نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

دنیای فن آوری درحال تغییر و دگرگونی است. لاجرم واژه های جدید بسیاری برای شرح و نامگذاری آنها به وجود می آیند. وقتی سخن از یک گوشی همراه به میان می آوریم در واقع به مجموعه ای از صدها قطعه سخت افزاری اشاره می کنیم که در کنار یکدیگر و در قالب یک مجموعه به نام گوشی همراه در حال انجام وظایف خود هستند. همچون پردازنده، حافظه، نمایشگر، میکروفون، بلندگو و انواع سنسور ها. انجام این وظایف به معنای ارتباط صحیح با دیگر قطعات مجموعه می باشد همچون مواردی ابتدایی از زمان و نحوه روشن/خاموش شدن، تامین انرژی لازم از منبع انرژی، تا مواردی پیش رفته تر همچون استفاده از بخشی از ویژگی های خود یا تمامی آن. مثلا سنسور دوربین چه وقت، چگونه و از چه تعداد پیکسل  خود استفاده بکند. با سایت ویندوز سنتر همراه باشید.

سطحی ( یک خراش ساده به مفهوم Firmware)

سخت افزار Hardware  ، نرم افزار software ، میان افزار Firmware و افزارهای دیگر چیستند؟

 • سخت افزار به چیزی فیزیکی، با جرمی معین و قابل لمس با حواس پنجگانه گفته می شود که قابل شکستن، سوختن و … می باشد. یعنی در دنیای واقعی ما وجود دارند.
 • نرم افزار به یک برنامه یا اپلیکیشن گفته می شود که در یکی از زبان های برنامه نویسی کامپیوتر توسط برنامه نویس نوشته شده تا بتواند یک سخت افزار یا مجموعه ای از سخت افزار ها را کنترل و از توان و ویژگی های آنها استفاده بکند. پس در دنیای فیزیکی و حقیقی با جرم و ابعاد معین وجود ندارد.
 • میان افزار یا فیرمور در واقع یک نرم افزار است اما به برنامه ای اطلاق می شود که اختصاصاً برای یک سخت افزار خاص نوشته شده است. یعنی نرم افزاری خاص برای سخت افزاری خاص.

11001

فیرمور برنامه ای پایه و ابتدایی برای سخت افزار می باشد که بدون آن سخت افزار کار نخواهد کرد. علت ترجمه فیرمور به میان افزار در فارسی هم به همین دلیل است: نرم افزاری سطح پایین نزدیک به زبان قابل درک برای مدارها و قطعات برقی است که واسطه ای بین سخت افزار و نرم افزارهایی سطح بالاتر مثل سیستم عامل می باشد تا  کنترل دستگاه را برای سیستم عامل ممکن کند.

هرچند یک سخت افزار الکترونیکی به فیرمور برای اجرای فرامین وابسته است اما الزاما به سیستم عامل نیار ندارد. فیرمور ها در همه جا هستند و درواقع سخت افزار تنها با فیرمور کار میکند و زبان آنرا درک میکند به همین دلیل هم نه تنها گوشی های بدون سیستم عامل همچون نوکیا 1100 هم فیرمور دارند  بلکه دستگاه هایی مثل چراغ راهنمایی ، ساعت های دیجیتال، مودم ها، کارت های گرافیک، فلش مموری ها،   تلوزیون ها، کنترل تلوزیون و… هم فیرمور دارند.

مثال: وقتی شما دکمه play را در دستگاه پخش موسیقی ipod nano فشار میدهید درواقع سنسور مربوطه که در اینجا همان دکمه سخت افزاری play میباشد جریان الکتریکی مربوطه را از طریق فیرمور دستگاهتان ترجمه، درک و اجرا میکند.

image003

عمیق (بیشتر شخم بزنیم)

فیرمور را سازنده سخت افزار تهیه میکند. برنامه نویسان سازنده دستگاه، فیرمور مربوطه را پس از کد نویسی و آزمایشات مکرر با ابزارهایی به نام emulator به داخل دستگاه منتقل می کنند. ناگفته پیداست که محل ذخیره این برنامه یک حافظه است.

این حافظه باید دارای دو ویژگی مهم باشد: اولا با قطع برق برنامه پاک نشود یعنی باید یک حافظه دایمی باشد ، دوما امکان پاک شدن آن توسط کاربر دستگاه نیز وجود نداشته باشد زیرا در صورت پاک شدن و یا آسیب رسیدن به فیرمور،  دستگاه به درستی کار نخواهد کرد و یا کلا کار نخواهد کرد.

در کامپیوتر های رومیزی فیرمور را بایوس میگویند و بر روی حافظه فلش بایوس مادر بورد ذخیره میکنند و تمامی قطعات الکترونیکی مادر بورد را راه اندازی و قابل استفاده میکند. در واقع وقتی شما دکمه پاور کیس کامپیوتر را فشار میدهید اولین نرم افزاری که اجرا می شود فیرمور مادر بورد است و پس از اجرای آن سیستم عامل امکان فراخوانی و اجرا از روی هارد دیسک کامپیوتر را پیدا میکند. ممکن است که یک فیرمور پنجره  و واسط کاربری برای اعمال تغییرات هم داشته باشد مثل منوی بایوس در کامپیوترها هنگام بوت شدن کامپیوتر.

در گوشی ها فیرمور بر روی حافظه های ROM (حافظه فقط خواندنی) ذخیره می شوند که PROM (حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی) یا EPROM (حافظه پاک شدنی قابل برنامه ریزی) هم از انواع ان است. امروزه از حافظه های فلش فقط خواندنی که عملیات آپدیت آن سریعتر و راحت تر می باشد استفاده می شود.

11000

به مرور زمان و پس از مدتی شاید یک شرکت سازنده سخت افزار متوجه برخی اشکالات یا باگ در فیرمور قبلی شده یا بخواهد آن را با برنامه ای بهتر و جدیدتر که توسط مهندسان شرکت نوشته شده و از قابلیت های سخت افزار بهتر و بیشتر استفاده میکند جایگزین کند. در چنین شرایطی از طریق اینترنت و یا از طریق نرم افزار دیگری بر روی کامپیوتر فرآیند جایگزینی فیرمور جدیدتر انجام می شود. به همین دلیل است که همیشه شرکت ها فیرمور های جدید محصولات شان را برای آپدیت  به مشتریان ارایه میکنند. به دلایلی که قبلا اشاره شد چنین فرآیندی بسیار حساس می باشد زیرا درصورت عدم جایگزینی صحیح میان افزار جدید در حافظه ROM ممکن است دستگاه از کار بیفتد.

یکی از دلایلی که نیاز به ارتقای فیرمور برای یک گوشی هوشمند را ضروری میکند تغییر سیستم عامل گوشی می باشد. یک سیستم عامل جدید  هنگامی که بر روی گوشی نصب می شود برای کنترل بهتر سخت افزار و فهماندن فرامین خود به قطعات الکترونیکی احتمالا به فیرمور جدید تری هم برای نهایت استفاده از ویژگی های خود نیاز داشته باشد.

001111

لذا می توان گفت یک سیستم عامل جدید نهایتا با یک فیرمور جدیدتر به تکامل خواهد رسد زیرا سیستم عامل یک زبان سطح بالا و قابل درک برای انسان می باشد که برای تمامی خانواده دستگاه های خود فارغ از ویژگی ها و توان تک تک آنها نوشته شده است اما از آنجاییکه هر گوشی سخت افزاری متفاوت با دیگری دارد لذا نیاز است تا هر کدام بصورت مجزا فیرمور جدید و اختصاصی خود را نیز برای ایفای نقش خود به عنوان واسطه مابین سیستم عامل جدید و سخت افزار دریافت کند.


با تشکر از دوست عزیز AndromedA جهت تهیه مقاله

نظر شما کاربران سایت ویندوز سنتر در مورد این موضوع چیست؟

22 Responses

 1. Reza

  دمش گرم ، منکه متوجه شدم
  اگه یکی از بیرون بیاد یه چیزی بگه ما یاد بگیریم ، وگرنه که …

  پاسخ
 2. نیلوفر

  خب حالا که صحبت از فریمور شد. بگم که فریمور 15235 برای اغلب لومیاهای قدیم منتشر شده. اگه گوشی رو به سیستم وصل کنید و ویندوز ریکاوری تولز رو باز کنید متوجه میشین فریمور 15235 بر روی سرور قرار گرفته و آماده نصبه.

  اما اگر این شماره رو ندارین احتمالا فریمور برای دستگاه شما منتشر نشده

  پاسخ
 3. ali.T

  خیلی ممنون از خانم فرجی بابت اطلاع رسانی
  در حال دانلود فریمور برای لومیا 1520 هستم ؛ با حجم 1780 مگابایت

  پاسخ
  • علی

   دانلود نکن تو،داری وین ۸.۱ دانلود میکنی
   فیرمور حجمش چند مگ بیشتر نیست

   پاسخ
 4. Maziar

  خدا هیرتون بده بلاخره یکی پیدا شد Firmware رو درست تلفظ کنه و درست معنی کنه، یکی میگه فریمور، یکی میگه سفت افزار، جدیدا یه معنی عجیب دیگه هم براش اختراع شده بود که الان حضور ذهن ندارم. بابا فیرمور درسته!
  فریم به لایه های فیلم یا انیمیشن میگن که هر لایه یه تصویر رو در خودش داره و چیزی به اسم فریمور در دنیای نرم افزار نداریم!!
  معنی درستش هم میان افزار هست چون خیلی ساده بگم یه واسط هست برای تقابل بین نرم افزار و سخت افزار، به خاطر همین میگن میان افزار.

  پاسخ
  • mr.mohsen

   اونی که شما درمورد فیلم معنی کردی frame نوشته میشه و فِرِم یا فِرِیم خونده میشه.

   firmware هم فِرمور خونده میشه و حرف i به صورت ـِ خونده میشه

   پاسخ
  • Maziar

   در قسمت About گوشی که در تنظیمات قرار داره، Firmware رو نگاه کنید.

   پاسخ
 5. Maziar

  دوستانی که میایید این جا و سوالاتتون رو میپرسید، اصلا میدونید این سایت یه انجمن هم داره که اونجا یاید سوالات رو پرسید و جواب هم خواهید گرفت؟
  آقای محاجری لطفا این مورد رو پیگیری کنید، شاید بهتر باشه کامنتهایی که جنبه پرسشی بی ربط با موضوع مقاله ها داره رو حذف و یا به انجمن ارجاع بدید، میایم یه خبر بخونیم بیشتر از ۸۰٪ کامنتها سوالی و بی ربط هستن!!

  پاسخ
 6. sahar

  دوستان تو بیلد جدید قابلیت تعداد زنگ های خورده شده برگشته مثلا اگه دوست پسرتون بهتون بگه من بهت زنگ زدم ده تا بوق خورد برنداشتی تو این بیلد تعداد بوق های خورده شده تو میسکال نمایش داده میشه میتونید مچشو بیگیرید این خیلی خوبه !

  پاسخ
  • AndromedA

   برعکسش به درد نمیخوره. یعنی اگر دوست دختر پسری یه تک زنگ هم زده باشه معنیش اینه که کدوم گوری هستی زود بهم زنگ بزن حالا میخواد یه بوق باشه یا 5 تا . :beatup: :-D

   درضمن ممنون از آقای راد عزیز بابت انتشار مقاله و صفحه آرایی زیبای آن.

   پاسخ
 7. فرشاد

  الان این شماره فیرمور که گفتید برای ویندوز 8.1 هاست یا اینسایدر های 10 ؟ من لومیا 925 دارم که 8.1 هست و شماره فیرمورهست 3051.50009.1451.1001 . چیکار کنم ؟ چرا اینقدر بزرگه ؟ تا فیرمور اپدیت نشه ویندوز 10 اصلی برای من نمیاد ؟ نباید توی قسمت اپدیت فون بیاد و خودش اپدیت بشه ؟ حتما باید با ریکاوری انجام بشه ؟
  کاربر نیلوفر همیشه نصفه و نیمه خبر میده !!

  پاسخ
  • Maziar

   دوست عزیز نسخه فیرمور برای هر مدل از گوشی متفاوت هست، هر وقت نوبت آپدیت گوشی شما رسید شک نکنید خود گوشیتون پیغام آپدیت رو براتون میاره، شما هیچ چیزی رو از دست نمیدید، فقط کافیه منتظر اومدن پیغام روی گوشی باشید، کار خاصی لازم نیست انجام بدید، این اولویتها رو مایکروسافت تایین میکنه و هیچ گوشی وجود نداره که از قلم بیوفته و همچین چیزی غیر ممکنه.

   پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour