سخت ترین چالش مایکروسافت! سرفیس فون چگونه موفق خواهد شد؟!

سخت ترین چالش مایکروسافت! سرفیس فون چگونه موفق خواهد شد؟!

پر واضح است که تا  بحال مدیر عامل فقید مایکروسافت هیچ گاه واژه «سرفیس فون» را بکار نبرده و با بجای آن از عنوانی همچون «گوشی نهایی» از آن یاده کرده است؛ البته نه تنها نادلا بلکه کریس کاپسلا مدیر بخش بازاریابی مایکروسافت هم از این قائده مستثنی نبوده است! اما به نظر می رسد این الفاظ و کلمات نشان دهنده گوشی خانواده ی خندان سرفیس است. با ویندوزسنتر همراه باشید.

سرفیس فون

پروژه ی الترا فون سرفیس به ژانویه سال 2015 برمی گردد. گوشی ای که می تواند برنامه 32 بیتی ویندوز دسکتاپ را بر روی پردازنده با معماری ARM اجرا نماید. آن زمان این پروژه بیشتر شبیه یک رویا بود! رویایی که البته نیازمند به ابزار زیادی داشت تا به دنیا بیاید. برای ساخت ملزومات این تلفن نیاز به ساخت چندین پروژه ی نرم افزاری داشت که هر کدام از آنها چند ماه یا حتی سال زمان برد و خواهد برد.

می دانید که مایکروسافت عادت به هیجان زده کردن مخاطبان دارد. برای مثال خانواده ی سرفیس، هولولنز و… در زمانی معرفی شدند که حتی تا زمان معرفی هیچکس نمیدانست قرار به معرفی آنهاست! برای همین سرفیس فون نیز وقتی می آید که آماده ی معرفی باشد! و البته بدون درز جزییات!

نادلا و سرفیس فون

گویا مایکروسافت برخی مشکلات را خودش به خودش تحمیل کرده است مثل ورود دوباره ی دیر هنگام به بازار موبایل، بازاریابی ضعیف، توزیع اندک محصولات به اضافه ی عواملی دیگری که نقش مهمی در این مشکل دارند. اما مایکروسافت باید در زمینه ی تلفن های همراه جایگاهی قوی داشته باشد.
مایکروسافت هر روز چندین معامله ی سود آور می کند اما تا بحال در زمینه موبایل موفق نبوده (حداقل در بازار پر رونق امروز تلفن های همراه). این را هم باید گفت سرفیس فون تنها چیزی نیست که مایکروسافت در آینده ی تلفن های همراه خود به آن دل بسته باشد! مایکروسافت باید در مجموع اکو سیستم خود موفق باشد تا بتواند در زمینه ی تلفن ها همراه موفق باشد، حال چه سرفیس فون و تلفن همراه دیگری!

سرفیس فون

مایکروسافت مجبور است برای قدم های اول تلاش در زمینه ی تلفن همراه میزان تولید خود را کم کند. نادلا در وهله ی اول تلاش بر روی رشد و خلق ویندوزی قدرتمند که شامل همکاری طرف سوم دستگاه هایش شود، تمرکز کرد.
به نظر میاید مایکروسافت قصد تولید لومیاها و یا حتی سرفیس فون به عنوان تلفنی که در بازار جهان بفروشد ر در حال حاضر ندارد. که گویا استراتژی درستی است. برای رشد الترا گوشی سرفیس – برای موفقیت سرمایه گزاری مایکروسافت – موارد زیر از اهمیت چندانی برخورد دار است.

اپها

طبق پیش بینی گارتنر در مجله فوربز، استفاده از اپ ها به سمت کاهش خواهد رفت، اما مایکروسافت باز هم جایگاه خود را دارد. مایکروسافت در حال حاضر وست مینستر، آیلنودوود و سنتینیال برنامه های 32 بیتی خود را دارد که خود پلی است برای اینکه اپ های یونیورسال بیشتری را تولید کند! با توانایی اجرای ویندوز دسکتاپ روی ARM امید است سنتنیال 32 بیتی به همراه پل های جدیدی که ممکن است مایکروسافت در سال 2017 تولید کند، فضای بیشتری برای این شرکت باز شود.

هوس مصنوعی و ربات ها

تصمیمات مایکروسافت به عنوان یک پلت فرم هوش مصنوعی و روبات ها برای هوشمند ساختن اپ در درجات بعدی قرار دارد. همچنین رموندی ها غولی به نام کرتانا دارند که بیش از 40 هزار توسعه دهنده ی فعال بر روی ربات این فریم ورک دارد.

شرکا

شرکا نقش حساسی را در استراتژی اکوسیستم مایکروسافت بازی می کنند. قطع انحصار طلبی میاکروسافت در ضمینه ی لومیا ها باعث شد تا HP و دیگر همیاران مایکروسافت زمینه را خالی ببیند و علاقه ای به مشارکت نداشته باشد. گذشته از این مایکروسافت چند مدل محدود با شرکت های همیشه مشتری مانند با سامسونگ و هواوی قرار داد بست که کاری از پیش نبرد.

 

 

یونیورسال اپ ها

اپ های یونیورسال بخش حیاتی ای از استراتژی تلفن همراه در ویندوز به شمار می رود که در تمامی بخش دستگاه های مایکروسافت مثل موبایل، دسکتاپ، هولولنز و خیلی دستگاه های که هنوز معرفی نشده اند و آینده ی قدرتمندی در اختیار آنهاست. همچنین مایکروسافت قابلیت های جدیدی را در رد استون 3 معرفی کرده است که این نشان از قدرت سرفیس به صورت بی انتها می باشد زیرا که هر چند وقت یکبار قابلیت جدید به دستگاه های مایکروسافت اضافه خواهد شد.

اعلانات گسترده ذهنی

ردموند به کاربران فعلیش و کاربرانی که به شدت علاقه مند به تکنولوژی های تلفن همراه دارند که نشان دهد در محاسبات اینترنت سیمکارتی تلفن همراه نقش دارد. ویندوز 10 بر پایهی پردازنده های ARM پتاسیل براه انداختن طوفانی از کامپیوتر های سیمکارتی را دارد؛ به همراه همیاران شروع به تولید انبوه اینگونه کامپیوتر ها میکند که در نوع خود انقلابی در تکنولوژی است. البته این تکنولوژی از اواخر 2017 شروع می شود.

این پدید خود تغییر زیادی در زندگی روزمره می دهد که تمام کامپیتور های مبتنی به ویندوز در هر حال به تماس و اینترنت سیمکارتی وصل می باشد که این خود توسعه دهندگان را مجور به ساخت اپ و چیز های دیگر جدید می کند.

 

 

مشاغل

و در آخر، مایکروسافت باید روابط خود را با مشاغل قوی کار کند تا آنها نیز بتوانند با زیرشاخه های خود و نهایتا مشتریان محصولات را به‌فروش برسانند.

سرفیس فون بالاخره می آید…

مایکروسافت بلاخره سال 2018 را برای عرضه ی تلفن همراه رویایی به اسم سرفیس فون را انتخاب کرد (البته امیدواریم به سال 2020 نشود)! اما چیزی که در این میان باقی می ماند روند تلاش این شرکت در سال 2017 است. مایکروسافت بی شک 2017 را جاده ای می بینید که برای رسیدن به سرفیس فون رویاها باید هموار شود تا اکو سیستم این تلفن همراه بدرستی شکل بگیرد.

بی شک آنها تلاش خواهد کرد که پل های نرم افزاریشان و به ویژه سنتینال برای اپهای 32 بیتی (نرم افزار های کامپیوتر) در بستری هماهنگ به دستگاه های مبتنی بر پردازنده های با معماری ARM بیاورند.

به نظر می رسد مایکروسافت با پشتکار هرچه تمام به سمت رشد هوش مصونوعی و ربات ها در ویندوز می رود؛ ردموندی ها بدنبال عرضه ی بهتر و بیشتر دستگاه های سلولار هستند و از آن مهم تر به دنبال ایجاد رابطه با مشاغل و رابطه ی عمیق تر شرکت های همکار خود مثل HP و امثال آن خواهد بود زیرا که اینها از ملزومات آینده ی موفق در ارتباط با موارد بالا به شمارد می رود.

نظرشما کاربران عزیز ویندوز سنتر چیست؟ پروژه ی سرفیس فون می تواند آینده اپل و گوگل را به خطر بیاندازد؟ نظرتان را با ما به حتم به اشتراک بگذارید.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوزسنترال[/column]

ابراهیم محاجری وب‌سایت
صاحب امتیاز و سردبیر ویندوزسنتر

‫2 نظر

 • حمید گفت:

  به نظر من که دیگه خیلی دیر شده.این قطع شدن سری لومیا هم منجر به خارج شدن بیشتر برنامه ها از استور میشه.

 • ارسلان گفت:

  درود جناب محاجری عزیز دل تنگ شما بودیم :)
  به نظر من تا زمانیکه نرم‌افزار هایی که در اندروید و IOS هست در استور ویندوز موبایل وجود نداشته باشه باز هم یه شکست دیگه ست ،مثل این میمونه که یه لیوان داشته باش توی یه بیابان گیر افتاده باشی وقتی آب نداشته باشی هر چقدر هم لیوان بزرگ باشه تا آب نباشه…
  سرفیس هر چقدر هم قوی باشه تا نرم افزاری نداشته باشه…

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.