تعمیرپذیرترین گوشی‌های هوشمند سال 2016 توسط iFixit اعلام شد

تعمیرپذیرترین گوشی‌های هوشمند سال 2016 توسط iFixit اعلام شد

یکی از مواردی که در انتخاب یک گوشی‌هوشمند باید در نظر گرفته شود، میزان تعمیرپذیری آن‌هاست و این موضوع برای گوشی‌های پرچم‌دار که اکثراً با قیمت زیادی در بازار عرضه می‌شود، بیش از پیش حائز اهمیت است. به‌تازگی، وب‌سایت iFixit لیست تعمیرپذیرترین گوشی‌های هوشمند سال 2016 را منتشر کرده است. برای جزئیات بیشتر در ادامه مطلب با ویندوزسنتر، همراه باشید.

وب‌سایت iFixit به عنوان یکی از مراجع معتبر، تعمیرپذیری گوشی‌های هوشمند را در ابتدا که به بازار عرضه می‌شوند؛ بررسی کرده و با دادن یک امتیاز به آن‌ها از 10 امتیاز، میزان تعمیرپذیری گوشی‌های هوشمند را اعلام می‌کند.

براساس اعلام وب‌سایت iFixit، محصولات مجهز به قطعات ماژولار، باتری‌های قابل‌ تعویض و دستگاه‌هایی که تعویض صفحه‌نمایش در آن‌ها به سادگی صورت بگیرد؛ امتیاز بیشتری در مقایسه با گوشی‌های هوشمند دیگر دریافت خواهند کرد و محصولاتی که بازشدن آن‌ها به منظور تعمیر یا تعویض قطعات سخت‌افزاری پیچیده باشد، امتیاز پایین‌تری از وب‌سایت iFixit دریافت می‌کنند.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، به‌تازگی این وب‌سایت، لیست تعمیرپذیرترین گوشی‌های هوشمند سال را منتشر کرده است و در میان آن‌ها، گوشی پرچم‌دار ال‌جی جی 5 با رتبه اول جلب‌توجه می‌کند. در ادامه، پنج گوشی‌هوشمند براساس میزان تعمیرپذیری آن‌ها لیست شده است:

رتبه اول – ال‌جی جی 5

iFixit LG G5

iFixit LG G5

ال‌جی جی 5 به عنوان اولین محصول شرکت سازنده، با طراحی نیمه ماژولار همراه شده است و به عنوان تعمیرپذیرترین گوشی‌هوشمند در سال 2016 شناخته می‌شود. وب‌سایت iFixit در رابطه با گوشی پرچم‌دار 2016 ال‌جی ادعا می‌کند که گوشی ال‌جی جی 5 ” به دلیل استفاده از یک باتری قابل‌ تعویض توسط کاربر و هم‌چنین، قطعات سخت‌افزاری ماژولار به تعمیرپذیرترین گوشی‌هوشمند در سال جاری تبدیل شده است.”

در همین رابطه، باید گفت که گوشی ال‌جی جی 5 از وب‌سایت iFixit، امتیاز 8 از 10 را دریافت کرده است که در میان گوشی‌های هوشمند عرضه شده در سال جاری میلادی، بیشترین امتیازی است که این وب‌سایت به یک گوشی‌هوشمند داده. وب‌سایت iFixit درباره گوشی ال‌جی جی 5، ادعا می‌کند که در تولید این گوشی از چسب چندانی استفاده نشده است و این موضوع، باعث می‌شود تا بازکردن گوشی به منظور تعمیر قطعات سخت‌افزاری آن، به سادگی صورت بگیرد.

رتبه دوم – گوشی پیکسل گوگل و آیفون 7 اپل

iFixit Pixel

iFixit Pixel

در رده دوم، دو گوشی هوشمند آیفون 7 شرکت اپل و پیکسل شرکت گوگل جای گرفته است که سازنده‌ آن‌ها در بازار گوشی‌های هوشمند، رقابت می‌کنند. براساس اعلام وب‌سایت iFixit، گوشی پیکسل گوگل، آیفون 7 و آیفون 7 پلاس شرکت اپل، به طور مشترک امتیاز تعمیرپذیری 7 را دریافت کرده‌اند.

گوشی پیکسل ایکس‌ال نیز بنابر ادعای وب‌سایت iFixit، به آسانی قطعات سخت‌افزاری آن تعویض می‌شود و تا حدی، تعمیر قطعات سخت‌افزاری ساده است؛ با این‌حال، ساختار صفحه‌نمایش، نازک و ضعیف بوده و این موضوع، باعث شده تا امتیاز پیکسل ایکس‌ال در مقایسه با گوشی پیکسل، کم‌تر باشد.

در رابطه با گوشی‌ آیفون 7 پلاس شرکت اپل نیز، باید گفت که مقاومت گوشی در برابر نفوذ آب و گرد و غبار بالاتر رفته و این موضوع، کمی مراحل بازشدن گوشی را دشوارتر کرده است. با این‌حال، وب‌سایت iFixit، گوشی‌های پرچم‌دار آیفون 7 و آِیفون 7 پلاس را هم‌چنان یک انتخاب بسیار مناسب برای کاربرانی می‌داند که در صورت خراب‌شدن گوشی‌هوشمند خود، به دنبال تعمیر آن هستند.

به‌طور کلی، وب‌سایت iFixit، اعلام کرده است که جداکردن قطعات سخت‌افزاری گوشی پیکسل در مقایسه با آیفون‌های شرکت اپل، ساده‌تر بوده است اما این باعث نمی‌شود تا تعمیرپذیری نسبتاً خوب آیفون 7 و آیفون 7 پلاس نادیده گرفته شود. به همین جهت، این سه گوشی، یک امتیاز را دریافت کرده‌اند.

رتبه سوم – آیفون SE

iFixit iPhone SE

iFixit iPhone SE

به عنوان سومین گوشی‌هوشمند (البته اگر آیفون 7 و آیفون 7 پلاس را در رتبه دوم، نادیده بگیریم!)، امتیاز بسیار خوبی از ارزیابی تعمیرپذیری وب‌سایت iFixit دریافت کرده است و با امتیاز شش از ده، دسترسی به صفحه‌نمایش و باتری برای تعویض احتمالی توسط تعمیرکار به سهولت انجام می‌گیرد.

رتبه چهارم – گلکسی نوت 7

iFixit Galaxy Note 7

iFixit Galaxy Note 7

حال، نوبت به محصولاتی می‌رسد که تعمیرپذیری دشواری دارند و تقریباً در صورت صدمه‌دیدن آن‌ها، باید به دنبال خرید یک گوشی هوشمند دیگر باشید. به همین جهت، وب‌سایت iFixit با ارزیابی میزان تعمیرپذیری گلکسی نوت 7، امتیاز چهار از ده را به این فبلت داده است.

 در رابطه با تعمیرپذیری این محصول، اعلام شده که با وجود استفاده از برخی از قطعات ماژولار در گوشی گلکسی نوت 7، تعویض باتری بسیار دشوار است و هم‌چنین، استفاده از یک پنل شیشه‌ای در جلو و پشت فبلت سامسونگ، احتمال شکسته‌شدن آن‌را افزایش می‌دهد.

علاوه‌براین، ، وب‌سایت iFixit مدعی شده است که تعویض لایه شیشه‌ای جلوی فبلت گلکسی نوت 7 بدون صدمه‌رساندن به نمایشگر آن، تقریباً غیرممکن خواهد بود! با این‌حال، بهتر است یادآوری کنیم که گوشی گلکسی نوت 7 به دلیل انفجار باتری که به دلیل اختصاص‌یافتن فضای بسیار کمی به آن در داخل گوشی، صورت می‌گیرد؛ توسط سامسونگ، جمع‌آوری شده است.

رتبه پنجم – گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج

iFixit Galaxy S7

iFixit Galaxy S7

شاید اگر لیست را وارونه در نظر بگیریم، گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار سامسونگ به رتبه بهتری دست پیدا نمایند. به دلیل تعمیرپذیری بسیار پایین گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج، وب‌سایت iFixit به آن‌ها، امتیاز تعمیرپذیری سه از ده داده است.

در گذشته، گوشی‌های هوشمند سری گلکسی سامسونگ به قطعات سخت‌افزاری ماژولار مجهز شده بودند و این موضوع، تعمیر یا تعویض آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. با این‌حال، گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ به دلیل اینکه جداکردن قطعات سخت‌افزاری آن از یک‌دیگر، بسیار دشوار است؛ چندان برای تعمیر توصیه نمی‌شود و در صورتی‌که این دو گوشی آسیب سخت‌افزاری ببیند، توصیه می‌کنیم که برای خرید یک گوشی‌هوشمند دیگر آماده شوید.

به‌ هرحال، وب‌سایت iFixit مدعی است که شرکت سامسونگ برای کنار هم نگه‌داشتن قطعات سخت‌افزاری، به طور افراطی از چسب استفاده کرده است و هم‌چنین، برای تعویض یک درگاه یو‌اس‌بی، باید تمام قطعات سخت‌افزاری مربوط به نمایشگر، جدا شود که چندان ساده نیست!

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: bgr[/column]

محمد جهانی وب‌سایت
یک عاشق دنیای فناوری و هر گجت جدید و تازه‌ای :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.