نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

حذف شدن IE از میان مرورگر های انتخابی افراد به صورت ناگهانی و یک شبه نبود. مایکروسافت این قدر سرگرم سیستم عامل بزرگ خود یعنی ویندوز شده بود که فرزند دوم خود را فراموش کرد، اگر به تاریخچه IE نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که همیشه این مرورگر ساز مخالف جهان اینترنت را می نواخته است، به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا امروز برایتان از دلایل شکست اینترنت اکسپلورر بگوییم.

 • اکسپلورر تطبیق پذیر نبود.

مایکروسافت از اول IE را طوری طراحی نکرده بود که کاملا با قوانین استاندارد جهانی وب سازگار باشد. این مرورگر چارچوب ها را رعایت می کرد ولی در پردازش صفحات وب به آن چارچوب ها پایبند نبود، در نتیجه تا سال ها طراحان وب مجبور بودند تا نسخه ای از وبسایت خود را برای اینترنت اکسپلورر طراحی کنند. این موضوع در ابتدا مشکلی نبود چون یکه تاز مرورگر ها اینترنت اکسپلورر بود، ولی هنگامی که موزیلا و کروم وارد میدان شدند این اشکال مهم ترین دلیل حذف اینترنت اکسپلورر بود.

 • توسعه سریعی در اکسپلورر وجود نداشت.

همان طور که در بالا هم گفتیم مایکروسافت اکسپلورر را کاملا فراموش کرده بود. توسعه ندادن امکانات IE باعث شده بود که خیلی از کاربران حس استفاده اجباری از این مرورگر را کنند. اما مرورگر های تازه به دوران رسیده در این راه موفق تر بودند، آن ها نوآوری های بهتری را ارائه می دادند، پس کاربران بیشتری به سویشان می آمدند.

 • سرعت و سادگی

 انگار IE نمی خواست ساده و کاربری پسند تر از گذشته باشد، حتی تلاش مایکروسافت برای تغییر ظاهری این مرورگر از نسخه ۸ ام به بعد هم کارساز نبود. این در حالی بود که کروم و فایرفاکس ساده تر و با سرعت بالاتری فرامین را اجرا می کردند.

 • امنیتی وجود ندارد.

از همان ابتدای کار پاشنه آشیل اکسپلورر نقص ایمنی در آن بود، بدتر این که مایکروسافت تا مدت ها این نقص ها را بر طرف نکرد. جالب است بدانید که خیلی از بد افزار های اینترنتی از نقص های اینترنت اکسپلورر سرچشمه گرفته اند. حتی با معرفی ActiveX در نسخه هشتم اینترنت اکسپلورر این نقص ها برطرف نشدند. تمامی این نقوص باعث شد تا سال ۲۰۰۶ بدترین سال برای اینترنت اکسپلورر باشد.

اما مایکروسافت از اشتباهات گذشته خود درس گرفت و همراه با معرفی ویندوز ۱۰ مرورگر اسپارتان را هم معرفی کرد تا تسلای خاطری باشد بر زخم های کاربران از اینترنت اکسپلورر.

نظر شما نسبت به اینترنت اکسپلورر چیست؟

6 Responses

 1. علیرضا عالمی

  چین که استفاده کنه یعنی ۲ ملیارد نفر دارن استفاده میکنند و میکردند. بسشه مگه میخواد چقدر طرفدار داشته باشه

  پاسخ
 2. حسین

  خوشبختانه / بدبختانه ، اکسپلورر حذف نمیشه و همچنان در ویندوز ۱۰ وجود داره و تیتر مطلب اشتباهه ! خوشبختانه چون بالاخره در کشور های جهان صدمی مثل ایران هنوز سایت هایی مثل سامانه دانشجویی گلستان وجود دارن که فقط با IE باز میشن… و بدبختانه هم دقیقآ باز به همون دلیل ! چونکه وقتی اکسپلورر باقی بمونه ، سامانه گلستان هم همونطوری باقی میمونه و این برای کسانی مث من که بجز فایرفاکس اصلاً دلشون نمیخاد بقیه بروزرهارو بازکنن مث مرگ میمونه ! :(

  پاسخ
 3. Miladv

  اخه تنها IE نبود. اکثر برنامه های مایکروسافت ضعیفن. نمونش توی ویندوزفون.

  پاسخ
 4. sajjad

  پر استفاده ترین مورو گر دنیاست همین برای چی چرت می گین؟؟؟
  chrome و firefox فقط ۸و ۷ درصد سهم دارند در حالی که IE بالای ۵۰درصد سهم داره.

  پاسخ
  • سید محمد مهدی مرتضوی

   ما از این نظر این بررسی رو انجام دادیم که اگر اینترنت اکسپلورر موفق بود پس چرا مایکروسافت براش جایگزین انتخاب کرد؟

   پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour