نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

اورکلاک کردن مانیتور اساسا با همان هدف اورکلاک کردن پردازنده انجام می شود که برای افزایش نسبی عملکرد صورت می گیرد. این عمل شامل افزایش میزان رفرش کردن (refresh rate) است؛ به عبارت دیگر این عمل می تواند فریم های بیشتری را بر روی صفحه نمایش در هر ثانیه رسم کند. برای بسیاری از افراد اغلب این کار دقیقا چیزی نیست که انجام آن خیلی ضروری باشد؛ اما این بدان معنا نیست که این کار ترفندی است که انجام آن کاری ساده باشد. با ویندوز‌سنتر همراه باشید.

refresh rate چیست؟

اورکلاک/refresh rate

در یک تصویر تعداد دفعات در هر ثانیه در صفحه نمایش برای جلوگیری از لرزش در زمان هایی که توسط چشم انسان مشاهده می شود، نیاز به بازسازی دارد.

لذا به عبارت ساده تر یک مانیتور 60 هرتز، تصاویر را 60 بار در هر ثانیه، 75 هرتز را 75 بار در هر ثانیه و 144 هرتز را 144 بار در هر ثانیه رفرش می کند.به طور کلی و به خصوص در محاسبات و بازی های کامپیوتری هر چه این میزان بالاتر باشد بهتر است. چشم و مغز انسان چیزی حدود 24 فریم در ثانیه را تشخیص می دهد اما ما قادر به درک میزان به مراتب بیشتری از آن هستیم.

آیا هر مانیتوری می تواند این کار را انجام دهد؟

به طور بالقوه، این که آیا شما می توانید refresh rate را افزایش دهید یا خیر، به پنلی که از آن استفاده می کنید بستگی دارد. حتی در مانیتور های یکسان نیز این میزان در پنل های صفحه نمایش برابر نیست. امکان دارد که شما داستانی از یک افزایش قابل توجه در رابطه با مانیتورهای خاصی را شنیده باشید اما باز هم ممکن است که در این رابطه خیلی خوش شانس نباشید.

به عنوان مثال شما از یک BenQ RL2455HM استفاده می کنید و گزارش های موفق بسیار زیادی از اورکلاک کردن از میزان 60 هرتز به 75 هرتز شنیده باشید. اما با این حال مانیتور شما قادر خواهد بود تنها تا میزان 70 هرتز بالا بیاید.

به‌روز‌رسانی: همان طور که در کامنت ها اشاره شده است، برداشتن هر گامی در ابتدا نیازمند بررسی پنلی است که از آن استفاده می کنید. نه تنها تمام پنل ها ساخت برابری ندارند بلکه برخی تولیدکنندگان نیز ممکن است در حال حاضر اورکلاک کارخانه ای را اعمال کرده باشند. در این گونه موارد در صورتی که شما به محدودیت این مانیتور فشار بیشتری بیاورید، احتمال خطر بسیار بالاتر می رود.

چگونه می توان بر روی یک مانیتور عمل اورکلاک را انجام داد

اورکلاک

این در واقع یک روند رو به جلو است. شما می توانید هم از یک ابزار شخص ثالث به نام CRU استفاده کنید و هم از نرم‌افزارهایی مثل AMD، NVIDIA و یا اینتل بهره ببرید. تمام این ابزارها رایگان هستند بنابراین به صورت جداگانه به هر کدام از آن ها می پردازیم.

CRU – برنامه کمکی برای سفارشی کردن رزولوشن

این روش یکی از روش های قدیمی تر برای انجام این کار است و ممکن است با تمام پردازنده های گرافیکی و یا گرافیک های اینتل سازگاری نداشته باشد. با این حال به نظر می رسد که کارش را با گرافیک های AMD به خوبی انجام می دهد.شما می توانید این برنامه را از طریق این لینک دانلود کرده و پس از نصب آن یک روند رو به جلو برای تغییر refresh rate خود داشته باشید.

 1. CRU را باز کنید.
 2. در این قسمت دو کادر مشاهده می کنید. یکی رزولوشن دقیق (detailed resolutions) و دیگری روزلوشن استاندارد (standard resolutions)
 3. در زیر قسمت روزلوشن دقیق بر روی گزینه add کلیک کنید.
 4. بر روی گزینه timing کلیک کرده و سپس آن را به LCD standard تغییر دهید.اورکلاک CRU
 5. تغییر refresh rate به چیزی بالاتر از مقدار استاندارد یک شروع خوب برای افزایش آن تا میزان 5 هرتز است.
 6. سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.
 7. کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

پس از آن شما نیاز به تغییر refresh rate در ویندوز 10 دارید. این مراحل با هر روش دیگری از عمل اورکلاک نیز اعمال می شود.

 1. در صفحه دسکتاپ راست کلیک کرده و display settings را انتخاب کنید.
 2. سپس بر روی advanced display settings کلیک کنید.
 3. صفحه را به پایین کشیده و گزینه display adapter properties را انتخاب کنید.
 4. در زبانه monitor، از کادر باز‌شو refresh rate را انتخاب کنید.

در صورتی که کار کرد، مانیتور سیاه نخواهد شد. اگر صفحه نمایش را بیش از حد بالا ببرید هر چیزی نمایش داده نمی شود و پس از 15 ثانیه به تنظیمات قدیمی باز‌خواهد گشت.

استفاده از تنظیمات AMD Radeon

اورکلاک AMD Radeon

اگر از یک پردازنده گرافیکی AMD استفاده می کنید، شما می توانید با استفاده اپلیکیشن AMD Radeon Settings نتایج مشابهی را به دست آورید. در قسمت taskbar بر روی آیکون آن راست کلیک کرده و این مراحل را دنبال کنید.

 1. در صفحه دسکتاپ راست کلیک کرده و AMD Radeon settings را انتخاب کنید.
 2. بر روی زبانه display کلیک کنید.
 3. سپس برای سفارشی کردن رزولوشن بر روی گزینه create کلیک کنید.
 4. Refresh rate را به سطحی که مورد نظرتان است، تغییر دهید.
 5. بر روی گزینه save کلیک کنید.
 6. کامپیوتر خود را ریستارت کرده و سپس مراحل بالا را برای سفارشی کردن refresh rate انجام دهید.

استفاده از کنترل پنل NVIDIA

اورکلاک NVIDIA

این مراحل برای کاربران NVIDIA عمدتا مشابه با AMD است با این تفاوت اصلی که ظاهر کنترل های NVIDIA کمی متفاوت تر است.

 1. در صفحه دسکتاپ راست کلیک کرده و NVIDIA control panel را انتخاب کنید.
 2. Diplay menu را بسط دهید.
 3. بر روی گزینه change resolution سپس create custom resolution کلیک کنید.

با کنترل پنل NVIDIA شما می توانید تنظیمات ایجاد شده ی خود را قبل از اعمال کردن، تست کنید. سپس کامپیوتر خود را ریستارت کرده و مراحل بالا را برای پیاده سازی دنبال کنید.

استفاده از گرافیک های اینتل

اورکلاک intel

کنترل پنل گرافیک های اینتل به شما امکان سفارشی کردن رزولوشن و refresh rate را نسبتا ساده کرده است.

 1. Intel HD graphics control panel را باز کنید.
 2. Display را انتخاب کنید.
 3. در سمت چپ بر روی custom resolutions کلیک کنید.
 4. عرض، ارتفاع و refresh rate مورد نظر خود را وارد کنید. 5 کلیک اضافه کنید.

در صورتی که صفحه نمایش شما قادر نباشد از یک حدی بالاتر رود، از شما می خواهد که یا خارج شوید و یا مجددا امتحان کنید. اگر در انجام آن موفق شدید کامپیوتر خود را ریستارت کرده مراحل بالا دنبال کنید.

چگونه می‌توان اورکلاک را بررسی کرد

بررسی اورکلاک verify overclock

برای آزمایش و حصول اطمینان از این که refresh rate جدید همان طور که آن را قرار داده اید کار می کند، یک آزمون آنلاین بزرگ وجود دارد که شما می توانید آن را اجرا کنید.

لینک زیر را باز کرده و مراحل موجود در صفحه نمایش را دنبال نمایید: http://www.testufo.com/#test=frameskipping

این تست refresh rate را که برای مانیتور خود انتخاب کرده اید، تشخیص می دهد.

آن چه را که شما اساسا انجام می دهید گرفتن یک عکس از گرافیک در حال حرکت با سرعت شاتر پایین تر است و در صورتی که همه چیز آن گونه که باید، کار کند شما یک عکس با کیفیت پایین مانند تصویر بالا خواهید داشت. اگر مربع سایه دار در یک خط بوده و نشکسته باشد، شما در انجام آن موفق بوده اید.

انجام این کار خطرات خاص خود را دارد

خطرات اورکلاک مانیتور

درست مثل اورکلاک کردن یک پردازنده، همه ی این کارها خطرات خاص خود را دارند. شما باید بتوانید این آزمایش را بدون منفجر کردن مانیتور خود انجام دهید اما باز هم هیچ گونه تضمینی وجود ندارد؛ بنابراین باید خیلی مراقب باشید. هم چنین این موضوع را در نظر داشته باشید که اتصال به مانیتور از طریق کامپیوتر می تواند تاثیراتی در رزولوشن داشته باشد. برای مثال شما ممکن است قادر به انجام اورکلاک در رزولوشن 720 پیکسل باشید اما در رزولوشن 1080 پیکسل قادر به انجام این کار نباشید.

و همان طور که قبلا ذکر شد هیچ یک از این آزمایش ها دقیق نبوده و ممکن است متفاوت باشد. این سخت است که بگوییم که ما این موضوع را به عنوان یک مسئله ضروری توصیه کرده ایم که حتما باید آن را امتحان کنید اما اگر شما دوست دارید که سرهم بندی کنید هیچ مانعی بر سر راهتان قرار نخواهد داشت.

پیوست

منبع: WindowsCentral

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour