تجربه ای از عکاسی از ستارگان و شهاب ها

تجربه ای از عکاسی از ستارگان و شهاب ها

پدیده شهاب باران هرساله موج عظیمی از عکاسان و ستاره شناسان را به پهنای کویر و کوهستان می کشد تا بتوانند عکس دلپذیر را شکار و رصدی هیجان انگیزی را انجام دهند

البته باید گفت این شهاب ها از چهارشنبه ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه در اسمان کشور رویت شده اند و موج اصلی دید آن ها پنج شنبه شب بوده است و گفته ها حاکی از آن دارد که تا شب ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۴ این شهاب ها در آسمان کشور دیده می شود

با ویندوزسنتر همراه باشید تا به آموزش عکاسی از ستارگان وشهاب ها بپردازیم

با توجه به چرخش زمین حول محور خود ، بنظر می رسد که نور از ستاره و اجرام آسمانی پیرامون و  اطراف قطب های زمین در آسمانی حرکت می کند و نمود بیشتر دارند  . این حرکت و جابجایی ستارگان  پس از گذشت حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه قابل تشخیص است، بنابر این  می توانید مسیر حرکت را برای ثبت در دوربین خود پیش بینی نماید .

۱۱-۲-۹-۱۹۱۵۵۱۵

چی لازم داریم؟

قطعاً امکاناتی برای گرفتن عکس از ستارگان لازم است. اما اینجا چیزهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که با داشتنشان قطعاً به نتیجه بهتری خواهید رسید:

۱ . نیاز به صبر و شکیبایی زیادی دارید

۲ . دوربین فول فریم؛ برای داشتن گستره حساسیت (ISO) بیشتر

۲ . لنز فیش‌آی؛ برای ثبت پهنه وسیع‌تری از آسمان در عکس

۳ . سه پایه؛ برای ثابت ماندن دوربین در نوردهی‌های طولانی

۵ . بهتر است از یک تایمر یا ریموت کنترل برای زمان سنجی و زدن شاتر که معمولا با سیم هستند استفاده کنید در ضمن با توجه به اینکه ممکن است مدت زمان نوردهی و باز بودن شاتر از چند ثانیه تا چند ساعت متغییر باشد بنابر این از پر بودن میزان شارژ باطری های دوربین خود مطمئن شوید.

توی این مطلب، تنظیمات عمومی برای دوربین های DSLR به منظور عکاسی از ستاره ها رو ذکر کردیم. این تنظیمات بر اساس دوربین کنون ۷۰۰ دی تعیین شدند، اما برای دوربین های دیگه هم با کمی بالا و پایین شدن منطبق هست. نکات ساده و ابتدایی برای عکاسی از ستاره ها در شب رو با هم یاد بگیریم.
به عنوان مثال تنظیمات زیر برای دوربین کنون ۷۰۰ دی مناسبه:
لنز: زیگما ۱۰-۲۰ mm f/4-5.6 سوپر واید
دیافراگم: f/4.0
فوکوس: بینهایت
ایزو: ۲۰۰
اکسپوزر: ۳۰ ثانیه

۷۵۵۴۱۴۶

دیافراگم : برای عکاسی از ستاره ها به مقدار زیادی از نور ستاره ها احتیاج دارین. برای لنزی با مشخصات بالا دیافراگم f/4.0 واید ترین حالته. طبیعتا برای این عکس شما می خواین که بر روی همه چیز تا جایی که ممکنه فوکوس بشه، برای این کار فوکوس رو روی بینهایت تنظیم می کنیم. بهترین کار برای عکاسی از ستاره ها زمانی که سوژه ای جز ستاره ها در نزدیکی شما وجود داشته باشه اینه که در این حالت دو عکس مشابه بگیرین؛ یکی با فوکوس بینهایت بر روی ستارها و دیگری با فوکوس بر روی سوژه ی نزدیک و بعدا این دو عکس رو با هم دیگه ترکیب کنین.

فوکوس : اگر عنصری در پیش زمینه که فاصله ی کمتری نسبت به ستاره ها با شما داره وجود نداشت فوکوس رو دستی تنظیم کنین، چون دوربین شما قادر نیست در تاریکی کامل فوکوس کنه و شما هم نمی خواین عکسی تار و غیر واضحی داشته باشین.

اکسپوژر : برای اینکه متوجه بشید حداکثر زمانی که میتونید دریچه دوربین رو در معرض نور قرار بدین چقدره از قانون ۵۰۰ استفاده کنین. ۵۰۰ رو به فاصله کانونی لنزتون تقسیم کنین و نتیجه عددی میشه که یک ایده میتونه بهتون بده که در یک ثانیه تا کجا می تونین پیش برین (بعضی از منابع به جای این عدد عدد ۶۰۰ رو پیشنهاد میدن بعضی هم عدد ۴۵۰ اما به هر حال ۵۰۰ بهتر به نظر میاد). هرچقدر این زمان طولانی تر باشه، با توجه به حرکت زمین ستاره ها و اجرام نورانی آسمان رد طولانی و نورانی تری از خودشون به جا می گذارن. با توجه به نوع لنز ۳۰ ثانیه زمان معقولی به نظر میاد تا ردی هم به جا نمونه. هرچقدر لنز شما بلند تر باشه این زمان کمتر میشه.

Astrophotography1

ایزو : اگه در صحرا یا کویری باشید که هیچ آلودگی نوری در اطرافتون وجود نداشته باشه، ستاره ها به خوبی خودشون رو در آسمون نشون میدن و نیازی به کمک ایزو برای دریافت نور نیست. در این حالت بهتره از ایزوی کم و دیافراگم گسترده استفاده بشه، پس ایزوی ۲۰۰ مناسبه. با این تنظیمات نویز کمتری هم ایجاد میشه. همچنین ایزوی پایین کمک می کنه تا نور های روی زمین به حالت خیلی نورانی و اور اکسپوز در نیان.
اما اگر شما در نزدیکی شهری عکاسی می کنید و ستاره ها به خوبی مشخص نیستند، بهتره که ایزو رو به ۱۰۰۰ تغییر بدین. همین طور زمانی که ماه در آسمان به صورت درخشان وجود داره می تونین ایزو رو بیشتر کنین.

سه پایه : حتی اگه پایدارترین دست ها رو هم داشته باشین، برای عکاسی از ستاره ها اون هم زمانی که دهانه ی دوربین برای دریافت نور برای مدت زیادی بازه، باید دوربین رو بر روی سطحی پایدار بگذارین و بهترین گزینه برای این کار سه پایه دوربین هست. برای این نوع عکاسی بهتره سلف تایمر رو روی ۲ ثانیه یا ۱۰ ثانیه تنظیم کنین ( در صورت امکان هم از شاتر از راه دور استفاده کنید) تا کمترین لرزشی عکستون رو خراب نکنه.

محل عکاسی : پیدا کردن محل مناسب این نوع عکاسی خیلی مهمه. بهتره برای عکاسی از آسمان شب در محلی عکاسی کنید که از شهر ها و آلودگی های نوری دور باشه حتی مقدار کمی از آلودگی های نوری می تونه عکس شما رو به کلی تغییر بده. در این نوع عکاسی به اضافه ی ستاره ها، سوژه های دیگه ای هم در اطراف خودتون و در طبیعت انتخاب کنید تا با زمینه ای از آسمان و ستاره ها ترکیب بشه و عکس رو زیبا تر نشون بده، چون ستاره ها و دشت خالی به تنهایی کمی خسته کننده هستند. شما می تونید سوژه هایی مثل: کوه درخت، جاده و یا هر چیزی که این ترکیب رو جذاب تر می کنه و باعث جلب توجه میشه رو به زمینه ای از ستاره ها اضافه کنین.

۳۶۵۲۷۰۹۶۷Startrails-1

مواجه شدن با آسمان ابری : اگر آسمان در هنگام عکاسی ابری بود و لکه های ابری در آن وجود داشت باید توجه کنید که نورهای طیف زرد در ابرها ادغام شده و بر شدت آن می افزاید برای غلبه بر این موضوع استفاده از فیلتر های سرد (مثل آبی ۸۰A ) . این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که نتیجه حاصل مطلوب شما است یا خیر و آیا در همچین شرایطی دوست دارید که عکاسی کنید یا خیر.

 هنگام عکاسی در شب و ستارگان و اجرام آسمانی مهمترین موضوعی که باید مد نظر داشته باشید صبر و حوصله و بردباری است فقط از این طریق است که شما می توانید عکس های خوب و خلاق و با وضوح بالا داشته باشید .

بی شک هرچه قدر تعداد بیشتری عکس در این شرایط داشته باشید از راه آزمون خطا به نتایج خوبی خواهید رسید و بر تجربه شما بمنظور تنظیمات زمان نوردهی ، تنظیم دیاف مطلوبتر یا طول لنز و یا انتخاب یک نقطه مناسب برای عکسی به دست خواهید آورد.

سعی کنید چند عکس در مد سیاه و سفید نیز داشته باشید با توجه به اینکه در طول شب هوا سرد خواهد شد استفاده از لباس و پوشش مناسب برای سرما را در نظر داشته باشید همراه داشتن یک چراغ قوه بسیار به شما در تنظیم دوربین و همینطور سر هم کردن وسایل کمک خواهد کرد.

با توجه به موارد گفته شده می توان این انتظار را داشت که عکس های خوب و مطلوبی را داشته باشید.

تصاویر-باورنکردنی-از-گردش-ستارگان-در-آسمان-شب-۵

۵۹۰۹۰۲_۶۲۸

۳۴۴۴۴۷۵۲۵IMG_4803-edit-mohammad_rahimi

ارسلان دهقان وب‌سایت

‫7 نظر

 • رضا راد گفت:

  عالی بود ممنون

 • ارسلان گفت:

  زیبا بود?

 • kurosh گفت:

  خسته نباشی خیلی مفید بود استفاده کردیم ممنون

 • kurosh گفت:

  یه سوال
  لنز واید به جز واید شدن تصویر فرق دیگه ای هم با یه لنز معمولی داره(در عکاسی ستاره)؟

 • Khashayar گفت:

  عالی بود دستت درد نکنه .

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.