سرفیس بوک و دیگر هیچ…

سرفیس بوک و دیگر هیچ…

تیتر بالا خود بیانگر همه چیز است : سرفیس بوک و دیگر هیچ …. به راستی با داشتن این وسیله ی همه چیز تمام دیگر نه به یک تبلت ، نه به یک لپ تاپ ، نه به یک کامپیوتر رو میزی و نه به یک آلترابوک نیاز مندید دیگر چه می خواهید چه وسیله ای به ذهن شما خطور می کند تا سرفیس بوک تمام و کمال بتواند نیازتان را رفع کند می خواهم صادقانه و دوستانه با شما صحبت کنم مایکروسافت حقیقتا دیشب ترکاند! :) نمی توان از حس خوشحالی و هیجان درونی خود برای شما سخن بگویم چرا که به عنوان یک طرفدار مایکروسافت پیشرفت شرکت محبوبم را می بینم و از این بابت بسیار خوشحالم طی خواندن نظرات دوستان طی پست های گذشته متوجه شدم دوستان علاقه ی بسیاری به این لپ تاپ جدید دارند بقدری که اندک کسی را دیدم از سرفیس پرو 4 حتی خبری بگیرد! گویی در کنار درخشش سرفیس بوک ، سرفیس پرو 4 از صحنه ی روزگار محو شد! در چشم من که حقیقت موضوع بیش از این نیست و با ارائه ی سرفیس بوک ، سرفیس پرو مایکروسافت از لپ تاپ های پیشنهادی من کاملا خارج شد! بیش از این شما را نگه نمی دارم و به سرعت به سراغ نقد اولیه این دستگاه زیبا و دوست داشتنی می رویم.

سرفیس بوک

نام:سرفیس بوک

لقب:قاتل

13

به صورت سر به زیر و خجالتیش نگاه نکنید این دستگاه غرشی در درون دارد که می گوید برای مبارزه آمده ام هرچند در دیدگاه من در میدان دیگر حریفی نیست!
با اولین نگاه متوجه جزئییاتی شدم که در اندک لپ تاپ ها یا آلترابوک هایی به آنها توجه شده بود باهم به بررسی آن ها می پردازیم:

1)هم سطحی فضای میانی کلید های کیبورد با بدنه

11

در اکثر لپ تاپ هایی که تا به امروز شاهد تولیدشان بودیم فضای میان کلید های کیبورد از بدنه ی اصلی اندکی پایین تر است و باعث نفوذ برخی اجسام خارجی چون خرده نان و … می شود همچنین تمیز کردن این بخش ها نسبت به سایر لپ تاپ هایی که فضای بین کلید ها با بدنه همسطح نیست بسیار آسان تر و راحت تر است البته این نوع طراحی چیز جدیدی نیست و در سایر لپ تاپ های مدل بالای شرکت هایی چون ایسوس و اپل شاهد قرار گیری کلیدها بدین صورت هستیم اما این امر نشان از توجه مایکروسافت به عامل کثیفی ها در فضای بین دکمه ها است.

همچنین قرار دادن LED ها(نور پس زمینه) در درون کلید های لپ تاپ نسبت به قرار دادن این نور در پس زمینه ی کلید ها مزیت دیگریست که باید به آن اشاره کرد مثلا زمانی که این نور در فضای بین کلیدها پخش می شود گاهی برخی کلید ها نور کافی را دریافت نکرده و به خوبی در شب دیده نمی شوند در صورتی که وجود این نور در درون خود کلید های کیبور این مشکل را رفع کرده ، هرچند از دیدگاه برخی قرار دادن این نور در پس زمینه کلید ها به زیبایی لپ تاپ در شب کمک بیشتری می کند.

2)ارائه ی تاچ پد از جنس شیشه

لپ تاپ های زیادی با انواع گوناگون و مارک های بسیار در دنیا موجود می باشد اما اکثر این لپ تاپ ها دارای تاچ پدی هستند که اندکی از لیز خوردن انگشت بر روی آنها جلوگیری می شود باید بپذیریم که مک بوک های اپل از این نظر همیشه جلوتر بوده اند و این موضوع را با اولین کارکرد با این لپ تاپ ها متوجه می شوید اما امروز مایکروسافت با ارائه ی این تاچ پد جدید به این نقص پایان داد

12
همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید با یک تاچ پد بزرگ با کلید های چپ و راست پنهان در تاچ پد رو به رو هستیم که از نظر برخی یک مزیت و از دیدگاه برخی یک عیب است به شخصه وجود کلید های چپ و راست بصورت جدا از هم و مشخص را بیشتر می پسندم اما خوب صادق باشیم موضوع فقط به سلیقه بر می گردد.

3)صفحه نمایش

امروز شاهد عرضه ی صفحه نمایش های جدید با رزولیشن های بالاتری چون 4K هستیم مایکروسافت نیز در دستگاه جدید خود از این رزولیشن استفاده نموده تا تمامی طراحان گرافیکی و … را کاملا راضی نگهدارد حال به این پنل نمایشی قابلیت تاچ را اضافه کنید ، متوجه خواهید شد با یک صفحه نمایش همه چیز تمام رو به رو هستیم متاسفانه از مدل این پنل هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست اما امیدواریم تا این پنل رنگ ها را به زیبایی هرچه تمام تر به نمایش بگذارد تا تمامی راه ها برای انتقاد کردن از صفحه نمایش را بسته نگاه دارد.

4)سخت افزاری قدرتمند برای تمامی سلیقه ها

مایکروسافت در ساخت سرفیس بوک سنگ تمام گذاشته پس چه دلیلی وجود دارد در ارائه ی کانفیگ های گوناگون همین رویه را تکرار نکند!؟

طی اطلاعاتی که دیشب ارائه شد سرفیس بوک دارای کانفیگ های:

1) 128 گیگابایتی با رم 8 گیگابایت و پردازنده Core I5

2)256 گیگابایتی با رم 8 گیگابایت و پردازنده Core I5

3)256 گیگابایتی با رم 8 گیگابایت و پردازنده Core I5 و گرافیک انویدیا

4)256 گیگابایتی با رم 8 گیگابایت و پردازنده Core I7 و گرافیک انویدیا

5)512 گیگابایتی با رم 16 گیگابایت و پردازنده Core I7 و گرافیک انویدیا

می باشد اما بنظر می رسد از کانفیگ سوم به بعد از پردازنده ی گرافیکی مجزایی استفاده می شود تا بار محاسباتی از روی پردازنده ی مرکزی (CPU) کاسته شود و همچنین تجربه ی گیمینگ بهتری را ارائه دهد. بیشتری انتقادی که من از نسل قبل سرفیس داشتم ارائه ی کانفیگ هایی بدون گرافیک مجزا می بود چرا که بدون پردازنده های گرافیکی مجزا عملا بازی با این ابزار غیر ممکن می شد درست است می توان با نصب برخی بازی ها چون فیفا بر روی سرفیس پرو 3 لذت برد اما آیا پرداخت 6 میلیون تومان برای ابزاری که فقط به توان بازی های نرمالی چون فیفا و یا PES را بر روی آن ، آن هم با تنظیمات Normal  بازی کرد عادی است!؟ با پرداخت همین مقدار و یا حتی کمتر شما می توانستید لپ تاپ هایی را تهیه کنید که از گرافیک Nvidia Geforce 960M و یا بیشتر استفاده می کردند و اکثر بازی های کنونی را بر روی HIGH  آن هم 60 فریم بازی کنید! اما بالاخره مایکروسافت به سخنان کاربرانش گوش فرا داد و کانفیگ های با گرافیک مجزا ارائه داد تا کاربران علاوه بر تمامی امکاناتی که سرفیس ها ارائه می دادند اکنون بتوانند از بازی با آن لذت ببرند ، اما هنوز مشخص نیست انتخاب این گرافیک ها به تصمیم کاربر است و یا اینکه شرکت فقط سری های خاصی را تولید می کند بشخصه امیدوارم بدین صورت که مدل های پایین تر دارای گرافیک ضعیف تری باشند نشود چرا که خرید بالاترین کانفیگ سرفیس بوک چیزی در حدود 10 میلیون تومان هزینه بر می دارد که واقعا گران است!

5)استفاده از سنسور های بیومتریک

مایکروسافت دیشب طی کنفرانس خود از تاچ پد جدید سرفیس پرو 4 رونمایی کرد که دارای یک اسکنر اثر انگشت بود اما در ساخت سرفیس بوک پا را فراتر گذاشته و از یک اسکنر عنبیه چشم استفاده نموده است که واقعا عالی است.

1

خوب تا الان فقط از مزیت های این دستگاه گفته ایم اما مثل همیشه هیچ ساخته ای کاملا بی نقص نیست!

اولین مشکلی که بعد از معرفی این دستگاه دیدم عدم وجود کیک استند سابق است! مسلما اکثر افراد در هنگام خرید این دیوایس قصد استفاده از آن به عنوان یک لپ تاپ را دارند اما بواقع عدم ارائه ی کیک استند در سرفیس بوک جدید یک نقص بزرگ محسوب می شود چرا که در صورت فقدان این مهم استفاده از لپ تاپ در حالت تبلت اندکی مشکل میشود مگر اینکه کاور های خاصی ارائه شود که بتوان به راحت بین هر دوحالت سوییچ کرد

هرچند مانند تصویر فوق می توان از سرفیس بوک در این حالت استفاده کرد اما نهایتا عدم وجود کیک استند در برخی موارد واقعا قابل حس و لمس است.

سرفیس بوک ، اما چرا انقدر گران
مایکروسافت دیشب در وب سایت خود قیمت تمامی مدل ها و کانفیگ ها را ارائه داد بواقع با دیدن این قیمت ها شکه شدم پایین ترین مدل 1500 دلار قیمت دارد که بسیار گران است حال تصور کنید یک دانشجوی رشته ی مهندسی هستید و میخواهید علاوه بر رندرینگ از قابلیت گیمینگ نیز استفاده کنید پس شما باید به معنای واقعی سره کیسه را شل کرده و حداقل 1900 دلار که با نرخ دلار روز چیزی حدود 6.612.000 تومان آن هم بدون افزایش 20 درصدیه واردات پرداخت کنید هرچند این نوع دستگاه ها اکثرا بصورت قاچاق وارد کشور می شوند اما لازم نیست دل خود را خوش کنید چرا که خان آخر همچنان باقی است ، دلال ها! :(

امیدواریم مایکروسافت پس از عرضه ی رسمی قیمت ها را کاهش دهد تا شاید بتواند به فروش بیشتر سرفیس بوک کمک شایانی کند خوش بختانه یا متاسفانه سرفیس بوک همین هست که می بینیم پس فعلا باید اندکی صبر کنیم و بر سرمایه های خود بیفزاییم تا شاید در صورت عدم گرانی بیشتر دلار و افزایش سود دلال ها بالاخره بتوانیم این دستگاه را در دست بگیریم.

نهایتا برای شما در ادامه ویدیو های موجود از سرفیس بوک را قرار داده ام تا هرچه بیشتر با این ابزار همه چیز تمام آشنا شوید.

 

نظر شما کابران ویندوزسنتر در مورد سرفیس بوک مایکروسافت چیست؟

نوید عباسی وب‌سایت
نوید عباسی عاشق انجام کارهای جدید به هر شکلی ؛ چه عمل جدید باشد و چه عمل به روشی جدید انجام شود ، از دوران نوجوانی علاقه بسیاری به تمامی دیوایس های الکترونیکی ائم از کنسول ها و موبایل ها و.... پیدا کرد و هم اکنون از طرفداران مایکروسافت و بخش کوچکی از تیم یکپارچه ویندوزسنتر است. برای ارتباط با او می توانید از طریق ایمیل زیر اقدام کنید navidabasi007@gmail.com

‫3 نظر

 • مهدی گودرزی گفت:

  برای شروع ماجرا عالیه از نظر من،بالاخره اولین تجربه مایکروسافته،کاش یکم این اپل و گوگل یاد بگیرن…

 • ارسلان گفت:

  سرفیس پرو ۴ که اومد دیگه در انتظار چی؟ :laugh:
  خیلی باحاله این لپ تاپ
  خسته نباشی فوق العاده بود این مطلب :-)

 • massiha1313 گفت:

  نوبره

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.