امروز Tuesday 23 July 2019

پروژه Centennial بزرگترین اتفاق برای ویندوز در سده جاری

بیلد 2016 آمد و رفت. اما کنفرانس آن از نظر توسعه و آینده نگری مایکروسافت به غایت هیجان انگیز بود. بسیاری از سرمایه گذاری وسیع در زمینه ربات ها و امکانات بیشمار هولولز که بالاخره در اختیار طراحان قرار می گیرد و حتی تغییرات بی نظیری که قرار است در به روز رسانی تابستانی ویندوز 10 در رابط کاربری آن اعمال گردد شگفت زده شده اند.

در این میان یک ویژگی جدید نیز قرار است برای ویندوز 10 عرضه شود که به نظر می آید آن گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است. این ویژگی آنقدر بزرگ هست که بتواند همه چیز را تحت تاثیر خود قرار دهد و آن چیزی نیست جز پروژه Centennial.

هواداران عمومی مایکروسافت با این نام ناآشنا نیستند و می دانند که این پروژه راه حلی برای وارد کردن اپلیکیشن های معمول نسخه دسکتاپ که با عنوان نرم افزارهای Win32 مشهور هستند به دنیای جدید ویندوز 10 به شمار می رود.

اپلیکیشن های معمول یونیورسال ویندوز 10 را می توان به راحتی و تنها با یک کلیک از فروشگاه مایکروسافت دانلود کرد و همگی در تمام دستگاه ها (کامپیوتر، موبایل، IoT، هولولنز و به زودی Xbox) قابل استفاده و اجرا هستند. اما اپلیکیشن های یونیورسال Centennial هم اکنون تنها بر روی کامپیوترها قابل اجرا هستند چرا که اپلیکیشن های Win32 آن ها هنوز مستلزم دسترسی به API های قدرتمند اصلی ویندوزند. با این حال هنوز هم می توان از بسیاری از ویژگی های مختلف یونیورسال بر روی این نوع اپلیکیشن ها استفاده کرد. این خود تحول مهمی برای کاربرهای ویژه ویندوز 10 به حساب می آید. به همین دلیل ویژگی Centennial نقطه عطفی مهم و یک ویژگی تاثیرگذار محسوب می شود.

1_desktop-app-converter_story

پروژه Centennial سال گذشته در میان چندین ویژگی دیگر که به صورت پل میان اپلیکیشن ها عمل می کردند معرفی گردید. این ویژگی ها قرار بود طراحان را برای وارد کردن اپلیکیشن هایشان به ویندوز 10 و ویندوز 10 موبایل ترغیب کند. در این میان پروژه Centennial با دیگر ویژگی های رابط دیگر متفاوت است چرا که این امکان را دارد تا با استفاده از بزرگترین نقطه قوت ویندوز و اصلاح مسایلی که با عنوان نقاط ضعف ویندوز محسوب می شوند، آن را برای همیشه متحول کند.

ویندوز به دلیل قابلیت انطباق با تمام سیستم ها و همچنین بهره گیری از طراحان و شرکت های شخص ثالث به ویندوزی که می شناسیم تبدیل شده است. اما این قابلیت ها به نوعی شمشیر دولبه محسوب می شوند چرا که به ازای هر بازی ویدیویی جدید با کیفیتی که نصب می کنید، چندین نوار ابزار مختلف بر روی مرورگرتان نصب می شود. برای تماس با دوستان و آشنایانتان از طریق اسکایپ مجبورید به هنگام نصب نرم افزار با دستورالعمل های مختلفی موافقت کنید و یا پس از پاک کردن نرم افزارهایی که دیگر احتیاجی به آن ها ندارید فایل های ریجستری بلااستفاده ای به جا می مانند که عملکرد سیستم را کند می نمایند.

تمامی این مشکلات سال ها با عنوان پاشنه آشیل ویندوز به حساب می آمدند. مشکلاتی که باعث می شوند کاربران به سیستم عامل های جایگزین از قبیل OS X، اندروید و iOS روی بیاورند. از طرفی شما را به مغز کامپیوتر خانواده مبدل می کند که روز و شب تحت نفرینی باستانی مشغول عیب یابی پیام های خطای معمول ویندوز کامپیوترها و موبایل های افراد مختلف است.

اما Centennial این قابلیت را دارد که تمام این مشکلات را حل کرده و حتی ویژگی ها و ارتقائات جدیدی را نیز با خود به همراه آورد. از مصرف بهینه تر باطری و سرعت بالاتر سیستم گرفته تا کاهش تعداد تماس های مادربزرگتان در خصوص مشکلات کامپیوترش!

screen_shot_2015-03-07_at_12.29.26_pm_story

نصب کردن تنها با یک کلیک

پروژه Centennial تمام این کارها را تنها با تبدیل اپلیکیشن های معمول Win32 به اپلیکیشن های یونیورسال یا یک بسته .appx به انجام خواهد رساند. بدین وسیله یک اپلیکیشن معمول دسکتاپ به راحتی مانند اپلیکیشن های Store نصب خواهد شد. به عبارت دیگر تمام فرایند با یک یا دو کلیک عملی خواهد شد. تمامی ساعاتی که صرف توضیح نحوه نصب نرم افزاری مانند Word برای آشنایانتان صرف کرده اید به خاطر بیاورید. آن ها حالا می توانند همه آن کارها را تنها با یک یا دو کلیک انجام دهند!

بعلاوه مزیت وجود تمامی این اپلیکیشن ها در Store را نیز در نظر بگیرید. در این صورت می توان به راحتی اپلیکیشن های Win32 را مانند همنوعان یونیورسالشان در Store مشاهده و نصب کرد. اگرچه مایکروسافت هنوز اعلام نکرده است که این اپلیکیشن ها چگونه و با چه عنوانی در Store قرار خواهند گرفت. متمرکز کردن اپلیکیشن هایی که بیش از بقیه مورد استفاده قرار می گیرند در مکانی ایمن و آسان نمودن استفاده از کامپیوترها و برآوردن انتظارات کاربران از دستگاه های مدرن، همه و همه از مزیت های این پروژه خواهند بود.

1_dsc08471

کندی سیستم در کار نخواهد بود

تاکنون سیستم عامل ویندوز به دلیل کند شدن کارکردش با گذشت زمان و اینکه بدافزارها و جویندگان بیت کوین با سو استفاده از فایل های ریجستری باقی مانده از پاک کردن نرم افزارها در آن لانه می کنند، بدنام شده است. تمام این فایل های بلااستفاده در هر بار بوت شدن ویندوز باید دوباره خوانده شوند.

بر اساس آنچه که خود مایکروسافت در بیلد 2016 اعلام کرد، پس از نصب Visual Studio بالغ بر 7000 فایل ریجستری بر روی سیستم شما نوشته می شوند و این عدد تنها برای یک نرم افزار است. حالا خودتان تصور کنید که بعد از چندین سال استفاده از ویندوز بر روی یک سیستم چه بلایی بر سر آن می آید. همین کافی است که عملکرد مدرن ترین و پیشرفته ترین سیستم ها هم پس از مدتی کند شود. اما تمام این ها به زودی قرار است به تاریخ بپیوندند.

کاری که مبدل Centennial می کند این است که با تبدیل نرم افزارهای Win32 به اپلیکیشن های یونیورسال تمام فایل های ریجستری آن ها را در یک مکان خاص قرار می دهد. به عبارت دیگر از این پس اپلیکیشن ها فایل های ریجستری شان را این ور و آن ور پخش و پلا نمی کنند. در مقابل تمام آن ها را در فایلی مربوط به نرم افزار مورد نظر قرار داده و از همانجا بازخوانی می کند. بدین ترتیب این فایل های ریجستری دیگر به محل ریجستری اصلی ویندوز وارد نمی شوند.

این بدان معناست که ویندوز همیشه مثل روز اول تر و تمیز باقی می ماند و اپلیکیشن ها به طور کامل از حافظه آن پاک می شوند. اگر شما از هواداران ویندوز به شمار می آیید و از کند شدن های پی در پی آن به ستوه آمده اید، این خبر تسکین بزرگی برایتان به شمار می آید.

aoe2-hd2_story

عمر باطری بیشتر و عملکرد بهتر

پروژه Centennial به افزایش عمر باطری البته به صورت غیر مستقیم نیز خواهد انجامید. اپلیکیشن های کامپیوتر به دلیل اینکه پس از اجرا شدن به منابع مختلف نرم افزاری و سخت افزاری متصل می شوند بسیار قدرتمند هستند و می توانند تا هر زمان که بخواهند در پس زمینه فعال باقی بمانند. اما این موضوع زمانی که نرم افزار به درستی از این منابع استفاده نمی کند می تواند به یک معضل تبدیل شود.

اپلیکیشن های یونیورسال به نحوه ای دیگر عمل می کنند و سیستم عامل، استفاده آن ها از منابع و نوع عملکرد آن ها در پس زمینه را مدیریت می کند. به همین ترتیب منابع مورد استفاده یک اپلیکیشن تبدیل شده توسط Centennial نیز توسط ویندوز مدیریت خواهد شد، حتی اگر هیچ یک از کدهای آن نیز عوض نشده باشد. و از آنجایی که ویندوز 10 اپلیکیشن های یونیورسالی که مورد استفاده نیستند را به کلی غیر فعال می کند، مصرف باطری به طرز محسوسی کاهش خواهد یافت. لازم به ذکر نیست که بگوییم این اپلیکیشن ها به آسانی و به طور خودکار استفاده از منابع را قطع می کنند. بدین ترتیب در برخی مواقع این خود به بهبود عملکرد سیستم می انجامد. لازم به یادآوریست که تمام این فرآیند بدون نیاز به کوچکترین تلاش طراحان اپلیکیشن ها انجام می گیرد و کاملا بر عهده خود ویندوز است.

واقعیت سنجی

همانطور که می بینید تمام این دستاوردهای بالقوه، ویندوز را از یک سیستم عامل مرده وابسته به گذشته به نوع مدرنی از آن تبدیل می کند که استفاده از آن به غایت ساده بوده و عملکرد بهتری دارد. و قدرت افزون تری به طراحان و کاربران می دهد. این تحول باعث می شود ویندوز به سیستم عاملی سبک اما با کارآمدی بالا تبدیل شود که به راحتی بر روی تلفن های همراه و تبلت هایمان نصب می گردد.

اما این تحول نیازمند این است که طراحان با پروژه Centennial همراه گردند و بدین ترتیب تمام نرم افزارها و بازی های مشهور و کاربردی به اپلیکیشن های یونیورسال تبدیل شوند که این خود تعهد و همت بالایی را می طلبد.

مایکروسافت می گوید طراحانی که با آن ها در خصوص Centennial صحبت شده است، از اینکه تمام تلاشی که در نرم افزارهای Win32 به کار گرفته اند در ویندوز 10 به ثمر می نشیند بسیار هیجان زده هستند. به هر طریق، تکیه کاربران تنها بر اپلیکیشن های یونیورسال بسیار بعید خواهد بود.

اپلیکیشن های تبدیل شده توسط Centennial نسبت به انواع معمول Win32 خود دارای محدودیت بیشتری خواهند بود: نداشتن سرویس های NT و عدم امکان نصب درایور. قسمتی از این محدودیت ها به دلایل امنیتی به وجود آمده اند و قسمتی ممکن است به این دلیل باشد که این امکانات بر روی مبدل ها تعریف نشده اند.

در ثانی اگرچه اکثر اپلیکیشن ها به مرور به نسخه یونیورسال تبدیل خواهند شد، نرم افزارهای قدیمی ممکن است هرگز به این قافله نپیوندند. به همین دلیل برخی کاربران هنوز مجبور خواهند بود که از نسخه های Win32 استفاده کرده و همچنان شاهد فرآیند نصب شلخته آن ها و پاک شدن شلخته ترشان باشند!

نکته مثبت اینکه تمام مزایایی که در بالا به آن ها اشاره شد حالت صفر و صدی ندارند. به عبارتی حتی اگر تنها تعدادی از اپلیکیشن های مورد استفاده شما به نوع یونیورسال تبدیل شوند همچنان برخی از این مزایا را شاهد خواهید بود. پس به احتمال بسیار زیاد در آینده شاهد دنیایی خواهیم بود که در آن کاربران ویندوز ملقمه ای از اپلیکیشن های Win32 و یونیورسال را بر سیستم هایشان نصب کرده اند که اگرچه این کار ممکن است سیستم عامل را مثل روز اول نگاه ندارد، اما مطمئنا باعث بهبود عملکرد آن ها نسبت به حال حاضر خواهد شد.

در هر حال این ویژگی یک توسعه بزرگ در زمینه سیستم عامل ها و مهم ترین گام مایکروسافت در راستای حرکت ویندوز به سوی قرن 21 به حساب می آید. چه کسی می داند؟ شاید با حرکت رو به جلوی پلتفورم یونیورسال ویندوز و رشد روزافزون پروژه Centennial شاهد روزی باشیم که تمام اپلیکیشن ها و سرویس ها به صورتی ساده و هماهنگ با ویندوز بوده و سیستم های ما عملکردی روان داشته باشند.

پی نوشت: Centennial در لغت به معنی یادبود صدساله یا سده است.

نظر شما همراهان ویندوزسنتر در خصوص این پروژه بزرگ مایکروسافت چیست؟

 

وحید وبسایت شخصی
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

9 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • نیلوفر گفت:

  Windows 10 Mobile now supports USB Ethernet on Continuum

  ویندوز 10 موبایل اکنون می تواند برای کانتینیوم از usb ethenet پشتیبانی کند.

 • فونیکس گفت:

  بدجور خورد تو ذوقم که روی گوشی فعلا جواب نمیده

 • CLONER گفت:

  دیشب بیلد جدیده رو با هک گرفتم، نصب که شد دیگه گوشی بالا نیومد و روی لوگوی Nokia موند :laugh:
  حیف شد واقعا، تا زمان عرضه عمومیش صبر میکنم، بازم اگه جواب نداد گوشیو عوض میکنم یه مدل جدیدتر میگیرم

 • poorya گفت:

  ببخشید لینک گروه تلگرام ویندوز سنتر می شه لطف کنین

 • حامد گفت:

  هنوز برای این مسئله خیلی زود هست. اپلیکیشن های win32 سال هاست داره نصب میشه و با دسترسی های مختلف هر بار امکانات جدید تری رو بدست آورده. از دست دادن تعداد زیادی از قابلیت ها به قیمت بدست آوردن این امتیازاتی که نوشتید واقعاً برای برنامه های حرفه ای به صرفه نیست. مخصوصاً با در نظر گرفتن این مسئله که این امتیازات عنوان شده فقط برای مصرف کننده هست و و تولید کننده نرم افزار سودی از اون ها نخواهد برد. بنابراین حرفتون درسته که فعلاً نرم افزارهای ویندوز مخلوطی از win32 و یونیورسال می مونه و این قضیه تا سال ها باقی خواهد موند.

 • hossein گفت:

  بیاد ۱۴۳۲۲ رد استون روی لومیا ۹۲۵ در حال دانلوده خبرشو میدم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.