فضاپیمای کاسینی به حلقه‌های زحل نزدیک شد

فضاپیمای کاسینی به حلقه‌های زحل نزدیک شد

در این مطلب خبری در رابطه با نزدیک شدن فضاپیمای کاسینی به زحل و عکس‌برداری از حلقه‌های آن خواهیم خواند. با اخبار نجومی ویندوزسنتر همراه ما باشید.

فضاپیمای کاسینی به حلقه‌های زحل نزدیک شد

فضاپیمای کاسینی به حلقه‌های زحل نزدیک شد

عکس‌هایی که اخیراً در مورد حلقه‌های زحل توسط فضاپیمای کاسینی با فاصله‌ای بسیار حیرت انگیز و نزدیک به این سیاره و در حال طی مدارهای سایشی حلقه‌ای این سیاره (کنایه از نزدیکی بیش از حد به حلقه‌های این سیاره)، بسیار نزدیک به این سیاره منتشر شده و این فضاپیما در حال رصد حلقه‌های درخشان و خیره کننده‌ای از خرده‌های یخ است.

این تصاویر از جمله نزدیک‌ترین (از لحاظ فاصله) تصاویری است که از بخش‌های بیرونی حلقه‌ی اصلی این سیاره گرفته شده که به دانشمندان فرصت رصد جزئیات و مشخصاتی را که با نام پوشال و ملخ (مانند ملخ هواپیما یا کشتی) شناخته می‌شوند؛ می‌دهد. اگرچه فضاپیمای کاسینی قبل‌تر نیز این جزئیات را در مأموریت خود رصد کرده اما موقعیت کنونی این فضاپیما و مدارهای ویژه‌ای را که هم اکنون طی می‌کند، فرصت‌های به خصوصی را برای مشاهده جزئیاتی به مراتب بیشتر و بزرگتر فراهم می‌سازد. این تصاویر جدید ارائه دهنده جزئیاتی به کوچکی 0.3 مایل (تقریباً 550 متر) است که در مقیاس زمینی به بزرگی مرتفع‌ترین آسمان خراش‌ها می‌باشد.

هم اکنون فضاپیمای کاسینی در حال پیمودن نیمه راه مرحله ماقبل پایانی مأموریت خود شامل 20 گردش مداری در داخل حلقه خارجی این سیاره را می‌گذراند. مدارهای سایشی حلقه‌ای این سیاره از اواخر نوامبر آغاز گردیده و تا اواخر ماه آپریل هنگامی که فضاپیمای کاسینی پایان شکوهمند و بی‌سابقه خود را آغاز می‌کند؛ ادامه می‌یابد. در طی 22 گردش مدار آخرین، فضاپیمای کاسینی بارها و بارها به فضای میان حلقه‌ها و سیاره زحل داخل می‌شود. اولین دخول در این فضا (فضای میان حلقه‌ها و سیاره) برای 26 آپریل برنامه‌ریزی شده است.

اما اکنون، این فضاپیمای کهنه کار هر هفته در حال سرازیر شدن در ورای لبه خارجی حلقه‌ها است و بهترین عکس‌های ممکن را از حلقه‌ها و قمرهای این سیاره می‌گیرد. افزون بر این که اکنون فضاپیمای کاسینی نزدیک‌ترین عکس قابل رصد از قمرهای کوچک این سیاره با نام‌های دافینز و پاندورا را به زمین مخابره کرده است.

برخی از ساختارهای رصد شده از تصاویر ارسالی از فضاپیمای کاسینی به موقعیتی که در اواسط سال 2004 رسیده بود، تا این سطح از جزئیاتی که اکنون برای دانشمندان میسر است؛ قابل رؤیت نبوده‌اند. در آن زمان (سال 2004) جزئیاتی مانند پوشال‌ها و ملخ‌ها که به وسیله انبوه توده‌های اجرام از کوچک و بزرگ، قمرهای کوک پنهان شده در میان آن‌ها، به خوبی و با وضوح و جزئیاتی که اکنون در دسترس هستند، نبودند. اگرچه که وجود ملخ‌ها در تصاویر قبل‌تر ارسال شده توسط فضاپیمای کاسینی وجود داشته و طی تجزیه و تحلیل‌های بعدی در همان سال رؤیت شده‌اند.

فضاپیمای کاسینی در طی این دوره از مأموریت خود مقداری بیشتر به این سیاره نزدیک خواهد شد که البته کیفیت تصاویر ارسال از آن‌ها در مقایسه جزئیات تصویربرداری شده به خوبی جزئیات تصاویر جدیداً ارسال شده از آن نخواهد بود. این رصدهای بسیار ارزشمند و کمی که در این تصاویر اخیراً ارسال شده از فضاپیمای کاسینی به این دلیل دارای این کیفیت از جزئیات هستند که سطوح این حلقه‌ها از پشت آنها نورانی شده و به همین دلیل نوع نورپزدازی از پشت حلقه‌ها تیم دانشمندان منجم گروه مأموریت فضاپیمای کاسینی به زمان کمتری برای نوردهی جهت عکاسی و تصویربرداری احتیاج داشتند لذا به میزان بسیار کمتری کشیدگی تصویر به خاطر حرکت فضاپیمای کاسینی، سیاره زحل و حلقه‌های این سیاره رسیده‌اند. این فرایند نتیجه‌ای از لحاظ علمی بسیار مهم و خوب است اما نسبتاً تیره و دارای خش می‌باشند.

در مقابل این نماهای نزدیکی که فضاپیمای کاسینی شروع به تصویربرداری از مدارهای سایشی حلقه‌های این سیاره به زودی از مرحله آخر مأموریت خود دارد، از پشت و روبروی حلقه‌ها نورپردازی را خواهد داشت. این فضاپیما به جای اینکه ساعت‌های آخر خود را در حال عبور و رصد از یک وجه در مقابل این جرم آسمانی باشد، گذرهای زیادی را در طول ماه‌های آخر فعالیت مأموریت خود برابر این جرم آسمانی خواهد داشت.

خانم کارولین پورکو سرپرست گروه تصویربرداری فضاپیمای کاسینی از مؤسسه علوم فضایی بولدر کلورادو می‌گوید به عنوان فردی که اولین تصاویر برخورد و مواجهه این فضاپیما را با حلقه‌ها که برای 13 سال با کیفیت‌ترین و بهترین عکس موجود در جزئیات از این حلقه‌ها بود، برنامه‌ریزی کردم، به شدت از چگونگی زیاد شدن و بهبود جزئیات در سری جدید این عکس‌های جدیدتر ارسال شده از فضاپیمای کاسینی غافل‌گیر شدم. درست به موقع و آنچه که باید باشد ما از این مأموریت زمانی خارج شده و فارغ می‌شویم که بهترین نماها از حلقه‌های زحل را که می‌شد در این سری تصاویر جمع‌بندی کرده‌ایم.

بعد از حدود 13 سال مطالعه حلقه‌های سیاره زحل از مدار فضاپیمای کاسینی، تیم محققین و دانشمندان فضاپیمای کاسینی فهم و درکی عمیق‌تر و غنی‌تر از آنچه را که می‌بینند دریافت کرده‌اند اما همچنان آن‌ها انتظار غافل‌گیری‌های جدیدتری را در این مورد دارند.

آقای مَتیو تیسکارِنو یکی از دانشمندان فضاپیمای کاسینی که حلقه‌های سیاره زحل را در مؤسسه SETI ماونتین ویو کالیفورنیا مطالعه می‌کند، می‌گوید این تصاویر نزدیک گرفته شده ارائه دهنده و باز کننده پنجره‌های جدید به روی حلقه‌های سیاره زحل بوده و ورای آن در چند ماه کمی که تا پایان مأموریت فضاپیمای کاسینی پیش رو داریم، اطلاعات هیجان انگیزی از سایر بخش‌های این حلقه‌ها به سیاره نزدیک هستند با مرتب کردن دوربین‌های این فضاپیما به روی این سیاره خواهیم داشت. همچنین وی برنامه تصویربرداری عکس‌های جدیدی را برای این فضاپیما و گروه تصویربردار آن آماده کرده است.

فضاپیمای کاسینی در سال 1997 به فضا پرتاب شد و تور رصد سیاره زحل و سیستم قمرها و حلقه‌های آن را در زمان رسیدن به آن در سال 2004 برای مطالعات نزدیک این سیاره در رابطه با حلقه‌ها، قمرها و میدان مغناطیسی عظیم آن آغاز کرد. فضاپیمای کاسینی کشف‌های دراماتیکی را درباره این سیاره داشت که از آن میان می‌توان به اقیانوس‌های سیاره‌ای و پهناوری با فعالیت‌های هیدروترمال (گرم‌آبی) در قمر انکلادوس و دریاهای متان مایع در قمر دیگر آن (تایتان)  اشاره کرد.

مأموریت کاسینی – هویگنز پروژه همکاری مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ایتالیا است. مدیریت این مأموریت را آزمایشگاه پیشران جت ناسا در پاسادانا کالیفورنیا برای آژانس ریاست مأموریت فضایی در واشینگتن بر عهده دارد. JPL بخشی از مؤسسه کال‌تک در پاسادانا است. مرکز عملیات تصویربرداری فضاپیمای کاسینی در مؤسسه علوم فضایی بولدر در کلورادو است.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع:ناسا[/column]

صبا عاصمی وب‌سایت
من صبا هستم. لیسانس فیزیک هسته‌ای از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال دارم. الان دانشجوی فیزیک نجومی دانشگاه بین المللی امام خمینی هستم. تو زندگیم کارای مختلف و مهیجی انجام دادم. خوشحال میشم که اگه حرفی، نظری یا انتقادی داشتید، حتما به من ایمیل بزنید و بگید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.