نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

بر این شدیم که در این یادداشت کوتاه به آمار استفاده مردم جهان از مرورگر های مختلف بپردازیم. این آمار از دو منبع زیر استخراج شده است:

1- سایت Startcounter.com که یکی از سایت های معتبر در زمینه آمار عمومی اینترنت و تحلیل داده های مربوط به آن به حساب می آید.

2- سایت W3schools.com که یک سایت اطلاع رسانی در خصوص توسعه دهنده های وب به شمار می آید.

برای کنترل بیشتر به سایت ویکی پدیا و سایت تحلیل داده های آماری دولت امریکا نیز سر زدیم. اگر چه با توجه به اختلاف روش های استخراج و تحلیل داده ها در منابع مختلف، بین آمارهای ارائه شده تفاوت وجود دارد اما هدف این است که با مقایسه این داده ها به دیدگاهی کلی در خصوص تمایل کاربرهای اینترنت به استفاده از این مرورگر ها برسیم.

مرورگر

ابتدا نگاهی به آمار سایت Startcounter.com می اندازیم. این آمار مربوط به دو سال اخیر است.

statcounter 2014
statcounter 2015

همانطور که ملاحظه می کنید گوگل کروم با فاصله زیادی در مقام اول ایستاده است. پس از آن به ترتیب اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس هستند و Safari شرکت اپل در مقام چهارم جا خوش کرده است. همانطور که این ارقام می گویند گوگل کروم در سال 2015 نسبت به سال قبل رشدی تقریبا 5 درصدی داشته است. در این میان اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس به ترتیب با افتی 3 و 1.5 درصدی مواجه بوده اند. مرورگر Safari اما افت چندانی نداشته است که یکی از دلایل مهم آن می تواند انحصار پلتفورم آن باشد.

حال نگاهی به آمار سایت W3schools.com می اندازیم. این آمار نیز مربوط به سال های 2014 و 2015 است.

w3schools

ارقام ارائه شده توسط این سایت تفاوت چشمگیری با سایت قبلی دارد. لااقل در خصوص اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس که همین طور است. اما در اینجا گوگل کروم باز هم با اختلاف زیادی به عنوان پر طرفدار ترین مرورگر معرفی شده است. نکته جالب اینکه در این سایت نیز رشد گوگل کروم نسبت به سال گذشته تقریبا 5 درصد مشاهده می شود. اما این بار اینترنت اکسپلورر افتی 1.5 درصدی و فایرفاکس افتی 3 درصدی را تجربه کرده اند! جالب اینکه Safari باز هم به همان روند خسته کننده خود در طی این دو سال ادامه داده و مشمول تغییر خاصی نشده است.

این دو منبع اگر چه هر دو گوگل کروم را در مقام نخست و اپرا را در مقام چهارم قرار داده اند، اما ترکیب آن ها در کنار هم گیج کننده است. به همین خاطر سری به سایت تحلیل داده های آماری دولت آمریکا زده ایم. داده های این سایت بر اساس نوع مرورگر بازدید کنندگان آن به دست آمده است.

us

در اینجا ترکیب مرورگر ها باز هم متغیر است. این بار این رتبه بندی به صورت گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر، سفری و فایرفاکس مشاهده می شود. علیرغم اطلاعات جالب دیگر در خصوص سیستم عامل های پر طرفدار و نوع دستگاه های مختلفی که کاربران به وسیله آن ها به این سایت سر زده اند، باز هم در خصوص یک ترتیب کلی دچار سردرگمی می شویم.

نکته مهم اینکه حتی ویکی پدیا نیز موفق به دسته بندی کلی بر اساس آمارهای مختلف ارائه شده در سایت های تحلیل داده های آماری نشده است. اینکه به کدام یک از این منابع باید استناد کرد، مشخص نیست. اما گوگل کروم تقریبا در تمام آن ها در رتبه نخست قرار دارد و جنگ میان فایرفاکس، سفری و اینترنت اکسپلورر برای تسخیر سکوی دوم همچنان در جریان است.

اینکه آیا ویندوز 10 با معرفی مرورگر خود Microsoft Edge می تواند جایگاه قدیمی خود در صدر جدول مرورگر ها را دوباره به دست آورد یا خیر، نیازمند گذر زمان است. اما این اتفاق با توجه به افزایش روزافزون استقبال کاربران از ویندوز 10 دور از انتظار نخواهد بود.

در انتها توجه شما را به آمار ارائه شده از مرورگر های مورد استفاده در کشورمان توسط سایت Startcounter.com جلب می کنم.

Iran

به نظر شما همراهان ویندوزسنتر آیا این ارقام نیز مناقشه برانگیزند؟

3 Responses

 1. احمد

  آمارهای ارایه شده از دو سایتی که گزاشتید زیاد معتبرو قابله استناد نیستن ازونجهت که آمارو بر اساسه صفحات وبه بازدید شده میسنجن نه تعداده کاربرا مثلا الان من با کروم بیست بار بیام ویندوز سنتر 20 عدد اضافه میشه به سهمه کروم در حالی که من یه نفر بیشتر نبودم
  بهتر بود آمارهای سایته Net Applications رو معیار قرار بدبد که بر اساسه کاربر نتایجشو ارایه میده
  من ترجیحمیدم آمار Net Applications را به عنوان مرجع قرار بدم چون آمارگیری از خود کاربران منطقی تر است تا آمارگیری از بازدید‌های صفحات و در عمل هم آمار این وب‌سایت به واقعیت نزدیک‌تر از StatCounter به نظر می‌رسد.

  پاسخ
  • وحید محبی

   با تشکر از کامنت شما.
   در سایت StatCounter در قسمت Factsheet نحوه بدست آوردن آمار در این سایت ذکر شده. ظاهرا یکی از راه های برداشت اطلاعات استفاده از سیستم برداشت داده این سایت در 3 میلیون وبسایت هست.

   پاسخ
 2. Mani

  اج بهترین مرورگر جهان است. نتایج تست سرعت آن و همچنین استفاده از منابع سیستم آن فوق العاده است و 200000 خط کد کمتر از برادر بزرگتر خود یعنی IE دارد.

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour