سه نکته مهم برای آسان سازی مدیریت کلمات عبور

سه نکته مهم برای آسان سازی مدیریت کلمات عبور

کلمات عبور اسباب مزاحمت اند و در عین حال ضروری و لازم. ساختن شان رنج است و مدیریت و حفظ کردنشان عذاب. اما در مقابل برای حفظ امنیت حساب های کاربری مختلف واجب و پر اهمیتند. امروزه با گسترش روزافزون پسوردهای بیومتریک مانند اثر انگشت و شناسایی چهره، کم کم استفاده از کلمات عبور رنگ می بازد. اما با این حال در کنار تمام این روش های جدید همیشه داشتن راه دوم متصل شدن به حساب های کاربری انتخاب هوشمندانه ای است. بدین ترتیب اتکا به روش های ترکیبی و چندگانه در آینده نزدیک و استفاده همزمان از پسوردهای بیومتریک و کلمه ای معمول خواهد بود. از طرفی کلمات عبور نباید تا این حد سرشار از دردسر باشند. در واقع مدیریت کلمات عبور می تواند مثل آب خوردن ساده باشد. برای دریافتن بهتر موضوع با ویندوزسنتر همراه باشید.

کلمات عبور قوی بسازید

پیشنهادهای بسیاری برای ساخت یک کلمه عبور قدرتمند وجود دارد اما هدف اصلی این است که پسوردی بسازیم که کسی نتواند آن را حدس بزند. منظور از کسی که قرار است کلمه عبور شما را حدس بزند همسایه شما نیست، بلکه یک کامپیوتر قدرتمند دارای بانک لغات و پسوردهای فراوان است. بدین ترتیب کلمه عبور باید شامل کلمات و عبارات معمول نباشد. به عبارت دیگر ترکیبی از کلمات، عبارات، اعداد و نشانه ها گزینه ای مطلوب است. البته برخی از سرویس ها استفاده از نشانه ها را برای ساخت پسورد مجاز نمی دانند که این محدودیت نیز باید مد نظر قرار بگیرد. از نظر تعداد کاراکترهای پسورد، 8 کاراکتر حداقل طول قابل قبول است اما تعداد 10 کاراکتر و یا حتی بیشتر بسیار مثمر ثمرتر خواهد بود.

بهترین راه برای ایجاد پسوردهای قوی، غیر تکراری و مناسب استفاده از ابزارهای مدیریت کلمات عبور مانند نرم افزارهای 1Password، LastPass و Dashlane است. هر سه این سرویس ها توانایی تولید پسوردهای مناسب با تعداد کاراکترهای قابل قبول را دارند. بعلاوه یک نرم افزار کامپیوتر در به یاد سپاری کلمات عبور پیچیده و طولانی بسیار بهتر از شما عمل خواهد نمود. به یاد داشته باشید که هرگز از کلمات عبوری که در اینجا فهرست شده است استفاده نکنید.

حتما با خود فکر می کنید که چه چیز تولید و به خاطر سپردن کلمات عبور طولانی و شامل کاراکترهای مختلف می تواند ساده باشد. اما این تنها گام نخست ماجراست. هنگامی که با کمک گام هایی که در ادامه از آن ها سخن خواهیم گفت پسوردی داشته باشید که حدس زدن آن غیر ممکن است ماجرا بسیار آسان تر می شود. با داشتن چنین کلمه عبوری می توانید مطمئن باشید که امنیت حساب کاربری شما تضمین شده است.

رمز عبور

کلمه عبور خود را به دفعات مکرر عوض نکنید

منطق این روزها ابراز می دارد که ضرر تعویض مکرر کلمه عبور از نفع آن بیشتر است. دلیل آن می توان این باشد که مردم به دلیل تعویض گاه به گاه پسوردهایشان از کلماتی استفاده می کنند که به خاطر سپردن آن آسان باشد. بعلاوه آدم پس از چندین بار عوض کردن پسوردهایش بالاخره خسته شده و دست از این کار بر می دارد. بسیاری از ما حساب های کاربری فراوانی داریم که عوض کردن گاه به گاه پسوردهای همه آن ها یک کار طاقت فرسا به شمار می رود. به همین خاطر تا زمانی که یک کلمه عبور ده کاراکتری مناسب پیدا نکرده اید آن ها را تغییر ندهید. یک پسورد طولانی و خوب می تواند مدت زیادی برای شما کار کند. بخصوص اگر از روش های شناسایی دو مرحله ای نیز بهره بگیرید. مدت زمان 6  ماه تا یک سال برای تغییر کلمات عبور حساب های کاربری ای که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند زمانی مناسب است. برای حساب های کاربری دیگر این مدت می تواند طولانی تر هم باشد. البته فراموش نکنید زمان هایی نیز وجود دارند که باید به سرعت پسورد خود را تغییر دهید. مانند زمانی که شرکت ارائه دهنده سرویس شما خبر از رخنه به حساب کاربریتان می دهد و یا زمانی که فکر می کنید شخصی ممکن است پسورد شما را فهمیده باشد.

تغییر کلمه عبور را به صورت خودکار انجام دهید

نرم افزارهای LastPass و Dashlane هر دو دارای یک ویژگی خوب و مجانی هستند که امکان تغییر کلمات عبور را به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک برای سرویس های بزرگ در اختیار کاربران قرار می دهد. این ویژگی در Dashlane بیش از LastPass اتوماتیک تر است اما هر دوی آن ها به شما کمک می کنند تا دیگر لازم نباشد به دنبال صفحه تغییر پسورد سرویس آنلاینتان بگردید.

شاید این گام ها برای امن کردن حساب های کاربریتان بسیار ابتدایی به نظر برسند اما واقعیت این است که مهم ترین و موثرترین اقدامات در این راستا به شمار می آیند.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: PcWorld[/column]

وحید وب‌سایت
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.