تجربه ای از عکاسی در پاییز + مسابقه عکاسی

تجربه ای از عکاسی در پاییز + مسابقه عکاسی

دوباره پاییز ، اما نه فصل خزان زرد / دوباره پاییز ، اما نه فصل اندوه و درد

دوباره پاییز ، فصل زیبای سادگی / دوباره پاییز ، موسم شدید دلدادگی

فرا رسیدن فصل پاییز را تبریک می گوییم مخصوصا به عکاسان ، فصل پاییز مملو از زیبایی های خاص و مخلوطی از رنگ ها در طبیعت است ، که عکس های مجزوب کننده ای را به وجود می آورند این فصل در هنر عکاسی فصلی زیبا دل نشین و مثل تمام سوژه های عکاسی جذابیت خاص خود را همراه دارد .با ویندوزسنتر همراه باشید تا به اموزش عکاسی از این فصل زیبا بپردازیم .

پاییز

 • نشانه های پاییز

در ابتدا باید به این نکته پرداخت که به طور کلی پاییز چه نشانه هایی دارد؟ اگرچه جواب این سوال بسیار آسان است، اما به عنوان اولین اصل باید به آن توجه داشت. سرد شدن نسبی هوا، تغییر یافتن رنگ درختان و ریزش برگ درختان پاییزی همگی از نشانه های اولیه ورود پاییز هستند، بنابراین در عکاسی از پاییز باید به این عناصر و وجود آن ها توجه داشت. اگر قرار است عکس گرفته شده بازگو کننده بسیاری از مسائل باشد باید در ابتدا بدانیم که چه چیزی را می خواهیم بازگو کنیم و پس از آن در هنگام تنظیم لنز دوربین به آن ها بپردازیم. با نگاه کردن به یک عکس گرفته شده از منظره پاییزی می توان متوجه شدت سرمای هوا، زمان تقریبی فصل که اول، وسط یا اواخر پاییز است به صورت غیرمستقیم پی برد. بنابراین دقت عکاس در گرفتن عکس باید بسیار بالا باشد تا بتواند مفهوم موردنظر را به خوبی به بیننده القا کند.

paeez

 • عکاسی در ساعت های طلایی

دو زمان پیش از غروب آفتاب و سپیده دم می تواند زمان مناسبی برای عکاسی باشد. در این دو زمان رنگ های قرمز و طلایی زیباتر از حالت طبیعی خود به نظر می رسند.

 • شرایط ابری
 وقتی از برگ های پاییزی عکاسی می کنید،‌نور نقش قابل توجهی را در جان دادن به رنگ  عکس هایتان بازی می کند.عده زیادی توجه نمی کنند که در یک روز ابری می توانند بهترین نور را برای عکس گرفتن از برگ های پاییزی داشته باشند،درحالیکه این یک روش فوق العاده برای عکاسی از برگ های اشباع شده از رنگ است. نور یک روز ابری توانایی این را دارد که سایه روشن های تند و ناملایم را حذف کند ودرعین حال رنگمایه های قوی و نور‌و‌سایه روشن هایی را که زیر نور خورشید قابل دیدن نیست را آشکار کند.
همچنین باید بدانید که برگ های خیس و مرطوب طراوت بسیار بیشتری در رنگ ها نسبت به برگ های خشک شده، دارند. ترکیب این نکته با نور یک روز ابری می تواند رنگ‌های فوق العاده‌ای به شما بدهد.نور یک روز ابری فقط برای طول روز ایده‌آل نیست، برای دقایقی بعد از طلوع خورشید و دقایقی قبل از غروب  نیز‌می توانید آبی و بنفش خیره کننده ای را به طیف برگ‌ها پاییزی عکستان اضافه کنید.
۳۶۳۰۵d8d9697b177e83d0e1a8d450c7d
 • غبار و مه

پاییز نه تنها فستیوالی از رنگ‌های جان‌بخش است،بلکه شب‌های سرد را به صبح‌های مه آلود و رمزآلود ختم می کند.مهِ بالای دریاچه وغبارغلیظ درهوا ترکیب بندی فوق العاده‌ای را رقم میزند.‌بخصوص اگر این عکس در ساعت‌های طلایی روز گرفته شود(صبح قبل از طلوع یا قبل ازغروب خورشید)

 • ایجاد کنتراست

یکی از روش هایی که کمک می کند یک عکس، پاییزی، زیبا و ماندگار شود توجه به کنتراست موجود بین عناصر تشکیل دهنده آن است. به عنوان یک عکاس پیش از گرفتن عکس باید به وجود کنتراست میان رنگ های مختلف برگ های درختان توجه داشته باشید. نمایی که یک برگ طلایی در آسمان آبی یا یک برگ قرمز روی یک چمن سبز پررنگ ایجاد می کند کنتراست زیبا و منحصربه فردی خواهد بود که چشم هر بیننده ای را به خود جذب خواهد کرد.

عکس-برگ-پاییزی-۶

 • پانوراما
کوه های وسیع چشم اندازی از رنگ ها را پدید می آورند که در زمره محبوب ترین عکس های پاییزی قرار می گیرند.اگر شما در یک منطقه روستایی با کوه ها و تپه ها عکاسی می کنید،شما قطعا میخواهید که لایه های پاییزی شاخ و برگ درختان را به آنها اضافه کنید.
وقتی که عکس پانوراما می گیرید، قوانین مشخصی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید تا عکسهایتان به خوبی به هم متصل شوند، که البته این شامل تنظیم موارد دستی و قفل کردن فوکوس و غیره نیز می شود.(در مطالب بعدی توضیح بیشتری در مورد عکاسی پانوراما خواهیم داد.)
 • فیلتر پولاریزه

بسیاری افراد می دانند که فیلتر پولاریزه یک وسیله فوق العاده است که نور را کم می کند و همچنین به اشباع شدن رنگ ها عمق میدهد(saturation) که این خود یکی از مزیت های آن است. هرچند، آنچه که برای برگ ریزان پاییز به صورت خاص مورد استفاده قرار می گیرد؛ این است که فیلتر پولاریزه کاهش نور منعکس شده از خورشید را بر روی برگ ها نیز اعمال می کند.این بدین معناست که آن برگ های رنگی که ساییده  و کهنه شده اند و رنگ را بخوبی بازتاب نمی دهند؛با این فیلتر پولاریزه با رنگی عمیق و پرطراوات جلوه می کنند.

اگر شما یک لنز قوی دارید ، پاییز همان موقعیت درجه یک برای استفاده از دیافراگم باز و خلق عکسهای باورنکردنی بوکه است.شما میتوانید بوکه را در هر شرایطی استفاده کنید، اما پاییز خاص است.برگ های رنگی با شکل و تُن های متفاوتشان می توانند فرم موزاییکی زیبایی را خلق کنند.همچنین این موقعیت، یک بک گراند فوق العاده برای عکس های پرتره است.
Autumn_falling_leaf
 • سادگی عکس
 ترکیب بندی در سبک مینیمالیسم از نظر قدرت با چشم انداز پاییز برابری می کند.تک درخت، برگ ها و عکس های مایکرو آن دسته از عکس هایی هستند که در تلاش عکاسان برای ثبت تصاویری پیچیده تر فراموش می شوند.
 • دزد برگ ها باشید
یکی از جنبه های خوب پاییز این است که شما می توانید برگ های پاییزی را هرکجا که میخواهید ببرید.(یا حداقل تعدادی از آنها را) با قرار دادن یک یا دو برگ به شکلی خاص، شما می توانید یک ترکیب بندی کاملا متفاوت و مطلوب را ایجاد کنید بطوریکه نقطه فوکوس های زیادی نیز داشته باشد.
 • عکاسی را از صبح زود شروع کنید
در صبح های سرد حشرات تحرک کمتری دارند و راحت تر می توان از آنها عکس گرفت. همچنین قارچ ها و شاخ و برگ درختان را در بهترین شکل می توان ثبت کرد. در این زمان وزش باد هم کمتر می تواند مشکل ساز شود.
 Paeeiz_Persian-Star.org_30
 • به دنبال جالب ترین ها باشید
 وقتی از نزدیک عکاسی می کنید، هر نقصی قابل رویت خواهد بود و به سرعت برای بیننده آشکار می شود و حواس بیننده را پرت می کند. پس وقت بگذارید تا بتوانید بهترین نمونه را انتخاب کنید و یا از زاویه ای عکس بگیرید که بهترین قسمت سوژه را نشان دهد و نقص های آن را بپوشاند
 • نور اضافه کنید
نور مکمل می تواند برای زنده کردن قسمتهایی از عکس که نور کافی ندارند به کمک شما بیاید. برای این کار می توانید از فلاش نصب شده بر روی دوربین خود استفاده کنید، اما برای نتیجه بهتر می توانید از یک فلاش اکسترنال که با یک تلطیف کننده شدت نور آن گرفته شده استفاده کنید. اینکار باعث می شود سایه های عکس لطیف تر شده و کیفیت عکس بالاتر برود.
 • اجتناب از عکاسی مستقیم از خورشید

عکاسی مستقیم از خورشید موجب به وجود آمدن سایه و بی کیفیت شدن رنگ ها خواهد شد. در روزهای آفتابی سعی کنید که پشت به آفتاب بایستید. اگر مجبور هستید رو به آفتاب عکس بگیرید سعی کنید از یک سایبان دوربین (Lens hood) آفتاب گیر که مانع انعکاس نور آفتاب در عکس هایتان شود استفاده کنید.

عکس-هایی-بی-نظیر-و-عاشقانه-از-زیبایی-های-پاییز-۱

 • استفاده از نرم افزار

برای آن دسته از افرادی که معمولا در حالت خام (Raw) عکاسی می کنند، یعنی هیچ یک از وسایل جانبی را به کار نمی برند توصیه می شود برای بهتر و زیباتر کردن عکس ها از نرم افزارهای ویرایشی استفاده کنند. ( دارندگان لومیا ۱۰۲۰ )

 •  همیشه فکوس دقیقی داشته باشید
 • همیشه به دنبال ثبت کل منظره نباشید، هر یک از برگ ها می توانند سوژه خوبی برای تهیه عکسی با زاویه بسته (Close up) باشند. بافت ها و جزییات در پاییز سوژه های بسیار خوبی هستند.

توجه :
  دوستانی که مایل هستند عکس هایشان را به دیگران نشان دهند و تجربه های خودشان را با دیگران در میان بگذارند می توانند عکس های شکار شده درباره این موضوع را به آدرس photo@windowscenter.ir ارسال کنند.
ما عکس های ارسالی شما عزیزان را در صحفه رسمی اینستاگرام  رسمی ویندوزسنتر قرار خواهیم داد و شما عزیزان می توانید با لایک های خود به آن ها رای دهید. از بین عکس های شما عزیزان ، ۱۰ عکس انتخاب شده و آخر ماه بر روی سایت گذاشته خواهد شد و در نهایت به یک نفر هدیه ای از طرف ویندوزسنتر داده می شود
نکات قابل توجه :
 • ادیت کردن تصاویر مانعی ندارد
 • لازم است همراه عکس ارسالی نام و نام خانوادگی و تلفن همراه صاحب اثر را ذکر کنید
 • مهلت ارسال اثار تا آخر مهرماه می باشد

بهتر است به دید یک مسابقه عکاسی  نگاه نکنید و به دید به دست آوردن تجربه ای جدید و آموزشی حرفه ای نگاه کنید.

ارسلان دهقان وب‌سایت

‫11 نظر

 • رامین فیاضی گفت:

  :-P

 • salam گفت:

  خواهشمندم به سه گروه پایین،میان،بالا رده تقسیم بندی کنید عکسها رو تا حق ما پایین رده ها ضایع نشه.
  چون پول خرید ۹۳۰ رو نداشتم و ۵۳۰ گرفتم گناه کردم؟؟ اندکی تأمل کنید.. :cry:

 • ارسلان گفت:

  این به ایمیل فرستادن،،،
  نمیشه به جایی دیگه ای فرستاد؟؟؟

 • mismim گفت:

  من برنامه ای رو تحت ویندوز فون، داخل سایت مایکروسافت نوشتم و البته طرح اولیه ش تموم شد و الان موقع کد نویسی شّ .. میخوام بدونم که چطور میتونم برنامه رو، بعد از اینکه تموم شد، به استور ببرم یا اینکه اول تست ش کنم ببینم چطور داره کار میکنه .
  ممنونم اگه بهم جواب بدین یا اینکه شماره تلفن یا ایمیل یه برنامه نویس رو بهم برام به ایمیل م بفرستین .. ممنون میشم اگه جواب بدین و مثل سئوال های دیگه م نشه که پرسیدم اما جوابی نگرفتم !
  dashtbanian@hotmail.com

 • ارسلان گفت:

  از فردا استارتشو میزنم
  ?

 • behnam گفت:

  سلام به همه آقا مهاجری خواهشا انجمن رو راه اندازی کنین من الان کلی مشکل دارم که نمیدونم باید کجا بپرسم… بابا چه وضعشه آخه…ً????????

 • محمدامیر گفت:

  دوستان نرم افزار ویندوز فون از کار افتاده.دیگه خبرای جدیدو نمباره.لطفا درستش کنین

  • لی لی گفت:

   فک کنم کل سایت از کار افتاده، چون همین سایت هم اخبار نذاشتن چند روزه

  • رضا راد گفت:

   شما هیستوری گوشیت رو حذف کن درست میشه

 • sp90084168 گفت:

  سلام من هرجا میگردم لومیا ۶۴۰ایکس ال دوسیم ۴G پیدا نمیکنم شما آدرسی دارید که بگیرم یا اهواز یا (اینترنتی ) من تو اهوازم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.