نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

هارد درایوها یا همان هاردهای HDD ممکن است در تقابل با هارد های جدید با فناوری SSD از لحاظ سرعت عقب نشینی کرده باشند، اما زمانی که بحث ظرفیت و قیمت به میان می آید باز هم می توانند حرف هایی برای گفتن داشته باشند.

در جدیدترین محصول شرکت Seagate، شاهد هاردی از سری BarraCuda با ظرفیت 5 ترابایت و اندازه تنها 2.5 اینچ هستیم.

Seagate HDD

barracuda_m_5tb_right-hi-res-100687295-large

شرکت Seagate در روز سه شنبه از دو هارد جدید سری BarraCuda  خود رونمایی کرد که یکی از آنها در حال حاضر رکورد بیشترین ظرفیت را در میان هاردهای 2.5 اینچی دارد.

BarraCuda ST5000 از ظرفیت 4 ترابایت به 5 ترابایت ارتقا پیدا کرده و قیمتی در حدود 85 دلار خواهد داشت. همچنین این هارد درایو در ظرفیت های 4 و 3 ترابایت نیز موجود خواهد بود.

تمامی هارد های جدید، با سرعت گردش 5.400 rpm به همراه 128MB حافظه کش خواهند بود و مصرف برق آن 2.1 وات تحت بار و 1.1 وات در حالت بیکاری هستند.

قبل از اینکه به فکر این باشید که یکی از این هارد درایو ها را در داخل لپ تاپ خود قرار دهید، باید این نکته را بدانید که ضخامت این درایو ها 15 میلی متر است. ممکن است بتوان آن را در بعضی از لپ تاپ های بزرگ گیمینگ استفاده کرد اما هدف اصلی سازندگان این نوع هارد درایو استفاده در سیستم های All-in-one است.

البته Seagate هارد جدید مدل BarraCuda ST2000LM015 را نیز با سرعت گردش 5.400 rpm معرفی کرده که با ضخامت 7 میلی متر قابل استفاده در تمامی لپ تاپ ها می تواند باشد، اما متاسفانه ظرفیت این هاردها از 2 ترابایت بیشتر نمی شود. این قسمتی است که به نظر می رسد سازندگان هاردهای HDD به هاردهای SSD رقابت را واگذار می کنند.

شرکت سامسونگ در حقیقت با هارد SSD با ظرفیت 4 ترابایت رکورد را در میان هاردهای 7 میلی متری در دست دارد.

البته وقتی به قیمت این دو رکورد دار نگاه کنید شاید در انتخاب کمی دو دل شوید. هارد SSD سامسونگ با ظرفیت 4 ترابایت با قیمت 1400 دلار در مقابل هارد 2 ترابایت BarraCuda با قیمت 55 دلار.

انتخاب با شما! نظر شما در مورد این نسل از هارد ها چیست؟

منبع: PCWorld 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour