نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

CPU  (مخفف Central Processing Unit) کنترل کننده مرکزی کامپیوتر می باشد که به کلیه قسمت های کامپیوتر رسیدگی کرده و عمل پردازش را انجام میدهد.  این قطعه پردازشگر اصلی کامپیوتر است و در واقع تعیین کننده نوع کامپیوتر می باشد. در حال حاضر CPU های پنتیوم رایج است که انواع آن پنتیوم IIII ،III ،II می باشند.

 CPU ها دارای ابعادی حدود ۵ در ۵ سانتی متر و با ضخامتی حدود ۳ میلی متر می باشند. CPU بر روی مادر بورد در جای مخصوص خود نصب می شود. سرعت CPU با واحد مگاهرتز (MHz)  معرفی می شود. این پردازنده دارای مدار الکترونیکی گسترده و پیچیده است که به انجام دستورات برنامه های ذخیره شده می پردازد. بخشهای اصلی cpu حافظه و واحد کنترل و واحد محاسبه و منطق هستند. در بخش حافظه کار ذخیره سازی موقت دستورها و یا داده ها در داخل ثباتها یا Registerها انجام می شود. واحد کنترل با ارتباط با بخشهای مختلف سی پی یو کار هدایت و کنترل آنها را بر عهده دارد. واحد محاسبه و منطق (ALU) کار انجام توابع حسابی و مقایسه ای و منطقی را بر عهده دارد. امروزه CPUهای اینتل و AMD بازار را به چنگ خود در آورده اند، البته برند ATHLON نیز وجود دارد که از مارک INTEL با کیفیت تر است.

cpu-pwm

قبل از معرفی انواع CPU بهتر است نخست “هسته” را بشناسیم:

هسته واحد محاسباتی پردازنده است که توانایی اجرای یک یا چند برنامه را به صورت همزمان داراست.

intel_48_core_cpu_dec09

انواع CPU :

 • Single Core یا تک هسته ای: قدیمی ترین نوع پردازنده است که در قدیم تنها از این نوع در سیستم ها استفاده می شد. پردازنده های تک هسته ای فقط قادر به اجرای یک برنامه در یک زمان هستند و امکان مولتی تسکینگ یا استفاده از چند برنامه همزمان در سیم هایی با این نوع پردازنده وجود ندارد. این بدان معنی است که با اجرای بیش از یک نرم افزار یا برنامه، با کاهش سرعت چشمگیری مواجه می شوید.
 • Dual Core یا دو هسته ای: همان طور که از نامش پیداست پردازنده ای است با دو هسته. برخلاف پردازنده های تک هسته ای، این نوع CPU ها قابلیت اجرای چندین نرم افزار هم زمان را بدون کاهش سرعت دارا می باشند. مشخص است که پردازنده های دوهسته ای سرعت بیشتری نسبت به تک هسته ای ها دارند.
 • Quad Core یا چهار هسته ای: یک پردازنده ی حاوی چهار هسته می باشد که سنگینی کاری که کاربر از آن می کشد بین این چهار هسته تقسیم شده و در نتیجه سیستمی روان تر را در اختیارشان می گذارد. به تبع این نوع CPU توانایی بهتری در مولتی تسکیگ دارد ولی این به آن معنا نیست که این نوع پردازنده از برادر کوچک تر خود یعنی تک هسته ای چهار برابر سریعتر و  قدرتمند تر باشد. این نوع پردازنده به درد افرادی می خورد که خواستار اجرای تعداد زیادی نرم افزار به صورت یکجا و یا اجرای بازی های سنگین هستند.

پردازنده های سری ” i ” شرکت اینتل:

در کل این نسل از پردازنده های اینتل به ترتیب Nehalem، سندی بریج و IV بریج بوده اند که به ترتیب از قدرت بیشتری برخوردار بوده و جدید تر نیز هستند. پردازنده های نهالم ( نسل اول پردازنده های core i7 ) چه برای لپ تاپ چه برای PC با ۳ رقم مشخص می شوند و این وجه تمایز آنها با نسل دو و سه -یعنی سندی بریج و آی وی بریج- می باشد.

corei7

برای تشخیص نوع و نسل پردازنده و همچنین آشنایی با حروف مخصوص میتوانید به موارد زیر توجه کنید:

 • پردازنده های core i7 که با اعداد ۶۰۰ ، ۷۰۰ ، ۸۰۰ و ۹۰۰ شروع می شوند، ( مثل core i7 850 ) همگی حاصل از نهالم یا نسل اول هستند.
 • پردازنده های Core i7 لپ تاپ و PC اگر با رقم ۲ شروع شوند، قطعا از خانواده سندی بریج هستند(مثل Core i7 2520M).
 • پردازنده هایی که دارای دو حرف مشخصه هستند نیز مثل حروفی که در بالا ذکر شد تعریف می شوند.(مثلا پردازنده core i7 620UE یعنی پردازنده خیلی خیلی کم مصرف ( Ultra Low Power ) و به صورت Embedded).
 • در لپ تاپ، هر پردازنده Core i7 که با رقم ۳ شروع شود قطعا از خانواده آی وی بریج است(مثل core i7 3520M).
 • حروف S در پردازنده های PC به معنی پردازنده کم مصرف است.
 • حرف T در پردازنده های PC به معنی پردازنده خیلی کم مصرف است.
 • سندی بریج و آی وی بریج چه برای لپ تاپ چه برای PC با ۴ رقم مشخص می شوند.
 • حرف L در پردازنده های لپ تاپ ابتدای کلمه Low Power به معنی کم مصرف است.
 • در رایانه ی رومیزی، پردازنده core i7 که با عدد ۳۸ و ۳۹ شروع شود، حتما از خانواده سندی بریج مدل E است. در غیر این صورت اگه با رقم ۳ شروع شده باشد از خانواده آی وی بریج است.
 • حرف X نشان دهنده نسخه Extreme است که در یک خانواده از پردازنده ها پردازنده ای که با پسوند x مشخص شده دارای سرعت کلاک بیشتری است. ضمن اینکه این پردازنده ها قابلیت اورکلاک را هم مثل پردازنده های با پسوند k دارند.
 • حرف M در پردازنده های لپ تاپ استفاده می شود و ابتدای کلمه Mobile به معنی سیار یا همراه است(Core M).
 • حرف Q که در پردازنده های لپ تاپ استفاده می شود و ابتدای کلمه Quad به معنی ۴ هسته ای است.
 • حرف E در پردازنده های لپ تاپ ابتدای کلمه Embedded به معنی جاساز شده است. در واقع این پردازنده ها در سیستم های Embedded قرار میگیرند. سیستم های Embedded به سیستم هایی گفته می شود که همه چیز آن از قبل باهم تنظیم شده و برای تعویض قطعه ای از روی بورد، باید با لحیم قطعه را جدا کنید . پردازنده های Embedded معمولا کم مصرف تر از دیگر پردازنده ها بوده، حجم کمتری دارند و روی بورد لحیم می شوند( SMD ). از سیستم های embedded می توان به مودم هایی که همین الان به وسیله ی آن به اینترنت وصل شده اید اشاره کرد.
 • حرف U در پردازنده های لپ تاپ ابتدای کلمه Ultra Low Power به معنی خیلی خیلی کم مصرف است. این پردازنده ها در یک خانواده، جزء پردازنده هایی با کمترین سرعت کلاک پالس هستند .
 • پردازنده های ۳ رقمی core i7، به غیر از سری که با رقم ۶ شروع می شوند مانند core i7 620M، همگی ۴ هسته ای هستند.

 

این پردازنده ها پردازنده ها شامل سه سری i3 ، i5 و i7 هستند، از سری پردازنده های جدید بوده که تازه وارد بازار شده اند. بگذارید با پردازنده ی i3 شروع کنیم:

Core i3:

پایین ترین نسخه ی تولید شده توسط این شرکت که طرفداران زیادی را در زمان خود به خود جذب نمود. تکنولوژی این نوع پردازنده بر پایه ی Cpu دو هسته ای است که نسخه ی ۶۴ بیتی ویندوز را نیز پشتیبانی می کند. این نوع پردازنده قدرت کمتری نسبت به برادر جوان تر خود یعنی CPU دو هسته ای دارد.

سیستمی با پردازنده ی Core i3 برای چه کسانی مناسب است؟

وابسته به نیاز شما انتخاب نوع پردازنده نیز شاهد تغییراتی است. اگر سیستمتان را فقط برا کارهایی از قبیل وب گردی، استفاده از نرم افزار های ساده ی آفیس، ایمیل زدن و مواردی از این قبیل می خواهید، این Cpu مناسب شماست.

Core i5:

پردازنده ای است میان رده از شرکت مذکور که از سری قبلی خود یک پله بالاتر بوده و تفاوت سرعت را در این نوع پردازنده واقعاً احساس خواهید کرد. این نوع پردازنده در دونوع دو و چهار هسته ای وجود دارد. مشخص از که Cpuی چهار هسته ای از این نوع عملکرد بهتری نسبت به نوع دوهسته ای آن دارد.

سیستمی با پردازنده ی Core i5 برای چه کسانی مناسب است؟

این نوع پردازنده برای کسانی که نیازمند ویرایش ویدیو و یا اجرای بازی هستند مناسب است. همانطور که قبلا ذکر شد عملکرد این نوع در هنگام مولتی تسکینگ خوب به نظر می رسد.

Core i7:

بالاخره قوی ترین و گران ترین پردازنده ی ساخته ی این شرکت که با دونوع چیپست LGA1156 و یا  LGA1366 وجود دارند. هردوی این چیپست ها چهار هسته ای هستند. قابل توجه است که این نوع پردازنده بهترین نوع می باشد. قابل توجه است که تمامی این نوع پردازنده ها چهار هسته ای بوده و در رایانه های رومیزی به کار می روند.

سیستمی با پردازنده ی Core i7 برای چه کسانی مناسب است؟

به خودتان بستگی دارد. برای اکثر کاربران استفاده از این نوع پردازنده به دور از نیاز هایشان است؛ ولی اگر خواستار سریع ترین و بهترین پردازنده هستید، انتخاب مناسبی به نظر می رسد. به عنوان حرف آخر، موقع خرید لپ تاپ تا به اسم core i5 یا core i7 می خورید هول نشوید چون طبق مطالب گفته شده انواع و اقسام core i7 وجود دارد. بنابر این پس از بررسی های لازم و کافی خریدتان را انجام دهید.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

6 Responses

 1. MGA7000

  خیلی ممنون از آقای شریعتی
  من الان سیستمم رم ۲ و cpu دو هسته ای ۳٫۱GHz هستش با گرافیک۱ میخوام سیستمما ارتقا بدم و یه سیستم مناسب برای بازی های تقریبا سنگین و نرم افزار های گرافیکی و … داشته باشم.شما چه سیستمی را پیشنهاد میکنید؟هزینش چقدر میشه؟

  پاسخ
  • مهیار شریعتی

   ممنون از توجهتون.
   به نظرم cpu core i5 چهار هسته ای ، با رم ۸، و گرافیک ۲ برا پی سی مناسب باشه،اگه بخواید قیمت قابل قبولی پرداخت کنید. این سیستم رنج قیمتی حدود دو تا سه تومن داره. البته از آخرین قیمت ها اطلاعی ندارم باید سوال کنید.

   پاسخ
 2. ali007

  مقاله با کیفیتی بود. من فکر میکنم بعضی وقتا ی i5 قوی بهتر از یi7 معمولیه

  پاسخ
 3. مهدی

  سلام
  خسته نباشید. عبادتاتون قبول
  درسته که مقاله به روز نبود ولی برای آشنایی افراد مبتدی مقاله ی نسبتا خوبی بود
  برای مثال ای کاش به نسل چهارم پردازنده های سری i اینتل یعنی هست هاسول (Hasswell) که بیش از ۳ ساله در بازار هست و یا به تکنولوژی نسل پنجم اینتل یعنی برودول(Broadwell) که سال گذشته معرفی شد هم اشاره میشد.
  امیدوارم مقاله ی بعدی کامل تر و جامع تر و البته تخصصی تر باشه و اجزای مختلف CPU و مشخصات مختلفی که گاها کاربرها باش روبرو میشن رو بیان کنه
  به هر حال ممنون از تلاش قابل تقدیرتون

  پاسخ
 4. محمد

  به نظرم من مادربرد asus h81m-c یا asus h81m-plus برای سی پیو هم cori7 lag1155 رم 16 وگرافیک 2gb asus و هارد ssd128 بزار

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour