امروز Wednesday 19 June 2019

فیس بوک بیش از آنچه اقرار می کند از شما می داند

فیس بوک بیش از آنچه اقرار می کند از شما می داند

دیر زمانی است که فیس بوک به کاربرانش اجازه می دهد تا هر چه را که از این شبکه اجتماعی از آن ها می داند رصد کنند. اینکه آیا از فوتبال لذت می برند یا نه؟ آیا اخیرا محل زندگی خود را تغییر داده اند؟ و یا اینکه عکس دختر دونالد ترامپ را لایک کرده اند؟! با ویندوزسنتر همراه باشید.

اما نشانه های کوچکی وجود دارد که نشان می دهند فیس بوک بیش از آنچه اعلام می کند در خصوص کاربرانش به جمع آوری اطلاعات می پردازد. اطلاعاتی مانند میزان درآمد آن ها، نوع رستورانی که اغلب در آن غذا می خورند و حتی تعداد کارت های اعتباری درون کیف پولشان!

سایت ProPublica از سپتامبر سال جاری از کاربران فیس بوک خواسته است تا زمینه هایی که فیس بوک به عنوان علایق آن ها دسته بندی کرده است را به اشتراک بگذارند. کاربران زمینه های مختلف و متفاوتی را از ارسال پیام کوتاه در شرایط نامناسب تا شیر دادن به نوزادشان در مترو را بیان نموده اند و در پایان تعداد بالغ بر 52 هزار زمینه مختلف برای دسته بندی علایق کاربران جمع آوری شد.

فیس بوک می گوید اطلاعات این چنینی در خصوص کاربرانش را از منابع محدود و متفاوتی جمع آوری می کند. اما چیزی که فیس بوک به آن اشاره ای نمی کند این واقعیت است که بسیاری از این اطلاعات از شرکت های تبلیغاتی که اطلاعات مشتریان را جمع آوری می کنند گرفته شده است. یعنی اطلاعاتی که در زمان متصل نبودن به فیس بوک از کاربران بدست آمده. نکته اینجاست که فیس بوک اطلاعاتی را که از این منابع به دست آورده است به کاربران نشان نمی دهد.

جفری چستر (Jeffrey Chester) مدیر اجرایی مرکز دموکراسی دیجیتال معتقد است که گردانندگان فیس بوک صادق نیستند. او می گوید:

فیس بوک برای دریافتن اطلاعات شخصی کاربران خود از رابط هایی استفاده می کند که اصولا باید کاربران نیز به آن ها دسترسی داشته باشند.

حریم خصوصی در فیسبوک

هنگامی که از مدیران فیس بوک در خصوص این موضوع افشا شده سوال شد، آن ها در پاسخ گفتند که به این دلیل این گونه اطلاعات را در اختیار کاربران قرار نمی دهند که چنین اطلاعاتی عمومی بوده و توسط شرکت هایی غیر از فیس بوک جمع آوری می گردند. استیو سترفیلد (Steve Satterfield) مدیر بخش سیاست های عمومی و حریم خصوصی کاربران فیس بوک می گوید:

نوع کنترلی که ما بر داده های جمع آوری شده توسط شرکت های شخص ثالث داریم با نوع کنترل بر داده های جمع آوری شده توسط خودمان بسیار متفاوت است. چرا که این شرکت ها داده های خود را بر اساس پلتفورم های تبلیغاتی متفاوت و مختلفی بدست می آورند، نه فقط پلتفورم تبلیغاتی فیس بوک.

سترفیلد معتقد است کسانی که نمی خواهند اطلاعاتشان توسط فیس بوک مورد استفاده قرار گیرد، باید مستقیما با شرکت های مربوطه در تماس باشند. او می گوید بخشی در صفحه Help فیس بوک وجود دارد که کاربران را به شرکت های شخص ثالث تبلیغاتی که فیس بوک از آن ها اطلاعات کاربرانش را می گیرد متصل می سازد.

محدود کردن دست یابی به اطلاعاتی که این گونه شرکت ها جمع آوری می کنند به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. به عنوان مثال شرکت Oracle’s Datalogix که حدودا 350 زمینه مختلف از علایق کاربران را در اختیار فیس بوک قرار می دهد برای به محدود کردن این داده ها نیازمند نامه نگاری رسمی از شرکت یا شخص مذکور و ارائه مدرک شناسایی و اجازه نامه رسمی دولتی است.

کاربران می توانند از این شرکت ها بخواهند تا اطلاعات جمع آوری شده از آن ها را در اختیارشان قرار دهد. اما این کار نیز تا حدی پیچیده است. مثلا شرکت Acxiom یکی دیگر از شرکت های جمع آورنده اطلاعات برای نمایش آن ها به کاربران از آن ها می خواهد تا چهار شماره آخر کد ملی خود را وارد نمایند. از طرفی فیس بوک شرکت های شخص ثالث تحت قرارداد خود را مدام عوض می کند. لذا کاربران هر چند وقت یکبار باید به صفحه Help فیس بوک رفته و این فرآیند را تکرار کنند.

یکی از همکاران ما بر آن شد پیشنهاد فیس بوک را عملی سازد. جولیا انگوین (Julia Angwin) در حین نوشتن کتاب خود درباره حریم شخصی در سال 2013 تصمیم گرفت تا آنجایی که می تواند نام خود را از شرکت های ارائه دهنده اطلاعات به فیس بوک خارج نماید. از میان 92 شرکتی که با خط زدن اسم او موافقت کرده بودند 65 شرکت از او خواسته بودند تا فرمی حاوی اطلاعات شخصی مانند شماره گواهینامه رانندگی را پر نماید. او در پایان موفق نشده بود نام خود را از بسیاری از شرکت های این چنینی حذف کند.

اطلاعات جمع آوری شده توسط فیس بوک

نتایج نظر سنجی ProPublica که منجر به دسته بندی زمینه های علایق کاربران شده است بخشی از برنامه Black Box ما به شمار می رود. برنامه ای که به اهمیت الگوریتم و استفاده های آن در زندگی روزمره ما می پردازد. الگوریتمی که فیس بوک از آن استفاده می کند نه تنها برای نمایش تبلیغات مناسب برای کاربران به کار می رود بلکه مهم تر از آن کاربران را در یک فرآیند دسته بندی به ده ها هزار گروه هدف تبدیل می کند.

داده های بدست آمده نشان می دهد که زمینه های دسته بندی شده توسط فیس بوک از دسته بندی های عادی مثل کسانی که غذای جنوبی دوست دارند تا گروه بندی های حساسیت برانگیزی مانند دسته بندی های قومی و مذهبی را شامل می شود. شرکت های تبلیغاتی می توانند بر اساس این گروه بندی ها تبلیغات خود را به یک گروه خاص نمایش داده و یا از نمایش آن برای یک دسته خاص جلوگیری کنند.

ماه قبل ProPublica سفارش تبلیغی در خصوص خانه های مسکونی را به فیس بوک داده بود که نژادهای سیاه پوستان، اسپانیایی تبارها و آسیایی تبارها را از دیدن آن ها منع می کرد. پس از آن فیس بوک اعلام کرد سیستمی طراحی خواهد نمود که از تبلیغاتی که در آن تبعیضات غیر قانونی وجود دارد جلوگیری می کند.

فیس بوک از سال 2012 پس از عقد قرارداد با Datalogix با این شرکت ها همکاری کرده است. این موضوع چستر مدیر اجرایی مرکز دموکراسی دیجیتال را بر آن داشت که از فیس بوک به دلیل نقض توافقنامه دو طرفه حریم شخصی به کمیسیون فدرال تجارت شکایت کند. این کمیسیون هرگز به صورت علنی به شکایت چستر پاسخ نداده و در طول مدت طرح شکایت فیس بوک با 5 شرکت مشابه دیگر قرارداد بسته است.

برای درک بهتر اینکه فیس بوک چه نوع اطلاعاتی را از این شرکت ها دریافت می کند، 29 هزار دسته بندی متفاوت را که فیس بوک در اختیار شرکت های تبلیغاتی می گذارد دانلود کرده ایم. بالغ بر 6000 از این تعداد توسط شرکت های شخص ثالث تهیه می شود. باقی دسته بندی ها توسط خود فیس بوک تهیه می گردند.

دسته بندی های به دست آمده از اطلاعات شرکت های شخص ثالث اغلب ماهیت اقتصادی دارند. مثل “میزان جریان سرمایه گذاری مابین 1 تا 24999 دلار”. یا مردمی که درآمد سالیانه شان بین 100 تا 125 هزار دلار است. یا حتی اشخاصی که در بازار ارز معامله می کنند.

ما این اطلاعات را با اطلاعاتی که فیس بوک از هر کاربر به صورت رسمی اعلام کرده است مقایسه کردیم. در میان ده ها هزار مطالب مورد علاقه ای که فیس بوک به هر کاربر اعلام می کند که از او در اختیار دارد هیچ کدام از دسته بندی های شرکت های شخص ثالث یافت نشد.

برای اطلاع بیشتر از مطالب گزارش منتشر شده توسط ProPublica اینجا را ببینید.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: BusinessInsider[/column]

وحید وبسایت شخصی
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.