اختصاصی : تجربه ای از عکاسی در طبیعت

در عکاسی طبیعت تعاریف زیادی وجود ندارد و عمدتا برای شروع فقط میتوان یک تعریف را بیان کرد

بر اساس تعاریف فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و انجمن عکاسی آمریکا (psa ) ، عکس طبیعت به شاخه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که از گیاهان، جانوران، کوه‌ها یا صخره‌ها به نحوی ثبت شده باشد که در آن هیچ گونه اثر مستقیم یا غیر مستقیمی از حضور انسان دیده نشود، گیاهان پرورش داده شده از سوی انسان، راه‌ها، حیوانات اهلی یا حیوانات وحشی خارج از محیط زیست اصلی خود، هیچ یک در عکس طبیعت نباید حضور داشته باشند.

به عنوان مثال برای درک بهتر ، بر اساس تعریف فوق بر خلاف دیدگاه رایج، هیچ یک از عکس ها طبیعت محسوی نمی شوند.

۰۲۱۲

موجود بودن کلبه در هر دو عکس بالا سبب می شود در دسته عکس های طبیعت قرار نگیرند ودر دسته عکس های چشم انداز قرار بگیرند.

tabiatzibaA (17)

۱۳۸۴۹_۷۶۰px

حضور انسان و حیوان در دو عکس فوق مانع از آن می‌شود که این عکس‌ها هم در دسته بندی عکس طبیعت محسوب شوند.

اما عکسهای ذیل با توجه به تعاریف ذکر شده، عکس طبیعت محسوب می‌شوند:

WP_20140919_011

Photo : arsalan.dehghan

photo by : arsalan.dehghan

Photo : arsalan.dehghan

همیشه به یاد داشته باشید شما عکس را نمی گیرید آن را می سازید.

مزیت های عکاسی از طبیعت :

 • تنوع زیاد موضوع های عکسبرداری
 • وسایل و امکانات کمتری مورد نیاز است.
 • دارا بودن فرصت و وقت طولانی برای عکسبرداری بر خلاف عکاسی خبری که در یک لحظه صورت می گیرد و نیاز به شانس و تصادف دارد، در این رشته عکاسی به علت گستردهبودن وقت، عکاس می تواند محاسبات فنی و هنری را انجام داده و با فرصت کافی اقدام به عکسبرداری کند.

بلندی ها را از دست ندهید :

قرار گرفتن در بلندی جاییکه تسلط و دید جامعی داشته باشید برای عکاسی از طبیعت ایده آل است. و اگر دوربینی دارید که کنترل کافی به شما می دهد ( مثلاً یک دوربین SLR ) می توانید دهانه لنز خود را روی f/11 یا f/16 قرار دهید تا همه چیز در دید شما باشد. برای این منظور باید وارد تنظیمات aperture شوید.

عکاسی با سه پایه :
یک نکته ساده دیگر اما ارزشمند برای عکاسی از طبیعت استفاده از سه پایه است. به این ترتیب سرعت کار را پایین می آورید عکس های کمتر اما ریباتری می گیرید. اگر می خواهید واقعا از سه پایه استفاده کنید بهتر است یک مدل سبک وزن آنرا بخرید.

صبح زود را برای عکاسی از دست ندهید : 
صبح زود بهترین موقع برای عکاسی از طبیعت و مناظر است. دلیل اینکه صبح زود می توانید عکس های خوبی بگیرید به زاویه نور خورشید بر می گردد چون سایه ها نمایان می شوند و طیفی از رنگ ها را می توانید داشته باشید.

درعکاسی از طبیعت نور معین برای عکسبرداری وجود ندارد اما حالتهای مختلفی وجود داردکه به آنها اشاره می کنیم .
اغلب دو نور برای عکاسی در طبیعت وجود دارد:

 •  نور روزهای آفتابی
 • نور روزهای ابری مانند مناظری که در باران، برف و مه با رنگی خاکستری گرفته می شود .

زاویه تابش نور متفاوت می باشد :

 • نور از روبه رو : نور که از روبه رو بتابد، سایه های پستی ها و بلندیها را از بین می برد که اصطلاحاً به آن «نورپردازی تخت» می گویند . در این حالت تصاویر دوبعدی به نظر می رسند
 • نور مایل : به طور کلی نور آفتابی که از زیر ابر نازک بتابد یا نور مایل مناسب ترین نوع نور بوده و به وسیله ایجاد سایه روشن ها احساس عمق و بُعد را القا می کند .ر
 • ضد نور : یا اینکه منبع نور پشت موضوع باشد؛ در اینصورت جزئیات قابل دیدن نمی باشد .

نورپردازی : 

نور در هر شکل از عکاسی مهم است، بنابراین عکاسی از طبیعت هم از این قاعده مبرا نیست اما سوال این است که آیا در طبیعت وحشی می توان نور را تحت کنترل درآورد؟ در ادامه نکته هایی می آموزید تا بتوانید در طبیعت بهترین نورپردازی ممکن را داشته باشید.

انواع نور :

در حقیقت نورپردازی بستگی به این دارد که بخواهید چگونه موضوع خود را نمایش دهید. شما سه انتخاب برای نورپردازی دارید:

جلو، پشت و پهلو. وقتی که به اشیاء از روبرو نور می دهید موضوع عکاسی شما بسیار یکنواخت خواهد شد در حقیقت رنگها را به وضوح به نمایش می گذارید اما کنتراست زیادی را از دست خواهید داد.

نوری که از پشت می تابد کنتراست بین پشت زمینه و سوژه عکاسی را افزایش می دهد. همینطور می توانید از این فن برای ایجاد جلوه تصویر تیره در برابر پشت زمینه روشن بهره ببرید. البته در این نوع عکاسی برخی از جزییات از دست می رود و وقتی که از نور روبرو استفاده می کنید کنتراست کم می شود و تصویر یکنواخت می شود بنابراین باید ببینید بین جزییات یا پشت زمینه یا کنتراست جلو زمینه کدام مهمتر است. این به شما و عکسی که می خواهید بگیرید بستگی دارد.

نوری که از کنار می تابد به سوژه شما جلوه سه بعدی می دهد. این نور به شما کمک می کند نسوج و سایه ها را به عکس اضافه نمایید و باز هم جزییات بیشتری را نمایش دهید. برای عکاسی از حیوانات معمولاً نور روبرو و پهلو بهتر کار می کند. حتی می توانید عکس های زیبایی با نور پشت سر از حیوانات بگیرید.

از فیلتر پلارایز استفاده کنید :
استفاده از فیلتر پلارایز باعث می شود آسمان تیره تر به نظر برسد درخشندگی های اضافه حذف شوند و رنگ های اشباع شوند. فیلتر پلارایز معمولا در نور زیاد تاثیر خوبی دارند بنابراین اگر هنگام ظهر در نور شدید آفتاب عکاسی می کنید بدون شک به یک فیلتر پلارایز نیاز دارید.

کاهش کنتراست :
برای کاهش کنتراست بین چشم انداز و آسمان و تیره تر کردن رنگ آسمان از یک فیلتر مایل به خاکستری استفاده کنید. فیلتر پلارایز معمولا برای آسمان ابری با درخشندگی بالا استفاده نمی شوند بلکه فیلتر های خاکستری با درجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند بسیاری مواقع تصویر به گونه ای به نظر می رسد انگار آسمان آتش گرفته است.

برای دوربین های موبایل امکان استفاده از فیلتر وجود ندارد مگر اینکه نرم افزارهایی که امکان انتخاب فیلتر را میدهند در گوشی خود نصب کنید ( مانند سیاه سفید و غیره … )  . نور طبیعی برای شما سایه ها و کنتراست را فراهم می کنند. به علاوه اگر صبح زود یا هنگام غروب عکاسی کنید از فیلتر طبیعی استفاده کرده اید.

برنامه Camera360 Sight برای شما ایجاد یک فیلتر منحصر به فرد را انجام می دهد و برنامه ProShot هم می تواند مفید باشد.

لنز واید را فراموش نکنید :
لنز های واید بیشترین کاربرد را برای عکاسی از طبیعت دارند چون به شما اچازه می دهند در فریم عکس قسمت بیشتری از تصویر را بگنجانید و همچنین نمایی پرسپکتیو و احساسی سه بعدی به عکس می بخشند. به این ترتیب با گرفتن عکسی که قسمت بیشتری از کل صحنه را با خود دارد می توانید بعدا بهترین قسمت را در صورت نیاز از آن جدا کنید و عکس دلخواه خود را داشته باشید

حدل امکان برای تلفن همراه خود لنز واید تهیه کنید.

زاویه دید :

زاویه دید که تنها به سلیقه و تجربه شخص عکاس بستگی دارد و با تجربه و باز شدن ذهن شخص انتخاب جهت و زاویه عکس به مرور بهتر و حرفه ای تر میشود.

از فرمت RAW استفاده کنید :
اگر دوربین دیجیتال استفاده می کنید و این قابلیت را دارد از فرمت RAW به جای JPG استفاده کنید. ذخیره عکس به این فرمت کارت حافظه شما را بیشتر اشغال می کند اما هیچ فرایندی روی تصویر توسط دوربین انجام نمی شود. (در حالیکه روی فرمت JPG هنگام عکس گرفتن تغییراتی انجام می شود) فرمت RAW آزادی عمل بیشتری برای دست کاری تصویر با نرم افزار های مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

این فرمت را میتوان در لومیا ۱۰۲۰ و ۱۵۲۰ پیدا کرد

از جاده خارج شوید :
به ندرت می توانید در کنار جاده عکس های زیبایی خلق کنید. بنابراین برای عکاسی از طبیعت تجهیزات کافی داشته باشید و برای خارج شدن از جاده و پیاده روی آماده باشید. GPS یکی از مفید ترین ابزار ها برای جستجوی مکان های جالب است.

از ISO استفاده کنید :

معمولا نمیتوان گفت چه ایزویی برای عکاسی طبیعت بهت راست زیرا موقعیت ها با هم متفاوت است و انتخاب ایزو با تجربه و موقعیت شناسی خودتان بدست می آید ، اما معمولا  ۸۰۰ ISO بهتیرن گزینه برای عکاسی در طبیعت است .

اصیل باشید !

دیدگاه منحصر به فرد و سبک خاص خود را داشته باشید. هر عکاس شایسته ای می تواند عکسی با چند برابر ارزش عکس های دیگران خلق کند. صادقانه بگوییم عکاسان بزرگ عکس های منحصر به فردی خلق می کنند. از تکرار کار های دیگران و تقلید آنها خود داری کنید. زاویه دید های متفاوت و غیر متعارفی برگزینید. به جای اینکه دوربین یا تلفن همراه را در سطح چشم خود قرار دهید چرا آنرا روی زمین قرار ندهید؟! آیا نمی توانید دنیا را از چشم یک حیوان تصور کنید تا چشم یک انسان؟

از همه مهم تر داستان روایت کنید!
درباره عکس خود بنویسید دلیلی که چنین عکسی گرفتید چرا از چنین فیلتری استفاده کردید؟ بگویید چه چیزی نظر شما را جلب کرد تا بایستید و این عکس را بگیرید؟

البته باید گفت این نکته بیشتر درباره عکاسانی است که از دوربین های DSLR استفاده می کنند.

در اخر دو نکته در عکاسی طبیعت از همه مهم تر هستند، یک زاویه دید و دوم نوزپردازی است را هرگز فراموش نکنید.

موفق باشید .

photo by : arsalan.dehghan

Photo : arsalan.dehghan

ارسلان دهقان وب‌سایت

‫4 نظر

 • رضا راد گفت:

  مقاله بسیار عالی بود
  تشکر از شما

 • Reza گفت:

  این فرمت را میتوان در لومیا ۱۰۲۰ و ۱۵۲۰ پیدا کرد
  و ۹۳۰

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.