مصاحبه کاری و ۵ نکته ای که نباید در آن بیان کنید

مصاحبه کاری و ۵ نکته ای که نباید در آن بیان کنید

گاهی اوقات ممکن است شما یک مصاحبه کاری وحشتناک را تجربه کنید، در آن لحظه با خودتان فکر می کنید که اگر هم این کار را به من بدهند، من اصلا توانایی انجام این کار را ندارم و در آن لحظه باید برای ماندن در آن موقعیت و یا پیدا کردن بهانه ای مودبانه برای ترک محل تصمیم بگیرید.

یک روش مودبانه برای ترک مصاحبه کاری پیش از آن که به اتمام برسد وجود دارد. برای انجام این کار، صبر کنید تا مصاحبه کننده سوالات خود را بپرسد. اگر فرد مصاحبه کننده بی وقفه صحبت می کند، مودبانه صحبت او را قطع کنید و اینگونه صحبت خود را آغاز کنید: “یک سوال کوتاه، و بابت قطع کردن صحبت شما عذر می خواهم” و بعد از آن بگویید “شما به خوبی این شغل را برای من توضیح دادید و من از این بابت سپاسگزارم، متوجه شدم که این شغل برای من مناسب نیست و نمی خواهم بیشتر از این مزاحم وقت شما شوم. باز هم ممنونم.” همچنان که از روی صندلی بلند می شوید لبخند را روی صورت خود نگه دارید و دست خود را به سمت مصاحبه کننده برای دست دادن، دراز کنید و خیلی سریع محل را ترک کنید.

اگر فرد مصاحبه کننده بی ادب و بی اعتناست، شما نباید به حرف آدم های ترسو که استدلال می کنند “شاید مصاحبه کننده فردی احمق باشد اما ممکن است که شغل مورد نظر، خیلی خوب باشد”  توجه نکنید، چرا که شرکت های خوب، مصاحبه کننده ی با رفتار نا مناسب را استخدام نمی کنند و اگر سطح درک آن ها به قدری پایین است که این کار را به یک انسان بی استعداد می دهند، مطمئن باشید که لیاقت شما را ندارند.

مصاحبه کاری

بهتر است که در مصاحبه از گفتن جمله های بی ربط که اثر منفی دارند پرهیز کنید و به گفتن جمله هایی مثل: علاقه مند گرفتن این شغل هستید بسنده کنید. در ادامه پنج جمله ای که هرگز در مصاحبه نباید گفته شود را برای شما آماده کرده ایم، پس با ویندوزسنتر همراه باشید.

مطمئنم که شخص مناسبی برای انجام این کار هستم

شما در این شرکت کار نمی کنید. شما خودتان را به خوبی می شناسید اما درباره ی این شرکت و کاری که انجامش نداده اید همه چیز را نمی دانید و آگهی ای که در آن کار مورد نظر را یافته اید، شامل همه ی اطلاعات مهم و جامع در رابطه با آن نیست.

اجازه بدهید تا خود آن ها برای برای انتخاب فرد مناسب تصمیم بگیرند. نگویید که “من دقیقا فرد مناسبی برای انجام این کار هستم” زیرا گفتن این جمله شما را غیر حرفه ای نشان می دهد.

فقط به من یک فرصت بدهید

هر انسانی نیاز به فرصت دارد اما این جمله را که “من فقط به یک فرصت نیاز دارم” را نگویید. با گفتن این جمله کسی شما را استخدام نخواهد کرد و برای شما احساس تاسف خواهند کرد.

آن ها زمانی شما را استخدام می کنند که از آگاهی شما نسبت به کاری که قرار است انجام دهید اطمینان حاصل کنند. در این صورت شما می توانید در راه یاد گرفتن چیزهای جدید و مشارکت مثبت با سایرین گام بردارید.

شما گدایی کار نمی کنید، و نمی خواهید که در آن ها حس هم دردی به وجود آورید. پس به دنبال کاری باشید که به خوبی قادر به انجام آن هستید و در زمینه ی مربوطه اطلاعات و آگاهی های لازم را برای پیشبرد اهداف سازمان دارا هستید، و هرگاه وسوسه شدید تا جمله ی “فقط به من یک فرصت دهید” را بگویید زبانتان را گاز بگیرید.

عاشق اینم که شما رییس من باشید

یک مصاحبه کننده ی خوب سعی می کند که مصاحبه کاری را به سمت مکالمات اساسی پیش ببرد. آن ها برای مصاحبه کاری از روی متن چیزی نمی خوانند. حتی ممکن است مصاحبه کاری به سمت مباحث فلسفی و یا عملیاتی هم پیش برود که اتفاقا مصاحبه کاری را دلچسب تر می کند.

اگر در هنگام مصاحبه کاری با خود می گویید، خدایا من خیلی دوست دارم برای این فرد کارکنم، بیانش نکنید. چرا که او به کرات این جمله را شنیده است. این که تمایل زیاد خودتان را جهت کار کردن برای آن مدیر نمایش دهید نه تنها اعتبار خودتان را بالا نمی برید بلکه به آن صدمه می زنید. به جای آن که در مورد نکات مثبت کاری که در آینده می خواهد از آن شما شود صحبت کنید، مشکلات و سختی های آن را برای مصاحبه گر بیان کنید.

اگر این کار از آنِ من شود، من تمام روز و شب و در هر ساعتی این کار را انجام خواهم داد

این هم یکی از راه های بد دیگری است که فرد جویای کار را در مصاحبه کاری مستاصل و ملتمس نشان می دهد. نه تنها بعید به نظر می رسد که شما حاضر باشید زندگی شخصی خود را فدای این کار کنید، بلکه باعث زیر سوال رفتن اعتبار شما نزد فرد مصاحبه کننده نیز خواهد شد. افراد با اعتماد به نفس ملتمسانه برخورد نمی کنند و هیچوقت جمله ی “من شب و روز این کار را انجام می دهم” را نمی گویند. ارزش شما به این نیست که کل وقتتان را بخواهید روی صندلی و مشغول کار بگذرانید بلکه ارزش شما در استعداد و خلاقیتتان است، و شما این دو ویژگی را در صحبت ها و سوال های اندیشمندانه ای که می کنید به رخ طرف مقابل می کشید و این به مراتب ارزشمند تر از دادن قول هایی است که ممکن است در آینده به آن عمل کنید.

من مشابه این کار را قبلا بارها انجام داده ام

هر شخصی و یا هر سازمانی ویژگی های خاص خودش را داراست و سازمان ها متفاوت از یکدیگر رفتار می کنند. به مصاحبه کننده نگویید که من دقیقا همین کار را قبلا انجام داده ام و به جای آن راجع به تفاوت های این سازمان صحبت و پرسش کنید. هر کاری شرایط خودش را دارد و شما باید به آن توجه کنید، بنابراین راه حل هایی که شما در شرکت قبلی استفاده می کردید، ممکن است در این شرکت و در مورد موضوعی مشابه، جواب ندهد.

درباره ی این که آن ها به چه چیزی بیشتر اهمیت می دهند و این که در حال حاضر بیشتر روی چه چیزی تمرکز دارند صحبت کنید. اصلا تصور نکنید که بدون پرسیدن این سوالات به اولویت بندی های آن ها آگاهی دارید و می دانید که چطور می توانید مشکلات آن ها را حل کنید.

باید سعی کنید که با آن ها به بهترین راه حل  ممکن برسید و سعی کنید که شرایط محیطی شرکت و فرهنگ غالب بر آن را به صورت همزمان مد نظر قرار دهید.

ممکن است وسوسه شوید و نظرتان را راجع به کار مورد نظر اینطور بیان کنید که “من این کار را در خواب هم می  توانم انجام دهم” اما کاری که اینقدر آسان باشد مسلما استعداد و توانایی های شما را به خوبی به کار نمی گیرد. سعی کنید به مصاحبه کاری که می روید درباره ی مردم و دیدگاه های جدید آن ها چیزهای بیشتری یاد بگیرید. اگر به مصاحبه کاری رفتید و شرایط مناسب و خوب بود، قطعا هر دو طرف متوجه این موضوع خواهند شد.

نظر شما همراهان ویندوزسنتر در مورد نحوه ی یرگزاری مصاحبه کاری چیست؟ به نظر شما چه عبارات دیگری وجود دارند که نباید در مصاحبه کاری گفته شود؟

کامران منعم دوست وب‌سایت

‫2 نظر

 • a.m.i.r.e.s گفت:

  بسیار عالی.
  دلم برای شما وانجمن وینفون تنگ شده کامران جان :(

 • mili گفت:

  تو که رفتی انجمن هم رفت، عاااقااا کامرررااان

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.