امروز Monday 20 May 2019

شورای عالی فضای مجازی در ایران چیست و چه‌کاره است؟

شورای عالی فضای مجازی در ایران چیست و چه‌کاره است؟

دنیای امروز از جهات مختلف با چند ده سال قبل فرق دارد. علوم مختلف پیشرفت کرده اند، شهر ها وسیع تر شده اند، طرز تفکر مردم عوض شده و اتفاقات زیادی رخ داده است. اما شاید پیشرفت در هیچ بخشی به اندازه کامپیوتر و به خصوص فضاهای مجازی رخ نداده باشد. نظر به گسترش این بخش و تنوع امکانات و زمینه هایی که در اختیار تمامی مردم قرار میدهد، نیاز به مدیریت و سیاست گذاری در این بخش امری غیر قابل چشم‌پوشی است. در واقع اگر بخواهیم کمی واضح تر تعریف کنیم، فضای مجازی همچون کشوری بزرگ است که تمام مردم دنیا با هر عقیده و فرهنگی در آن بدون محدودیت در کنار هم قرار گرفته‌اند. جدای از فرصت ها و مزایای بیشماری که این قضیه دارد، میتواند بسیار ویرانگر باشد. از این رو رهبری انقلاب طی حکمی با برشمردن اهمیت مدیریت این فضا، در اسفند 1390 دستور به تشکیل شورای عالی فضای مجازی دادند و شورای فوق موظف به تشکیل مرکز ملی فضای مجازی شد.

این شورا با تشکیل مرکز ملی فضای مجازی سیاست گذاری اصلی در زمینه فضاهای مجازی از جمله اینترنت و شبکه های اجتماعی را انجام میدهد. از اهداف اصلی این مرکز میتوان به سرمایه‌گذاری وسیع هدفمند در جهت بهره‌گیری حداکثری از فرصت های ناشی از اینترنت و برنامه‌ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب های ناشی از این فناوری اشاره کرد. ریاست این مرکز اکنون به عهده دکتر ابوالحسن فیروزآبادی است. در تصویر پایین اعضای شورا و اولویت بندی ها را مشاهده می‌کنید.

برخی اعضای حقیقی در حکم جدید تغییر کرده اند. لیست اعضای جدید بدین شرح است: دکتر سیدسعیدرضا عاملی، دکتر حمید شهریاری، دکتر رضاتقی‌پور، دکتر مهدی اخوان بهابادی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی و مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی

شوراهای موازی

شورای عالی اطلاع رسانی و شورای عالی فناوری اطلاعات و شورای عالی انفورماتیک نهاد هایی هستند که قبل از تشکیل این شورا در حکم سیاست گذار و مجری در این حوزه عمل می‌کردند. در جلسه فروردین 1395 شورای عالی فضای مجازی مقرر شد شورای عالی انفورماتیک، شورای عالی اطلاع رسانی و شورای عالی امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) منحل و کلیه وظایفشان در سطح ملی به شورای عالی فضای مجازی واگذار شود.

عملکرد کلی

در مورد این شورا فقط میتوان گفت که تاکنون حدود نصف جلساتی که قرار بوده است، تشکیل شده. اما اقداماتی کلی صورت گرفته است که نقشه راه مسیر را برای سازمان های متولی امر تا حدودی مشخص کرده است. اما مهمترین اقدام مرکز ملی را میتوان در طرح شبکه ملی اطلاعات دید. شبکه ملی اطلاعات قرار است بستری برای ارائه خدمات اینترنت و محتوا برای کاربران باشد و سعی دارد اطلاعات را در فضای اینترنت بومی سازی کرده و از اتکا به خارج از کشور بکاهد. با این کار اولا سرعت دسترسی به محتوا برای کاربران بسیار افزایش می‌یابد و امنیت اطلاعات جاری هم افزایش خواهد یافت. فاز نخست شبکه ملی اطلاعات که راه اندازی طرح بود، در شهریور 95 بهره برداری شد و فاز دوم آن نیز اخیرا و به مناسبت دهه فجر استارت خورد. فاز سوم نیز قرار است در اردیبهشت ماه 96 و به مناسبت روز ملی مخابرات، پرده‌برداری شود.

نظر شما کاربران ویندوزسنتر در مورد مرکز فوق چیست؟

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوزسنتر[/column]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.