اپلیکیشن قدرتمند Insider | کاملترین اپلیکیشن مکانیک گوشی + نقد کامل

اپلیکیشن قدرتمند Insider | کاملترین اپلیکیشن مکانیک گوشی + نقد کامل

اپلیکیشن Insider یک برنامه ی قدرتمند در زمینه ی تست گوشی خودتان و گوشی های مختلف می باشد که البته این تست ها به صورت اپلیکیشن های مختلف عرضه گردیده شده است ولی کمپانی DAONE با ساخت این اپلیکیشن کمک بسیار بزرگی به کاربران ویندوزفونی کرده است . این اپلیکیشن قدرتمند همه ی این موارد را دارا می باشد و با حجمی بسیار کم و باورنکردنی در اختیار شما کاربران عزیزگذاشته شده است . در اول این اپلیکیشن را بر روی گوشی ویندوز فونی خود نصب نمایید و از خصوصیات این اپلیکیشن بسیار کاربردی استفاده کنید.این اپلیکشن قسمت های زیادی دارد که هر قسمت خصوصیت منحصر به فرد خود را دارد . مثلا قسمت های باتری ، تست مختلف گوشی ، ساعت جهانی و شهر شما ،انواع دسترسی آسان به قسمت های مختلف گوشی و … که همگی با توضیح کامل به استحضارتان خواهیم رساند .توجه داشته باشید این اپلیکیشن و این توضیح برای اولین باز در سایت های ویندوزی فارسی در سایت ویندوز سنتر معرفی خواهد گردید .

به دلیل اینکه این اپلیکیشن قسمت های زیادی دارد در اول گزینه ی Settings را برای شما توضیح خواهیم داد

 • Settings: در قسمت بالای سمت چپ صفحه نمایش شما گزینه ی settings را انتخاب نمایید .می توانید در قسمت تنظیمات اپلیکیشن را تغییر دهید . مثلا زبان اپیکیشن ، راست چین یا چپ چین کردن اپلیکیشن ، رنگ زمینه ی اپلیکشن ، پین کردن ، و یک موضوع بسیار جالب این می باشد که می توانید یک درصد برای خالی بود باتری انتخاب کنید که به مهض رسیدن باتری به این درصد به شما پیغام خالی بودن باتری داده شود که به طور پیش فرض ۳۰% می باشد حتی می شود پیغام باتری فول را هم فعال کنید و حتی میتوانید مثلا ساعتی را انتخاب کنید که در بازه ی زمانی انتخاب شده هیچ پیغام باتری به شما داده نشود .و برخی تنظیمات دیگر از قبیل تنظیمات قسمت موزیک ، لاک اسکرین ،ساعت گوشی ،و … را می توانید دسترسی و تغییر دهید .
 • SHORTCUTS: در نوار ابزار سمت چپ اپلیکیشن تعداد زیادی از قسمت های مختلف گوشی شما از قبیل Light blink mode  music , wifi , cellular_SIM , Lock screen , location , Bluetooth , airplane mode , BATTERY SAVER , screen rotation ,  Compass  را انتخاب نمایید و اگر نیاز به تغییرات بود اعمال نمایید . توجه داشته باشید بعضی از گزینه ها ممکن است گوشی شما پشتیبانی نکند مثلا قسمت Compass یا Light blink mode  گوشی لومیا ۵۲۰ پشتیبانی نخواهد کرد و قابل استفاده برای کاربران این گوشی نمی باشد .اخرین گزینه ی این نوار ابزار هم وقتی انتخاب کنید می توانید ترتیب این شرکات ها را به دلخواهد تغییر دهید و هرکدام که بیشتر مورد استفاده ی شما می باشد را اول قرار بدهید .
 • در صفحه ی اول اپلیکیشن بالای آن نگاه کنید چند گزینه ی مختلف وجود دارد. گزینه های SYSTEM , TODAYS BING , TIMES , PHONE , MORE وجود دارد که همه ی آن ها را توضیح خواهید داد.گزینه
 • الف : SYSTEM : این قسمت ۲ گزینه ی BATTERY , INFO وجود دارد

BATTERY : یک دایره ای وسط صفحه وجود دارد که درصد میزان باقی مانده ی باتری را به شما نمایش می دهد و اگو گوشی شما در شارژ باشد زیر آن قسمت Time to full charge به شما نشان می دهد که چند دقیقه تا فول شده باتری شما مانده است ( البته این مورد بر باز بودن و کارکردن برنامه های گوشیتان نمایش داده می شود ) و قسمت Time since last chanre به شما نمایش می دهد که آخرین باری که گوشیتان را در شارژ ردی چند ساعت و دقیقه بوده است و اگر گوشی در شارژ نباشد قسمت Estimated time remaining به شما نمایش می دهد گوشی بدون باز بودن هیچ برنامه با در نظر گرفتن این درصد شارژ باتری که الان در گوشیتان می باشد چند ساعت و دقیقه روشن خواهد ماند. در گوشه ی سمت چپ بالا نگاه کنید گزینه ی STAT VIEW وجود دارد که بعد از انتخاب این قسمت مواردی برای شما ظاهر می گردد که الان گوشی در حالت شارژ می باشد یا خیر ، نصبت استفاده شما نصبت به ۳ ساعت قبل ،می می زان درصد باتری و چند دقیقه مانده تا فول شدن باتری را به شما نشان می دهد .اگر صفحه ی نمایش را به سمت چپ را راست حرکت دهید نصبت استفاده شما در روز و هفتگی ،چه ساعاتی در هفته گوشیتان را در شارژ زده اید ، چه ساعاتی از شبکه ی سیمکارت استفاده کرده اید ،چه ساعاتی از WIFI استفاده می کردید ، چه ساعاتی از لوکیشن شما استفاده می شده است ،دقیقا نشان خواهد داد که در آن تاریخ و ساعت میزان باتری شما چند درصد بوده است . یک نمودار آبی رنگ در همان صفحه وجود دارد که اگر روی آن کلیک نمایید و تاریخ و ساعتی که مد نظرتان است را انتخاب کنید به شما نمایش می دهد که دقیقه وضعیت باتری و و بقیه ی موارد رابه شما نشان خواهد داد و صفحات بعدی نمودار میزان کارکرد شما در هفته ، روزانه ، وماهانه را نمایش داده می شود.

۲

INFO : در این قسمت وضعیت شبکه ی سیمکارت شما را نمایش خواهد داد که با انتخاب گزینه ی more موارد بیشتری ظاهر می گردد چند قسمت وجود دارد

—-Phone  : در این چند مشخصات گوشی مثلا اسم گوشی ، مدل ، ورژن ،سایز صفحه نمایش ، اعلام زمان آخرین خاموش کردن گوشی ،شناسه ی سخت افزاری به شما نمایش داده می شود.

—-Network: در این قسمت اطلاعات شبکه ی تلفن همراه را نمایش می دهد مثلا ، نام اپراتور سیمکارت ،وضعیت شبکه ی داده همراه ، وضعیت شبکه ، وضعیت رومینگ ، وضعیت wifi را نمایش خواهد داد .

—-Memory:  در این قسمت وضعیت حافظه ی تلفن شما را نمایش خواهد داد .میزان باقی مانده ی حافظه ی خالی ، میزان کل و …

—-Sensore: در این قسمت چند گزینه وجود دارد که مشخص می شود گوشی شما این موارد را پشتیبانی می کند با خیر مثلا قطب نما و …

البته در قسمت بالا سمت چپ یک گزینه وجود دارد به نام Diagnostic  , Hardware Test می باشد که این مورد یک قسمت کاملا مجزا می باشد که برای تست سخت افزاری تلفن همراه شماست که در آخر همین مطلب را این خدمتتان توضیح خواهیم داد.

 • الف TODAYS BING : با انتخاب این گزینه ی bing وجود دارد که با کلیک بر روی آن صفحه ی آن باز می شود و در پایین آن می توانید زبان آن را انتخاب نمایید . در برنامه برای بینگ می توانید زبان های چینی ، ژاپن ، استرالیا ، المان ، کانادا ، فرانسه ، ایتالیا و چندین زبان دیگر را انتخاب کنید .اگر صفحه را به سمت جپ یا راست حرکت دهید لیستی از عکس های bing در همان روز و گذشته نمایان خواهد شد که هرکدام یک از آنهایی که می خواهید را می توانید برای صفحه ی bing گوشی خودتان انتخاب نمایید .
 • الف TIMES : در این قسمت در صفحه ی اول آن ساعتو تاریخ تلفن همراه شما ظاهر می گردد . در بالای صفحه گزینه ی + را انتخاب نمایید .این مورد برای انتخاب ساعت منطقه ی جغرافیایی خودتان می باشد . ۳ گزینه وجود دارد در اول گزینه ی Continent که این گزینه برای انتخاب قاره می باشد که شما asia را انتخاب نمایید و گزینه ی دوم country می باشد که برای انتخاب کشور می باشد و ایران را انتخاب کنید و گزینه ی آخر City که برای انتخاب شهر می باشد که برای ایران فقط شهر های اصفهان ، مشهد ، رشت ، تبریز و تهران تعریف شده است و چرا اینکه شهر های دیگر را اضاف نکرده اند مشخص نیست و در آخر گزینه ی add را انتخاب نمایید و گزینه ی بازگشت را بزنید . برمی گردید به قسمت TIMES و روی صفحه اسم شهر و ساعت آن نمایان می شود .در بالای صفحه در کنار گزینه ی + گزینه ی = وجود دارد که با انتخاب این گزینه می توانید ترتیب شهر هایی که انتخاب کرده اید را از بالا تا پایین مرتب کنید و گزینه ی کناری آن به صورت ۲ فلاش رفت و برگشت می باشد که این گزینه برای مقایسه ی ساعت بین دو کشور می باشد . اگر می خواهید به کشور دیگر سفر کنید و بخواهید تفاوت ساعت بین دو کشور را متوجه شوید این قسمت برنامه کمک بزرگی به شما خواهد کرد .بعد از انتخاب این گزینه در بالا و پایین صفحه نمایش ۲ فلاش به سمت بالا و پایین وجود دارد که با کلیک بر روی یکی از آنها . ۳ گزینه وجود دارد در اول گزینه ی Continent  که این گزینه برای انتخاب قاره می باشد که شما asia را انتخاب نمایید و گزینه ی دوم country می باشد که برای انتخاب کشور می باشد و ایران را انتخاب کنید و گزینه ی آخر City که برای انتخاب شهر می باشد که برای ایران فقط شهرهای اصفهان ، مشهد ، رشت ، تبریز و تهران تعریف شده است و در آخر تاریخ و ساعت جاری همان روز را انتخاب نمایید و در پایین هم کشور مورد نظرتان را انتخاب نمایید و تفاوت ساعت بین این دو کشور را متوجه شوید .تفاوت ساعت را در وسط صفحه بر اساس H ساعت و M بر اساس دقیقه می باشد .

در صفحه ی TIMES پایین صفحه ۲ گزینه ی countdown , stopwatch وجود دارد.

Countdown : این قسمت به صورت تایمر معکوس می باشد که در این قسمت در پایین صفحه چند گزینه ی ۳۰ ثانیه ، ۱ ، ۳ و ۵ دقیقه می باشد و اگر بر روی گزینه ی + کلیک کنید می توانید زمان را به دلخواه انتخاب کنید و در بالا گزینه ی setting را انتخاب کنید و ✔  ویبره ، الارم و صدا را فعال کنید و گزینه ی ok را بزنید و بعد از آن start را انتخاب کنید . تایمر شروع به زمان معموس می کند و به ۱۰ ثانیه که برنامه به صورت سخنگو اعلام می کند و نهایتا مجدد ۳ ،۲ و ۱  را می گوید و تایمر تمام می شود و زنگ اتمام تایمر پخش می شود و ویبره گوشی فعال می شود .

Stopwatch : این گزینه همان کرنومتر می باشد که سه گزینه ی Lab , Play , Reset می باشد که با Play شروع می شود و اگر می خواهید زمان ادامه پیدا کنه اما یه زمان ثبت شود بر روی Lab کلیک کنید یا نهایتا برای تنظیم مجدد Reset را انتخاب نمایید .

۳

 • الف PHONE : قسمت شیرین این اپلیکیشن می باشد که در اصل کار اصلی آن مقایسه بین گوشی های ویندوزی می باشد . چند مارک مختلف از گوشی ها از قیبل Nokia , HTC , Samsung , Huawei , ZTE , LG , Acer , Fujitsu , Dell , Prestigio البته توجه داشته باشید این مارک هایی که نام برده شد فقط گوشی های با سیستم عامل ویندوز فون در این اپلیکیشن استفاده شده است.

قسمتAll Windows phones : با انتخاب این گزینه ۳ گزینه ی COMPARE , SORT و جستجوی گوشی در پیش رو می باشد که در —- COMPARE : اول گزینه ی COMPARE را انتخاب می کنیم و در صفحه ۲ گزینه ی+ وجود دارد که با کلیک بر روی آن لیست تمام گوشی های ویندوزی در اختیار شما می باشد که می توانید ۲ گوشی مورد نظرتان که می خواهید با خم مقایسه کنید را در کنار هم بگذارید و گزینه هایی که قابل مقایسه می باشد در اول طول و عرض گوشی و وزن آن می باشد و قسمت های تخصصی تر امثال PROCESSOR که پردازشگر گوشی را نشان می دهد ، قسمت دیگر STORAGE که میزان حافظه و رم گوشی را مشخص می کند ، قسمت CAMERA برای مشخص کردن پیکسل دوربین می باشد و در آخر قسمت BATTERY میزان قدرت باتری بر اساس میلی آمپر نمایش داده می شود.

.با انتخاب هر کدام یک از مارک ها لیست گوشی هایی ویندوز فونی آن مارک در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می توانید جزییات آن گوشی را ببینید .

—- SORT: با انتخاب این گزینه لیست کل گوشی ها در اختیار شما قرار می گیرد که با انتخاب هر کدام یک از آنها فقط بررسی آن گوشی را می تواند بررسی کرد فرق این مورد با گزینه ی قبلی این می باشد که غیر از توضیحات قبلی که پردازشگر و … را می شود بررسی کرد یک قسمت Display اینجا بیشتر می باشد که مشخصات صفحه نمایش را برای شما ظاهر می شود و در آخر صفحه توضیحات تکمیلی گوشی برای شما داده شده است البته به زبان انگلیسی می باشد که می توان فهمید که چی نوشته شده است .البته در گوشه ی بالا سمت چپ گزینه ی COMPARE وجود دارد که با انتخاب این گزینه مجدد به بخش قبلی که مقایسه ی ۲ گوشی می باشد انتقال پیدا خواهید کرد .

—- جستجوی گوشی: در این قسمت اگر می خواهید مشخصات گوشی را سریع بدست آورید اسم یا شماره گوشی مثلا ۵۲۰ یا ۹۳۰ را در این قسمت وارد نمایید و گوشی مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه های دیگر مارک گوشی ها : در این قسمت گوشی هایی موجود را طبقه بندی و مرتب کرده اند که دسترسی شما به گوشی مورد نظر با مارک خاص زودتر انجام شود که کافیست مارک مورد نظرتان انتخاب کنید و لیست گوشی های ویندوز فونی با آن مارک در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

۵

 • الف MORE: این مورد قسمت های مختلفی دارد مثلا می شود با صفحه ی فیسبوک کمپانی را دیدن نمایید ، به آنها ایمیل ارسال کنید گزینه ی HELP راهنمایی جزئی اپلیکیشن می باشد ، گزینه ی About توضیحاتی در مورد برنامه نویسان و کسانی که کمک کرده اند که اپلیکیشن به زبان های مختلف ترجمه شود اگر کسی بتواند اپلیکیشن را به زبان فارسی ترجمه کند برایشان ایمیل ارسال کند و کمپانی اسم شما را در اپلیکیشن قید خواهد کرد . یکی دیکر از مواردی که توضیح داده شده کمپانی اعلام کرده است که با هر اپدیت چه مواردی را اضافه به اپلیکیشن کرده اند .در قسمت Share می توانید لینک استور اپلیکیشن را به صورت ایمیل ارسال نمایید و قسمت Rate & Review می توانید به اپلیکیشن امتیاز دهید .

تست سخت افزاری گوشی : شما در همان صفحه ی اول در قسمت INFO که برایتان توضیح داده شد در بالا سمت راست گزینه ی Diagnostic  برای Hardware Testمی باشد که می توانید موارد سخت افزاری گوشیتان را تست کنید که گزینه ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

 • Battery Status / Power Source: این قسمت برای تست سالم بودن باتری می باشد و اگر بعد از انتخاب این گزینه میزان باتری شما را نشان داد باتری شما مشکل ندارد و در قسمت Power Source اگر گوشی در حالت شارژ باشد باید External را نشان دهد و اگر در حالت شارژ نباشد می بایست Battery را نشان دهد که اگر همه ی موارد صحیح بود گزینه ی تیک را بزنید
 • Headset Detection : این گزینه برای تست اسپیگر پشت گوشی می باشد و یک آهنگ را پخش خواهد کرد که اگر مشکلی نداشت ✔ را بزنید.
 • LCD White : این گزینه برای تست ال سی دی می باشد که با لمس صفحه رنگ ال سی دی تغییر خواهد کرد .
 • Touch : این گزینه برای تست لمسی گوشی می باشد که با کشیدن انگشت بر روی صفحه دایره سفید به دنبال انگشت شما حرکت خواهد کرد و نشان می دهد که لمسی گوشی شما مشکلی ندارد .البته در پایین گزینه ی mode وجود دارد که با انتخاب این گزینه وقتی بر روی صفحه ی نمایش انگشت را حرکت می دهید در راستای حرکت دست شما یک خط سفید کشیده خواهد شد و اگر مشکلی نبود ✔ را بزنید.
 • Vibra : این قسمت برای تست ویبره یا همان لرزش گوشی می باشد که با لمس صفحه نمایش ویبره فعال می شود و در صورت سالم بودن ویبره ✔ را بزنید.
 • Orientation این قسمت برای تست جهت دهی گوشی می باشد البته باید حتما ROTATION LOCK گوشی خاموش باشد که با وقتی گوشی را به صورت افقی یا عمودی می گیریم کلمه ی Orientation باید در بالای گوشی قرار گیرد . در این صورت این قسمت گوشی مشکلی ندارد و در آخر ✔ را بزنید .
 • NFC : در این قسمت می توانید همان NFC گوشیتان را تست کنید البته باید گوشی این گزینه را پشتیبانی کند و اگر گوشی هایی که فاقد این گزینه می باشند مثل لومیا ۵۲۰ پیغام device does not support proximity sensor داده خواهد شد . اگر این مورد میشکلی نداشتید گزینه ی نیک رابزنید .
 • GPS : این قسمت برای تست همان موقعیت مکانی می باشد که بعد از انتخاب این گزینه منتظر باشید که منطقه ی شما را در کادر مشخص شده پیدا کند و در صورت پیدا کردن مکان شما این قسمت سالم می باشد و در آخر ✔ را بزنید .
 • Magnetometer : این گزینه برای اندازه گیری نیروی مغناطیسی گوشی می باشد که معمولا برای قطب نما بکار می رود اگر گوشی تان پشتیبانی نکند پیغام device does not support compass را می دهد .
 • Accelerometer : این گزینه برای سنجش و چرخش گوشی بکار می رود که یک توپ سفید در وسط صفحه نمایش قرار دارد که با چرخش گوشیتان به سمت های مختلف توپ به صورت سه بعدی به همان سمت حرکت خواهد کرد .اگر در این قسمت مشکلی نبود نیک را بزنید .
 • Gyroscope : این سرویس گردش بین گردش نمای گوشی می باشد که اگر گوشیتان این قسمت را پشتیبانی نکند پیغام device does not support gyroscope را دریافت می کنید .

۴

ویژگی های اپلیکیشن :

 • امکان چک کردن وضعیت باتری
 • امکان چک کردن وضعیت شبکه ی تلفن همراه
 • دارا بودن تایمر معکوس و کرنومتر
 • امکان مقایسه ی ۲ گوشی ویندوزی در کنار هم
 • دارا بودن مشخصات سخت افزاری گوشی های ویندوزی
 • امکات تست سخت افزاری گوشی

معرفی و بررسی تخصصی اپلیکیشن قدرتمند Insider به صورت اختصاصی برای وبسایت ویندوز سنتر منتشر شده و نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است .

رضا راد وب‌سایت
رضا راد هستم 26 سالمه ساکن شیراز . لیسانس سخت افزار و لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم. امیدوارم پست هام نقشی در بالارفتن اطلاعات و دانش شما داشته باشه // تلگرام @manoffam

‫4 نظر

 • احمد ملکی گفت:

  ایول عجب اپی عجب معرفی به به عالیه

 • بهزاد گفت:

  جالب بود ممنون

 • amirdz گفت:

  کارتون عالیه..خسته نباشین. :)

 • فرزاد منصوری گفت:

  خیلی زیاد بود نخوندمش :D

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.