نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

مایکروسافت بی شک به عنوان یکی از غول های دنیای تکنولوژی شناخته می شود. شرکتی که نه تنها در زمینه های مختلف فعال است بلکه در بسیاری از آن ها نوآوری های خلاقانه ای نیز عرضه نموده است. بسیاری از این نوآوری ها توسط شرکت های دیگر (در بهترین حالت!) به امانت گرفته و در قالب محصولات جدید به بازار عرضه شده اند. از این نوع ویژگی های نوآورانه می توان به ویژگی لمس سه بعدی اشاره کرد که توسط اپل در محصولات جدید خود به کار گرفته شد.

در این یادداشت قرار است به تحلیل راهی که مایکروسافت در آن پیش می رود بپردازیم. با ویندوزسنتر همراه باشید…

سیستم عامل

ویندوز، سیستم عامل ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت از ابتدای عرضه سبب ایجاد انقلابی بزرگ در عرصه نرم افزار گردیده و رابط کاربری آن الهام بخش سیستم عامل های مشابه دیگری شده است. نسخه نهایی این سیستم عامل، ویندوز 10، در حال چکش کاری شدن توسط مایکروسافت است. ایده های ناب و خلاقانه زیادی همچون کانتینتوم برای آن در نظر گرفته شده و به احتمال قوی سال آینده شاهد تغییرات جالب توجهی در آن خواهیم بود. اما ایراد اصلی مایکروسافت از ابتدای فعالیتش تعلل بوده است. تعلل در وارد شدن به عرصه اینترنت، تعلل در وارد شدن به زمینه گوشی های تلفن همراه و سیستم عامل مرتبط با آن و حتی تعلل در رونمایی از محصولات و ویژگی های جدیدش! (داستان هولولنز را ببینید!)

مایکروسافت

اگر مایکروسافت بخواهد به این رویه اشتباه که در تمام این مدت از آن ضربه های کاری بسیاری خوده است ادامه دهد، محتمل است شرکت های دیگر از قبیل اپل مثل گذشته از ایده های جدید این شرکت در محصولات خود بهره ببرند. اپل در عملی کردن ایده های جدید خود به مراتب بهتر عمل کرده است. شاید یکی از دلایل این موضوع امنیتی عمل کردن آن شرکت در زمینه درز خبرهای مربوط به ابتکارات جدید خود توسط کارمندانش باشد.

در هر حال ویندوز 10 می تواند به مانند نخستین نسخه خود بسیاری از معادلات را در زمینه نرم افزاری تغییر دهد. اما آیا مایکروسافت از این فرصت استثنایی بهره خواهد جست یا نه؟ بدون شک زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

نرم افزار

مایکروسافت همواره در زمینه نرم افزاری جزو شرکت هایی بوده است که حرف اول را می زنند. رویه مثبتی که این شرکت در زمینه عرضه نرم افزارهای تولیدی خود برای پلتفرم های مختلف در پیش گرفته است، یکی از نقاط قوتش به حساب می آید. رابطه تنگاتنگ ویندوز و لینوکس را می توان به عنوان یکی از مثال های موفق نام برد.

مایکروسافت همچنین به خوبی در عرصه هوش مصنوعی عرض اندام کرده است. ربات های ساخت این شرکت را شاید بتوان جزو اولین ربات ها در این زمینه نام برد. توسعه و بهبود پیوسته این ربات ها، ارائه ربات های جدید (مانند Zo) و پرداختن به موضوع هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در تمامی کنفرانس ها و همایش هایش نشان از عظم راسخ مایکروسافت در جهت ایجاد تحول در عرصه هوش مصنوعی دارد.

مایکروسافت ویندوز 10

اما عمده ترین مشکل مایکروسافت در بخش نرم افزار، اپلیکیشن های موبایلش هستند. اگرچه این شرکت با معرفی ویژگی یونیورسال تا حدی از این مشکل کاسته است، اما کمبود اپلیکیشن هایی که بیشتر در پلتفورم موبایل مورد استفاده قرار می گیرند همچنان پا برجاست. واقعیت این است که توسعه دهندگان اکثر اپلیکیشن های معروف تمایلی به ارائه نسخه های ویندوزی آن ندارند و یا حداقل به روز رسانی و ویژگی های جدید را در نسخه ویندوزی اپ هایشان اعمال نمی کنند.

این بزرگترین معضل مایکروسافت است. آیا این شرکت می تواند بر این مشکل فائق آید؟ آیا محدود کردن دستگاه های ویندوزی به شرکت ها و اشخاص حقوقی راه حلی مناسب برای برون رفت از این شرایط است؟ نظر شما چیست؟

سخت افزار

فعالیت جدی مایکروسافت در عرصه سخت افزار با خرید نوکیا و ارائه Surface Pro شروع شد و با عرضه Surface Book به اوج خود رسید. محصولی که بسیاری از شرکای مایکروسافت را عصبانی و نگران کرد. واکنش های جالب شرکت هایی مثل HP و Dell به این کامپیوتر نهایی ارائه شده توسط غول بزرگ نرم افزاری نشان از کیفیت بالای آن داشت اگرچه قیمت زیاد آن باعث شد نتواند در بازار به اندازه ای که باید عرض اندام نماید.

مایکروسافت سرفیس بوک

پس از آن شرکای مایکروسافت به تکاپو افتادند و محصولات در خور توجهی در رقابت با Surface Book و Surface Pro 4 ارائه دادند. اکنون اما، سخن از تولید محصول استثنایی دیگری به میان آمده است: Surface Phone.

تلفن هوشمندی که قرار است در نیمه نخست سال 2017 به بازار آمده و ویندوز 10 را به طور قابل توجهی ارتقا دهد. مایکروسافت امیدوار است این محصول جدید جایگاه این شرکت را در بازار تلفن های همراه دچار تغییرات اساسی نماید. اتفاقی که Lumia 950 و Lumia 950 XL در رخ دادن آن ناموفق بودند. شاید بتوان گفت این محصول برگ آخر مایکروسافت در عرصه موبایل محسوب می شود و اگر نتواند انتظارات کاربران و این شرکت را برآورده کند، می شود گفت که مایکروسافت در این بازی شکست خورده است.

مایکروسافت سرفیس فون

در روی دیگر ماجرا Surface Studio قرار گرفته است. محصول جدید این شرکت در رسته Surface که هم اکنون در آمریکا قابل پیش خرید است. این محصول یک کامپیوتر PC به شمار می رود که به گفته مایکروسافت دارای نازک ترین صفحه نمایش جهان خواهد بود. این کامپیوتر رومیزی از زمان معرفی تا کنون سروصدای فراوانی به راه انداخته است. بسیاری از اینکه مایکروسافت محصول جدید خود را در قالب لپ تاپ ارائه ننموده شگفت زده اند. در مقابل برخی دیگر آن را نقطه عطفی در فعالیت های سخت افزاری مایکروسافت می دانند.

مایکروسافت سرفیس استودیو

به نظر می آید این محصول در کنار محصولات سخت افزاری دیگر مایکروسافت از قبیل تبلت ها و گوشی های تلفن همراه، دریچه ای از چشم اندازی که مایکروسافت به دنبال آن است به ما نشان می دهد: محدود کردن محصولات سخت افزاری خود به شرکت ها و اشخاص حقوقی. شاید پاسخ این سوال که چرا مایکروسافت Surface Studio را در قالب کامپیوتر رومیزی طراحی کرده است نیز در همین موضوع نهفته باشد. حتی لفظ کلمه استودیو در نام این محصول نیز فضاهای بسته کارگاه ها و شرکت ها را تداعی می کند.

در هر حال، هر اتفاقی که بیافتد، این موضوع مثل روز روشن است: مایکروسافت با قدرت به رینگ مبارزه میان تولید کنندگان دستگاه های سخت افزاری وارد شده است و از شواهد اینگونه بر می آید که این شرکت با هیچ کس (حتی شریکان خود) سر سازگاری نخواهد داشت.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour