مقایسه سیستم عامل های اندروید، آی او اس و ویندوزفون

مقایسه سیستم عامل های اندروید، آی او اس و ویندوزفون

در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب آخرین نسخه های سه سیستم عامل اندروید، آی او اس و ویندوزفون پرداخته و مشخص کنیم که کدام سیستم عامل بر دیگری در موارد متعدد برتری دارد و می تواند بیشتر کاربر پسند باشد. با ویندوزسنتر همراه باشید.

مقایسه سیستم عامل ها

لازم به ذکر است که تنها به معرفی پرداخته و قصد انتخاب بهترین یا برترین را نداریم. بنابراین در ادامه به بررسی رابطه کاربری، ویجت ها، دستیار صوتی، انجام چند کار به طور همزمان، مرورگر، تماس تصویری، مدیریت باتری، فروشگاه برنامه، سیستم ‌عامل، قیمت و در نهایت امنیت خواهیم پرداخت.

مقایسه سیستم عامل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون

مقایسه سیستم عامل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون

مقایسه رابطه کاربری

رابط کاربری یا به اصطلاح UI می تواند یکی از مهم ترین مزیت های برتری یک گوشی نسبت به رقبای خود باشد. سه مدل اندروید، آی او اس و ویندوزفون هم دارای رابط های کاربری خاص خود همراه با ویژگی های متفاوت هستند. ظاهر رابط کاربری اندروید مسطح و صفحه به صفحه است. اما رابط کاربری آی او اس به صورت کاملا ساده و دل چسب می باشد. رابط کاربری ویندوزفون هم با دو مدل پیشین کاملا متفاوت بوده و طراحی به صورت سرامیکی دارد. در این بخش نمی توان هیچ کدام را برنده اعلام کرد. چرا که هر سه رابط کاربری بسیار خوب و بهینه عمل می کنند.

مقایسه صفحه اصلی

اندروید: صفحه اصلی گوشی اندروید از نمایه ها، ابزار و پوشه هایی که به صورت پیش فرض قرار دارد یا خودمان می توانیم اضافه کنیم، تشکیل شده است.

آی او اس: آی او اس هم مانند اندروید دارای نمایه و ابزار بیشتری است ولی تفاوت آن در امکان به کار گیری ابزار بیشتر است.

ویندوز فون: علاوه بر نمایه و ابزار، امکان پخش موزیک، سنجاق کردن وب سایت را هم می دهد. در ضمن حالت کلاشی مانند آن هم امکان انتخاب ابزار دلخواه را به کاربران می دهد.

برنده: ویندوزفون

مقایسه کشوی برنامه ها

اندروید: کشو به صورت الفبایی است. یعنی برنامه های نصب شده بر روی گوشی به ترتیب حروف الفبا چیده شده اند و اهمیت کاربردی معنایی ندارد که این می تواند یک نقطه ضعف باشد.

آی او اس: گوشی هایی که کمپانی اپل تولید می کند کشو ندارند. یعنی از همان صفحه اصلی به عنوان کشو نیز استفاده می شود.

ویندوزفون: کشو به صورت الفبایی است و جدا شدن اپ ها به وسیله حروف صورت می گیرد، که نوعی مزیت برای کاربران در دسته بندی و دسترسی سریع را فراهم می کند.

برنده: ویندوزفون

مقایسه کلیدهای مجازی

اندروید: تنوع در کلیدهای مجازی اندروید فراوان است. به گونه ای که می توان حداقل بر روی هر گوشی رده بالا 2 الی 3 مدل متفاوت را انتخاب کرد. علاوه بر این، با انتشار هر نسخه جدید اندروید این کلیدها هم فرق می کنند.

آی او اس: متاسفانه گوشی های آی او اس کلید مجازی ندارند و تنها دارای یک دکمه فیزیکی/خازنی خانه هستند.

ویندوزفون: به دلیل مقرون و به صرفه بودن از طراحی کلیدهای مجازی اندروید استفاده می کند. البته چنین کاریی از مایکروسافت بعید به نظر می رسید. با این حال کلید میانی آن ظاهری متفاوت دارد.

برنده: اندروید

مقایسه ویجت ها

اندروید: به دلیل گستردگی گوشی های اندروید نسبت به آی او اس و ویندوزفون ویجت های بیشتری هم برای این گوشی ها موجود است.

آی او اس: بر خلاف اندروید تعداد ویجت های موجود برای آی او اس کم و محدود است . همان طور که گفتیم تحت الشعاع اندروید قرار دارد.

ویندوزفون: این گوشی ها ویجت مستقل ندارند و همان کاشی ها با تنظیمات می توانند به عنوان وبجت عمل کنند.

برنده: اندروید

مقایسه دستیار صوتی

اندروید: گوشی های اندروید از دستیار صوتی خود کمپانی گوگل یعنی Google Now بهره می برند.

آی او اس: اپل هم برای گوشی های خود دستیار Siri را ابداع کرده است که عملکرد نسبتا ضعیف تری نسبت به Google Now دارد.

ویندوزفون: مایکروسافت همواره بر روی گوشی های خود از دستیار صوتی قدرتمند Cortana استفاده کرده است. محبوبیت این دستیار خوب و کارآمد به اندازه ای شد که این شرکت از Cortana در ویندوز 10 نیز استفاده کرد.

برنده: ویندوزفون

مقایسه انجام چند کار به طور همزمان

اندروید: در اندروید این کار با کارت های گردان انجام می شود. مثلا پس از اجرای چند برنامه، اگر بخواهید به برنامه ای که ابتدا باز کرده اید، بازگردید می توانید با کمک کلید مجازی کناری میان برنامه ها جا به جا شوید.

آی او اس: این سیستم هم مانند اندروید است با این تفاوت که مخاطبین اخیر را نیز نمایش می دهد.

ویندوزفون: مدیریت برنامه ها در ویندوز از بالا به پایین است. یعنی برای بستن برنامه ها باید آن ها را به بالا یا پایین بکشید.

برنده: آی او اس

مقایسه مرورگر

اندروید: گوگل برای وب گردی در گوشی های اندروید مرورگر محبوب و قدرتمند Chrome را به عنوان پیش فرض در نظر گرفته است.

آی او اس: اپل هم مانند گوگل از مرورگر اختصاصی خود، Safari برای گوشی هایش استفاده می کند.

ویندوزفون: اما مایکروسافت از مرورگر جدید و توسعه یافته Microsoft Edge استفاده می کند، که می توان آن را در رتبه دوم این مقایسه قرار داد.

برنده: اندروید

مقایسه تماس تصویری

اندروید: باز هم گوگل همانند دفعات پیش از نرم افزار اختصاصی خود، Hangouts برای برقراری تماس های تصویری استفاده کرده است. به نوعی گوگل دیگر شرکت های سازنده گوشی های هوشمند را مجبور به استفاده از نرم افزارهای خودش می کند.

آی او اس: اما اپل از FaceTime استفاده می کند که همانند برنامه گوگل، نرم افزار اختصاصی است.

ویندوزفون: مایکروسافت برای تماس های تصویری بر روی ویندوزفون باز هم از نرم افزار محبوب و شناخته شده Skype استفاده کرده است که بی شک برتری را به آن می دهد.

برنده: ویندوزفون

مقایسه مدیریت باتری

اندروید: مدیریت و امکان نظارت کامل بر مصرف و شارژدهی بالای گوشی از مزیت های بزرگ و کاربرپسند این گوشی ها به حساب می آید.

آی او اس: فقط نمایش میزان مصرف باتری و میزان درصد باقی مانده آن.

ویندوزفون: همانند اندروید می توان بر مصرف شارژ مدیریت کرد.

برنده: اندروید و ویندوزفون

مقایسه فروشگاه برنامه

با توجه به این که بسیاری از امکانات این فروشگاه ها در داخل کشور قابل استفاده و کاربرد نیست، تنها به معرفی کوتاهی از آن ها اکتفا می کنیم.

اندروید: Google play. در این فروشگاه اکثر بازی های رده بالا و باکیفیت به دلیل تحریم های اعمال شده مسدود هستند و تنها بازی های متوسط و رو به پایین قابل استفاده می باشند.

آی او اس: App store. خرید از این فروشگاه هم مانند فروشگاه گوگل از داخل کشور امکان پذیر نیست و باید حساب های بانکی خارج از کشور داشته باشید. اما برنامه های با کیفیت و خوبی در این استور عرضه می شود.

ویندوز موبایل: Microsoft store. فروشگاه مایکروسافت بر خلاف دو نمونه بالا, برای کاربران ایرانی بطور کامل در دسترس است اما تعداد برنامه های محدودی را ارائه می کند.

برنده: آی او اس

به روزرسانی سیستم عامل

اندروید: گوگل همه ساله پس از عرضه گوشی مشترک خود با یکی ااز شرکت های صاحب نام در این عرصه، از نسخه جدید اندروید رونمایی می کند. پس از آن، این دیگر بر عهده خود شرکت هاست که برای گوشی های خود آپدیت ها را آماده عرضه به کاربران کنند.

آی او اس: اما اپل بر خلاف گوگل با نظم و وسواس بیشتری بروزرسانی های گوشی هایش را منتشر نمی کند. حتی شاید پیش از عرضه نسل جدید گوشی هایش هم آپدیت هایی را منتشر نماید.

ویندوزفون: مایکروسافت هم در عرضه آپدیت های جدید برای گوشی هایش مانند اپل عمل می کند و ظاهرا با شیوه کاری گوگل کاملا مخالف است.

برنده: آی او اس

مقایسه قیمت

اندروید: گوشی های اندروید به دلیل آن که شرکت های زیاد و متفاوتی از آن به عنوان سیستم عامل گوشی های خود استفاده می کنند، و مدل های متفاوتی نیز عرضه می نمایند، دارای قیمت های متغیری است. یعنی هم گوشی های گران قیمت وجود دارد و هم گوشی های ارزان قیمت. از طرفی گوشی های ارزان قیمت نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

آی او اس: گوشی های ساخت کمپانی اپل همواره از قیمت بالایی برخوردار هستند. چرا که هر سال دو یا 3 مدل بیشتر از آن ها ارائه نمی شود و بازار آن واقعا انحصاری است. با این حال فروش این گوشی ها بسیار بالاست.

ویندوزفون: قیمت گوشی های ویندوزفون هم به نسبت کارایی، عملکرد و محبوبیتی که در بین کاربران دارند، مناسب و متوسط است.

برنده: اندروید

امنیت

اندروید: یک سیستم عامل باز است، بنابراین هر لحظه باید منتظر این موضوع باشید که اگر برنامه ‌ای را از خارج از بازار این سیستم عامل نصب کنید این برنامه بتواند اطلاعات شما را به سرقت ببرد.

آی او اس: اپل در این زمینه بسیار محتاط عمل کرده است، و هیچ مشکلی در برنامه‌ های نصب شده بر روی آیفون نخواهید داشت زیرا تمام برنامه ‌ها به طور کامل توسط اپل کنترل می‌ شوند.

ویندوزفون: عمومیت فوق العاده ای دارد و به گفته مدیرعامل کسپرسکی این سیستم عامل را امن ترین سیستم عامل دانست.

برنده: ویندوزفون

نتیجه گیری

همان طور که مشاهده کردید در هر کدام از زمینه‌ ها برنده را اعلام کردم (که بیشترین مربوط به ویندوزفون بود). هر کدام از این زمینه ‌ها برای افراد خاصی مناسب است، به همین خاطر با توجه به این که شما به چه نیازی دارید می‌ توانید فیلدهای بالا را بررسی کنید. نمی ‌توانیم در مورد این که کدام سیستم عامل به طور قطعی برنده است نظری اعلام کنم و این که کدام سیستم عامل برای چه افرادی بهتر است کاملا سلیقه‌ ای و شخصی است.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوزسنتر[/column]

علی رهبری وب‌سایت
چندین سال است که در زمینه نویسندگی در حوزه تکنولوژی فعالیت می کند و خیلی به این موضوع علاقه دارد. او که از نویسندگان ویندوزسنتر می باشد، امید دارد بتواند به مشتاقان تکنولوژی در این راه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.