من طرفدار ویندوز‌ فون هستم در دنیایی تسخیر شده توسط آیفون و اندروید!

من طرفدار ویندوز‌ فون هستم در دنیایی تسخیر شده توسط آیفون و اندروید!

من از زمان ویندوز‌ فون 5.0 طرفدار این سیستم عامل بوده ام…

به عنوان یک متخصص اهل آی تی که از قدرت، انعصاف و راحتی انجام کارهای کامپیوتری در همه‌ی موقعیت ها لذت می برد، ایده ی Pocket PC های مایکروسافت برای من جالب به نظر می‌رسد. افزون بر این من پلتفرم جامع ویندوز و رابط کاربری Live Tile مایکروسافت را به گزینه های ارائه شده توسط سایر رقبای این شرکت ترجیح می دهم.

بنابر این هرچند سهم این سیستم عامل تنها 1 درصد از بازار باشد و در هیچ کدام از تحلیل های آماری جایی نداشته باشیم، من باز هم تماما ویندوزی هستم. نه تنها به دلیل جایگاهی فعلی ویندوز، که بخاطر آنچه باور دارم در آینده‌ به آن تبدیل خواهد شد.

با امکان انتقال کامل ویندوز بر روی ARM، رویای داشتن یک کامپیوتر خانگی در جیب بیش از پیش به واقعی شدن نزدیک شده است. دستگاه موبایل مایکروسافت که می‌تواند هم تبلت، هم پی سی و هم تلفن هوشمند باشد در راه است و اگر مایکروسافت آن را در آینده‌ی نزدیک عرضه کند، بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

در ادامه با ویندوزسنتر همراه باشید:

نگاهی دوباره به یک آینده‌نگری

ویندوز فون

در ژانویه ی 2015 که وعده‌ی ارائه ویندوز 10 موبایل طرفداران ویندوز‌ فون را در سراسر جهان هیجان زده کرده بود من به امکان تولید یک تبلت هفت اینچی سرفیس مینی فکر می‌کردم.

من چشم انداز خود از یک دستگاه جدیدی با برند سرفیس که می‌توانست مرزهای بین تبلت و تلفن را از بین ببرد اینگونه توصیف کردم:

 

” به جای یک تلفن هوشمند با صفحه ی بزرگ که در بازار به وفور وجود دارند و لقب Phablet به آنها اتلاق می‌شود، سرفیس مینی تبلتی خواهد بود که قابلیت های یک تلفن نیز در آن گنجانده شده است. اولویت این دستگاه عملکرد یک تبلت است، کاملا به عنوان یک تبلت طراحی شده و تمامی سازگاری ها و امکانات ویندوز 10 بر پایه‌ی ARM را در اختیار دارد؛ اما قابلیت های یک تلفن نیز در آن گنجانده شده است. یک Phablet واقعی و نه یک تلفن بزرگ!

ممکن است برخی مدعی باشند که کسی به یک تلفن بزرگ نیاز ندارد. بله این درست است. اما بسیاری از افراد خواهان یک تبلت کوچک هستند. این تمام داستان ساخت و عرضه ی سرفیس 7 اینچی بود.

یک تبلت کاملا کارآ با قدرت نرم افزاری مطلوب که امکان استفاده از قلم دیجیتال و برنامه های مختلف در کنار دریافت تماس تلفنی / اسکایپی را داراست و خیلی راحت تر از یک اسمارت فون 7 اینچی به فروش می‌رود.”

طی دو سال گذشته زمان و فناوری پیشبینی های من را به یک کامپیوتر سرفیس با قابلیت تماس تلفنی تبدیل کرده و تغییر بنیادی در تلفن های هوشمند را به واقعیت نزدیک‌تر کرد.

اما هنوز موفقیت کامل افقی که ترسیم کرده بودم به آینده ی سرمایه گذاری های مایکروسافت بر روی هوش مصنوعی و روبات ها، همکاری با تولید‌کنندگان، پلتفرم جامع ویندوز، و بزرگرین محصول متمایز مایکروسافت یعنی Continuum بستگی دارد.

Continuum؛ قابلیتی که آیفون از آن محروم است

 

ویندوز‌ فون

پس از سال‌ها کشمکش و پذیرش شکست در عرصه‌ی اسمارت‌فون‌ها، ساتیا نادلا هنوز به نقش پررنگ Continuum در چشم‌انداز نهایی مایکروسافت برای دنیای‌ موبایل متعهد است.

 

”  من نمیخواهم تولید کننده‌ی تلفنی باشم که طبق قواعد دیگران عمل کند. Continuum چیزیست که تلفن ما را منحصر به فرد می‌کند، همانطور که با تولید سرفیس توانستیم یک رده‌بندی جدید ایجاد کنیم.. من امیدوارم مردم به زودی بگویند این همان تلفنیست که میتواند به کامپیوتر خانگی تبدیل شود..”

متاسفانه بسیاری از منتقدین، Continuum را به عنوان تلاشی برای بازسازی یک ایده‌ی شکست خورده مورد سرزنش قرار می‌دهند. برخی Atrix موتورولا را که اپ های موبایل را در صفحات بزرگتر نمایش می‌داد به عنوان شاهدی بر این مدعا ارائه می‌کنند.

در کنار سایر تفاوت ها، Continuum یک راه حل مبتنی بر پلتفرم است و تنها قابلیتی برای یک محصول نیست و از این لحاظ تفاوت بسیاری با Atrix دارد.

اضافه بر این قابلیت های PC گونه ی بیشتری چون چندین پنجره‌ی همزمان، نوار وظیفه و امکان اتصال کنترلر های ایکس‌باکس قابلیت های دیگری هستند که به ‌ Continuum افزوده شده اند. و این مسیر همچنان و در کنار سایر ابعاد استراتژی مایکروسافت برای ارائه کامپیوتر خانگی جیبی ادامه خواهد داشت.

نهایتا لومیا 950 و لومیا 950XL محصولاتی بودند که به سرعت بهبود های لازم برای نمایش قابلیت Continuum را دریافت کردند تا بتوانند بخشی از مذاکرات برای همکاری با سایر تولید کنندگان نظیر HP باشند. HP در نهایت با ارائه یک دستگاه سه کاره، خیره کننده ترین نمونه از Continuum را به بازار عرضه کرد.

ویندوز‌ فون با دشواری های زیادی روبه‌روست، اما هنوز نمرده است!

برای کاربران و توسعه دهندگانی که شاهد سهم 3 درصدی پلتفرم ویندوز‌موبایل از بازار بودند سهم 1 درصدی فعلی کاهش بسیار شدیدی محسوب می‌شود. بسیاری از نویسندگان برای بیشتر نمک زدن بر این زخم بارها مدعی شده‌اند “ویندوز‌ فون مرده است”.  این نوشته ها معمولا پس آن منتشر می‌شود که گزارش های سه ماهه خبر از افت سهم‌ ویندوز‌ فون می‌دهند.

ماه ها قبل استراتژی کاهش هزینه‌ای که مایکروسافت در پیش گرفت به ما اطمینان می‌داد که سهم ویندوز از بازار با خروج مایکروسافت از برخی بازار ها و کاهش هزینه ی برند لومیا به طور چشمگیری افت خواهد کرد. اما ظاهرا این اتفاقات برای راضی شدن تخریب گران رسانه‌ای کافی نبود.

ویندوز‌ فون نمرده است

این کاهش هزینه قطعا برای پلتفرم ویندوز‌ فون مخرب بود اما نه به اندازه‌ای که مرگ ویندوز‌ موبایل خوانده شود. چشم انداز Pocket PC مایکروسافت به عنوان بخشی از پلتفرم جامع ویندوز همچنان به قوت خود باقیست. تری مایرسون، مدیر بخش ویندوز مایکروسافت، در در ماه اکتبر این موضوع را بیشتر شفاف کرد:

” من فکر میکنم قابلیت های تماس تلفنی و پردازنده های َARM در چشم انداز فنی آینده نقش مهمی داشته باشند”

با وجود حضور در موقعیت ضعیف تر، مایکروسافت همچنان استراتژی موبایل خود را بر روی تغییر بازی در این صنعت متمرکز کرده است. هرچند ویندوز‌ موبایل کاربران و اپلیکیشن های زیادی را در سال 2016 از دست داده است اما از دیدگاه من و با توجه به چشم انداز ترسیم شده‌ی مایکروسافت برای آینده، هرگز نمرده است.

البته من هم انتقادات خود را به ویندوز دارم. ویندوز‌ فون 8.1 بعضی از قابلیت های مورد علاقه‌ی من را حذف کرد. همینطور تمرکز جدید مایکروسافت بر ویندوز موبایل برای کاربران سازمانی و واگذاری کاربران عادی به شرکت های همکاری چون آلکاتل و اچ پی برای من هم نا امید کننده بوده است.

اسمارت فون ها مرده اند، اما مایکروسافت همچنان هوای ما را دارد

اسمارت فون ها مرده اند

همچنان که بازار تلفن های هوشمند و فروش کامپیوتر های خانگی با افت و کاهش رو به رو شده است، در نظر من مایکروسافت بهترین راه حل را برای هردو مشکل ارائه می‌کند. یک ultramobile PC که هم یک کامپیوتر خانگیست و هم یک تلفن همراه از رقابت شدید موجود در بازار تلفن های هوشمند جان سالم به در خواهد برد. جدای از این؛ عنوان “تلفن هوشمند” برای دستگاهی که بیشتر یک مینی تبلت است تا تلفن، دیگر توصیف مناسبی برای دستگاه ما نیست.

صنعت موبایل برای برداشتن گام بعدی آماده است

در نوامبر 2015 از من سوال شد آیا سرفیس فون که شایعات در مورد آن بالا گرفته است همان سرفیس مینیست؟ از آنجایی که به علاقه مندی سازندگان سرفیس به دستگاه های قلم محور آگاه بودم اینگونه پاسخ دادم:

” سرفیس فون پیشبینی شده پایین‌رده ترین Surface continuum خواهد بود که به نظر می‌رسد همان جایگاه پیش‌بینی شده برای Surface mini  باشد. سرفیس فون به عنوان یک دفترچه یادداشت دیجیتال همیشه به شبکه متصل خواهد بود و افزون بر این با داشتن پردازنده‌ی “Intel inside” انتظار می‌رود قابلیت Continuum، یک کامپیوتر خانگی کامل را در جیب کاربران قرار دهد. مضافا امکان اجرای برنامه های Win32 روی این دستگاه این دفترچه یادداشت سبک را به یک کامپیوتر خانگی قدرتمند بدل خواهد کرد.

این داستان در آوریل 2016 ادامه پیدا کرد:

” مایکروسافت به این باور رسیده است که 16 میلیون برنامه ی ویندوزی حقیقتا با ارزش هستند. مایکروسافت این برنامه ها را ابزار های قدرتمندی می‌بیند که تنها به یک آپدیت یا ارتقا نیاز دارند. همین مسئله باعث شد تا مایکروسافت با راه اندازی پروژه ی Centennial Bridge این امکان را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد تا برنامه های Win32 خود را به پلتفرم جامع ویندوز انتقال دهند.”

مایکروسافت در 7 دسامبر و با اعلام اینکه امکان اجرای کامل ویندوز را بر روی پردازنده های ARM فراهم خواهد کرد همه را هیجان زده کرد. توضیحات مربوط به کامپیوتر‌های با کارایی تلفن و امکان اجرای کامل ویندوز و برنامه های Win32 بر روی موبایل همگی در راستای پیشبینی های دو سال پیش من هستند.

ما با این افق فاصله‌ی زیادی نداریم

همینطور که وارد سال 2017 می‌شویم و شاهد موفقیت های هالولنز ها، سرفیس، سرفیس بوک و سرفیس استودیو هستیم به عنوان یک طرفدار ویندوز‌ فون احساس امیدواری بیشتری می‌کنم.

برند سرفیس این اطمینان را ایجاد کرده است که هر سخت افزار ارائه شده از سوی مایکروسافت کیفیت مطلوبی خواهد داشت.

سرفیس و ویندوز‌ فون

 ممکن است مایکروسافت چه امکانات دیگری به دستگاهی که در انتظارش هستیم اضافه کند؟ آیا بر پایه‌ی یک پلتفرم هوشمند تحت فضای ابری بنا خواهد شد؟ آیا ممکن است عینک های واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت قابلت اتصال با این دستگاه را پیدا کنند؟

تحقق چشم انداز مایکروسافت برای توسعه‌ی کامپیوترموبایل ها؛ به طور بالقوه، با سایر فناوری های نوین این شرکت مانند mixed-reality، هوش مصنوعی، روبات ها، پل انتقال برنامه ها و دیگر قابلیت ها همراه خواهد بود.

انتظار همراه با شور و شعف طرفداران ویندوز برای این محصول جدید همچنان ادامه دارد.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوز سنترال[/column]

مرتضی داداشی وب‌سایت
برنامه نویسی رو بیش از ده سال پیش با VB یاد گرفتم و با بازی با api ویندوز بیشتر و بیشتر بهش علاقمند شدم . حالا توسعه دهنده ی اندروید هستم و بیشتر با java و php کد میزنم . بخاطر VB به ویندوز مدیونم .

یک نظر

  • مجید گفت:

    عالی بود

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.