نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

تا کنون دو شرکت بزرگ نرم افزاری به نام های گوگل و مایکروسافت را در مقابل هم می دیدیم تا در کنار هم. این چنین نیست؟ تا کنون شرکت مایکروسافت را شرکتی شخصی و به دور از بحث های Open Source می دانستیم اما خبر عضویت مایکروسافت در بنیان سورس آزاد لینوکس همه را شوکه کرده است.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

li

دیوید جونز

اگر زیاد اغراق نکرده باشیم خبر عضویت مایکروسافت به عنوان یک شرکت خصوصی در بنیان سورس آزاد لینوکس برای افرادی که از دشمنی دیرین بین موسسه های سورس آزاد و شرکت های خصوصی خبر دارند مثل خبر یک معجزه ی بزرگ است.

مایکروسافت به عنوان عضو ویژه در بنیان لینوکس معرفی شده است. این مطلب طبق اظهارات سخنگوی مایکروسافت در کنفرانس چهارشنبه ی مایکروسافت در نیویورک است.

linuxonwindows

گوگل عضو موسسه ی NET. از مایکروسافت شده است. این خبری شوک آور برای دنیا بود که آقای اسکات گاتریه معاون سرمایه گذاری مایکروسافت آن را تائید کرده است. به علاوه آقای اسکات که مدیر بخش Microsoft Cloud را نیز بر عهده دارد اذعان داشت که نیروهای فنی و سخت افزاری مایکروسافت و شرکت سامسونگ کره ی جنوبی باهم همکاری می کنند تا زمینه را برای توسعه ی برنامه های تحت NET. برای میلیون ها گوشی سامسونگ فراهم کنند.

microsoft-google-together-angular-typescript-520x245

اولین دمو برای این نوع از همکاری های بین شرکت های خصوصی و موسسه های سورس آزاد نمونه برنامه ای در Visual Studio بود که مورد توجه بیش از یک میلیون توسعه دهنده قرار گرفت. آقای گاتریه گفت: این نشانگر رابطه ی بسیار خوب میان شرکت های خصوصی و سورس آزاد از این تاریخ به بعد است.

آقای کریس وانترت سخنگوی شرکت GitHub گفت: تعداد افرادی که از سال گذشته تا امسال در هر روز برای ثبت نام در این شرکت اقدام کرده اند به دو برابر افزایش یافته است. یعنی این میزان از روی 5000 هزار به روزی 10000 هزار عضو افزایش یافته است. این یعنی حتی تمایل عمومی برای سورس آزاد کار کردن هم افزایش قابل توجهی داشته است.

سخنگوی گیت افزود: نه تنها شرکت های ممتاز و بزرگ, بلکه شرکت هایی که حتی در گذشته رابطه ی خوبی با سورس آزاد بودن نداشتند هم تمایل زیادی به پیوستن به خیل عظیم طرفداران سورس آزاد دارند. به عنوان مثال شرکت بزرگ مایکروسافت به عنوان پرچم دار تکنولوژی دنیا, فقط در طی دوسال گذشته با عضویت 16,419 از اعضای آن، دید خود را به سورس آزاد بودن تغییر داده است.

شوک یا تردید

آقای جیم زلمین معاون مدیر کل موسسه ی سورس آزاد لینوکس در کنفرانس روز چهارشنبه به آقای گاتریه گفت: وقتی من راجع به آن چه که قرار است امروز اعلام شود با مردم حرف زدم و گفتم که چه تغییری در راه است همه ی آن ها با تعجب به من گفتند که اصلا دست آورد این تغییر تعجب آور چیست.

شرکت مایکروسافت و بنیان لینوکس در گذشته اختلافات زیادی داشتند اما رشد تکنولوژی موبایل و همینطور نیاز به Cloud سبب شده است تا برنامه های زیادی برای نوشته شدن به شکل شخصی وجمعی وجود داشته باشد که می توانند بستر های همکاری های ما باشند.

آقای جان گاسمن, طراح تیم آژور مایکروسافت به زودی به جمع  مدیران و طراحان بنیان لینوکس افزوده خواهد شد.

مایکروسافت برنامه های متنوع خود را برای اجرا در زیرساخت های گوناگون رونمایی کرده است. برای مثال می توان از اجرای SQL server روی لینوکس, Visual Studio برای سیستم عامل مک, سرویس برنامه ی آژور برای اجرا در روی لینوکس, مرکز موبایل Visual Studio و سرویس دریای اطلاعات که توسعه دهندگان سرتاسر جهان را قادر به نگه داری اطلاعات تا حجم petabyte می کند.

آقای مارک فریس طراح و معمار طرح های کسب و کار در Red Hat: مایکروسافت به مسیر خود برای شناخت تاثیر برنامه های سورس آزاد روی بازار ادامه خواهد داد تا نقش لین.کس و سایر تکنولوژی های سورس آزاد را به خوبی در بازار کشف کند.

آل هیلوا مدیر برنامه نویس در بخش توسعه نرم افزار شرکت IDC می گوید: شرکت مایکروسافت همواره سعی می کند تا پلتفورم خود را هرچه بیشتر در معرض عموم مصرف قرار دهد یا این که آن را سورس آزاد کند. به نظر من قرار دادن نرم افزار به شکل سورس آزاد تنها قدم اول در این صنعت است, و قدم بعدی شما مشغول کردن جامعه به نرم افزار ساخته شده است و هم چنین از استخدام نیروی جوان و مشارکت نیز نباید غافل شد.

آقای جی لیمن تحلیلگر ارشد 451 Research به مدیر لینوکس می گوید: موضوع پیوستن شرکت های بزرگ مثل مایکروسافت به جمع سورس آزاد نویسان باعث می شود که بنیان لینوکس به فکر در بر گرفتن سایر پروژه های سورس آزاد نیز بیافتد, از تکنولوژی Cloud در سطح جزء و سطح کل تا تکنولوژی node.js.

تنش میان مایکروسافت و لینوکس مدت ها و سال هال زیادی به طول انجامید چرا که شرکت خصوصی موسسه های سورس آزاد را مانعی برای دستیابی به اهداف خود می دانست یعنی مایکروسافت همواره لینوکس را مانع توسعه ی قلمرو خود تلقی می کرد.

windows-10-no-linux-670x335

موبایل سامسونگ

سامسونگ هم مدعی یک همکاری جدید بر اساس مباحث سورس آزاد با مایکروسافت شده است که شامل فرم های Xamarin و هسته ی Net. می باشد تا توسعه ی تحت NET. را برای سیستم عامل Tizen که بر روی بیش از 50 میلیون گوشی سامسونگ در حال حاضر موجود است امکان پذیر شود. سامسونگ از یک نسخه ی ویرایش شده ی Visual Studio برای سیستم عامل Tizen خود رو نمایی کرده است که توسعه دهندگان را قادر می سازد با استفاده از آن ها برای رنج وسیعی از گوشی ها برنامه بنویسند, هم گوشی های هوشمند و هم تلویزیون های اندرویدی ساخت سامسونگ.

این برنامه روی سیستم عامل Tizen به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برای گوشی های برنامه بنویسند و با برنامه های شبیه ساز و ابزار های عیب یابی Visual Studio آن را عیب یابی کنند دقیقا به شکلی که روی ویندوز صورت می گیرد. نسخه ی  سیستم عامل Tizen و آپدیت آن برای تمام گوشی ها با پشتیبانی از NET. در سال 2017 رو نمایی خواهد شد. همه ی گوشی هایی که این سیستم عامل را دارند می توانند با بروز رسانی آن از این سرویس تازه افزوده شده استفاده کنند و شاید خود برای برنامه بنویسند.

tizen-samsung-dot-net-foundation

پیوست

منبع : TechNewsWorld

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour