نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

چند هفته پیش که آرشیو وبسایت cnet  را بررسی می کردم به مطلب جالبی درمورد کرتانا برخوردم. وقتی شروع به خواندن این مصاحبه نمودم به نام سوگل ملک زاده برخوردم. از همین جهت تصمیم گرفتم تا این مصاحبه را برای شما ترجمه و تهیه بنمایم. پس با ما همراه باشید.

«سوگل ملک زاده»؛ هنرمندی از ایران و دیزاینری که به آفریدن دستیار ویندوز فون کمک می کند. ملک زاده، در سال ۲۰۰۰ از تهران به آمریکا مهاجرت نمود و خیلی زود توانست در شرکت موتورولا به عنوان یک طراح نرم افزار موبایل کار کند.در ۵ سال گذشته او نقش کلیدی به عنوان یکی از طراحان مایکروسافت داشته است. سرپرست تیم شخصیت سازی برای کورتانا؛ دستیار مجازی روی سیستم عامل ویندوز فون. هدف او ایجاد ارتباط احساسی بین کاربر و کورتانا است. کورتانا شخصیت تیز هوش و فعالی دارد و کانسپت اش این است که نیاز های انسان را پیش بینی کند.

پیشینه ی سوگل ملک زاده

به گفته ی مصاحبه گر cnet، هنگام مصاحبه در مورد کورتانا، خانوم ملک زاده خیلی دوست داشت در مورد گذشته اش هم توضیح بدهد. او اینگونه عنوان می کند که پس از پایان تحصیلاتش در دانشگاه آزاد تهران، به ترکیه رفت و برای ویزای هنرمندی امریکا اقدام کرد. او دعوت نامه ای از «دانشگاه شیکاگو» دریافت کرده بود که برای نشان دادن کارهایش به امریکا برود. متاسفانه او توانست تنها تعداد معدودی از کارهایش را با خود ببرد. او در آمریکا وارد «انستیتو هنر ایلینویز» شد و بعد از فارغ التحصیلی در سال ۲۰۰۴ به موتورولا پیوست. او که در آنجا روی رابط کاربری Razr، موبایل همراه فوق العاده نازک موتورولا کار می کرد، می گوید: “در آن زمان ما به خاطر طراحی گوشه های گرد خیلی خوشحال شده بودیم.”

در سال ۲۰۰۹ ملک زاده تلفنی از دوستش دریافت کرد که به او پیشنهاد همکاری در مایکروسافت را می داد. او بی میل بود. مایکروسافت در آن زمان جزء خوشنام ترین ها نبود. به همین دلیل ملک زاده نمی توانست در مورد از دست دادن شغل طراحی اش در موتورولا و پیوستن اش به مایکروسافت مطمئن باشد. مایکروسافت در آن زمان متکی به ویندوز موبایل بود، یک سیستم عامل قدیمی و ناشیانه که در مقابل iOS جدید و زیرک و همچنین سیستم عامل اندروید حرفی برای گفتن نداشت.

ملک زاده پس از ملاقات با «آلبرت شام»، -که هم اکنون مدیر طراحی تجربه کاربری و رئیس ملک زاده است- تصمیمش تغییر پیدا کرد. شام موفق شده بود ملک زاده را با تشریحِ مسیرِ جدیدِ حرکت شرکت و همچنین منابعی که در اختیار ملک زاده قرار می گرفت، تحت تاثیر قرار داده و برای کار در مایکروسافت مجابش کند. ملک زاده می گوید: ” ملحق شدنم به مایکروسافت می توانست خیلی جالب باشد، آنجا قادر بودم پلتفرمی ایجاد کنم که باعث افزایش خلاقیت بقیه دیزاینر ها شود.” بعد از وارد شدن به مایکروسافت او به گروه نوپایی پیوست که برای خلق یک دستیار مجازی جدید تشکیل شده بود.

برنامه نویسی و توسعه کورتانا (از سال ۲۰۱۲) دوسال طول کشید. اولین قدمی که تیم ملک زاده برای آفریدن کانسپت شخصیت کورتانا انجام داد، مطالعه رفتار و وظایف یک دستیار شخصی واقعی بود تا بتوانند از او الهام بگیرند و پایه ی شخصیت کورتانا را بر آن بنا کنند. به خاطر همین الگو برداری ها بود که آن ها تصمیم گرفتند کورتانا هم مانند دستیاران واقعی، قابلیت های پیش بینی داشته باشد. وقتی کورتانا باز می شود، سرخط ها اخبار مهم و اطلاعات آب و هوا را نمایش می دهد. او می تواند ایمیل هایی که حاوی ارجاعات پروازها هستند را بخواند و از شما بپرسد که ایا می خواهید آن را دنبال کنید یا خیر. تعامل با کورتانا اینگونه با چیزهای کوچک آغاز می شود و رفته رفته تعاملات بیشتر شده و کاربران با کورتانا ارتباط بیشتری برقرار می کنند. اعتماد بین کورتانا و کاربر پایه ریزی شده و این چیزی است که ملک زاده از آن به عنوان “ساختن بلوک های اعتماد” یاد می کند.

پس دیدید که ما ایرانی ها در مایکروسافت آن قدر ها هم تنها نیستیم.

نظر شما چیست؟

10 Responses

 1. mahammad

  پس دیدید که ما ایرانی ها در مایکروسافت آن قدر ها هم تنها نیستیم.

  ماهیچ جاتنهانیستیم.

  پاسخ
 2. نادر نصیری مقدم

  ایرانی ها توی بهترین کمپانی های دنیا حرفی برای گفتن داشتن و خواهند داشت

  پاسخ
 3. behroozbc

  دعا می کنم نشه مثل مثل قدیمی که می گه
  کوزه گر از کوزه شکسته آب میخورد

  پاسخ
 4. ابی

  نه بابا این خانم اگه خیلی فکر می کنه ایرانیه امکانات فارسی رو با رابطه و تحمیل اضافه کنه.
  اعراب همه جا شاخ هستن و فارس ها هیچی!

  پاسخ
 5. mohmmad211284

  فقط یه ایرانی میتونه اینکارو کنه ..—— هنر نزد ایرانیان است و بس

  پاسخ
 6. karim52

  واقعاً خوشحال شدم و باعث افتخار ماست،امیدوارم که خانم ملک زاده در این راه بیشتر از پیش موفق باشد.

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour