بررسی عملکرد مایکروسافت در سال 2016

بررسی عملکرد مایکروسافت در سال 2016

این است عملکرد 2016 مایکروسافت!

مایکروسافت سال فوق العاده ای را در 2016 داشت.این کمپانی در این سال، چندین خبر پرسر و صدا داشت، که در دنیای تکنولوژی طوفان به پا کرد. بسیاری، مایکروسافت را، اپل جدید نامیدند، که این به خودی خود یک تعریف محسوب می شود. با این حال، با نزدیک شدن سریع 2017، وقت آن رسیده که نگاهی به بزرگترین لحظات ماکروسافت در 2016 بیاندازیم و برای سال جدید آماده شویم. برای بررسی بیشتر با ویندوزسنتر همراه شوید.

آپدیت سالگرد ویندوز 10

در این سال شاهد عرضه اولین آپدیت ویژگی های اصلی ویندوز 10 بودیم. که به عنوان “آپدیت سالگرد” نامیده می شود. این نسخه دارای بهبودهایی در منو استارت، مرکز اقدام، تنظیمات و Microsoft Edge بود و ویژگی های جدیدی مثل Windows Ink, Windows Hello در مرورگر، و بسیاری ویژگی های بیشتر را معرفی کرد.

آپدیت سالگرد، برای دومین بار، در 2 آگوست برای تمامی کاربران ویندوز 10 شروع به نقش آفرینی کرد. و در حال حاضر حدود 86% بازار ویندوز 10 را در اختیار دارد. این باور نکردنیست! و نیز خبری فوق العاده برای توسعه دهندگانش می باشد، چون این بدین معنیست که آنها دیگر نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد تکه تکه شدن بین نسخه های مختلف ویندوز 10 را داشته باشند.

ویندور 10 موبایل نیز تا حد زیادی از آپدیت سالگرد بهره برده است، در حالی که این نسخه، اولین نسخه ویندوز 10 موبایل است که احساس می شود، کامل است. در این نسخه چندین باگ نرم افزاری برطرف شده، عملکرد بهبود یافته، و ویندوز 10 و ویندوز 10 موبایل را به همدیگر نزدیکتر کرده است.

پلتفرم فراگیر ویندوز!

مایکروسافت پلتفرم یونیورسال

پلتفرم جهانی ویندوز، امسال جهانی تر شد. این کار با معرفی برنامه های کاربردی جهانی برای Xbox One انجام شد. این کار باعث به راه افتادن بازار جدیدی از برنامه های کابردی Xbox و در اصل باعث تبدیل آن به یک کامپیوتر بسیار ساده شد. توسعه دهندگان هم اکنون می توانند برنامه هایی با هدف ویندوز 10، ویندوز 10 موبایل، HoloLens،IoT و Xbox One بسازند.

این یک شاهکار باور نکردنی است، مخصوصاً، با در نظر گرفتن اینکه مایکروسافت یکی از اولین هایی است که یک پلتفرم جهانی را ایجاد کرده است که برای انواع مختلف دستگاه ها کار می کند. توسعه دهندگان حالا میتوانند با استفاده از همان ابزار ها و دارایی های مشابه برای ساخت نرم افزار های ویندوز 10، برنامه های کاربردی را برای بیش از 20 ملیون دارنده Xbox One ، بسازند. این قابل توجه است.

نه تنها این، مایکروسافت یک ویژگی جدید با نام ایکس باکس بازی در هرکجا معرفی کرد، که به توسعه دهندگان اجازه ساخت بازی برای Xbox One و ویندوز 10 را می دهد، و همگام سازی بازی، میتواند موجب صرفه جویی و مجوز در همه این دستگاه ها شود. این بدین معنی است که ایکس باکس بازی در هر کجا میتواند هم بر روی ویندوز 10 اجرا شود و هم بر روی Xbox One، باور نکردنیست!

پروژه اسکورپیو

مایکروسافت اکس باکس اسکورپیو

مایکروسافت در این سال، با اعلام برند جدید کنسول خود، کل صنعت بازی را شگفت زده کرد. برنامه ریزی ها برای راه اندازی این کنسول در پاییز 2017 انجام شده است. در ابتدا ماکروسافت برنامه ای برای معرفی Project Scorpio در 2016 نداشت، اما با افزایش فشار از سوی سونی و PlayStation 4 Pro این کمپانی احساس کرد که نیاز دارد چیز جدیدی را به بیرون عرضه کند تا گیمر ها بدانند که مایکروسافت در مورد بازی کردن 4K جدی و مصمم است.

اعلان Project Scorpio رسید تا علاقه مندان به بازی را در سرتاسر جهان متحیر کند و حتی علاقه ی گیمر های سایر کنسول ها را برانگیخت. مایکروسافت در حال ساخت قدرتمندترین کنسولی است که تا کنون عرضه شده، – حتی بیشتر PlayStation 4 Pro- این کنسول ارائه کننده 4K 60fpsدر “بالاترین کیفیت پیکسل” است…ای چه معنی می دهد.

اعلان Project Scorpio ممکن است یکی از بزرگترین اعلان های ماکروسافت در 2016 باشد، و ما بی صبرانه منتظر دیدن این که چه برنامه ای برای این پلتفرم در 2017 وجود دارد، هستیم.

هولولنز ها به فروش می رسند!

مایکروسافت هالولنز

مایکروسافت هولولنز در ژانویه 2015 پرده برداری شد. اما تا اوایل امسال، توسعه دهندگان توانایی خرید آشکار و استفاده و یا توسعه آن را در خانه نداشتند. هولولنزهایی که برای فروش رفتند، گام اول تا آوردن هولوانز به عنوان محصول کاملا برجسته برای بازار مصرف کنندگان، را برداشتند. و اگرچه این اتفاق هنوز رخ نداده است، رسیدن هولولنز به دست توسعه دهندگان به مایکروسافت اجازه ساخت یک اکوسیستم سالم از برنامه های هولو، که توانایی استفاده از HoloShell را دارند، را می دهد.

به علاوه، هولولنز ها اخیرا در چند کشور جدیدی مثل بریتانیا، فرانسه و استرالیا به فروش رسیده اند. حالا تعداد بیشتری از توسعه دهندگان توانایی ساخت برنامه های هولو را دارند.

Surface Studio

مایکروسافت سرفیس استودیو

مایکروسافت امسال با معرفی Surface Studio همه ما را متحیر کرد. مشخص شده بود که این کمپانی علاقه مند به ساخت یک “همه-در-یک-PC” است، اما ما دقیقا نمیدانستیم که چه نقشه ای برای این منظور دارند. هنگامی که از آن پرده برداری شد، مردم شروع به صحبت در مورد آن کردند.

Surface Studio یکی از همه-در-یک هایی است که برای حرفه ای ها و طراحان ساخته شده است. و اساسا مایکروسافت را به نقشه حرفه ای ها، که در حال حاضر به مک گره خورده اند، برگرداند. به علاوه در ویدئو ارائه شده، از آهنگ های مختلفی از “تخیل پاک” استفاده شده است، که باعث می شود ما فکر کنیم نقش کوچکی در شیوع ویروسی ویدیوی گفته شده، داریم.

با بیش از 10 ملیون بازدید در یوتیوب، پرده برداری Surface Studio، بیشترین بازدید را در ویدئو های پرده برداری داشته است، به لایک های Surface Pro 3 ،Surface Book و Surface RT اصلی، آسیب می رسانده است. این شاهکار کمی نیست، و چیزی است که باید همه ما را تحت تاثیر قرار دهد.

Windows 10 Creators Update

مایکروسافت

اپدیت creators ویندوز 10، نسخه بعدی اصلی ویندوز 10 است، که برنامه ریزی برای راه اندازی آن در اوایل 2017 شده است و چندین ویژگی جدید را برای سازندگان به ارمغان می آورد. ویژگی های جدیدی مثل نقطه سه بعدی، هولوشل برای VR، نوار عمومی، همگام سازی بهتر میان دستگاه ها و بسیاری چیز های دیگری که همه برای نمایش در آپدیت سازندگان، طراحی شده اند.

به علاوه، آپدیت creators، اولین نسخه ویندوز 10 خواهد بود که دارای ویژگی کورتانا بر روی دستگاه های IOT است، که به سازندگان سخت افزار اجازه ساخت دستگاه های مربوط به کورتانا، مثل آمازون اکو و خانه گوگل، را می دهد. این کار بزرگی است و شگفت انگیز است که ببینیم مایکروسافت در حال ساخت کورتانا در فضاهای بیشتری از ویندوز 10، شامل تجربه راه اندازی که اخیراً پرده برداری شد، است.

مایکروسافت همچنین راه دریافت آپدیت های اصلی را بهبود بخشید، که دیگر نیازی به دانلود کل ورژن جدید ویندوز در هر بار آپدیت اصلی جدید، نیست. با آپدیت creators، تنها بیت ها و قطعات جدید که تغییر کرده اند، دانلود خواهند شد، که باعث کاهش اندازه دانلود به طور چشمگیری می شود و سرعت فرایند ارتقاء کلی را بهبود می بخشد.

Windows 10 on ARM

مایکروسافت

این احتمالاً بزرگترین و قابل توجه ترین اعلان بیرون آمده توسط مایکروسافت در سال 2016 است: آنها قرار است ویندوز 10 کامل، با پشتیبانی برنامه های Win32، را بر روی پردازنده های موبایل ARM، قرار دهند. بله این بدین معنی است که ویندوز 10 که می شناسید و دوستش دارید میتواند بر روی پردازنده جدید جدید Snapdragon اجرا شود، که دنیای جدیدی از فرصت ها را برای سازندگان سخت افزار، باز می کند.

تصور کنید، یک ویندوز 10 PC بسیار باریک با یک باتری فوق العاده، که توسط یک پردازنده Snapdragon طراحی شده است. و یا یک گوشی هوشمند که می تواند به یک ویندوز 10 PC  کامل، بدون اتصال به یک رایانه کامل، تبدیل شود. حالا این نوع از وسایل، ممکن هستند، حالا که ویندوز 10 کامل بر روی ARM می آید.

مهم ترین بخش این اعلان این است که مایکروسافت همچنین در حال آوردن پشتیبانی Win32 بر روی این دستگاه های ARM است. در تلاش های قبلی مایکروسافت در مورد دستگاه های ARM -ویندوز RT- دیده شد که برنامه های کلاسیک و حساس Win32 رها شده اند و منجر به شکست RT شد، اما با ویندوز 10 بر روی ARM ،مایکروسافت در حال شبیه سازی کامل سیستم عامل است.

در آینده چه خواهد شد؟

مایکروسافت سال فوق العاده ای را در 2016 داشت. اکنون زمان نگاه به جلو، یعنی 2017، رسیده است. چه چیزی می تواند در سال آینده برای مایکروسافت رخ دهد؟ آیا آنها نهایتاً یک تلفن Surface  را معرفی خواهند کرد؟ آیا ما می توانیم بازی های رایانه کامل را بر روی Project Scorpio ببینیم؟ و یا شاید یک Surface 4 با پردازنده ARM؟ چه کسی می داند.

نظر شما در مورد عملکرد مایکروسافت در 2016 چیست؟

نظراتتان را با ویندوزسنتر در میان بگذارید!

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: windowscentral[/column]

محمد ترکیان وب‌سایت
محمد ترکیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی فرایند ،دانشگاه تربیت مدرس تهران. توی دنیای امروز کمتر کسی پیدا میشه که علاقه مند به دنیای تکنولوژی نباشه، خوشحال میشم بتونم کمی اطلاعاتتون رو در این زمینه جذاب بالا ببرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.