امروز ویندوز سنتر ما قصد داریم در مورد روش هایی که برای تست تشخیص سلامت گوشی اندروید و آیفون وجود دارد صحبت کنیم. اگر قبلا هرگز تست تشخیص سلامت گوشی هوشمند را اجرا نکرده اید، حالا ارزش آن را دارد که برای یکبار هم که شده گوشی هوشمند خود را تست کنید. در صورتی که شما بخواهید یک گوشی دست دوم را خریداری کنید و یا اگر گوشی دارید که عمری از آن گذشته است و می خواهید از وضعیت سلامت آن با خبر شوید کافیست که روش های تست تشخیص سلامت گوشی که در ادامه آموزش خواهیم داد را پیاده سازی کنید.

ابزارهای تشخیصی همچنین برای کارآمدتر شدن گوشی شما مفید هستند، اما دلیل دقیق آن را نمی توان متوجه شد. به جای استفاده از حدس و گمان ها برای عیب یابی دستگاه هوشمند خود، یک اسکن تشخیصی می تواند دقیقا اشکالاتی که در گوشی شما رخ داده است را شناسایی کتد و یا حداقل اطلاعات کافی را ارائه دهد تا شما متوجه شوید که  دستگاهتان در مسیر صحیحی قرار گرفته است.

متاسفانه پیدا کردن ابزارهای تشخیصی داخلی در گوشی های هوشمند اندرویدی و آیفون می توان مشکل باشد و برخی از دستگاه ها حتی گزینه های تشخیصی خیلی خوبی ندارند، اما همیشه می توانید به برنامه های جانبی برای کمک مراجعه کنید.

کد تست سلامت گوشی اندروید

اکثر گوشی های هوشمند اندرویدی چند ابزار تشخیصی ساده دارند که در سیستم عامل پنهان شده است اما این ابزارهای در مدل های مختلف دستگاه ها متفاوت می باشند. این ابزارها با وارد کرده کدها با استفاده از شماره گیری گوشی هوشمند شما (مانند کدهای تشخیص فیک بودن گوشی) ظاهر می شوند.

در اینجا دو کد اصلی قابل استفاده در اکثر گوشی های اندرویدی آورده شده است اما ممکن است که این کدها برای همه دستگاه ها کار نکند:

*#0*# (ستاره مربع صفر ستاره مربع) برای فعال کردن منوی تشخیصی –  برخی از گوشی های اندرویدی دارای منوی تشخیص کاملی هستند. شما می توانید حداقل برخی از سخت افزارهای گوشی همراه خود را چک کنید. با این حال، این کد برای همه گوشی ها جواب نمی دهد برای مثال ما این کد را در گوشی Pixel XL امتحان کردیم اما هیچ اتفاقی نیافتاد، گرچه این منو در گوشی گلکسی S9 ظاهر شد.

برای افرادی که می توانند به این منو دسترسی پیدا کنند یک ترفند مفید و کاربردی است. این منوی تشخیصی تعداد تست های مستقل را برای بررسی عملکرد قسمت های مختلف گوشی ما ارائه می دهد (مانند اطلاعات مربوط به تشخیص لمس، دقت رنگ صفحه نمایش، دوربین، سنسور و دکمه های فیزیکی مانند دکمه پاور و راکر صدا).

گوشی اندروید و آیفون خود را با کدها و برنامه های تست گوشی ارزیابی کنید!

اجرای کد تست سلامت گوشی سامسونگ

به طور مثال من این کد را در گوشی گلسی پرایم پرو سامسونگی که داشتم اجرا کردم . با ضربه زدن روی هر کدام از قسمت ها شما می توانید بخش های مختلف گوشی خود را تست کنید. من قسمت های مختلف را انتخاب کردم برای مثال برای تست  بلندگوی گوشی Speaker را تپ کردم که با پخش یک موسیقی شما می توانید از کیفیت بلندگوی خود مطلع شوید یا با انتخاب قسمت VIBRATION گوشی شما به حالت ویبره می روید و شما می توانید از شدت لرزش گوشی خود مطلع شوید.

*#*#4636#*#* (ستاره مربع ستاره مربع چهار شش سه شش ستاره مربع ستاره برای فعال کردن منوی نمایش اطلاعات مربوط به استفاده از اینترنت – این فهرست لزوما در دستگاه هایی که منوی تشخیصی را نمایش می دهند در دسترس نیستند ( به طور مثال این کد برای گوشی گلکسی پرایم پرو من اجرا نشد) اما اطلاعات نمایش داده شده در بین دستگاه ها متفاوت خواهد بود. حداقل باید بتوانید تاریخچه استفاده، آماره اتصال وای فای و شبکه های گوشی همراه خود را به صورت بلادرنگ مشاهده کنید و به اطلاعات اصلی گوشی مانند سرویس دهنده فعلی، شماره تلفن دسترسی پیدا کنید.

لازم نیست که دکمه تماس یا هر چیز دیگری را فشار دهید تا منوهای پنهان را باز کنید با شماره گیری این کدها به طور خودکار باز می شوند. اگر در هنگام وارد کردن کد هی اتفاقی نیافتاد گوشی شما این قابلیت را ندارد. به طور مشابه، برخی از گوشی ها مانند گوگل پیکسل فوق الذکر اطلاعات مفیدی را ارائه نمی دهد. اگر این گونه است به بخش برنامه های جانبی پیشنهادی ما در قسمت بعدی مراجعه کنید.

کد تست سلامت گوشی آیفون

اپل به دلیل ارائه محصولاتی که “walled gardens” مشهور است دارای هیچ ابزار تشخیصی داخلی نیست و کاربران نمی توانند تست هایی که در گوشی اندروید خود داشته اند را روی این محصولات اجرا کنند. گفته می شود که شما از طریق تنظیمات گوشی آیفون خود می توانید به اطلاعاتی مانند عملکرد باتری و تاریخچه دسترسی داشته باشید.

برای دسترسی به این اطلاعات به مسیر Settings > Battery بروید. در اینجا تعدادی از گزینه ها و دسته بندی های مختلف را مشاهده خواهید کرد که اطلاعاتی در مورد باتری دستگاه را به شما نمایش می دهند اما متاسفانه هیچ اطلاعات دیگری را نمی توانید مشاهده کنید.

گوشی اندروید و آیفون خود را با کدها و برنامه های تست گوشی ارزیابی کنید!

برنامه تست تشخیص سلامت گوشی آیفون

با وجود گزینه های محدود در iOS، تنها گزینه برای تشخیص سلامت گوشی در آیفون و آیپد استفاده از برنامه تست تشخیص سلامت گوشی می باشد. این برنامه ها برای گوشی هایی که دارای ابزار تشخیصی داخلی نیستند مناسب هستند یا اگر می خواهید روشی دقیق تری که کمتر دست و پا گیر است را برای تست سخت افزار گوشی خود داشته باشید این برنامه های جانبی کاربردی هستند.

TestM – برنامه تست تشخیص سلامت گوشی اندروید و آیفون

این برنامه به شما این امکان را می دهد تا ارزیابی سریعی برای گوشی اندروید و آیفون خود داشته باشید و همچنین سخت افزار کامل دستگاه شما را شناسایی می کند. تنها کاری که شما باید بعد از نصب این برنامه انجام دهید این است که گوشی خود را اسکن کنید. به غیر از دوربین شما می توانید باتری و شارژ، پردازنده، سنسورها، بلوتوث و اتصالات گوشی همراه خود را تست کنید.

اگر برنامه مشکلی را تشخیص داد می توانید گوشی خود را به مرکز تعمیر گوشی معتبر ببرید. تنها نکته منفی که در مورد این برنامه وجود دارد این است که مابین هر تست شما تبلیغاتی را مشاهده خواهید کرد که می تواند برای برخی از کاربران آزار دهنده باشد. شما می توانید نسخه پولی این برنامه را که بدون تبلیغات است را خریداری کنید.

Phone Check and Test – برنامه تست گوشی اندروید

Phone Check and Test یک برنامه ساده است که به شما این امکان را می دهد که فقط سخت افزار گوشی خود را تست کنید. با اسکن کامل دستگاه خود می توانید به اطلاعات پردازنده، ذخیره سازی و باتری دسترسی پیدا کنید. اجرای تست تشخیصی با استفاده از این برنامه سریعتر از برنامه TestM انجام می شود و یک ابزار عیب یابی عالی است که اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد.

در حالی که نسخه رایگان برنامه حاوی تبلیغات است اما تعداد دفعات نمایش کم است و می توانید تنها با پرداخت دو دلار به نسخه پلاس ارتقاء پیدا کنید و تبلیغات را حذف کنید. نسخه پلاس همچنین دارای چند ابزار تست اضافی است که به شما این امکان را می دهد که برای هر قطعه سخت افزاری به طور جداگانه تست ها را اجرا کنید و این باعث می شود که در زمان خود بیشتر صرفه جویی کنید.

گوشی اندروید و آیفون خود را با کدها و برنامه های تست گوشی ارزیابی کنید!

Phone Diagnostics – برنامه تست گوشی های آیفون

درست مانند برنامه TestM برنامه Phone Diagnostics می توانید گاه به گاه با نمایش تبلیغات شما را آزار دهد اما در پشت همه آنچه که می بیتید یک مجموعه قابل اعتماد از تست های عملکرد سخت افزار را می توانید اجرا کنید. تست کامل قابلیت های سخت افزار اصلی بر اساس مدل گوشی آیفون مورد استفاده شما انجام می شود.

بر خلاف برنامه های دیگری که در این پست به شما معرفی کردیم، برنامه Phone Diagnostics به کاربران این امکان را می دهد تا بدون بروزرسانی پولی، تست های مستقل و فوری را برای ارزیابی سخت افزار گوشی آیفون خود انجام دهید.

گوشی اندروید و آیفون خود را با کدها و برنامه های تست گوشی ارزیابی کنید!

ثریا داسیان وب‌سایت
کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی آموزشگاه های آزاد، مترجم، تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.