امروز Monday 27 May 2019

تصمیمات اشتباه بیل گیتس به عنوان مدیر عامل مایکروسافت

تصمیمات اشتباه بیل گیتس به عنوان مدیر عامل مایکروسافت

بیل گیتس به مدت 25 سال به عنوان مدیر عامل مایکروسافت مشغول به کار بود تا بالاخره در سال 2000 از این سمت کنار کشید. در طول این مدت او توانست یک استارت آپ دو نفره را به یک غول بزرگ تکنولوژی که میلیاردها دلار می ارزد تبدیل کرده و خود را نیز به عنوان یکی از ثروتمندترین انسان های کره خاکی به شمار آورد.

اما هر مدیرعامل بزرگی هم اشتباهات خودش را دارد. بر اساس گفته برگ سیلوربرگ که از سال 1990 به مدت 9 سال در مایکروسافت مشغول به کار بوده است بیل گیتس مرتکب دو اشتباه بزرگ شده که به گونه ای مسبب ضرر رسانی به مایکروسافت گردیده است: اول لابی گری ضعیف و دوم تعلل در وارد شدن به صنعت اینترنت. او می گوید:

به نظر من در بالای فهرست اشتباه بیل گیتس موضوع شرکت ندادن به موقع خود و مایکروسافت در مذاکرات و فرآیندهای سیاسی قرار دارد. در حالی که رقبای مایکروسافت در حال لابی کردن با دولت بودند، بیل گیتس معتقد بود که سیاست دولت باید این باشد که به کار خود برسد و مایکروسافت را به حال خود رها کند.

سیلوربرگ می نویسد بیل گیتس به این دلیل مخالف لابی کردن با دولت بود که در نظرش مایکروسافت به راحتی در حال رقابت با دیگر کمپانی ها بوده و بدون نیاز به دولت می تواند برای مشتریانش ارزش آفرینی کند. اما در حقیقت چنین رویه ای یک فاجعه به حساب می آید چرا که نهایتا باعث گردید دولت آمریکا و اتحادیه اروپا به مایکروسافت اعلان جنگ دهند.

در سال 2000 قاضی توماس پنفیلد جکسون در دادگاهی بر علیه مایکروسافت رای بر محکومیت این شرکت در نقض قانون تجارت عادلانه را به دلیل همراه کردن اینترنت اکسپلورر با ویندوز صادر کرد. اگرچه سال بعد مایکروسافت با ارجاع پرونده به دیوان عالی امریکا قضیه را فیصله داد اما بسیاری معتقدند که این اتفاق ضربه جبران ناپذیری به وجهه این شرکت وارد نمود.

سیلوربرگ همچنین معتقد است که گیتس به دلیل اینکه می خواست از مایکروسافت محافظت کند، عطای فرصت طلایی اینترنت را به لقایش بخشید.

بیل دوران سختی را برای تصمیم گیری در خصوص فرصت/تهدید بوجود آمده توسط اینترنت در پیش روی خود می دید. اگر در دهه 90 چیزی مثل ویندوز مال تو باشد، همه چیز خوب پیش می رود و چرا باید خودت را توی دردسر بیاندازی؟ استراتژی بیل این بود که از ویندوز محافظت کند. اما در آخر گزینه ای را انتخاب کرد که نمی توانست پیشرو ماندن ویندوز را تضمین کند. نتیجه این بود که موقعیت استثنایی مایکروسافت در سال های ابتدایی 2000 از دست رفت. امروز اما مایکروسافت به این درک مهم دست یافته که باید تغییرات مهمی را در این زمینه (حتی اگر دیر هم شده باشد) عملی سازد.

با این حال سیلوربرگ همچنان احترام زیادی برای بیل گیتس قائل است و از نظر او، گیتس یکی از بزرگ ترین مدیران عامل تاریخ محسوب می شود.

او در مطلب دیگر که در سایت Quara منتشر شده نوشته است که بیل گیتس از ابتدا چشم انداز ایجاد یک امپراتوری نرم افزاری و یک پلتفورم وسیع را در سر می پروراند. در عین حال این استراتژی های مهم را بگونه ای ترسیم می نمود که مصرف کنندگان حقیقی و حقوقی (شرکت ها و کمپانی ها) را در کنار خود نگاه دارد. این نکته در شرکت های بزرگ تکنولوژی به ندرت اتفاق می افتد. او می نویسد:

بیل گیتس یکی از بزرگ ترین مدیر عامل های تاریخ کسب و کار در آمریکاست.


نظر شما همراهان ویندوزسنتر در خصوص این دو تصمیم بیل گیتس چیست؟ آیا از نظر شما نیز این تصمیمات اشتباه محسوب می شوند؟

وحید وبسایت شخصی
علاقه مند به فیلم، کتاب و بازی های کامپیوتری

یک دیدگاه ارسال شده!

  • Amir گفت:

    :shutmouth: :shutmouth: :shutmouth: :shutmouth: :shutmouth: :shutmouth:

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.