امروز Monday 20 May 2019

درخت یعنی آب! یعنی خاک! یعنی زندگی!

درخت یعنی آب! یعنی خاک! یعنی زندگی!

امروز، پانزدهم اسفندماه مصادف است با روز درختکاری. در همین راستا بر آن شدیم تا یادداشتی در خصوص فواید درخت و درختکاری منتشر نماییم. با ویندوزسنتر همراه باشید.

درختان بدون شک پر فایده ترین و بی آزارترین آفریده های جهان هستند. آن ها از چیزی غیر از مواد معدنی موجود در خاک، آب و نور خورشید تغذیه نمی کنند و عملا بر خلاف دیگر مخلوقات باعث از بین رفتن موجودات دیگر جهت تغذیه از آن ها نمی شوند. افزایش تعداد آن ها تقریبا هیچ چیز را به خطر نمی اندازد و بر خلاف تمام موجودات زنده پس از مرگشان نیز فواید زیادی را به جهان پیرامون خود می رسانند.

سرو ابرکوه

سرو ابرکوه واقع در استان یزد

درخت در فرهنگ های مختلف بشری از جمله فرهنگ ایرانی دارای قداست و احترام مخصوصی بوده است. ساکنین مناطق مختلف ایران (بخصوص مناطق کم آب مرکزی) ارزش این آفریده منحصر به فرد را به درستی درک کرده اند. سرو 4000 ساله ابرکوه که بسیاری آن را قدیمی ترین موجود زنده جهان می دانند نشانه بارز همین احترام و ارزش گذاریست. نیاکان ما هر کجا نهر آبی و درختی بوده است، سکونت گزیده اند و در کنار بهره برداری از منابع طبیعی مختلف آن مکان نسبت به گسترش آبادانی (بخصوص درختکاری) همت ورزیده اند. آنان به خوبی از ارزش این نعمات خدادادی آگاه بوده و وجود آن ها را نماد الطاف الهی و خشکسالی و نابودی آن ها را به عنوان خشم الهی قلمداد می کردند. این قداست به حدی بود که همواره از تصاویر درختان در طراحی مکان های مذهبی و پارچه های قیمتی استفاده می نمودند.

ترمه

طرح سرو بر روی پارچه ترمه

در مقابل نسل امروز بشر به سرعت در حال تخریب محیط زیست خود است. تخریب روزانه جنگل ها، استفاده بی رویه از منابع آبی و از بین بردن مستقیم و غیر مستقیم دیگر موجودات زنده این سیاره سبز را روز به روز به سمت نابودی می کشاند. دلیل این کار در بهترین حالت فراموشی است. فراموشی هر آنچه طبیعت در تمام این سال ها بدون چشمداشت در اختیار ما گذاشته است. روز درختکاری باید تلنگری باشد برای به یاد آوردن تمام نعماتی که در طول زمان زیست بشر بر روی این کره خاکی به او ارزانی شده است.

درختان چه می کنند؟

کاری که درختان انجام می دهند را می توان در یک جمله خلاصه کرد: آن ها از زمین نگهداری می کنند! برای توضیح بیشتر می توان به چند وظیفه مهم آن ها که منجر به نگهداری از سیاره ما می شود پرداخت.

  • تصفیه هوا

تقریبا همه ما می دانیم یکی از مهم ترین خدمات درختان مصرف دی اکسید کربن و تولید اکسیژن است. دی اکسید کربن علاوه بر اینکه باعث می شود میزان اکسیژن هوا که ضروری ترین عنصر مورد استفاده جانوران است کاهش یابد، موجب ایجاد اثر گلخانه ای و بدین ترتیب گرم شدن تدرجی زمین می گردد. اتفاقی که همه ما در چند دهه اخیر شاهد آن بوده ایم. بدین ترتیب درختان به مثابه ریه های تنفسی زمین علاوه بر تولید اکسیژن، به ثابت نگاه داشتن دمای زمین نیز کمک می کنند.

  • نگهداری از آب و خاک

مهم ترین عامل ایجاد بارندگی تعریق درختان است. آن ها آب را از زمین بیرون می کشند و پس از فعل و انفعالات شیمیایی آن را به کمک نور خورشید به صورت بخار به جو باز می گردانند و بدین ترتیب باعث بوجود آمدن ابرها و در نهایت بارش باران می گردند. یکی از دلایلی که در مناطق جنگلی شاهد رطوبت بیشتر هوا و بارش بیشتر باران هستیم نیز همین است. از طرفی، ریشه های درختان مانند آرماتورهای موجود در بتن آرمه خاک را مستحکم تر کرده و از فرسایش آن جلوگیری می کنند. از طرفی نفوذ ریشه های آن ها به درون زمین موجب افزایش نفوذپذیری خاک شده و در هنگام نزولات آسمانی، آب های جاری شده بر روی زمین به سرعت در خاک جذب می شوند. این موضوع در وهله اول باعث جلوگیری از وقوع سیل شده و از طرف دیگر سبب تقویت سفره های آب زیر زمینی و حفاظت بیش از پیش منابع آبی می گردد.

جنگل

  • جلوگیری از وزش باد و طوفان

درختان در مقابل وزش بادها و طوفان ها مانند دیواری مستحکم عمل کرده و از شدت آن به میزان قابل توجهی می کاهند. پدیده ای که هم اکنون در مناطق غرب و جنوب غرب کشورمان با آن روبرو هستیم به دلیل عدم وجود پوشش گیاهیست. همانطور که گفته شد وجود درختان و گیاهان به استحکام خاک می انجامد. بدین ترتیب فرسایش اتفاق نخواهد افتاد و وزش بادهای موسمی نیز به خوبی کنترل خواهد شد.

وظیفه ما به عنوان ساکنان هوشمند این کره خاکی حفاظت از بوده و کوچک ترین کاری که می توانیم در قبال تمام این نعمات بی دریغی که طبیعت در اختیار ما گذاشته است انجام دهیم، کاشت درخت است. در هفته پیش رو سعی کنیم هرجا که شده حداقل یک درخت بکاریم. بسیاری از ارگان های دولتی و سازمان های مردم نهاد به صورت رایگان نهال هایی را در اختیار مردم قرار داده و یا برنامه های کاشت درخت در حاشیه شهرها و روستاها را در دستور کار خود دارند. در برخی کشورها با تولد هر انسان درختی به نام او کاشته می شود. حتی پلاکی نیز با مشخصات شخص مذکور بر روی آن نصب می گردد و یکی از وظایف شهروندی او نگهداری از درخت همنامش تا پایان عمر است. چنین اقداماتی باعث ایجاد پیوند ناگسستنی میان انسان ها و درختان (و در نهایت طبیعت) می شود. پیوندی که خیلی وقت است آن را فراموش کرده ایم…

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: WindowsCenter[/column]

وحید وبسایت شخصی
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.