نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

دیروز یعنی ۹ آوریل جلسه اول دادگاه گوگل و مایکروسافت به دلیل اختلاف نظر در مبلغ مقرر شده برای حق امتیاز پتنت های موتورولا برگزار شد.دادگاهی که سرنوشتش ماه ها بعد معلوم خواهد شد.این شکایت  ریشه در اتفاقات سال ۲۰۱۰ دارد؛ در آن زمان شرکت موتورولا شکایت را مطرح کرده و مدعی شده بود که مایکروسافت، برخی پتنت های این شرکت را مورد استفاده قرار داده و حق امتیاز آنها را نیز نپرداخته است.

این دو پتنت مربوط به استانداردهای وایرلس ۸۰۲٫۱۱ و ویدیوهای تحت فرمت H.264 می شد که در کنسول بازی اکس باکس مورد استفاده قرار گرفته بودند.متورولا تلاش می کرد تا جلوی فروش اکس باکس ها را بگیرد و غرامتی ۴ میلیارد دلاری بابت نقض پتنت ها از مایکروسافت دریافت نماید.در نهایت در سال ۲۰۱۳ کار موتورولا و مایکروسافت بالاگرفت و دادگاه نیز جریمه ۴ میلیارد دلاری را نپذیرفت و صرفا ردموندی ها را بر پرداخت مبلغ سالیانه ۱.۸ میلیون دلار محکوم نمود که می توان گفت رقمی عادلانه بود.

داستان بالا پیشینه دعوا بود و وقتی که گوگل این برند را خرید و سپس به لنوو فروخت حق پتنت ها را نزد خود محفوظ نگه داشت،تا دیروز بتواند مایکروسافت را به دادگاه بکشاند.حالا گوگل مدعی است که جریمه ی تعیین شده در سال ۲۰۱۳ عادلانه نیست و مایکروسافت باید حق امتیاز بالاتری برای پتنت های به کار رفته در اکس باکس بپردازد؛ گویا اهالی مانتین ویو بدشان نمی آید از این طریق نیز رقیب خود را تحت فشار قرار داده و پولی کلان هم به جیب بزنند. گفتنیست که موتورولا نیز با طرح فوق موافق بوده و معتقد است دادگاه فدرال باید به این پرونده رسیدگی نماید.

لازم به ذکر است که هر کمپانی هم در سمت خود طرفدارانی دارد، در این دادگاه اپل و T-Mobile از مایکروسافت، کوالکام و نوکیا نیز از گوگل پشتیبانی خواهند کرد.

مشخص می شود نوکیا که روزی همراه مایکروسافت بود حالا دشمن مایکروسافت شده است.

نظر شما چیست؟

8 Responses

 1. سعید محمدی

  نوکیا!! عجب!! مار تو آستین پرورش داد مایکروسافت :D

  پاسخ
  • میثم متین

   سعیدجان، اگه یه نگاه کنی به سابقه قبلی استفان الوپ (مدیر سابق نوکیا) و جایی که ازش به نوکیا اومد و سمتهای رنگارنگی که بعد از برگشت به مایکروسافت گرفت، میبینی که پروژه خوار و ذلیل کردن نوکیا و خرید شدنش توسط مایکروسافت از ورود آقای الوپ کلید خورد و هدیه خوش خدمتی ایشون هم همون سمتهای رنگارنگی هستش که الان داره…
   البته سابقه همکاری مایکروسافت و با هر شرکتی که عاقبت الان نوکیاست (البته به جز یک شرکت)!!!
   دوست عزیز، خود آقای الوپ مار بزرگی بود که …
   داغ دلم تازه شد!

   پاسخ
  • سید محمد مهدی مرتضوی

   به وسیله یا ابتکاری می گن که یه شرکت به وجود آورده باشد و حق امتیاز آن دست شرکت به وجود آورنده است.

   پاسخ
 2. Revolted

  مشکل مایکروسافت و نوکیا چیه؟
  حذف اسم نوکیا؟ یا اخراج کارمندای نوکیا؟؟

  پاسخ
 3. omid

  چه بد شد
  چون من هر دوتاشون رو خیلی دوست دارم
  دوست دارم این دتا غول کنار هم باشن نه مقابل هم

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour