هدف مایکروسافت از ایجاد و توسعه مداوم NET. چیست؟

هدف مایکروسافت از ایجاد و توسعه مداوم NET. چیست؟

ارائه دید کلی از توسعه NET. و اهداف بلند مدت آن

با ویندوزسنتر همراه باشید.

refcard-cover018

تکنولوژی NET.  بستری است که نسل جدید سرویس های تحت وب و برنامه های مبتنی بر فایل های رابط XML را پشتیبانی می کند. فایل های XML عمدتا انتقال داده و ارتباط بین پلتفورم های مختلف مثل ویندوز و لینوکس را فراهم می کنند. گفتنی است که فناوری NET. اساسا به منظور دستیابی به اهداف زیر توسعه یافته است:

• تهیه یک محیط  امن و پایدار برای برنامه نویسی شی گرا که ذر آن کد ها به شکل محلی اجرا و ذخیره گردیده, به شکل محلی ذخیره شده و از طریق اینترنت اجرا شود و یا از طریق remote کنترل می گردد.

• یک بستر اجرایی برای کد که صرف نظر از وابستگی های سخت افزاری عمل می کند.

• ایجاد یک بستر امن برای ایجاد و اجرای کد ها,حتی کدهایی که توسط یک کاربر ناشناس نوشته و اجرا می شوند.

• ایجاد یک محیط برای اجرای کد ها بدون وجود مشکل برای کارکرد ادیتور های اسکریپتی یا مفسری.

• استفاده موثر از تجربیات توسعه دهندگان برنامه های ویندوزی و برنامه های تحت وب برای یکدیگر.

• اعمال تمام استاندارد برای اطمینان از کارآیی کد های تحت NET. در سایر محیط ها.

home-hero

NET Framework. شامل یک زبان برای زمان اجرا و یک کتاب خانه ی کلاس NET Framework. است. زبان برنامه نویسی زمان اجرا در واقع فنداسیون NET Framework

می باشد. این زبان را می توانید یک عامل برای مدیریت کد و زمان اجرا بدانید که مزیت های زیادی دارد مثل مدیریت حافظه اصلی, مدیریت نخ های کد و کنترل اجرای کدها, همینطور این زبان قانون هایی برای اجرای دقیق و امن برنامه نیز اعمال می کند. در واقع مدیریت درست کد ها از مهم ترین نیاز های هنگام اجرای آن هاست. کد هایی که دارای مدیریت زمان اجرا هستند به اسم کد های میدیریت شده شناخته می شوند و سایر کد ها مدیریت نشده خوانده می شوند.

قسمت کتاب خانه ی کلاس NET Framework. در واقع یک کلاس جامع است که مجموعه ای بزرگ از کلاس های قابل استفاده است که به شکل شی گرا این امکان را برای شما فراهم می کند تا با استفاده از آن ساده ترین برنامه ها مثل command-line تا پیشترفته ترین برنامه های تحت وب مثل web applications و یا برنامه هایی مثل XML Web service را کد نویسی کنید.

asp-net-cms

ویژگی مهم NET Framework. این است که می تواند در یک هاست قرار بگیرد و خدمات اجرای امن کد های مدیریت شده و مدیریت نشده را فراهم آورد و نیازی به دسترسی کامل به هسته آن نیز الزاما نیست. NET Framework. نه تنها قادر است به چند کاربر به شکل هم زمان سرویس دهد بلکه قادر است به برنامه های 3 کاربره نیز پاسخ بدهد.

برای مثال این سرویس می تواند به سیستم برنامه ی ASP.NET و سیستم برنامه XML Web services در دو هاست مختلف به شکل همزمان در هنگام اجرای کد سرویس بدهد بدون آن که تداخلی را مشاهده کنیم.

Internet explorer در واقع مثال دوم است. در این نرم افزار مشاهده می کنیم که از مولفه های مدیریت نشده به شکل MIME استفاده می شود ولی مشاهده می کنیم با استفاده از NET Framework. تحت فایل های HTML  این برنامه به شکل درستی در هنگام اجرا (runtime) فراخوانایی می شود. دسترسی به سیستم تحت

NET Framework. از طریق مشابه برای تلفن همراه نیز صورت می گیرد.

اشکال زیر و توضیحات بالا ارتباط سیستم شما با زبان هنگام اجرا و کتاب خانه ی NET Framework.  را ملموس  می کند. به علاوه در شکل زیر مشاهده می کنیم که

 کد های مدیریت شده توسط زبان هنگام اجرا چگونه و با چه نوع معماری اجرایی می شوند:

ic104620

ویژگی های مهم زبان هنگام اجرا:

مدیریت حافظه, مدیریت نخ ها , مدیریت  اجرای امن کد ها و عمل کمپایل همه و همه از وظایف این قسمت است. ویژگی هایی که شمردیم همه برای کد های مدیریت شده توسط زبان هنگام اجرا هستند.

این قسمت تعیین می کند که مولفه های کد های مدیریت شده اجازه ی دسترسی و تغییر رجیستر ها یا فایل ها و یا سایر امور حساس را دارند یا خیر.در واقع این قسمت با مدیریت کد به آن اجازه ی تغییر و یا عدم تغییر را می دهد.

از دیگر ویژگی های حیاتی این قسمت تامین امنیت است. برای مثال تعیین می کند که در هنگام کار با مرورگر ها هر صفحه می تواند یک انیمیشن یا یک صدا را به حرکت در بیاورد ولی این اجازه را ندارد به فایل های سیستمی فرد دسترسی داشته باشد. یا این که این دسترسی از طریق کوکی های شناسایی شده باید صورت بگیرد در غیر اینصورت غیرممکن خواهد بود.

این قسمت منابع مثل حافظه را مدیریت می کند و بروز بسیاری از مشگلات نرم افزاری را غیر ممکن می کند.برای مثال دسترسی به اشیا را خود مدیریت می کند یعنی هنگامی که هر برنامه ای به شی که ساخته نیاز ندارد آن را خودکار حذف کرده و حافظه ی آن را آزاد می کند این عمل باعث می شود که حافظه اصلی به شکل بهینه مصرف شود و کاستی پیش نیاید.

به علاوه این قسمت کار برنامه نویسی و توسعه را نیز بهبود می بخشد. برای مثال هر فردی می تواند توابع مورد نیاز خو را خود تولید کند یا اینکه از توانایی ها و کد های آماده سایر افراد با هر نوع زبان و بستری استفاده کند این عمل هم زمان را کاهش می دهد و هم سبب می شود تا  شانس به کار گیری ایده های جدید ایجاد شود.

اگرچه NET Framework. برای نسل های آینده برنامه نویسی طراحی شده است اما توانایی ایجاد ارتباط کامل و بی نقص را با برنامه های امروزی و دیروزی را نیز داراست. برای همین شما می توانید از DLL های قدیمی و ضروری نیز در برنامه های خود استفاده کنید.

زبان مشترک هنگام اجرا برای افزایش کارکرد و بازده طراحی شده است. ویژگی منحصر به فرد در  زبان مشترک هنگام اجرا به اسم اجرا-فقط-الان باعث می شود که کد های مدیریت شده کمپایل نشوند و به محض اجرا و نیاز فراخوانی و اجرا بشوند. در واقع این عمل باعث می شود ذره های کوچک اما متعدد استفاده نشده از حافظه ایجاد نشوند در نتیجه حافظه بی استفاده نماند.

اشکال زیر نمایانگر بحث های فوق است:

image_thumb

amp_allocation_diagram

ویژگی های جزیی کتاب خانه ی NET. :

این کتاب خانه در واقع تعداد بسیار زیادی از کلاس ها و توابع آماده است که به شکل کاملا فشرده در کنار زبان هنگام اجرا تعبیه شده است. این کلاس ها از شی گرایی پشتیبانی کامل می کنند و عمل برنامه نویسی را هم سرعت و هم کیفیت می بخشند. این تکنولوژی هم آموزش را ممکن ساخته است و هم باعث شده تا تمام افراد توسعه دهنده بتوانند هم یاد دهند هم یاد بگیرند. برای مثال این مجموعه تعدادی کلاس دارد که شما می توانید از آن های استفاده کنید و مدل طرح خود را طراحی کنید و بعد ویژگی های خصوصی طرح خود را به آن بیافزایید و دویاره آن را به همراه ویژگی های افزوده شده در اختیار عموم قرار دهید.

همان طور که شما از یک زبان برنامه نویسی انتظار شی گرایی دارید این کتاب خانه نیز امکانات زیر را برای شما فراهم می آورد:

• اتصال به دیتا بیس

• کار با فایل ها

• کار با رشته ها

• خدمات وب

• امنیت و دسترسی

علاوه برا این ویژگی ها NET. برای شما ویژگی های بهتر و خصوصی سازی شده تر نیز فراهم آورده است از جمله:

• Console applications

• Windows GUI applications

• Windows Presentation Foundation

• ASP.NET applications

• Windows services

• برنامه های خدمات محور با استفاده از ویندوز اپلیکیشن ها

• برنامه های دارای جریان کاری یا work flow

windowslivewriter_microsoftribbonforwpf_f221_image_5

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع : msdn virtual university[/column]

 

بهزاد باقری وب‌سایت
دانشجوی ترم آخر مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه تبریز.۲۳ ساله.برنامه نویسی اندروید و ای اس پی دات نت.دوستدار مایکروسافت.تمایل به یادگیری .خلاق.مسئول.برنامه ریز.دقیق.علایق:شنا.فوتبال.پلی استیشن.

نظرات بسته شده است.