نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

وقتی هوا مثل این روزها سرد می شود، منطقی ترین کار این است که لباس های گرم تری بپوشیم و اگر نیاز بود درجه سیستم گرمایشی منزلمان را بالاتر ببریم. این منطقی ترین کار است. اما فقط برای آن هایی که سرپناهی دارند. اما تکلیف هموطنان فقیرمان چه می شود؟ منظورم آن هایی است که فرشی زیر پاهایشان و سقفی بر روی سرشان ندارند؟ یا لااقل آن هایی که درآمدشان آنقدر نیست که بتوانند لباس گرم تهیه کنند؟

هموطن

سال گذشته طرحی پر از عیب و ایراد و البته فراگیر با نام دیوار مهربانی برای کمک به این قشر از هموطنانمان به راه افتاد که از آنجایی که بر روی احساسات بنا شده بود با فروکش کردن احساسات جامعه، این طرح نیز شکست خورد و به فراموشی سپرده شد و دیوار مهربانی هم مثل بقیه دیوارها بر سر خانواده های فقیر جامعه خراب شد و لباس های مندرس و کثیف باقی مانده بر رخت آویزهای آن به دست کهنه فروشان و معتادان کارتن خواب افتاد.

در این یادداشت سعی نداریم به تحلیل این طرح و مشکل یابی آن بپردازیم. بلکه می خواهیم راهی برای کمک به همنوعانمان بیابیم. با این اوصاف تکلیف چیست؟ چگونه می توان وظیفه شهروندی، انسانی و شرعی خود را در قبال هموطنان به انجام رسانید؟ آیا بار دیگر دیوارهای مهربانی را علم کنیم، با اینکه می دانیم بسیاری از فقرا به دلیل غرور و شرمشان حاضر نیستند از لباس های قرار داده شده بر روی آن استفاده کنند؟

جواب به سادگی و صراحت منفی است. برای کمک به هموطنان فقیرمان بهترین راه کمک به موسسات مردم نهادی است که در این زمینه فعالیت می کنند. موسساتی که با کمی پرس و جو می توان به راحتی پیدایشان کرد و فهمید آیا قابل اعتماد هستند یا خیر. این گونه موسسات معمولا به دلیل تجربه ای و مطالعاتی که در این زمینه دارند نیازهای اصلی فقرا را می دانند و آن ها را با توجه به شرایط خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی شان طبقه بندی کرده اند.

به طور مثال خانواده ای ممکن است در تامین مواد خوراکی با مشکل مواجه باشد و خانواده ای دیگر در تامین پوشاک یا مسکن و یا امکان تحصیل فرزندان. از طرفی نحوه برخورد با فقرا و تکریم و حفظ احترامشان جزو مهم ترین و اصلی ترین پارامترهای این نوع فعالیت هاست. لذا بهترین کار سپردن کار به دست کاردان است.

فراموش نکنید همچنان که هوا سردتر و سردتر می شود، زمان و مهلت ما برای کمک به بچه هایی که لباسی برای پوشیدن و غذایی برای خوردن ندارند به پایان خود نزدیک تر و نزدیک تر می شود. پس اگر واقعا خود را مسلمان و ایرانی می دانیم هر چه زودتر موسسه قابل اعتمادی را یافته و برای انجام وظیفه انسانی مان بشتابیم.

شما همراهان ویندوزسنتر چه موسسات یا راه های دیگری برای کمک به هموطنانمان می شناسید؟

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour