نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

هرچه به زمان 14 مهر ماه نزدیک می شویم تب و تاب طرفداران مایکروسافت و دوستدارانش بیشتر می شود اما عده ای از طرفداران و دارندگان گوشی های لومیا که اتفاقا کم هم نیستن خواهان اضافه شدن ویژگی هایی نو به ویندوز 10 موبایل هستن شاید برخی از ویژگی هایی که می خواهیم در این مطلب بیان کنیم در کنفرانس 14 مهر ماه رو نمایی شوند شاید هم خیر!

ویندوز 10 موبایل

مسئله در بیان و در نتیجه ارائه ی این ویژگی ها است. به جمله ی کوتاه قبل توجه کنید و آن را دوباره از ابتدا مرور کنید متوجه متفاوت بودن کلمه ی نتیجتاً شدید!؟ به نظر شما وجود این کلمه به چه معنا است؟ از نظر من بخاطر وجود یک رابطه ی علت و معلولی بین این درخواست ها و نیاز ها وجود دارد یعنی هرچه درخواست یک ویژگی از سوی کاربران بیشتر باشد احتمال وجود آن بیشتر است.

شاید با خود بگویید برای بیان این موضوع کمی دیر شده است اما لازم است بدانید ویندوز 10 موبایل پایان کار دنیا نیست! همانطور که می دانید مایکروسافت بیان نموده بعد از ویندوز 10 ویندوز دیگری معرفی نمی شود و ویندوز 10 اوج طراحی مایکروسافت است! صبر کنید! یعنی بعد از آخرین آپدیت ویندوز (ویندوز 10) دیگر از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی نمی شود؟! جواب بله است! باید گفت چرا مایکروسافت به پشتیبانی از ویندوز خود ادامه خواهد داد اما 10 پایان بازی با این عدد ها است و بعد از ارائه ی رسمی توسط شرکت شاهد ویندوز 11 و یا با کمی ابلاغ و پرش شاهد ویندوز 1000 نخواهیم بود! و فقط بر بهبود عملکرد و ارائه ی ویژگی های نو در تمرکز خواهد شد!

یعنی اینکه ارائه نشدن ویژگی های جدید در بیلد های اخیر به معنی پایان کار بهتر کردن ویندوز موبایل(در اصطلاح عامیانه ی بین کاربران ویندوزفون) نیست و اصل ماجرا بعد از آن است چرا که مایکروسافت از فشار زمانی ارائه ی بیلد ها برای آماده کردن نسخه ی رسمی خارج شده و می تواند با آرامش بر روی ارائه ی ویژگی های نو متمرکز شود(به یاد داشته باشید مایکروسافت رسماً اعلام کرد زمان کافی برای افزودن دو ویژگی کاشی های تعاملی(که با فناوری تاچ سه بعدی کار می کنند) و کاشی های انفجاری(یا اصطلاحا Boombing tile) ندارد و باید تا اندکی بعد از ارائه ی رسمی ویندوز 10 موبایل صبر کنید.

خوب تا اینجای کار مقدمه ی متن به پایان رسید و حالا به سراغ اصل مطلب می رویم یعنی ارائه ی چه ویژگی هایی برای ما مهتمم است؟( ارائه ی اپلیکیشن ها همانطور که اشاره شد جزو ویژگی های نو نیست و طبق پست دوستان تحت عنوان شروع به کار رسمی استوریا ، آیلندوود و سیستم پورت اپلیکیشن ویندوز 10  اشاره کردند در آینده رفع خواهد شد)

ما از مایکروسافت چه می خواهیم؟!

اضافه کردن قابلیت Multi window و بهبود رابط کاربری اکشن سنتر

3

شاید عکس بالا آرزو و حرف دل خیلی از ما ها باشد چه کسی دوست ندارد به تواند با سوایپ کردن انگشتش به سمت راست(از چپ) با منویی رو به رو شود که با انتخاب هرکدام از آن ها به تواند نصف صفحه نمایش گوشی خود را در اختیار اپ بگذارد ( شاید در حال گشت و گذار در اینستاگرام بوده و با متنی احساسی و یا زیبا برخورده باشید و بخواهید همان لحظه آن را برای کسی ارسال کنید اینجاست که چنین قابلیتی بسیار مفید خواهد بود.

با نگاه به سمت چپ تصویر بالا با اکشن سنتری متفاوت اما تقریبا مشابه بر خواهیم خورد شاید نمونه ی بالا مورد پسند تمام کاربران نباشد اما لزوما تصویر بالا نظر خیلی از ما نیست و اگر دقت کنید در مثال بالا تم گوشی بر روی سفید قرار دارد که با سیاه کردن آن با تمی مشابه Aero در ویندوز 10 دکستاپ مواجه می شویم که واقعا زیباست…

اضافه نمودن روش هایی نوین برای باز کردن تلفن همراه از قفل

1

شاید شما هم قبل از خرید گوشی ویندوزی خود درباره ی بخش قفل گوشی بسیار با اشتیاق و سلیقه باشید و بعد از خرید گوشی و گذران عمری با آن از یکنواختی و یک شکلی آن تا حدودی خسته شوید بالاخره انسان هم با گذشت زمان از یکنواختی خسته و کمی تنوع می طلبد مثل خود من :)

بار ها شده از خود پرسیده ام چه می شد اگر میکروفنی که در گوشی من همیشه در حال ریکورد و اسکن جمله Hey Cortana است به جمله و یا کلمات خاصی همچون Hello windows و یا غیره حساس بود و با صدای ما گوشی را به حالت آنلاک در می آورد( شاید خیلی از شما بگویید چنین فناوری ای برای سال های آینده است اما خوشبختانه دارندگان گوشی های 930 و 1520 هم اکنون از این فناوری استفاده می کنند! بله چیپ پردازنده ی اسنپدراگون 800 به بعد توانایی اسکن مداوم صدای اطراف با صرف باطری کم را دارند و تنها لازم به درک تن خاصی از صدا می باشند که تا جایی که من اطلاع دارم وقتی برای اولین بار بخواهید جمله ی هی کورتانا را به زبان بیاورید باید وارد تنظیمات مخصوص شده تا کورتانا با صدا و تن آن آشنا شود تا با گفتن شما در سریعترین زمان ممکن فعال شود ، البته درست است اگر دوست ما هم جمله ی هی کورتانا را بیان کند کورتانا به سرعت عکس العمل نشان خواهد داد اما مسئله بیان وجود چنین ویژگی ای در دستگاه های فعلی است) علاوه بر روش ذکر شده روش های فراوانی برای آنلاک کردن وجود دارد من جمله استفاده از سنسور های اسکن کننده که در پرچمداران جدید شاهد آن ها هستیم.
خلاقیت خود را بکار بی اندازید مطمئناً روش های نوینی را کشف خواهید نمود

روشن سازی!
لازم دیدم تیتر بالا را بیان کنم با این ایده که خیلی از کاربران خواهان ویژگی Wifi direct هستند که باید اضافه کرد چنین ویژگی ای در نسخه ی نهایی اضافه خواهد شد اما شاید بهتر باشد به دادن فیدبک در این مورد همچنان ادامه دهیم

حالت Land scape یا چرخش صفحه ی اصلی
طی هفته های گذشته مرد محبوب اینسایدر ها گابریل طی یک توییت از اینسایدر ها خواست تا این اگر خواهان این ویژگی هستند به آن رای دهند که نهایتا مایکروسافت با خیل عظیمی از طرف اینسایدر ها برای اضافه کردن این ویژگی مواجه شد اما تا به امروز شاهد این ویژگی نبوده ایم شاید مایکروسافت برنامه هایی برای کنفرانس 14 مهر دارد! امیدواریم چون این کنفرانس برای مایکروسافت از نظر دارندگان تلفن های همراه چون تیغ دو لبه ای است زیرا اگر مایکروسافت برخی روشن سازی ها را انجام ندهد امکان دارد با تذکرات جدی ای از طرف کاربران خود رو به رو شود.

سایز جدید برای کاشی ها
نکته ی عجیب اضافه شدن و دوباره حذف شدن این ویژگی است مایکروسافت با درخواست های زیادی از طرف کاربران برای اضافه کردن سایز جدید کاشی ها به ویندوز موبایل مواجه شد و حتی شاهد طرح های جالب با شخصی سازی بالایی نیز بودیم اما همچنان از وجود آن ها بی بهره ایم امیدواریم در کنفرانس 14 مهر شاهد این ویژگی نیز باشیم

اضافه شدن انیمیشن های جدید به کاشی های زنده
در ویندوز 10 موبایل شاهد اضافه شدن انیمیشن های جدیدی بودیم مثلا در صفحه ی استارت زمانی که بر روی یک کاشی تپ می کنید با انیمیشن زیبایی رو به رو خواهید شد که به شخصی در خواست های متعددی برای اضافه شدن دقیقا همین انیمیشن فرستادم که در نهایت شاهد اضافه شدن این ویژگی بودم ، اما در بخش انیمیشن های خود کاشی های زنده شاهد در خواست های متعددی بودیم مثلا اضافه شدن حالت انیمیشن سه بعدی که در ویندوز 10 دکستاپ شاهد وجود آن هستیم!

بهبود حالت کار با یک دست
پس از گذشت یک مدت طولانی نهایتا مایکروسافت ویژگی کوچک کردن صفحه را برای راحت کردن کار با یک دست برای تمامی گوشی ها عرضه کرد(با نگه داشتن دکمه ویندوز) اما این حالت مشکلاتی را نیز دارد مثلا می توانید همین حالا با رفتن به بخش منوی اپلیکیشن ها و کوچک کردن صفحه به سمت پایین اسکرول کنید نهایتا وقتی به حرف X می رسید اگر برنامه ای چون zapya را داشته باشید نمایش داده نمی شود یا اینکه وقتی در صفحه ی استارت باشید با برقرار کردن این حالت به تمامی کاشی های خود دسترسی ندارید.
یعنی در واقع این حالت کوچک کردن صفحه برای راحتی کار با یک دست نیست از بین بردن نصف صفحه است! چرا که اکثر ویژگی های کار با یک دست را ندارد.
همچنین این ویژگی نسبت به رقبا اندکی زشت تر و زمخت تر است مثلا در ios با دوبار تپ کردن بر تاچ آی دی فقط برنامه ها به پایین منتقل شده و بر صفحات موجود اضافه می شود و عکس پس زمینه همچنان باقی می ماند و کاربر با یک صفحه نمایش که تا نصفحه سیاه است رو به رو نخواهد شد!

بهبود رابط کاربری در برخی از برنامه های سیستمی
همانطور که در بخش تاریخچه ی لومیا ها خواندید پس از ویندوزفون 7.5 بخش پیام ها از نظر طراحی زشت تر شد حتی در ویندوزفون 8 نسبت به 8.1 شاهد بخش زیباتری در اپلیکیشن Photos بودیم که در ویندوز 10 بهبود یافت اما به راستی اضافه نمودن یک تصویر پس زمینه به پشت بخش پیام ها چقدر مشکل است(البته شاید کاربران در این مورد درخواستی نداشته اند)

اضافه شدن تم های بیشتر
شاید این یکی از پر در خواست ترین ایده هایی بود که در جای جای وب سایت های ایرانی شاهد آن بوده ام و آن هم اضافه کردن تم های بیشتری برای تغییر رابط کاربری از دو رنگ انحصاری سیاه و سفید است! در ویندوز 10 دکستاپ با تغییر رنگ تم نوار استارت و بخش نوتیفیکیشن ها و برخی بخش ها به رنگ دلخواه تم در خواهند آمد که به واقع دلیل اینکه تا به امروز شاهد اضافه نشدن این ویژگی نشدیم را نمی دانیم اما یک مشکل مسلم است و آن هم این موضوع است که اکثر کاربران در وب سایت هایی چون ویندوز سنتر این مشکلات را بیان می کنند و از ارسال آن برای مایکروسافت خودداری می کنند به دلایل متعدد اما باید منطقی باشیم چند درصد از شما تصور می کنند امکان دارد شخصی از مایکروسافت که اتفاقا فارسی زبان بوده باشد در خیل عظیم وب سایت ها به گشت گذار پرداخته و نظرات شما عزیزان را که فقط در پست های خاصی شاهد آن ها هستیم را ببیند!؟

در انتها ویژگی های بسیاری هستند که همچنان ناگفته باقی مانده اند اما از نظر من اصلی ترین احتیاجات من در تغییر رابط کاربری در این ویژگی ها خلاصه می شود.
در ادامه برای شما جملات پیشنهادی را قرار داده ام تا آن دسته از عزیزانی که از نظر زبان مشکل دارند با ارسال آن ها می توانند خواستار این ویژگی ها باشند کافی است از منوی برنامه ها وارد اپ Windows Feedback شده و از جملات:

برای ویژگی اول:
Hi please add Multi window feature to windows 10 Mobile by swiping from left to right(when a new line of apps must be open) and tap to what app we like and please add a better UI to Action center(like colorful action center or Aero one)

برای ویژگی دوم:
Hi please add new ways to unlock our phones like swiping from left to right or say some thing like Hi windows(use Cortana feature) or new animations to unlocking

برای ویژگی سوم:
Hi please add wifi direct API’s to windows 10 Mobile for having a better performance in other apps like zapya

برای ویژگی چهارم:
Hi please add landscape full feature(like actually action center must be rolled)to start menu

برای ویژگی پنجم:
Hi please add new tile sizes to windows 10 mobile like desktop version(Ultra tile size and a rolled wide tile)

برای ویژگی ششم:
Hi please add new animations to live tile’s

برای ویژگی هفتم:
Hi please add a better UI to one handed mode(don’t need to make a half of the screen be black you can use the background photo and if you want to use it in apps menu its just show you till X and if you have zapya you cant Tap on it and its like same in the start menu)

برای ویژگی هشتم:
Hi please add better UI’s to some apps like message’s(you can add a background photo our some thing like that , you know its not really cool if you just see a big black screen and little words on it)

برای ویژگی نهم:
Hi please add new Themes to W10UI like colorful themes instead of a just Black and white color in the whole of the W10M

عزیزان دقت داشته باشید شما می توانید به هرکدام از ویژگی ها که دلخواه شما بود رای داده(از طریق اپ فیدبک) و همچنین شما می توانید ویژگی دلخواه خود را با ما در میان گذاشته تا متن لازم برای ارسال آن را به شما تحویل دهیم.

همچنین در انتها لازم است این نکته را نیز اضافه کنم گاهی اوقات بعد از ارسال فیدبک خود نرم افزار تا زمانی که به یک وای فای امن متصل نشوید فیدبک ها را ارسال نمی کند گاهی نیز دیده شده حتی با وصل بودن به شبکه ی وای فای فیدبک ارسال نمی شود(من خودم حدودا 115 فیدبک نفرستاده بود از طرفم) برای مطمئن شدن از ارسال آن ها می توانید با تپ کردن(لمس کردن) سه نقطه ی پایین سمت راست برنامه فیدبک و کلیک کردن بر روی جمله ی Upload feedback data و نهایتا لمس گزینه ی Upload now از ارسال آن ها مطمئن شوید هم چنین اگر در فیدبک های خود از اسکرین شات هایی استفاده کنید بیان نیاز خود بسیار راحت تر است مثلا اگر بخواهیم از منوی استارت اسکرین شات گرفته و آپلود کنیم فقط لازم است دکمه های ولوم پایین(کم کردن صدا) و پاور را لحظه ای نگه داشته و رها کنید اسکرین شات گرفته شده و شما به بخش فیدبک راهنمایی می شوید.

در نهایت ما را از نظرات خود با خبر گذاشته و در روز 14 مهر با ویندوز سنتر با پخش آنلاین کنفرانس همراه باشید.

21 Responses

 1. MEHRAN

  به نظر من بزرگترین چیزی که باید به وین ۱۰ اضافه شه دانلود در پس زمینه و دانلود منیجر قوی مثله ADM هستش، من اندروید داشتم از این ویژگی استفاده ی زیادی میکیردم، حالا مجبورم دوباره یه گوشیه اندرویدی به خاطر یه چیز خیلی ساده بگیرم

  پاسخ
  • یوسف

   این خواسته همه کاربرای ویندوزفونیه. چند وقت پیش یکی از کاربرای ویندوزفون ایمیل زده بود به سازنده دانلودمنیجر IDM که برنامه ای واسه ویندوزفون دارن یا نه، اونام در جواب گفته بودم حتما این کارو میکنن و جزو برنامه هاشون هست، فقط با حمایته ما ویندوزفون رشد میکنه پس صبر کنید و رشد ویندوزموبایلو ببینید نا امید نشید :-))

   پاسخ
 2. PASSENGER

  درمورد بکگراند توی قسمت پیام ها مخالفم چون قرار نیست هر قسمتی که توی گوشی هست کاربر بتونه توی پس زمینه عکس بزاره ! اینجوری تمام قسمتا یکنواخت میشه .
  در مورد دانلود در پس زمینه هم همین الان این ویژگی توی مرورگر اج هستش و شما با رفتن به منوی hub میتونی این قسمت رو ببینی ! قسمت دانلود ها ، تاریخچه ، فایل های دانلود شده (فعلا API خاصی رو من ندیدم که در اختیار برنامه نویس ها قرار بدن ، شاید در اینده این کارو بکنن)
  بقیه موارد رو موافقم مخصوصا قابلیت کار با یک دست که واقعا افتضاح و نا کارآمد در حالت فعلی !
  فقط نصف صفحرو سیاه میکنه ، اصلا نمیشه توی این حالت باهاش کار کرد و باید بهبود ببخشه این قسمت رو

  پاسخ
  • نوید عباسی

   پسنجر جان حقیقتا منظور من قرار دادن عکس های متفاوت یا اصطلاحا گل گلی نیست هدف من بهبود رابط کاربری در این سیستمه بنظرم سیاهی سیستم عامل خیلی خاص و زیباست و متون به راحتی دیده میشن اما بنظرم تو بخش پیام ها باید بهبود هایی رو شاهد باشیم و مایکروسافت در این زمینه ضعیف کار کرده

   پاسخ
 3. نوید

  دوستان چند وقت پیش لومیا ۸۲۰ ام رو به ۱۰ ارتقا دادم. حالا از مکافات و دردسرهایی که پیش اومده تو این زمان بگذریم
  مشکلم اینه که بخش اپدیت گوشی از کار افتاده. و هر موقع میزنم رو اپدیت میره رو ۴۳ درصد گیر میکنه و میمونه!ساعت ها هم صبر کردم ولی اصن از سرور چیزی دریافت نیمکنه
  حالا خواستم فلش بزنم با Windows Device Recovery Tool که اونم موقع دانلود گیر میده که اینترنت وصل نیس یا اینکه به سرور وصل نمیشه. ارور ۴۰۳!

  از دوستان اگه کسی میتونه راحلی پیشنهاد بده، کلی ممنون میشم <۳

  پاسخ
  • ahadc457

   داداش ویندوز ریکاوری رو ول کن با همون نوکیا کرسویت فلش کن رامشم میتونی دستی از سایت دانلود کنی بریزی تو پوشش خیلی راحت و بی دردسر

   پاسخ
 4. محمدرضا

  ضبط مکالمات
  وای فای دایرکت
  تغییر روش دلایورد پیام ها
  دانلود در پس زمینه
  کاهش مصرف باتری

  پاسخ
  • PASSENGER

   ظبط مکالمات که داره اضافه میشه توی voice recorder
   ۲- اون هم اضافه شده ولی در دسترس نیست .
   ۳- این رو موافقم خیلی بده اینجوری
   ۴- این اضافه شده ولی ناقص
   ۵- این رو صد در صد موافقم ، از وقتی به غیر از لومیا ۵۲۰ ، لومیا ۷۳۵ رو اپگرید کردم ، واقعا نصف روز هم باطری نگه نمیداره .
   حتی فیدبک هم دادم

   پاسخ
   • مجتبی

    در مورد گزینه ی ۲ فکرکنم APIهای لازمو در اختیار توسعه دهنده ها قرار دادن. چون زاپیا تو آخرین آپدیتش توی ویندوز۱۰موبایل، گزینه ی create group رو به قسمت کانکتش اضافه کرده،ولی چون من یک روز بعدش به خاطر ری استارت های پیاپی و داغ شدن بیش از حد لومیا ۱۳۲۰ خودم به ویندوز ۸.۱ برگشتم،فرصت نشد که تستش کنم. کسی اگه میتونه این مورد رو تست کنه و همینجا اطلاع بده. ممنونم از همگی،مخصوصا نویسنده ی این مطلب که حرف همه ی ما ویندوز ۱۰ موبایلی هاست.

  • نوید عباسی

   محمد رضا جان همانطور که اکثر دوستان اشاره کردن اکثر این ویژگی ها وجود دارند در حال حاضر حتی خود من هم طی یک پست اشاره کردم اکثر تغییرات ویندوز ۱۰ از طریق افزایش و بهبود API ها هستش اما در حال حاضر مایکروسافت این. API ها رو در اختیار برخی توسعه دهنده ها می ذاره(متاسفانه)

   پاسخ
 5. soroosh

  تمام این چیزایی که هم در پست گفته شد و کاربران کامنت گذاشتن دقیقا نیاز هست. و جدا از اینا مرسی از آقا نوید عباسی با این پست عالی و ادبیات خوبشون. خسته نباشید :heart:

  پاسخ
  • نوید عباسی

   خواهش میکنم سروش جان خوشحال هستم از اینکه میبینم مطلب برای شما و عزیزان جالب بوده امیدوارم این پست تاثیر بسزایی در افزایش فیدبک ها داشته باشه چون حقیقتا یک دست صدا نداره(به جز بشکن زدن)

   پاسخ
 6. مهدی

  دوستان جدیدا انقدراخبارنا امید کننده میادکه ادم نا امید میشه ولی باز من ته دلم امیدوارم که مایکروسافت بخاد همه رو سورپرایزکنه وگرنه این بیلد باهمه بهبودهایی که داشته ازاون چیزی که مردم میخواند ودلپسنده زمین تا اسمون فرق داره ،امیدوارم چهاردهم واقعا خوشحال بشیم،

  پاسخ
 7. amin

  عالــــــــــــــــــــــی دمتون گرم خیلی کمک کرد (واسه ریزمینگ هم بگین چه فید بکب بدیم)
  ولی چه فایده اینهمه تا الان گفتن کدومش تاثیر داره ، یعنی یک ذره سلیقه و نو آوری تو ظاهر ایجاد نمیکنن خدایی قبول کنیم که خیلی بی روحه ظاهر ویندوزفون ، تازگی هم یاد گرفتن تبلیغ الکی کنن بدون هیچ تغییری ،از همه مهمتر این ریزمینگ خیلی رو مخه هر چی رو بخوای باز کنی یا ببند حداقل یه 3 الی 4 ثانیه نشون میده

  پاسخ
  • نوید عباسی

   امین جان ریزومینگ و لودینگ یکی از بی نیاز ترین بخش ها هستش انقد که تو اپ فیدبک هست ازش دوستان می توانند با یکم جست و جو در اپ فیدبک و مطالعه نظر سایرین به اونها رای دهند(با کلیک کردن بر روی UPVOTE)

   پاسخ
 8. Borna1

  سلام
  برای وین 8.1و10
  میخوام یک نرم افزار پلیر ویدیو قدرتمند معرفی کنم.پخش تمامی فرمت های ویدویی MKV,FLV دارای Hw/Sw با دابل تب روی صفحه زوم و دابل تب دوباره کنترل دقیق ویدیو پخش به صورت عمودی با سایزهای مختلف هم داره از مولی پلیر خیلی بهتره . پشتیبانی از زیرنویس تا پولی نشده دان کنید
  نام نرم افزار:Video NavigatorوVideo x player

  پاسخ
 9. anonymous

  درود خدمت همه وینفونی ها
  اگر کسی میتونه این دو رو ترجمه کنه عالیه تا با فیدبک بفرستیم
  دو تا اپشن اضاف کنه مایکروسافت عالیه
  1.اضافه کردن رنگ طلایی / نقره ای به رنگ های زمینه ( رنگی زنده به غیر رنگ مشکی و سفید)
  ترکیب رنگ طلایی و ابی جالبه…
  2.تغییر رنگ ایکون ها ( در وینفون همه ایکون ها سفید هستند) مثلا واتس اپ همه جا سبز..توی وینفون سفید ..یا مثلا ایکن تماس سبز باشه..
  گوشی پویاتر و کامل تر خواهد شد…
  640…

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour