ویندوز 10 موبایل؛ پایانی تلخ یا آغازی شکوهمند؟

ویندوز 10 موبایل؛ پایانی تلخ یا آغازی شکوهمند؟

چند وقت است که بسیاری از کاربران مأیوسانه نام ویندوز فون (ویندوز 10 موبایل) را می آورند و دلایل بسیاری را هم عنوان می کنند.

در اینجا چند تکه از نظرات شما ویندوز سنتری های عزیز را درباره دلایل پیشرفت کم ویندوز موبایل با هم مرور  میکنیم تا به اصل موضوع و روشن کردن نتیجه پایانی داستان پر فراز و نشیب مان برسیم.

 

ویندوز 10 موبایل در حال سقوط یا صعود!

کاربر عزیز سینا می گوید:  علت ناکامی مایکروسافت زمان بد معرفی لومیا های جدید و پرچم داران بود.

فاصله زمانی زیاد بین لومیا های پرچمدار با عرضه رسمی ویندوز ۱۰ موبایل بود که باعث شد لومیا های جدید با مشکلات عدیده روبه رو بشن.

همین باعث شد فروش موفق نداشته باشن و هنوزم که هنوزه ویندوز ۱۰ موبایل مشکلات زیادی داره و بر هیچکس پوشیده نیست.

اما آیا زمان بهتری برای پیشنهاد به مایکروسافت بود در حالی که تمام کاربران از طولانی شدن زمان بین لومیا های ویندوز گلایه میکردند آیا مایکروسافت می توانست یک سال عرضه ویندوز زا به تاخیر بیندازد.

قطعا خیر اگر حتی یک ماه از زمان می گذشت همه کاربران کار را تمام شده می دیدند و به فکر مهاجرت می افتادند اما مایکروسافت به عرضه لومیا های سری 50 توانست خود را از سقوط به چاه های فراموشی باز دارد.

مایکروسافت در عرض یک ماه درخواست کاربران مبنی بر عرضه یک گوشی خوش ساخت و زیبا را جامه عمل پوشاند و راهی بازار کرد.

این کاربر در ادامه می گوید:   استور ویندوز ۱۰ با اینکه خیلی بهتر و پربار تر از ویندوز ۸.۱ ولی بازم کیلومتر ها با رقبا فاصله دارد در این حد که صفحه هوم استور گوشی من چند ماهه دست نخورده چیزهای تکراری نشون میده در حال حاضر با این وضعیت آینده ویندوز موبایل خیلی درخشان نیست.

البته که هنوز تا رسیدن به پای اپ استور های گوگل و اپل فاصله داریم اما شما فکر میکنید مایکروسافت بیکار نشسته تا کم کم ویندوز موبایل به فراموشی سپرده شود.

اگر چنین فکر میکنید قطعا فکر شما اشتباه است اگر به اپلیکیشن هایی که مایکروسافت برای پورت کردن برنامه ها ساخته نگاهی بیندازید میبینید که مایکروسافت سرمایه گذاری های بسیاری بر روی پلتفرم یونیورسال کرده است و احتمالا کار را با قرار دادن یک API قابل قبول به پایان خواهد رساند.

کاربر گرامی میللاد می گوید: بنظر من مشکل فقط تبلیغات هست اگه تبلیغ کنه مردم میبینن اگه تبلیغ کنه برنامه ساز میبینه اگه تبلیغ کنه فروشنده میبینه  فقط تبلیغات.

من با نظر این دوست گرامی بسیار موافق هستم ولی این سیاست مایکروسافت بوده و هست این شرکت زیاد به تبلیغات اهمیت نمیدهد از من بپرسید چگونه این شرکت به ابر شرکت تبدیل شد خواهم گفت بسیار پله پله و به مرور مایکروسافت چند برابر هزینه تبلیغات برای ویندوز موبایل را برای مردم قحطی زده آفریقا خرج کرده است.

این می تواند تبلیغ خوبی باشد اما هیچکس شاید به اندازه یک صدم خود بیل و ملیندا گیتس این هزینه ها را نمیدانند.

اما چرا ما و دوستان ما بر روی این موفقیت در حال سرمایه گذاری هستیم.

اگر بخواهیم برای شما بگوییم که چرا ما فکر میکنیم این تنها شروعی سخت برای آینده ای بسیار درخشنده و گرانبهاست تنها این موضوع ها کفایت میکند.

این که ویندوز موبایل چیست؟ چرا ویندوز موبایل داریم؟ و اصلا چه ضرورتی هست که سیستم عامل تمام دستگاه های ما یکی باشد؟

ویندوز موبایل به تمام سیستم عامل های نصب شده بر روی تبلت های زیر هشت اینچ اطلاق می گردد این موضوع نشان دهنده این است که ویندوز موبایل هیچوقت تمام نخواهد شد و فقط از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل میشود.

اما چرا ما ویندوز موبایل داریم و یا باید داشته باشیم این موضوع بسیار شبیه به فیلم های علمی تخیلی است شما یک دستگاه دارید که به هرکجا میروید تمام شخصی سازی های شما را انجام میدهد.

مثلا در یک اتاق در حال کار کردن با یک کامپیوتر هستید ناگهان کولر خانه خاموش میشود و شما احساس گرمای بسیاری میکنید این دقیقا دلیل شکل گیری ایده کانتینیوم است.

شما یک دستگاه سبک و کوچک را برمی دارید به خانه دوست خود یا پدر و مادرتان میروید و تا بعد از اتمام کار تعمیر کار ها در جایی دیگر و تنها با استفاده از یک دستگاه ویندوز موبایل که همراه خود داشتید و یک صفحه نمایش موس و کیبورد به کارتان ادامه میدهید این قابلیتی است که هیچ دستگاه دیگری به شما نمی دهد.

در آخرین سوال چرا باید سیستم عامل لپ تاپ، دسکتاپ، موبایل، هولولنز، ایکس باکس، تلویزیون، اتومبیل، یخچال فریزر، کولر و حتی ماشین لباسشویی  شما ویندوز باشد ما من برای شما یک سناریو ترتیب میدهم که با کارایی این شکل از زندگی آشنا شوید.

شما به خرید میروید و نمیدانید که آیا شیر به اندازه کافی در یخچال هست یا خیر در این جاست که از کورتانا میخواهید موجودی شیر در یخچالتان را برایتان بگوید تا شما بتوانید به بهترین نحو خرید کنید.

در خیابان سرگردانید و نمی دانید که باید از کجا بروید درعین حال عجله هم دارید در این جاست که از کورتانا میخواهید سریع ترین مسیر را به شما نشان دهد او نیز سریع ترین مسیر را در هولولنز به صورت کاملا دیداری به شما نشان میدهد.

عینک خود را گم کرده اید و نمیدانید کجاست از طریق هوش مصنوعی مایکروسافت که به تازگی توانایی تشخیص گل ها را نیز یافته است و در آینده بسیار بیشتر هم هوشمند خواهد شد عینکتان را در عرض یک ثانیه پیدا میکنید.

شاید فکر کنید این موضوعات بسیار تخیلی هستند اما مدیر عامل مایکروسافت ساتیا نادلا همین چند روز پیش در مراسم ایگنایت وقتی به او گفته شد که حرف هایش بسیار تخیلیست او با خنده جواب داد درباره آینده سخن نمی گویم ما در حال آزمایش این تکنولوژی ها هستیم.

شاید کاربرانی که چند خبر درباره ویندوز و مایکروسافت خوانده اند بگویند ویندوز موبایل مرده است.

اما اگر از من بپرسید می گویم اندکی صبر سحر نزدیک است.

 در سال 2013 بود که اولین بار گفته شد در ساختمان مایکروسافت در بخش H که به صورت امنیتی اداره می شود خبر هایی درباره یک تلفن همراه در میان است تلفن همراهی با نام رمز جاگرناوت یا اگر به فارسی تر جمه شده اش را بخواهید باید به شما بگویم نیروی عظیم منهدم کننده.

اصلا به نظر نمی رسد چنین نامی برای یک تلفن همراه هوشمند که چهار سال در یک آزمایشگاه سری و فوق پیشرفته رویش کار شده در آزمایشگاهی که سرفیس بوک و سرفیس پرو در آن تکامل یافته اند یک شوخی بوده باشد.

پس من از همین گوشه دنیا برای مایکروسافت آرزوی توفیق دارم اگر چه میدانم این آرزوی من بی تاثیر است.

موفقیت مایکروسافت در تمام زمینه ها حتمی است.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید ما قدر دان تمام کسانی هستیم که ما را یاری میکنند.

انتظارات خودتون رو از مایکروسافت و ویندوز 10 موبایل بگید تا اگر بشه راه حل هایی پیشنهاد بدیم.

 

علی قمری وب‌سایت
متولد نهاوند ساکن اهواز دانشجوی طراحی صنعتی عاشق تکنولوژی و گجت های یکپارچه

‫3 نظر

 • احسان گفت:

  سلام،خسته نباشید بله کاملا درست ما نباید فکر کنیم ک مایکروسافت بیخیال نشسته و ویندوز موبایل رو رها کرده همونطور ک خودشون هم گفتن باید تا سال ۲۰۱۸ صبر کرد،و من مطمئنم ویندوزفون و پروژه یونیورسال آینده بسیار درخشانی خواهند داشت،و در این مقاله هم از یک زاویه دید حرفه ای به این مسئله نگاه شده،خیلی خیلی ممنونم

 • saeed گفت:

  ویندوز سنتر: در حال شکست خوردن 80%

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.