نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

بعد از شوک نقص فنی در گالکسی نوت 7 برای سامسونگ این شرکت بزرگ نرم افزاری در دنیا دچار تغییر و تحولات بزرگی در همه ی امور خود شده است. از جمله ی این ها اصلاخ خط تولید گالکسی و همین طور طرح تمایز میان بخش های فنی و بخش های مدیریتی شرکت سامسونگ است.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

Signage is seen at the Samsung 837 store in the Meatpacking District of Manhattan, New York, U.S., October 10, 2016. REUTERS/Andrew Kelly/File Photo

غول تکنولوژی گوشی ها و تلویزیون های هوشمند دنیا سامسونگ به خاطر فشار های وارده از سمت سهامداران خود و برای افزایش سود آن ها در نظر دارد یک کمپانی holding یا همان کمپانی اموال و دارایی برای سهامداران خود تشکیل دهد. سامسونگ گفته است: “این کار را برای کاهش صدمات احتمالی در بحث های فنی مثل گالکسی نوت 7 به سهامداران انجام می دهد”. همچنین به گفته ی خود شرکت سامسونگ این تغییر بنیادین در شرکت سامسونگ در واقع بزرگ ترین و تاثیر گذار ترین تفییر این شرکت در تاریخ چهل و هفت ساله ی عمر این شرکت کره ای خواهد بود. این پاراگراف در سه شنبه ی گذشته توسط روابط عمومی این شرکت اظهار شده و در کنفرانس خبری همان روز انتشار یافته است.

این طرح تغییر برای جداسازی امور فنی از امور مدیریتی در واقع برای افزایش سود سهامداران از جانب ایالات متحده آمریکا به شرکت تحمیل می گردد. در ایالات متحده یک صندوق بیمه مانند وجو دارد که گروهی از سرمایه گذاران آن را تشکیل داده و اداره می کنند این صندوق همواره به وسیله ی لابی های خود اقدام به وضع قوانینی به نفع سرمایه داران می کند. الیوت نام اختصاری این گروه مدیریتی است. صندوق مدیریت ایوت از آمریکا در ماه اکتبر از این شرکت بزرگ کره ای خواسته است که شرکت را به دو بخش جدای holding company و operating company تبدیل کند. این دستور تحمیلی در واقع اهرمی برای سهامداران می سازد تا با حداقل ضرر و زیان ها در پروژه هایی مثل گالکسی نوت 7 روبرو باشند و بیشتر زیان را خود شرکت و کره ی جنوبی متحمل شود. همهی خواسته الیوت و سهامداران در یک جمله خواستن سود و نخواستن ضرر است. می گویند ضرر برای خودتان اما سود را باید با ما شریک شوید.

با این حال بزرگ ترین تولید کننده ی گوشی های هوشمند و همین طور بزرگ ترین سازنده ی مموری کارت ها و تلویزیون ها و به طور کلی اکثر قطعات الکترونیکی در دنیا اعلام کرده است: ” خیلی واضح است که تغییرات چشم گیری در نحوه و میزان سود دهی به سهامداران صورت نمی دهد و یا فرآیند خاصی در رابطه با جزئیات سود دهی برای سرمایه گذاران منتشر نمی شود”.

شرکت سامسونگ در ادامه می گیود مدیریت و هیئت مدیره ی شرکت قصد تغییر کلان استراتژی مدیریتی خود را ندارد. ولی معلوم شده است که سامسونگ تعدادی مشاور مدیریتی استخدام کرده است تا این تغییر مدیریتی و پیامد ها یا خوبی ها و بدی های این تصمیم را پیش بینی و ارزیابی کنند.

bn-ij326_0511sa_j_20150512024533

این موضع اجباری سامسونگ برای تغییر باعث می شود که الیوت و گروه وابسته به آن بتواند فشار خود را روی این کمپانی همچنان حفظ کند. یعنی این اقدام از جانب سامسونگ باعث خواهد شد تا سیستم مدیریتی الیوت از آمریکا قادر باشد در جشن سالانه ی بعدی نامزد های مورد نظر خود را برای کاندیداتوری در انتخابات هیئت رئیسه ی سامسونگ داشته باشد.

سیستم مدیریت الیوت و کمپانی های وابسه به این گروه مثل Blake Capital و Potter Capital این تغییر در شرکت سامسونگ را یک قدم اولیه برای ساختن دوباره ی سامسونگ ارزیابی کرده اند. و تصدیق کرده اند که هزینه ی بیست و هفت میلیارد دلاری صندوق الیوت به سامسونگ و اجبار به پرداخت آن در صورت عدم تغییر این تغییر را در سامسونگ سریع تر به ثمر رسانده است. این ادعا از جانب این دو شرکت وابسته به الیوت از ایالات متحده فشار روز افزون آمریکا بر تکنولوژی ها غیر بومی آمریکا مثل سامسونگ را نشان می دهد. چراکه الیوت و گروه مثلا مدیریتی وابسته به آن هیچ خلالی در امر تدوین و شکل دهی سیاست های مدیریتی شرکت های آمریکایی مثل Apple و Microsoft ایجاد نمی کند و فقط گریبان گیر این شرکت معتبر آسیایی است.

samsung-says-the-head-of

در ادامه ی همین اظهارات از جانب شرکت های وابسته به الیوت آمده است که الیوت و گروهش به فکر تغییرات چشم گیر و زیرساختی و سازمانی زیادی برای سامسونگ پیش بینی کرده ایم. نکته اینجاست که این سیستم مدیریتی و اطلاعاتی بر اساس این ادعا کاملا قصد خود را برای در دست گرفتن مدیریت کامل این شرکت آساییی آشکار می کند.

فشار های سهامداران به روی سامسونگ به علت استفاده از ترفند های رهبری و سلطه طلبانه از جانب آن ها صورت می گیرد. یعنی آن ها با فشار روی شرکت می خواهند اعلام کنند که رئیس هستند و شرکت باید در دست آن ها باشد. دلیل دوم این فشار شاید بازگشت بیش از دونیم میلیون گوشی نقص دار گالکسی نوت 7 بوده است که در ماه اکتبر همین سال رخ داده است. اما بعید است میلیاردر های سهامدار سامسونگ اصلا توجهی به ضرر گذرای نوت 7 داشته باشند و اصلا این مقدار ضرر برای این همه سهام دار به حساب هم شاید نیاید.

سهامی که در شرکت سامسونگ قرار دارد و ارزشی به میزان دویست و بیست و چهار میلیارد دلار دارد اکثرا همواره رو به افزایش بوده است و سود بالایی را به سهامداران به ارمغان آورده است بجز در پروژه اخیر نوت 7. در سال 2016 به خاطر گالکسی نوت 7 و ضعف آن سود سهام برای سرمایه گذاران به شدت از آن چه که انتظار می رفت کمتر بود. و حتی بازتولید خط و محصول گالکسی نوت 7 هم نتوانست سهامداران و سرمایه گذاران سودجوی سامسونگ را راضی کند. این پاراگراف نتایج گفته ها و تحلیلات تحلیلگران برجسته در امور تکنولوژی بوده است.

“جای ناامیدی است که سود سهام ها بالا نیست و حتی مقادیر قابل قبول هم نیست. و این کم بودن سود سهام ها دلیل شراکت های بی ثمر و بی سود دنیای حاضر است”. این گفته ی آقای ست دوهرا از بنیاد سرمایه گذاران Henderson است.

شرکت سامسونگ گروه الیوت را در اظهارات خود مورد خطاب قرار نمی دهد ولی به شکل غیر مستقیم گفت: “به پیشنهاد های صندوق برای شرکت تا ماه نوامبر جواب خواهد داد”.

ایلیوت حدود 0.62 درصد دارایی های سامسونگ را در اختیار دارد.

سامسونگ در سال 2016 و 2017 برای جلب نظر سهامداران خود قول داده است تا پنجاه درصد جریان نقدینگی را به سهامداران بدهد درصورتی که الیوت حدود هفتاد و پنج درصد این سود را خواستار شده بود و سامسونگ آن را رد کرده است. در واقع میزان عددی در خواست الیوت بیست و شش میلیارد دلار بوده است. این همان جریمه ای تصور شده که در بند های بالا شرکت های وابسته به الیوت از آن به عنوان محرک تغییر سریع سامسونگ یاد کردند.

به علاوه سامسونگ خواسته های دیگر الیوت مبنی بر اینکه حتی اگر سامسونگ بخش holding  خود را فعال کند برنامه ای برای تلفیق این بخش با بخش C & T از سامسونگ را نباید داشته باشد را رد کرده است.

آقای پارک جون-هون مدیر محتوایی از HDC گفته است: “من فکر نمی کنم خواسته ی سامسونگ بیش از خواسته ای باشد که سرمایه داران و سهام داران در سر خود دارند”.

تحلیل گران و سرمایه داران سامسونگ ی افق بلند برای ادامهی حیات سامسونگ با خانواده ی لی ترسیم کرده اند که رفته رفته سامسونگ را کاملا زیر نفوذ و سلطه ی خود بکشانند. در واقع لابی آمریکا قصد دارد این تولید کننده ی قوی آسیایی را زیر نفوذ خود در بیاورد.

سهامداران ادعا دارند که سامسونگ سود حاصل از بازار خود را به نسبت همتایان خود در شرکت های دیگر مثل سونی یا نوکیا و یا دیگران به شیب تندتری کاهش می دهد. یعنی ادعا دارند سامسونگ سود خالص را به سهامداران نشان نمی دهد. و امیدوارند تا تغییرات بنیادین جدید در شرکت بتواند وضع را بهبود دهد و ارزش مالی کمپانی را بالا ببرد.

اما مدیران سامسونگ در روز کنفرانس راجع به تغییرات خیلی شدید و ریشه ای در مورد بازساخت ساختار مدیریت شرکت چیزی نگفتند.

سهامداران قصد دارند زیر سایه ی این تغییر یعنی جدا کردن امور فنی و مدیریتی از یکدیگر شرکت سامسونگ و گروه های فنی وابسته به آن را وادار کنند تمام سود فنی خود را در اختیار holding قرار دهند و تصمیم نهایی در آن جا گرفته شود.  در واقع سهام داران تصور می کنند که سامسونگ از فروش محصولات درآمد بیشتری کسب می کند و درصد کمی از آن را به سهامداران تحویل میدهد و در پشت پرده خبر دیگری است. این سهامداران حتی حاضر به پرداخت نوآوری های موجود در بخش فنی هم نیستند.

و با این روش سهامداران فکر می کنند که شرکت سود بیشتری به آن ها خواهد داد. حتی ادعا نیز کرده اند چنین تغییراتی به نفع خود شرکت و افزایش فروش و محبوبیت خود شرکت نیز می تواند بشود. سهام داران به پسر آقای لی کون هی که وارث سامسونگ شده است هم این توسیه را کرده اند که این تغییر باعث افزایش درآمد سامسونگ خواهد شد و وی می تواند از این راه اقدام به پرداخت مالیات های سنگینی کند که دولت آمریکا به خاطر به ارث بردن یک شرکت میلیاردی می خواهد از این خانواده بگیرد. چرا که در دولت آمریکا به ارث بردن چیزی باعث شامل شدن مالیات بر فرد وارث می شود و اگر ارث سامسونگ باشد چه مالیات مفت و شیرین و البته هنگفتی… . آقای لی فقید به علت کهولت سن بالا و حمله ی قلبی از سال 2014 تا کنون در بستر بیماری و در بیمارستان بوده است.

آقای دوهرا از گروه هندرسون می گوید: ” این راضی کننده خواهد بود اگر این تغییر ساختار باعث شکستن ده سال ساختار ناکارآمد و ضعف سازمانی و همکاری در قبال سهامداران باشد”.

سامسونگ اعلام کرده است که حاضر است در سال 2016 سود سهامداران را از مقداری که هست تا سی و شش درصد بالا ببرد و تمام سهام های خریداری شده تا ژانویه ی 2017 را با پولی که زا سال 2016 باقی می ماند باز خرید می کند.

همچنین این شرکت به صراحت گفته است: “که نیاز دارد حداقل شصت و پنج تا هفتاد تریلیون سهم از اوراق قرضه ی سامسونگ را در بازار حفظ کند تا بتواند به حیات خود بدون افت کیفیت ادامه دهد و هم چنین سود دیگری هم به عنوان سود خاص سهام به الیوت ندهد”.

samsung-ces

نوشته ی: میشل فلاهرتی از نیویورک

نیکولا سامیناتر و آنشومن داگا از سنگاپور

ویرایش: توسط می یونگ کیم و استفن کوتس و پائول سیمائو

نتیجه گیری:

الیوت و گروه های مدیریتی فقط به شرکت های غیر بومی آمریکا چنین تحمیل هایی دارند و با شرکت های دیگر مثل Apple یا Microsoft هیچ کاری ندارد. چنین صحنه ای باز هم تاثیر سیاست های این کشور بر همه ابعاد زندگی را نشان می دهد. لابی های الیوت سامسونگ را وادار کرده اند به تغییری ناخواسته و حتی ناگهانی و شاید کارشناسی نشده دست بزند و عواقب آن را هم کلا از گردن خود ساقط می دانند و به وضوح اعلام می کند که سود برای ما و ضرر برای هرکس که لابی ندارد.

پیوست

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour