نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

یکی از حرف هایی که زیاد به گوش مان می خورد، این است که “لومیاها دستگاه های بسیار خوبی هستند، اما اگر اندرویدی بودند، بهتر هم می شدند.” در ویدیویی که قبلا منتشر کرده بودیم، گوشی لومیای 830 را بررسی نمودیم که بر روی آن اندروید نصب شده بود. در همان زمان هم کامنت هایی با این مضمون دریافت می کردیم که: “بالاخره لومیا هم به کار آمد!” اما آیا واقعا همین طور است؟ آیا اندروید برای کاربران گوشی های هوشمند کارایی بهتری دارد؟ خود من بعد از کارکردن با دو گوشی اندرویدی Motorola Moto G و Xiaomi Redmi Note نه تنها آرزو نکردم که گوشی لومیا اندروید را به کار گیرد، بلکه با خود گفتم ای کاش بر روی این گوشی ها نیز ویندوزفون نصب شده بود. اما چرا من ویندوزفون را به اندروید ترجیح می دهم؟

ویندوزفون در برابر اندروید

جواب به نظر من در مساله عادت به گوشی های قبلی نهفته است. در طی این هفته به دو گروه از کاربران گوشی های مدل پایین ویندوزفونی برخوردم. یکی گروه 520 و دیگری 635 داشتند. یکی شان توضیح داد که چقدر گوشی ویندوزفونی اش را دوست دارد و حتی اعتراف کرد به خاطر این که اولین موبایل هوشمندش ویندوزفون بوده، به شدت بر روی آن تعصب دارد. دیگری اما اصلا از موبایلش راضی نبود و به خاطر اینکه آن را به عنوان اشانتیون همراه با Xbox One تحویل گرفته بود، “تف سر بالا” خطابش می کرد. یکی دیگر از آن ها می گفت حاضر نیست ویندوزفون را با اندروید عوض کند، چرا که اپلیکیشن Audiotica (اپلیکیشن مایکروسافت برای دانلود و به اشتراک گذاری موسیقی) بر روی اندروید موجود نیست. اما این موضوع چه ربطی می تواند با انتخاب یک سیستم عامل و یا یک گوشی داشته باشد؟ ممکن است این اپلیکیشن برای یک نفر چندان مهم نباشد، اما برای شخصی دیگر می تواند دلیل انتخاب ویندوزفون در میان تمامی پلتفورم ها باشد و به همین دلیل هم لزومی برای تهیه گوشی مدل بالاتر وجود نخواهد داشت. در طرف دیگر شخصی قرار دارد که بالاجبار ویندوزفون را انتخاب کرده است. از طرفی ممکن است ناراضیان فقط از گوشی مدل پایین شان ناراضی باشند و این نارضایتی را به تمام گوشی های ویندوزفونی بسط دهند. اما اگر شخصی ویندوزفون را به عنوان اولین تجربه گوشی هوشمند انتخاب کند، تمامی تجربه های متفاوت از دیگر گوشی های هوشمند را با سنگ کاشی های رنگ وارنگ می سنجد و ساده ترین خصوصیات پلتفورم های دیگر برای او گیج کننده خواهند بود.

اعلان ها

در ابتدا بگذارید به سراغ اعلان ها (Notifications) برویم. گفته می شود اندروید و IOS پیشرفته ترین سیستم اعلان را دارند. آن ها به هنگام قفل بودن صفحه امکان نمایش اعلان ها را به کاربر می دهند، اعلان های قابل پیگرد را در اختیار می گذارند و امکانات جالب این چنینی. برای من که از ویندوزفون با بدترین سیستم اعلان آمده ام، انتظار می رود با دیدن چنین سیستمی کاملا مجذوب آن شوم. شاید اندروید 5.1 موتورولا از پس چنین کاری بر نیاید، اما مطمئنا MIUI در جذب من موفق خواهد بود!

اما در عوض من آدمی هستم که چندان به اعلان ها توجه نمی کنم و معمولا نخوانده، ردشان می کنم بروند. در چنین حالتی بر خلاف ویندوز که اعلان ها بر اساس زمان و نوع اپلیکیشن دسته بندی می شوند، از نظر من اعلان های اندروید یک ترتیب کاملا بی نظم و اتفاقی دارند و تنها نشان می دهند در ساعات گذشته صرفا چه اتفاقی افتاده است.

از طرفی من معمولا در طی یک بازه زمانی ممکن است چندین توییت یا ایمیل دریافت کنم که همگی آن ها توسط سیستم اعلان اندروید به یک اعلان واحد تبدیل می شوند که فایده ای به حال من ندارد.

ویژگی اعلان های قابل پیگرد (امکان پاسخ سریع به اعلان ها بدون خروج از اپلیکیشن یا باز کردن قفل گوشی) قابلیت بسیار کاربردی اندروید است که سیستم اعلان های آن را از ویندوزفون قدرتمند تر می کند. در مقابل امکان اعلان تعاملی تعبیه شده در ویندوز طراحی جامع تری دارد. فرض کنید توییتی از Fenice دریافت کرده اید و اعلانی به همین مضمون بر روی گوشی شما به نمایش در می آید. با پایین کشیدن نوار اعلان ها پنجره ای نمایان می شود که در آن می توانید توییت او را پاسخ گفته یا فیو (Favorite) کنید. این قابلیت کاملا استاندارد و تر و تمیز طراحی شده است. در هر حال مطمئن نیستم سیستم اعلان اندروید به خوبی ویندوزفون یا IOS مرتب شده باشد، اما اگر هدف دریافت گاه و بی گاه اعلان است، اندروید گزینه خوبی محسوب می شود. اما مسلما این از اهداف من به حساب نمی آید.

fenice

رابط کاربری (User Interface)

نکته دیگری که در اندروید وجود دارد و من اصلا از هوادارانش نیستم، رابط کاربری (UI) و تجربه کابری (UX) آن است. رابط کاربری ویندوز 10 و تجربه کاربری ویندوز 8.1 شاید مشکلات خاص خودشان را داشته باشند اما با تمام این اوصاف از HOLO و Marshmallow خیلی بهترند. این موضوع به هنگام استفاده از اپلیکیشن های ویندوز مانند اسکایپ، Outlook، MSN و Xbox به خوبی خودش را نشان می دهد. بر روی ویندوز 10 و ویندوزفون شاهد زبانی مناسب در طراحی اپلیکیشن ها هستیم. به عبارتی زبانی که با نرم افزارهای هم گروه خود ارتباط تنگاتنگ دارد و در موارد مورد نیاز راهنمایی ارائه می کند. اما در اندروید اپلیکیشن های یک گروه ممکن است توسط چندین شرکت شخص ثالثی تهیه شده باشند و در بسیاری از موارد در خصوص یکدیگر هیچ گونه راهنمایی و اطلاعاتی ارائه نکنند. Groove را با Skype و MSN مقایسه کنید. خیلی خوب با هم کار می کنند. اما در مورد اندروید کافی ست به سراغ چیزی بروید که همه با آن آشنا هستند: پوسته های تهیه شده توسط شرکت های شخص ثالث! آن وقت می فهمید چه می گویم.
بر روی Moto G ای که استفاده کردم، رابط کاربری بسیار شبیه آنچه در نسخه اصلی اندروید شاهد هستیم بود. اما در مورد Redmi note 2 این گونه نبود. اپلیکیشن های پیش فرض آن از شکل و شمایل IOS اپل استفاده می کردند و فونت بخصوص اندروید و علامت همبرگر مشهور آن (سه خط افقی موازی) در هیچ کجای آن به چشم نمی آمد.

اما این چیزها مشکل اصلی من با این دستگاه به حساب نمی آمد. مشکل اساسی من با اپلیکیشن های پیش فرض دهشناکش بود. بر روی گوشی من، Cleanmaster، Youtube 4.9 (که آپدیت هم نمی شد)، Apus Launcher و چندین اپلیکیشن خطرناک دیگر نصب شده بود که یا تبلیغات های جورواجور را به گوشی من سرازیر می کردند و یا با بالا آوردن پیام های اعصاب خردکن پیشنهاد نصب نرم افزارهای مختلف دیگر را می دادند. با نصب یک اپلیکیشن ضد ویروس، مشخص شد که گوشی من به همراه سورپریزهای کریه و فراوانی به من فروخته شده است.

نمی دانم گوگل و Xiaomi چطور قبول کرده اند که گوشی هایشان با چنین ویژگی های منحصر به فردی روانه بازار شود! این موضوع، مشکلات تجربه اندروید را که مایکروسافت در ابتدای امر تکلیف آن ها را روشن نمود، برملا می سازد. اولا مایکروسافت به هیچ عنوان اجازه نمی دهد که یک شرکت شخص ثالث تولید کننده تلفن همراه ویژگی های سیستم عاملش را تعریف کند. به عبارت دیگر در ویندوزفون، شرکت های شخص ثالث می توانند اپلیکیشن های خود را طراحی و نصب کنند، اما هرگز اجازه ندارند رابط کاربری (User Interface) آن را تغییر دهند. نکته دوم و مهم تر انکه، شرکت های ساخت تلفن های همراه می توانند علاوه بر نصب اپلیکیشن هایشان، حذف آن ها را نیز غیر ممکن سازند. اما میکروسافت این اجازه را تنها برای اپلیکیشن هایی که مخصوص آن برند هستند (مانند Beats و Glance et al) امکان پذیر می کند.

denim-jp

اپلیکیشن ها

اما در پایان، مساله اپلیکیشن ها. گفته می شود اپلیکیشن ها، اصلی ترین پارامترهای موثر بر تجربه یک سیستم عامل خاص به حساب می آیند. می شود گفت تغییر سیستم عامل از ویندوزفون به اندروید باعث می شود شاهد پیشرفت های کلی در اپلیکیشین ها باشیم؟ جواب منفی است. همانطور که قبلا هم گفتم، مساله ای که در مورد تغییر سیستم عاملی که مدت زیادی از آن استفاده کرده ایم وجود دارد این است که انتظار داریم همه چیز همانطور که در پلتفورم قبلی بوده پیش برود. به طور مثال اپلیکیشن اندروید توییتر کامل تر از نوع ویندوزفون آن است. اما در ویندوزفون ویژگی هایی به آن اضافه شده که استفاده از آن را لذت بخش تر و آسان تر می کند. این موضوع را در خصوص بسیاری از اپلیکیشن ها شاهد بودم و هر بار بیش از پیش منتظر بودم تا دوباره به ویندوز برگردم. راستش تا الان می توانستم خیلی راحت به سیستم عامل جدید عادت کرده باشم، اما من راه آسان تر را برگزیدم.

این مساله، یک سوال را به همراه خود به ارمغان می آورد: با این حساب، اپلیکیشن ها چقدر در انتخاب سیستم عامل موثرند؟ و در کدام یک از سیستم عامل ها اپلیکیشن با طراحی راحت تر بر نسخه اصلی آن ارجعیت دارد؟

برای جواب به این پرسش موقعیتی را که یک بار در آن قرار گرفتم برایتان شرح می دهم. روزی به یک رستورلان رفته بودم و در آنجا از من خواسته شد در صورت تمایل به استفاده از برخی خدمات یک اپلیکیشن را بر روی گوشی خود نصب کنم. البته ویندوزفون اپلیکیشن مذکور را پشتیبانی نمی کرد. اما خوشبختانه آن ها یک نسخه تحت وب آن را تعبیه کرده بودند. اتفاقا آنطور که انتظار داشتم تجربه بدی از آب در نیامد و از جهاتی رابط کاربری نسخه تحت وب از خود اپلیکیشن بهتر بود. من قصد آن را ندارم که اهمیت اپلیکیشن ها را زیر سوال ببرم. من تنها می خواهم به این نکته اشاره کنم که مردم قابل انعطاف اند. ما به راحتی می توانیم در مورد چیزهایی که دوست داریم از خود گذشتگی یا مصالحه کنیم.

جمع بندی

در مقیاس روانی، وقتی ویندوزفون و اندروید را سبک سنگین می کنم، هر بار کفه ترازو به سمت ویندوزفون می چربد. اشخاص قضیه انتخاب سیستم عامل را به صورت یک توافق درونی در می آورند و نکته مایکروسافت این است که فراتر از اپلیکیشن ها به چیزی برسیم که ویندوزفون را نسبت به اندروید و IOS برتری ببخشد. آن چیز تنها ویژگی continuum یا کاشی های live نیست. یا حتی یکپارچگی با ویندوز. آن چیز، تمام این نکات ریز و درشت در ترکیب با یکدیگر است. بیایید ویندوز را به عنوان یک سیستم عامل برتر معرفی نموده و عدم دسترسی به اپلیکیشن های گوناگون را نوعی از خودگذشتگی تلقی کنیم که همه با رضایت خاطر حاضر به انجام آن هستند.

نظر شما همراهان ویندوزسنتر در این باره چیست؟

23 Responses

 1. امیر

  منطقتون مثل این بود که تو انجمن اپل بگن سیکس اس بخرم یا لومیا 950؟

  خب قطعا میگن آیفون

  ویندوز سنتر:
  نه تنها آرزو نکردم که گوشی لومیا اندروید را به کار گیرد، بلکه با خود گفتم ای کاش بر روی این گوشی ها نیز ویندوزفون نصب شده بود. اما چرا من ویندوزفون را به اندروید ترجیح می دهم؟

  شما ویندوز رو به اندروید ترجیح میدید؟ با این حرفتون کاملا معلوم شد میخواین برتری وینفون رو ثابت کنید نه یک مقایسه خوب و کامل.

  ویندوز سنتر:
  اما اگر شخصی ویندوزفون را به عنوان اولین تجربه گوشی هوشمند انتخاب کند، تمامی تجربه های متفاوت از دیگر گوشی های هوشمند را با سنگ کاشی های رنگ وارنگ می سنجد و ساده ترین خصوصیات پلتفورم های دیگر برای او گیج کننده خواهند بود.

  باور کنید اندروید و ای او اس حتی راحت تر از وینفون اند و هیچ عجیب و غریبی درونش نهفته نیست.

  ویندوز سنتر:

  یکی دیگر از آن ها می گفت حاضر نیست ویندوزفون را با اندروید عوض کند، چرا که اپلیکیشن Audiotica (اپلیکیشن مایکروسافت برای دانلود و به اشتراک گذاری موسیقی) بر روی اندروید موجود نیست.

  و باز مقایسه یک طرفه . بهتر نبود یک اپلیکیشن مثل کلش اف کلنز هم برا اندروید نام میبردید که در وینفون نیست و مساوی بشه جدال؟

  ویندوز سنتر:

  از نظر من اعلان های اندروید یک ترتیب کاملا بی نظم و اتفاقی دارند و تنها نشان می دهند در ساعات گذشته صرفا چه اتفاقی افتاده است.

  حداقلش یک خلاقیت و رنگ زیبایی در اندروید 6 دارد نه یک سیاهی مطلق و داغون

  ویندوز سنتر:
  نکته دیگری که در اندروید وجود دارد و من اصلا از هوادارانش نیستم، رابط کاربری (UI) و تجربه کابری (UX) آن است. رابط کاربری ویندوز 10 و تجربه کاربری ویندوز 8.1 شاید مشکلات خاص خودشان را داشته باشند اما با تمام این اوصاف از HOLO و Marshmallow خیلی بهترند

  نویسنده محترم به شما یاد ندادند که در مقایسه همه چی بایستی بی طرف باش. از مارشالو خوشت نمیاد خب نگو

  بازم هست که بعدا بهتون میگم و بددونید این اسمش مقایسه نیست ناموسا.

  امیدوارم تایید کنید

  پاسخ
  • PASSENGER

   “. بهتر نبود یک اپلیکیشن مثل کلش اف کلنز هم برا اندروید نام میبردید که در وینفون نیست و مساوی بشه جدال؟”
   کلش اف کلنز یک بازیه نه یک اپلیکشن !
   “حداقلش یک خلاقیت و رنگ زیبایی در اندروید 6 دارد نه یک سیاهی مطلق و داغون”
   همین سیاهی مطلق کلی کاربر رو به سمت تم یکدست ویندوز جذب کرده !
   سه نسل از ویندوزفون گذشت و این تغیرات حاصل شد !
   اندروید 6 نسخه داده بیرون و به این تغییرات رسیده ! مقایسش با خودتون !

   پاسخ
  • اشکان

   اخ دوسته من تو چقدر بی طرف هستی

   ی دلیل بسه برای دوست داشتن ویندوز و ماکروسافت

   اونم اینه اگه نبودن گوگلی وجود نداشت

   شما و خیلیای دیگه میاد ماکروسافت و مسخره میکنید در حالی که شب و روز از محصولات رایگانش در ایران بیشترین استفاده رو میکنید

   همه ی ما کار کردن با نرم افزار و خیلی چیزا از ویندوز یاد گرفتیم

   برنامه نویسای اندروید با سیستم عامل ویندوز برنامه هاشونو مینویسن
   اگه شما ها که انقدر ماکروسافت و می کوبید رو سیتمه خونتون لینوکس نصب بود ادم دلش نمی سوخت .
   ی کلام اگه ویندوز ماکروسافت نبود حتی شما نمی تونستی با گوشیه اندرویدت به راحتی کار کنی .

   پاسخ
   • mohammad

    دوست عزیز بحث ویندوز موبایله نه ویندوز…

   • اشکان

    بحث الان نه ویندوز نه ویندوز فون نه اندروید نه …

    الان ماکروسافت و گوگل و اپل بحث هستن .

   • امیر

    برادر من اصلا میدونی بحث چیه؟

    بحث سر ویندوز فون است دوست عزیز و ی ن د و ز ف و ن

    بنده به هیچ وجه نگفتم ک مایکروسافت بده یا… و من فقط ( فقط) اومدم این مقایسه رو نقد کردم و در مورد ویندوز فون حرف زدم

    خیلی خب قبول کلش آف کلنز بازی چند تا اپ دیگه از جمله س.ا.یفو.ن بگیر تا … برات نام ببرم که تو وینفون نیست.

    بله همین سیاهی ویندوز در روز ده نفر رو جذب میکنه و به قول خودتون دغونی اندروید روزی هزاران نفر رو؟؟؟

    گذشتن نسل مهم نیست اهمیت و امکانات مهمه که الان هنوز زوده بخواید رقابت کنید.
    امیدوارم بحثو باز ب بیراهه نکشونید

   • اشکان

    کسایی که باید بفهمن فهمیدن .

    شما هم زیاد به خودت فشار نیار هنگ میکنی

    شما از اونایی هستید که هر طرف باد بوزه اونجایید

  • وحید محبی

   دوست عزیز، مطلب ترجمه هست. بنده نویسنده مطلب نیستم.

   پاسخ
   • مهدی گودرزی

    آقای محبی واقعا خسته نباشید، خیلی متن خوبی بود، دستتون هم بابت انتشارش درد نکنه ،کاش دوستان یه نگاه به منبع هم بندازن،بدونن متن تالیفیه یا ترجمس… باز چیزی از ارزش کار شما کم نمیکنه، ممتظر قسمت های بعدی هستیم بی صبرانه…

   • وحید محبی

    آقای گودرزی عزیز. ما شایسته این همه تعریف شما نیستیم. لطف دارید. ارادت داریم خدمت شما و همه دوستانی که نظر دادند.

  • کوروش

   دوست عزیز شما به عنوان یه کاربر معمولی اگه بخوایی گوشی سامسونگ اندرویدی خودت و با اچ تی سی عوض کنی باید یه هفته بیوفتی تو گوشی جدیدت تا بفهمی چی به چیه… و اگه یکی که گوشی سونی داره از تو که اچ تی سی داری بخواد یه جایی از تنظیمات گوشیش و عوض کنی که تو رو گوشی خودت در عرض چند ثانیه عوض میکنی واسه اون باید شش ساعت وقت بزاری…
   ولی واسه ما ویندوزی ها این چیزا اصلا معنی نمیده.
   دوم اینکه یه چیزی رو کاملا مطمئنم 90 درصد کسانی که سیستم عامل گوشیششون ویندوز 10 هست هیچ وقت حاضر نیستن اندرویدی بشن و 60 درصد کسایی که اندرویدی هستن و ویندوز 10 رو تست میکنن دنبال اینن تا زودتر به ویندوز 10 نقل مکان کنن.

   پاسخ
   • داوود

    اووف دیگه ویندوز نگو که از وقتی بصورت اینسایدر روی لومیا 520 ام نصبش کردم دیوونش شدم . وسوسه شده بودم برم ال جی جی 4 بگیرم ولی با دیدن ویندوزفون 10 عمرا برم سمت اندروید پیچیده . ویندوزفون 10 آقا محشره توپ هلو. تازه اون نسخه اینسایدرش بود چه سرعتی داشت.

  • مهدی گودرزی

   امیر عزیز، با اینکه خودتون هم از انتشار نظرتون متعجب بودید طبق حرف خودتون، میبینید که انقدر نظر شما برای سایت مهم هست که تایید شده، بد نبود یه نگاهی به پایین مطلب می کردید و کمی با انصاف تر به ماجرا نگاه میکردید،متن واقعا متن سختی بوده، یه خسته نباشید میگفتید و بعد تیربارتون رو روشن می کردید، سایت برای ویندوزه، توقع نداشته باشید تبلیغ آی او اس بشه توش، با اینکه نطرتون رو قبول ندارم، ولی حتی اگه طرفداری هم شده باشه به فرض محال، میتونید به یه سایت دیگه سر بزنید برای مطالعه خبر، اتفاقا تو برناممم هست یه مقایسه خیلی جالب بین گوشی های هم قیمت از دوتا سیستم عامل بذارم،فکر کنم اونجا خود شما کامنت بذارید که برتری با ویندوزفون هست، فقط امیدوارم کمی انصاف رو چاشنی نظراتمون داشته باشیم…

   پاسخ
 2. mohammad

  در رابطه با مقایسه بهتر بود کلا با اندروید خام مقایسه میشد نه شخصی سازی شده…
  برنامه های اضافه روی گوشی هم میشه پاکشون کرد…
  در ضمن به نظرم بهتره برنامه وجود داشته باشه و رو گوشیم نصب باشه تا اینکه کلا وجود نداشته باشه :|

  پاسخ
 3. mismim

  من از اون دسته آدم هایی هستم که گوشی م رو خیلی دوست دارم ..
  32 سالمه و خیلی گوشی عوض کردم، اما خداییش گوشی خوب پیدا نکردم و به خاطر 535 یک ماه تحقیق کردم و بالاخره خریدم ش و الان با اینکه کمبود هایی داره، ازش به طرز وحشتناکی خوشم میاد و حاضر نیستم سراغ هنگروید برم .
  بعد از اینکه گوشی اندروید رو به مدت چند ماهی استفاده میکنی و چند برنامه رو حذف یا نصب میکنی، حس میکنی سیستم عامل داره سنگین کار مکنه و کمی توش هنگ داره .
  بعد از یه مدتی که عکس های تلگرام و وایبر و لاین و هزار درد و مرض دیگه رو اگه پاک نکنی، انگار فایل منیجرش موقع باز شدن، داره زور میزنه
  بعد از اینکه یه بازی سنگین یا نیمه سنگین رو روش اجرا میکنی، گوشی انگار در حال مُردنه !
  حالا اون موقع اگه زنگ بخوره که دیگه واویلا لیلی میشه و لمس ش درست کار نمکینه
  حتما هم بعضی ها فکر میکنین که گوشی در پیت داشتم و ازشون استفاده کردم ! اما اینطور نیست و اکثر اندرید ها همینن
  بازی سیسکس گان رو روی 535 نصب کردم که اونایی که نصب کردن میدونن این بازی 860 مگ رو اشغال میکنه اما به هیچ عنوان دیر نه بالا میاد و نه خاموش میشه و انگار که نه انگار یه همچین بازی با این گرافیک خوب روش نصبه .. حالا شما یه فوتبال رو روی اندروید نصب کن ببین چه بلایی سر گوشی ت میاد .
  در کل، گه قرار نبود ویندوز 10 هم بیاد، من به هیچ عنوان حاضر نیستم ویندوزفون رو بفروشم و به اندروید برم .

  پاسخ
  • داوود

   نه بابا یه پرچم دار ویندوز 10 بگیر یه عمر خودتو خلاص کن . ویندوز 10 یه چیز دیگست .

   پاسخ
 4. صادق

  مقایسه یکم گیج کننده بود
  اصلا مقایسه بود؟؟
  یا اینکه قصد داشت بگه سلیقه ایه؟؟؟

  پاسخ
  • صادق

   البته من خودم لومیا 830 دارم و خیلی خیلی ازش راضی ام
   خیلی خیلی
   قبلا اندروید داشته (مدت کوتاهی)
   من بحثم روی متن بود و مفهوم کلیش

   پاسخ
 5. mahdi

  دوستان سلام،به نظر منم این اصلا مقایسه نیست ، این یه تعریفه از از طرف یه طرفدار ویندوزفون،درسته مایکروسافت و پایه گذار خیلی از تکنولوژی های این زمانه،اما باید قبول کرد اندروید اونقدرا هم که طرفداران ویندوزفون فکر میکنن بد نیست اگر بد بود این همه مشتری نداشت،من خودم ویندوزفون دارم،حقیقتش از روند کند پیشرفتش ، از اپ های کمش ، از کند بودن برنامه هاش،از دسترس نبودن قاب و امکانات دیگه ش خسته شدم.میمونه بحث امنیت که برترین امنیت و داره،اما شما بگید واسه ماهایی که یه کاربر ساده یا نیمه پیشرفته نهایتا هستیم این امنیت چقدر ارزش داره؟ من خودم طرفدار ویندوزفونم،از اینکه متفاوته،اما واقعا به جایی رسیدم که ترجیه میدم ویندوز ۱۰ رو کامپیوترم نصب باشه اما خودم یه گوشی از خانواده اندروید یا آی او اس داشته باشم

  پاسخ
 6. rahim

  سلام به خدمت همه دوستان من کاری به تعصب و این جور چیزها ندارم اما تجربه شخصی خودم از زمانی که گوشی های هوشمند وارد بازار شدن چند تایی خریدم و همشون هم پس از مدت کوتاهی توسط خودم به قتل رسیدن و به طور وحشتناک حالا اسمی از برندشون نمیارم ولی یک سالی هست که یه گوشی ویندوز فون دارم اولش و بگم که اتفاقی خریدم بدون اینکه توجهی به سیستم عامل داشته گفتم به عنوان گوشی دوم ازش استفاده میکنم اما حالا به عنوان گوشی اول استفاده میکنم و این گوشی باعث شد تا در عرض دو ماه گذشته یه تبلت و یه گوشی دیگرو بفرستم اون دنیا شاید بگین این بابا مریضه چیزیش هست میزنه میشکنه اما در جوابتون باید بگم دلم نمیاد بیفته دست یه بنده خدایی که خدا میدونه با چه بدبختی پول درآورده و به چه امیدی گوشی خریده حالا باید همش سر کار باشه و اشکش در بیاد خدا کنه زمانی برسه که ما درک کنیم اینهمه فریب مافیایی تبلیغات و برخی دلاها که هرچی جنس اشغال به ماها نفروشن و ما آزمایشگاه کمپانیهای کثیف نباشیم

  پاسخ
 7. بابک

  دوستی در مورد تم تیره ویندوزفون صحبت کردن باید بگم که کاملا موافقم،به نظر شما یوزراینترفیس یعنی چی؟؟ چرا جانبدارانه صحبت میکنید،تو اندروید و حتی ای او اس هر بخشی با یه شکل و یک رنگ خاصی نمایش داده میشه ، مخصوصاً تو اندروید.اعلانها به یک رنگ ، ستینگ یک رنگ، میسجها و تماسها یه شکل و رنگ و گالری فیلم و عکس و …. هرکدوم با اشکال و رنگهای متنوع تزیین شدن ، به نطر شما چرا ؟؟؟ بخاطر اینکه کاربرپسندتر و لذت بخش ترند و حالا برعکس اون ویندوزفون همچی از اعلانها تا ستینگ و نمای اپلیکیشنهایی مثل تلگرام و واتس اپ و …. همه یه شکل و یه رنگ : تیره و سیاه !!! اصلا واتس اپ و تلگرام تو ویندوز کجاشون شبیه اندروید و ای او اسه؟؟
  دوستان بخدا همین چیزاست که کاربر رو تو انتخاب سیستم عاملها دچار شک میکنه حالا شما اصلا بگو ویندوز 10 بیاد چه فایده !!
  نکته دوم اینکه به گفته نویسنده مطلب کمبود اپلیکیشن و گیم تو ویندوزفون نوعی از خودگذشتگیه .یعنی چی؟؟؟ چرا ما ویندوزفونیها نباید دوتا بازیه ساده بقیه پلتفرمها رو داشته باشیم یا همین نرم افزارهای بانکی خودمون. وتا حالا خودمن که به حداقل چهارتا بانک ایمیل زدم و بعد از یک سال هیچ خبری برای ارائه اون اپلیکیشن نیست، کجای این از خودگذشتگیه؟؟ حتما توجیه دوستان جوان بودن ویندوز و اندروید 6 و این حرفاست که واقعا خنده داراه.ویندوز سیستم عامل جوانتری هست درست اما میتونه از تجربیات هفت هشت ساله اندروید و ای او اس استفاده کنه و راهی که اونها تو این مدت رفتند رو دوساله بره، داریم درمورد مایکروسافت یعنی غول نرم افزاری دنیا بحث میکنیم .
  من هم بخش موبایل مایکروسافت رو یه پروژه شکست خورده میدونم ، حداقل آمار که اینو میگن!!!!

  پاسخ
  • داوود

   زیبایی تو سادگیه . این سادگی ویندوزه که جذابه . مگه شهر فرنگه که هزار رنگ باشه . من یه لومیا 520 گرفتم دادم دست مادربزرگم ده تا هم مخاطب رو با عکسهاش به عنوان کاشی زنده پین کردم روی صفحه استارت kids corner. دیگه بیچاره لازم نیست دنبال شماره بگرده همین که از روی صفحه عکس داداشم یا خواهرمو میبینه راحت متوجه میشه به کدوم فرزندش زنگ بزنه . هم بیناییش ضعیفه هم سواد درست و حسابی نداره که دنبال شماره بگرده . اینه قدرت سادگی و زیبایی ویندوزفون . لازم نیست زیاد وقت تلف کنی دنبال تنظیمات پیچیده و تودرتو بگردی . همه چیز دم دستته و جلو چشمات . با سرعت فوق العاده همه چی در سه سوت هم نه دو سوت قایل دسترسیه بدون کمترین تاخیر یا هنگ

   پاسخ
 8. mohammad

  سلام
  راحت تر هم میشه بحث کرد
  وینفون دارای رابط کاربری فوق العاده روان با مصرف کم باطری بدون هنگ و لگ هستش
  ما بچه های وینفون اکثرمون قبلا اندروید داشتیم از مریخ نیومدیم که اندروید ندیده باشیم
  برندهای مختلف موبایل با یه نسخه اندروید مشابه رابطهای کاربری متفاوت نصب میکنن ولی در گوشیهای ویندوزفونی این رابط کاربری متفاوت نیست و این کار با هر گوشی وینفونی رو راحت میکنه
  در مورد اپلیکیشنهای موجود در استورها عرض کنم حالا چن صد هزار یا چن میلیون اپلیکیشن، مگر هر کس در گوشی خودش چن تا برنامه نصب میکنه؟
  در ثانی اپلیکیشنهای اندرویدی غالبا ساخت شرکت اصلی نیستند یعنی از یه اپلیکیشن چند مدل در جستجو درمیاد که معلوم نیست کدوم اصله………………………..

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour