نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

ناسا طیف سنج جدیدی را برای رصدخانه پروازی سوفیا انتخاب کرده است. با اخبار نجومی ویندوزسنتر همراه باشید.

نسل جدید طیف سنج برای رصدخانه پروازی سوفیا

ناسا نسل جدیدی از طیف سنج را برای رصدخانه پروازی سوفیا انتخاب کرد

تیمی از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت مری‌لند برای توسعه سومین نسل تجهیزات علمی برای رصدخانه استراتوسفری نجوم مادون قرمز (رصدخانه پروازی سوفیا) انتخاب شدند.

آقای ساموئل هاروی موزلی مسئول تحقیقات، رهبری تیمی را به منظور توسعه طیف سنج میان طیفی مادون قرمز جزئیات زیاد (HIRMES) را بر عهده دارد. تیم شامل همکاری محققینی از آزمایشگاه دینامیک فضایی، مؤسسه سیستم‌های برودتی دقیق، دانشگاه میشیگان، دانشگاه مری‌لند، رصدخانه اخترفیزیک اسمیت‌سونیَن، دانشگاه جان هاپکینز، مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی، دانشگاه کورنل و دانشگاه روچستر است.

هاشیما حسان دانشمند برنامه سوفیا در مرکز فرماندهی ناسا واشینگتن می‌گوید:

هیرمس به محققین در نقطه‌یابی مواد خامی که بلوک‌های حیات کمک خواهد کرد و در استنتاج چگونگی جای‌گیری آن‌ها در پهنه میان‌ستاره‌ای و سیستم‌های ستاره‌ای مشابه منظومه خورشیدی ما در استنتاج آن کمک خواهد کرد. هیرمس به دست سابقه‌ی درخشان طراحی تجهیزات موزلی ساخته خواهد شد. این سابقه شامل موفقیت‌های بسیار وی در توسعه رادیو تلسکوپ‌های میکروشاتر برای طیف سنج نزدیک به طیف مادون قرمز تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌شود.

طیف سنج هیرمس برای تشخیص اتم‌های طبیعی اکسیژن و مولکول‌های آب به عادی‌ترین حالت آن‌ها و مولکول‌های هیدروژن دوتریوم در طول موج‌های بین 28 تا 112 میکرون (هر میکرون برابر یک میلیونیوم متر است) تنظیم شده است. این طول موج‌ها کلید تشخیص چگونگی ترکیب بخار آب، یخ و اکسیژن در زمان‌های متفاوت در طول مدت تشکیل سیاره بوده و رصدهای جدید را در چگونگی ترکیبشان با غبار و شکل‌گیری جرمی که ممکن است روزی به سیاره‌ای تبدیل شود؛ قادر می‌سازد.

هیرمس به دانشمندان فرصتی بی‌همتا را در مطالعه جنبه شکل گیری ستاره‌ها (سوفیا تنها رصدخانه‌ی قادر به دریافت و رصد طول موج‌های میان طیفی مادون قرمز است) ارائه می‌کند. طول موج‌های مادون قرمز بین 28 تا 112 میکرون به تلسکوپ‌های زمین به دلیل وجود بخار آب و دی‌اکسیدکرین موجود در اتمسفر که مانع عبور آن می‌شوند، نمی‌رسد. سوفیا به این بخش از طیف الکترومغناطیس به واسطه پرواز بین 39000 تا 45000 (بالاتر از ارتفاعی که 99 درصد این بخار آب وجود دارد) دسترسی دارد.

ناسا طرح‌هایی آسمانی را برای چهارمین نسل تجهیزات استفاده شده در سوفیا در سال 2017 پیش‌بینی می‌کند.

سوفیا یک هواپیمای بوئینگ 747 مدل اس پی ویژه طراحی شده است که یک تلسکوپ با قطر 100 اینچ را با خود حمل می‌کند. سوفیا پروژه‌ی همکاری چند جانبه بین ناسا و مرکز هوا و فضای آلمان (DLR) است. مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا در سیلیکون ولِی کالیفورنیا برنامه سوفیا را در راستای علم با همکاری سرپرستی کل مدیریت مأموریت‌های همکاری با جامعه دانشگاهی تحقیقات فضایی کلمبیا مری‌لند و مؤسسه سوفیا آلمان (DSI) در دانشگاه اشتوتگارت را مدیریت می‌کند. این هواپیما در آشیانه 703 مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ ناسا در پالم‌دِیل کالیفورنیا قرار دارد.

پیوست

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour