نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

بعضی اوقات بسیار واجب می شود که یک انتقال فایل سریع داشته باشیم. و زود تعداد و حجم زیادی فایل را اجبارا انتقال دهیم. برای این نوع از وضعیت ها دیگر استفاده از فلش مموری ها و یا هارد ها نمی توانند کارساز واقع شوند. یا حتی بعضی اوقات اصلا قصد داریم چند کامپیوتر در یک خانه یا اداره را باهم شبکه کنیم. برای این نوع از مشکلات آیا راه حلی هست؟

با ویندوزسنتر همراه باشید.

شبکه کردن چند کامپیوتر می تواند شما را قادر کند که سریع تر از هر روش دیگری به انتقال فایل ها بپردازید. یا اینکه حتی می توانید از طریق شبکه اقدام به قرار دادن سرویس اینترنت یک گره برای سایر کامپیوتر ها بکنید. اما این پروسه تفافوت هایی دارد که شما برای چه کاری می خواهید که شبکه را بسازید. برای انتقال فایل ها یا اینکه دادن اینترنت از یک کامپیوتر به یک گره دیگر؟. حتی نکاتی در باره ی تفاوت سیستم عامل های شما نیز وجود دارد. برای مثال اگر شما بخواهید دو سیستم عامل غیر هم نوع را به شم وصل کنید باید روش های دیگری را انتخاب کنید. این پست برای سیستم عامل های یکسان می باشد مثلا دو ویندوز در یک کامپیوتر و یک لپ تاپ را می خواهیم به هم وصل کنیم و باهم تبادل فایل با سرعت مگا بایت داشته باشند. با توجه به نوع کابل اترنت شما سرعت شما می تواند فرق کند.

(Sharing Files (Windows to Windows

1- تمام آداپتور های موجود برای Wifi  را غیر فعال کنید. این کار اختیاری است اما برای کار آیی و دیدن تمام ظرفیت شبکه ای که می خواهیم بسازیم مفید است. این نکته حتی می تواند سایر مشکلات احتمالی را زود تر کشف و بهتر حل کند.

برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

• به قسمت جستوجو در ویندوز بروید و ncpa.cpl را وارد کرده و سپس Enter را فشار دهید.

• بر روی آداپتور های موجود برای اتصالات بی سیم کلیک راست کرده و گزینه ی غیر فعال را بزنید.

توجه کنید که این عمل را در هر دو کامپیوتر انجام دهید. برای شبکه کردن دو سیستم فایل ها می توانند در یک سیستم به اشتراک گذاشته شوند و توسط سایر گره ها مصرف شود. این تنها یک روش برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات است روش های بسیاری وجود دارد. می توانید دقیقا به شکل زیر توجه کنید.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 1

2- دو کامپیوتر مورد نظر با استفاده از یک کابل شبکه ی اترنت به هم وصل کنید. این دو گره می توانند با استفاده از انواع کابل های اترنت به هم وصل شوند و به محض وصل شدن سیستم شبکه  یا کارت شبکه ی هر دو سیستم اقدام به شناسایی شبکه ای که می خواهد وصل شود می کند اما به تنظیماتی نیاز خواهد داشت. این تنظیمات در واقع همان ست کردن آدرس های آی پی و غیره خواهد بود که در ادامه داریم.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 2

3- در این آموزش ما به کامپیوتری که فایل ها را به اشتراک می گذارد کامپیوتر اول یا گره اول می گوییم و به کامپیوتر یا کامپیوتر هایی که از این داده ی به اشتراک گذاشته استفاده می کنند می گوییک گره دوم یا کامپیوتر های دوم. در این مرحله به سراغ کامپیوتر اول می رویم تا آن را تنظیم کنیم. دقت کنیم که این فقط برای آموزش است و گرنه هر دو کامپیوتر ها می توانند هم داده بگیرند از شبکه و هم داده بفرستند برای شبکه موجود. در شکل می بینیم:

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 3

4- بر روی آیکون شبکه که در سمت پایین سمت راست گوشه تصویر در مانیتور کامپیوتر اول وجو دارد کلیک راست می کنیم و گزینه ی Open Network and Sharing Center را انتخاب می کنیم. در این قسمت می توانیم تنظیمات شبکه را آماده کنیم.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 4

5- بر روی قسمت مشخص شده در روی شکل به اسم Local Area Connection کلیک کنید و در منوی بعدی به قسمت Unidentified network بروید.

این قسمت در واقع جزئیات کاملی از شبکه ای که تازه بین دو گره شکل داده اید است که برای شما نشان داده شده است. اما چون هنوز تنظیمی را انجام نداده اید با عنوان شبکه ی ناشناخته برای آداپتور فرض گردیده است.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 5

6- بر روی شبکه ی ناشناخته که کلیک راست بکنید باید طبق شکل زیر به قسمت Properties بروید. در این قسمت باید وارد قسمت آی پی دادن بشویم. یعنی به شبکه ای که ساخته ایم یک رنج آی پی بدهیم. برای این کار در قسمت پراپرتی های وارد قسمت Internet Protocol Version 4 بشوید و در آن هم دوباره وارد قسمت Properties بشوید. دقت کنید که مراحل را طبق تصویر زیر انجام دهید تا همه چیز درست پیش رفته باشد.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 6

7- در قسمتی که وارد شده ایم شما باید وارد قسمت Use the following IP address بشوید.

این یعنی که شما می خواهید به شکل دستی تمام تنظیمات را انجام دهید و اصطلاحا یک سرور به اسم DHCP server  وجود ندارد تا آی پی ها را اختصاص دهد. رنج آی پی هایی که می توانیم به کامپیوتر ها بدهیم بسیار بزرگ است. اما از این میان باید از آی پی هایی استفاده کنیم که به اصطلاح not valid هستند. در پست های بعدی به کاوش کامل آی پی می پردازیم و انواع کلاس بندی های آی پی ورژن چهار را برای شما شرح خواهیم داد و اینجا محل این توضیحات نیست و شما دقیقا مثل شکل زیر انجام دهید.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 7

8- چون ما این دو کامپیوتر را فعلا به اینترنت وصل نمی کنیم و فقط برای دستیابی به فایل های یک دیگر طرح ریزی می شوند می توانید آی پی از هر رنجی را به آن های اختصاص دهید اما چیزی که بین شبکه کار ها رایج است این آی پی است:  192.168.1.10. 

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 8

9- قسمت سابنت مسک: این قسمت باید برای هر نوع آی پی مشخص شود. کاربرد های این برای آی پی بسیار زیاد است که در بخش آتی توضیح خواهیم داد. شما فقط اگر روی این گزینه کلیک کنید که اجباری هم هست و باید کلیک کنید سیستم شما خود کار کلاس آی پی را شناسایی کرده و به آن رنج سابنت خواهد داد اما اگر در سیستم های قدیمی این کار اتوماتیک صورت نگرفت از این سابنت مسک استفاده کنید: 255.255.255.0

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 9

10- بر روی اوکی کلیک نید و به کامپیوتر دوم بروید. و به جایی که در مرحله ی 4 برای گره اول رفتیم در گره دوم این بار بروید تا تنظیمات آن را نیز ست کنیم. دقت کنید که این تنظیمات برای این نوع خاص از شبکه است و اگر شما هر یک از حالت ها را عوض کنید شاید شبکه ی شما به درستی انتقال انجام ندهد و یا این که انتقال یک طرفه را صورت دهد.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 10

11- دقیقا برای این قسمت هم مرحلهی 5 را انجام دهید. یعنی بر روی Local Area Connection بروید و بعد هم Unidentified network.

این جا هم باید تنظیمات مشابه را انجام دهیم. اگر در تصویر هایی که مشاهده می کنید در روی سیستم خود باید بدانید که راه را اشتباه آمده اید و یا انکه سیستم ها هم نوع نیستند و نمی توان به این روش آن هارا شبکه کرد. در این جا تاکید می کنیم که هر دو سیستم باید از نوع سیستم عامل ویندوزی باشند.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 11

12- بر روی Properties می رویم و روی “Internet Protocol Version 4” کلیک می کنیم و وارد Properties در آن می شویم تا تصوی مشاه زیر برای ما پدید آید. اگر سیستم شما احیاینا جدید باشد شاید تنظیماتی بیش از آی پی و سابنت مسک دارد ولی نمی تواند تنظیماتی کم تر از این داشته باشد.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 12

13- در این قسمت تیک Use the following IP address را می زنیم. این یعنی آی پی دادن دستی به شبکه.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 13

14- در این مرحله باید به گره دوم نیز یک مقدار آی پی بدهیم. طوری که با آی پی گره اول در یک شبکه قرار بگیرد:

و از همان رنجی که با گره یک دادیم استفاده می کنیم ولی در اینجا یک شماره ی دیگه به آخرین شماره ی سمت راست آی پی گره یک می دهیم:

192.168.1.11. هماین طور که می بینید آی پی در این قسما همانی نست که به گره یک دادیم.

این آی پی از همان رنج آی پی گره یک است و با بان در یک کلاس و یک شبکه قرار دارد.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 14

در دادن رنج های هم شبکه بسیار دقت کنید که یک اشتباه همه چیز را بهم می زند. شما گمان خواهید کرد که شبکه درست است و هیچ ارور و مشکلی را مشاهده نمی کنید. ولی بسته های ارسالی فقط در راه گم می شوندو آی پی شناسنامه ی دو گره نسبت به هم است. اگر هم دیگر را به هم معرفی نکنند نمی توانند باهم ارتباط داشته باشند.

15- در این تصویر می خواهیم سابنت مسک را برای آی پی قرار دهیم. دقت کنید بر خلاف حالت قبل سابنت مسک هر شبکه ثابت و یکه است. و چون ما می خواهیم این دو گره در یک شبکه باشند مسک یکسانی را به آن ها می دهیم: 255.255.255.0

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 15

16- به کامپیوتر یا گره اول می رویم. به کار تازه شروع شده است. فایل یا درایوی که می خواهیم آن را به اشتراک بگذاریم را معلوم می کنیم. می تواند یک درایو جدا گانه یا حتی یک پوشه معمولی هم باشد. که می توانید در یکی از درایو ها آن را بسازید. دقت کنید بعد از این هر چیز که در این پوشه باشد همه ی افراد و گره هایی که در شبکه هستند می توانند آن را حذف یا مشاهده کنند.

طبق تصویر عمل می کنیم:

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 16

17- بر روی فایل یا پوشه ای که می خواهید کلیک راست کنید و به قسمت پراپرتی آن وارد شود و از قسمت Advanced  به تب Sharing آن بروید. تا بعضی دسترسی های خاص را به آن بدهیم تا سایرین هم بتوانند آن را مشاهده کنند. منظور از سایرین گره های دیگری که در شبکه ای که ما هستیم هستند:

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 17

18- در این قسمت تیک بالا share this folder  را مطابق شکل زیر می زنیم و در منوی زیر هر چه دسترسی که می خواهیم به گره های دیگر شبکه می دهیم. می توانیم اختیار حذف و ادیت بدهیم. یا فقط مشاهده و یا هر چیز دیگر را می توانیم به آن بدهیم با افزودن و کاهیدن تیک های موجود آن.

با تصویر جلو می رویم:

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 18

19- در تصویر زیر می توانیم وارد Permissions بشویم. این منو به معنای سطح عملکرد هاست. که یعنی به گرهی که این فایل را می بیند تا چه حد امکانات و اختیار بدهیم. اختیار کامل یا کم یا هر چیز دیگر. بعد از این قسمت باید Apply  را بزنیم.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 19

20- به تب security می رویم و بررسی می کنیم که چه گره هایی به این فایل دسترسی داشته باشند. برای مثال ممکن است چند گره را بهم وصل کرده باشیم و بخواهیم به هر کدام یک فایل اختصاص دهیم تا دیگری آن را نبیند در این جا می توانیم گره های مشاهده کننده ی یک فولدر را مشخص کنیم.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 20

در گزینه ی بالا اگر ما everyone را انتخاب کنیم یعنی همه می توانند این فایل را ببینند. دقت کنیم که این تنظیمات اساسی است و اگر فایلی توسط کسی که اختیار دارد حذف شود دیگر نمی توان آن را به سادگی بازیابی کرد.

21- به گره دوم بر می گردیم. در این جا می خواهیم در واقع همه چیزی که در گره اول انجام دادیم را مشاهده کنیم. در آن جا یک فایل ایجاد کردیم و می خواهیم در این جا آن را مشاهده کنیم و احیانا آن را عوض کنیم. برای این کار به قسمت جستوجو در گره دوم می رویم:

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 21

22- در منوی زیر مقدار آی پی گرهی که می خواهیم آن را ببینیم را وارد می کنیم بعد از \\ آدرس آی پی را وارد می کنیم. یعنی این آی پی را 192.168.1.10:

با این کار آداپتور شبکه ی ما همه آن چه که گره اول در اختیار شبکه قرار داده را نشان ما خواهد داد.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 22

22- تمام

شما می توانید درون فایلی که گره اول به شما اجازه داده بشوید و از آن استفاده کنید. این جا اگر گره اول به شما اجازه داده باشد می توانید همه چیز آن را حذف کنید اما اگر نداده باشد این اجازه را عمل حذف از جانب شما با ارور مواجه می شود.

در این فایل می توانید حتی فایل هم قرار دهید اگر گره یک به شما اجازه ی نوشتن را داده باشد و این فایل توسط گره یک دیده خواهد شد.

Image titled Connect a Desktop to a Laptop Step 23

 

در پست های بعدی روش های دیگر و آشنایی با کلاس های IP را خواهیم داشت.

پیوست
منبع: CCM.net & wikiHow

 

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour