نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

 

سیستم عامل ویندوز 10 برای گوشی، سیستم عاملی به حساب می آید که قابلیت پاسخ گویی مناسبی دارد و به صورت موثری بهینه سازی شده است به طوری که به نحو خوبی روی سخت افزار low-end کار می کند. اما گاهی پیش می آید که کاربران با مشکلاتی مربوط به کارایی دستگاه مواجه می شوند در اینجا برخی موارد اساسی که به افزایش کارایی این سیستم عامل و افزایش سرعت آن کمک می کند، را بر خواهیم شمرد. برای آگاهی از جزئیات بیشتر در رابطه با این موضوع، با ما در ویندوز سنتر همراه باشید.

به روز باشید (سیستم عامل و برنامه ها)

با به روز رسانی برنامه ها و سیستم عامل برخی باگ های موجود در آنها در هر ارائه از نسخه جدید آپدیت رفع خواهند شد و بهبود های مفید و موثری در آنها به وجود خواهد آمد. ویندوز 10 گوشی به صورت منظم هر ماه آپدیت جدیدی ارائه می کند، از طریق مسیر زیر می توانید این آپدیت ها را بررسی کنید.

Settings–>Update & Security—>Phone Update

برای برنامه ها هم مکراراً آپدیت هایی ارائه می شود که می توانید از طریق فروشگاه ویندوز (Windows Store app) و یا فعال کردن گزینه به روز رسانی خودکار (update automatically)، اقدام به آپدیت برنامه ها کنید. به روز رسانی مجدد برنامه ها نیز موجب افزایش کارایی گوشی ویندوزی شما خواهد شد برای بررسی آپدیت برنامه کافی است از مسیر زیر اقدام کنید.

Store–>Menu–>Downloads & Updates

کنترل برنامه ها و وظایف (tasks) پس زمینه (Background)

برنامه هایی که در پس زمینه گوشی اجرا می شوند ممکن است منابع زیادی از گوشی شما را هدر دهند. برنامه هایی که اجازه ارائه یادآوری (notifications) دارند، در پس زمینه همواره در حال اجرا هستند. این شما هستید که اجازه می دهید چه برنامه ای در پس زمینه گوشی تان کار کند. در اینجا تمام مواردی که مربوط به کنترل برنامه ها و وظایف هستند، آورده شده اند.

تنظیمات ذخیره باتری دارای گزینه هایی است که می توانند برنامه های پس زمینه را کنترل کنند.

Settings–>System–>Battery Saver

Battery use را لمس کنید برنامه هایی که در پس زمینه در حال اجرا هستند را خواهید دید. هر برنامه ای را که مایل هستید جزئیات بیشتری در مورد آن ببینید، لمس کنید، حال می توانید حتی زمانی که گزینه ذخیره باتری فعال باشد، انتخاب کنید که این برنامه در پس زمینه گوشی تان اجرا شود یا خیر. بهبود عملکرد وظایف در پس زمینه ویندوز 10 گوشی ممکن است در پس زمینه گوشی تعداد زیادی وظیفه در حال اجرا باشند که بر روی عملکرد گوشی تاثیر ویژه ای دارند. شما می توانید با استفاده از گام های زیر انتخاب کنید چه وظیفه ای در پس زمینه اجرا شود.

گوشی

  • تصویر فوق از مسیر Settings—>Privacy–>Background apps قابل دسترسی است. بنابراین یک مسیر دیگر هم برای کنترل برنامه های فعال در پس زمینه وجود دارد.
  • اگر گاهی مایلید از گوشی تان اصلاً استفاده نکنید، تمام برنامه هایی که در پس زمینه گوشی تان فعال هستند را ببندید در غیر این صورت برنامه هایی مانند Map در پس زمینه اجرا خواهند شد و شارژ باتری را هدر خواهند داد. در این بخش شما می توانید برای بازگشت به منوی Multitasking UI دکمه back را بزنید یا با زدن X برنامه هایی را ببندید یا اینکه هم چنان برای مرور لیست برنامه ها پایین بروید.
  • برای مشاهده تنظیمات استفاده از باتری در به روز رسانی سالانه ویندوز 10 به تصویر زیر مراجعه کنید.

پاک کردن کش مرورگر ها و فایل های موقت گوشی

پاک کردن حافظه کش مرورگر ها و هم چنین فایل های موقت، نه تنها برای مدیریت فضای ذخیره سازی داخلی و به دست آوردن فضای خالی بیشتر، بلکه برای اینکه از در هم برهمی حافظه گوشی تان هم جلوگیری کنید، موثر است. نه تنها این مسئله به بهبود عملکرد گوشی هوشمند تان کمک خواهد کرد بلکه این راه حل برای ویندوز 10 PC هم موثر واقع خواهد شد.

گوشی 1

برای پاک کردن حافظه کش، کوکی ها و داده های مرتبط به این گونه موارد، از مسیر زیر اقدام کنید:

Microsoft Edge–>Settings–>Clear Browsing Data

برای پاک کردن فایل های موقت هم می توانید از مسیر زیر اقدام کنید:

Settings–>System–>Storage–>Device / SD Card–>Temporary Files

غیر فعال کردن یادآوری برنامه ها

با رفتن در مسیر Settings–>System–>Notifications & Actions می توانید برنامه ها و بازی هایی را که می توانند یادآوری ارسال کنند را فعال یا غیر فعال کنید. با غیر فعال کردن یادآوری هر کدام از این برنامه ها، برخی فرآیندها که در پس زمینه اجرا می شوند نیز بسته خواهند شد. به شما توصیه می کنم گزینه یادآوری برنامه ها یا بازی هایی که زیاد استفاده نمی کنید را غیر فعال کنید. می توانید با رفتن به بخش تنظیمات خود برنامه هم این گونه موارد را غیر فعال کنید.

گوشی 2

سبک نگه داشتن صفحه اصلی با محدود کردن Tile های موجود

اگر ممکن است تعداد Tile های روی صفحه اصلی را محدود کنید. همان طور که خودتان هم می توانید حدس بزنید تریگر Live Tile که در پس زمینه گوشی اجرا می شود و برای نمایش آپدیت ها هم هست، منابع گوشی تان را مصرف می کند. تنها از Tile هایی استفاده کنید که اطلاعات آن برای شما ضروری است. با کنترل کردن تعداد Tile های روی صفحه اصلی، عملکرد عمومی گوشی تان بهبود خواهد یافت.

 

از نصب برنامه ها و بازی های سنگین غیر ضروری اجتناب کنید زیرا در پس زمینه اجرا خواهند شد و منابع مورد نیاز گوشی را هدر خواهند داد که در نهایت منجر به این می شود که گوشی تان کند عمل کند. بهتر است درست تصمیم بگیرید که به چه برنامه هایی نیاز دارید، باعث تعجب شما خواهد بود اگر بگویم طبق بررسی های به عمل آمده هر کاربر گوشی های هوشمند، حداکثر به 10 برنامه نیاز خواهد داشت.

غیر فعال و Uninstall کردن برنامه های بلا استفاده

برنامه های نصب شده در گوشی تان هم فضای ذخیره سازی داخلی و هم با اجرا در پس زمینه گوشی RAM را استفاده می کند. بیشتر این برنامه ها فضای ذخیره سازی داخلی را اشغال می کنند و بیشتر فرآیندهای در حال اجرا در پس زمینه، کارایی گوشی تان را پایین می آورند. بنابراین می توانید با Uninstall کردن برنامه های بلا استفاده در گوشی تان از مسیر App List–>Long Press–>uninstall کارایی گوشی تان را بهبود بخشید. برخی برنامه ها که از طریق فوق حذف نمی شوند را می توانید از مسیر زیر، Uninstall کنید.

Settings–>System–>Storage–>Device / SD Card—>Apps / Games—>Uninstall them

اگر لازم است برنامه ها / بازی ها را به حافظه دستگاه منتقل کنید

بسیاری از بازی ها و برنامه ها اگر در کارت حافظه SD ذخیره شوند کار نمی کنند و به خصوص اگر کارت SD کند هم باشد. این مسئله می تواند تاثیر منفی زیادی روی کارایی گوشی تان داشته باشد. بنابراین این چنین برنامه ها را به حافظه دستگاه منتقل کنید:

Settings–>System–>Storage–>Device / SD Card—>Apps / Games and move

گوشی 3

از کارت SD میکرو با سرعت بالا استفاده کنید

اگر شما یک گوشی هوشمند با سیستم عامل ویندوز 10 دارید که حافظه آن با MicroSD قابل افزایش است، بهتر است این بند را بخوانید. در مواردی که مایلید برنامه ها را روی MicroSD نصب کنید بهتر است از یک کارت حافظه با سرعت بالا به منظور کارایی بهتر استفاده کنید. اگر کارت SD میکروتان به اندازه کافی سریع نباشد، این مسئله روی کارایی گوشی تاثیر منفی خواهد گذاشت و منجر به کرش کردن گوشی هم خواهد شد. پیشنهاد میکنم حداقل از کلاس 6 میکرو SD استفاده کنید. استفاده از کلاس 10 / (UHS-1(U3 هم ایده آل است و نتایج بهتری در پی خواهد داشت.

 

کاهش یا توقف همگام سازی خودکار (Auto-sync)

ما معمولاً چند پست الکترونیک روی گوشی هایمان داریم مانند Mail که در طول روز چندین بار با سرور مربوطه همگام می شوند. این مسئله که همگام سازی چندین بار انجام شود، در نهایت منجر می شود که منابع زیادی استفاده شوند و کارایی به شدت کاهش یابد. از طریق مسیر Settings–>Accounts–>Email & app accounts  می توانید همگام سازی خودکار را غیر فعال کنید، این کار می تواند راه حل معقولی جهت کاهش همگام سازی های مکرر هر حساب فعال روی گوشی، باشد.

گوشی 4

بازیابی تنظیمات کارخانه (Factory Reset)

اگر با مشکلات عدیده ای رو به رو هستید و هیچ چیز آن طور که شما می خواهید کار نمی کند، بهتر است تنظیمات کارخانه را بازیابی کنید. برخی پیشنهاد می کنند که شما هر از گاهی این کار را انجام دهید و سیستم تان را ریست کنید، تا حس تازگی یک سیستم عامل دست نخورده را به خوبی درک کنید. منظور همان هارد ریست است.

خاموش کردن سرویس های Location / NFC / Bluetooth

وقتی به برنامه های مذکور نیاز ندارید آنها را خاموش کنید. از طریق مسیر settings > Privacy > Location سرویس Location را خاموش کنید. NFC و Bluetooth هم از طریق مرکز اقدام (Action Center) خاموش می شوند.

پیوست
منبع: NokiaPowerUser

 

One Response

  1. javady

    سلام خیلی عالی مرسی بابت راهنمایهاتون همه این کارهارو رو گوشی انجام دادم بسیاری عالی ممنون.

    پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour