با اسطوره‌ ویندوزفون آشنا شوید!

با اسطوره‌ ویندوزفون آشنا شوید!

وقتی که اسم اسطوره‌ی بروزرسانی در دنیای تکنولوژی را میشنویم ناگهان یاد آیفون میوفتیم. گوشی که طرفداران اپل بعد از هر بروزرسانی نرم‌افزاری یا یک آیفون جدید با شیپور و طبل در تمامی سایت‌ها تبلیغات شدیدی را راه می‌اندازند و حرف از بروزرسانی بی‌نظیر این گوشی در طول این سال‌ها می‌زنند. اما یک رقیب جدی برای شکستن رکورد بروزرسانی‌های ایفون 4اس وجود دارد و آن هم چیزی نیست جز لومیای کبیر920 ! لومیای که هنوز هم از افتخارات نوکیا محسوب می‌شود. با ویندوزسنتر همراه باشید…

لومیا 920 یک اسطوره است و هرگاه اسم این اسطوره را به گوشم می‌خورد ناخداگاه به احترامش می‌ایستم و برای این شاهکار نوکیا یک جیغ و دست و هوورای بلند می‌کشم! این گوشی واقعا در نوع خود بی‌نظیر بود و ویزگی‌های منحصر به فردی داشت که کاربران سامسونگ٬ اپل و اچ‌تی‌سی برای داشتن آن‌ها در گوشی‌های خود غبطه می‌خوردند. اما چرا لومیا 920 را اسطوره خطاب می‌کنیم؟

بگذارید بازگردیم به سال 1391 و ماه آتشین شهریور. روزگاری که نوکیا متاسفانه وضعیت خوبی نداشت و دوست‌داران تکنولوژی نگران حال این شرکت بی‌نظیر تکنولوژیک بودند. بسیاری از طرفداران این شرکت باسابقه منتظر معرفی یک گوشی بی‌نقص و بی‌نظیر بودند. تلفن‌همراهی که برخی از دوستان چینی زحمت کشیدند و برخی از مشخصات و عکس‌های آن را لو دادند (لومیا اگر لو نرود لومیا نیست). اما روز 15 شهریور 91 روز خاص و خاطره انگیزی برای من بود. روزی که لومیا 920 معرفی شد.

6eb15721-a8c0-4d7a-b8b2-37a1809d249d

لومیا 920 آمده بود که وضعیت نابه‌سامان نوکیا را بهبود بخشد. لومیا 920 محصول مشترک مایکروسافت و نوکیا بود و نوکیا برای قدرت بخشیدن به لومیا 920 ویندوزفون 8 را برگزیده بود. نسخه‌ی جدید ویندوزفون که قرار بود به ویندوزفون جان تازه‌ای بدهد. ویندوزفون 7.5 موفق شده بود تا سبک جدیدی را در سیستم‌عامل‌های همراه ایجاد کند اما این تغییر طراحی و سبکی خاص تنها برای جذب کاربر کافی نبود. بگذارید با شما رو راست باشیم. عملا ویندوزفون 7.5 در مقابل رقبا حرفی برای گفتن نداشت. محدودیت‌های عجیب و غریب نرم‌افزاری ٬ تعداد کم نرم‌افزارها در استور و محدودیت عجیب و غریب سخت افزاری برای ساخت کانفینگ‌های متفاوت سخت‌ افزاری موجب شد تا ویندوزفون 7.5 متحمل یک شکست بسیار سخت شود. مایکروسافت متوجه این شکست شد و تلاش کرد تا خود را جمع و جور کند. ویندوزفون 8 اولین نشانه‌ی علنی از سوی اهالی ردموند برای جذب کاربران بیشتر بود. نسخه‌ی جدید ویندوزفون برای اولین بار با لومیا 920 به بازار عرضه شد.

543deba2-a255-4600-9661-7cac999fc85d

هیچ‌گاه یادم نمی‌رود که آن روز الوپ و بالمر با چه غرور خاصی لومیا 920 را معرفی کردند. لومیا 920 را بهترین خواندند و آن را یک قاتل برای آیفون و سری گلکسی خواندند.

در هنگام معرفی لومیا 920 استور ویندوزفون تنها 100000 نرم‌افزار داشت. لومیا 610 به تازگی در بازار‌های آسیا و آفریقا عرضه شده بود و لومیا 900 هنوز هم از کاربران دلبری می‌کرد. اما چه چیزی باعث شد که لومیا 920 یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند در سال 2012 شود؟

صفحه نمایشی شفاف و پویا

Jo Harlow در هنگام توصیف صفحه نمایش لومیا 920 گفت: ما یکی از بهترین پنل‌های LCD را در این گوشی به کار برده‌ایم. در این گوشی از تکنولوژی Nokia PureMotion HD+ استفاده کرده‌ایم و یک صفحه‌نمایش پرنور ٬ شفاف و دقیق را برای شما هدیه آورده‌ایم. لومیا 920 عملکرد فوق العاده‌ای در زیر نور آفتاب دارد و این بی‌نظیر است. (البته این گوشی نتوانست در زیر نور آفتاب حتی به گردپای نوکیا 808 برسد. جالب است بدانید که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نوکیا 808 هنوز هم یکی از بهترین ها در زیر نور آفتاب است)

nokia-lumia-920-2

دوربینی نابود کننده

اوه اوه اوه. هنوز هم وقتی یاد زمانی می‌افتم که در مراسم معرفی لومیا 920 نمونه عکس گرفته شده توسط لومیا 920 که همان لحظه ثبت شده بود بر روی سن به نمایش در آمد و تمامی حضار ناخداگاه شروع به دست زدن کردند. دوربین این گوشی یک شاهکار بود. دوربین این گوشی هنوز مدعی بهترین بودن است. حتی با وجود لومیا 930 و 1520 و 950 . تکنولوژی Pureview امکان بازماندن بیشتر شاتر دوربین را فراهم می‌کرد و این باعث می‌شد که در هنگام تاریکی تصاویر بسیار روشن‌تر ثبت شوند. هنوز هم وقتی که اسم کارل زایس می‌آید تن تمامی طرفداران اپل و سامسونگ به لرزه در می‌آید و در مقابل لنز‌های این شرکت آلمانی تنها سکوت می‌کنند. دوربین 8 مگاپیکسلی لومیا 920 در سال 2012 به عنوان یکی از بهترین دوربین‌‌‌های قرار داده شده بر روی تلفن‌های همراه انتخاب شد.

920-camera

اگر میتونی منو بشکون!

دوست دارم اسم نوکیا را طلایه دار کیفیت و مقاومت بنامم. نام نوکیا لومیا 920 با مقاومت بی‌نظیر و استقامت در برابر ضربه و شکستن و خورد شدن و له شدن عجین شده است. یادتان می‌آید؟ دیوید رحیمی خیلی تلاش کرد که لومیا 920 را از بین ببرد و در آخر هم موفق شد اما به چه قیمتی؟ او بیش از 10 بار این گوشی را با چوب بیسبال پرتاب کرد و در آخر گوشی به صورت لایه لایه در آمد. لومیا 920 هنوز هم سالم بود. تنها صفحه‌نمایش آن از بین رفته بود اما قطعاتش هنوز هم سالم بودند. لومیا 920 مقاومت بی‌نظیرش را مدیون پلی‌کربنات با کیفیت و سیستم خاص نوکیا بود. لومیا 920 برای آن که یکی از مقاوم‌ها باشد مجبور شد یک گوشی ضخیم شود و این ضخامت متاسفانه موجب شد که بعضی آن را به پاره آجر تشبیه کنند.

Phone-Buff-Lumia-920-lankku

بروزرسانی پا به پای پرچمداران. لومیا 920 در بروزرسانی حریف می‌طلبد

لومیا 920 با ویندوزفون 8 عرضه شد و در هنگام عرضه از نخستین نسخه‌ی ویندوزفون 8 بهره می‌برد. این گوشی تاکنون تمامی نسخه‌های ویندوزفون را دریافت کرده است و حالا آماده‌ی دریافت ویندوز 10 موبایل می‌باشد. در لیست پایین بروزرسانی‌های اصلی که لومیا 920 دریافت کرده است را می‌بینید. (لازم به ذکر است که لومیا 920 تعدادی بروزرسانی کوچک و مخصوص به خود را نیز در ادوار مختلف دریافت کرده است که با توجه به کم اهمیت بودن آن‌ها از ذکرشان خودداری کرده‌ایم)

Phone update

Windowsphone 8

Windowsphone 8 GDR1

Windowsphone 8 GRD2

Windowsphone 8 GRD3

WindowsPhone 8.1

Windowsphone 8.1 GRD1

Windowsphone 8.1 GRD2

و بزودی: windows 10 Mobile

هر یک از این بروزرسانی در فواصل تقریبا 8 ماهه عرضه می‌شدند و هر یک ویژگی های خاصی داشتند که در پست‌های زیر به آن‌ها پرداخته ایم. برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های مختلف ویندوزفون خواندن این مقالات خالی از لطف نیست

بررسی تاریخچه ویندوز فون از ابتدا تا ویندوز ۱۰ موبایل – قسمت اول

بررسی تاریخچه ویندوز فون از ابتدا تا ویندوز ۱۰ موبایل – قسمت دوم

بررسی تاریخچه ویندوز فون از ابتدا تا ویندوز ۱۰ موبایل – قسمت سوم

بررسی تاریخچه ویندوز فون از ابتدا تا ویندوز ۱۰ موبایل – قسمت چهارم

بررسی تاریخچه ویندوز فون از ابتدا تا ویندوز ۱۰ موبایل – قسمت پنجم

 منتظر مقالات اختصاصی دیگر باشید…

عارف کمانی وب‌سایت
تحلیلگر و طرفدار شش دونگه‌ی ویندوز٬ مایکروسافت٬ استقلال و کیک بوکسینگ. گیتار میزنم و عاشق موسیقی هستم. در تنهایی‌ام موسیقی گوش می‌کنم و موسیقی می‌زنم. راه‌های ارتباط با من: kamani.aref@outlook.com instagram.com/arefkamani77

‫13 نظر

 • mehdi گفت:

  Legend……………..

 • پیام گفت:

  الان دارن با خود اسطوره کامنت میذارم
  اگه نوکیا ۹۲۰ رو با اندروید میداد الان تو جایگاه اول بود
  هنوز اولین لحظه ای که از جعبه درش اوردم یادمه ‎:D عجب گوشی
  ولی دیگه از ماه بعد باید جای خودش رو به ۹۵۰ ایکس ال بده و بره برای آسوده خوابیدن تو جعبه

 • عليرضا گفت:

  همین الانم دیگه گوشت کوب شده خدایی ٨٣٠که میان رده نکیاست رامش از ٩٢٠خیلی بهترو کامل تره من با اخرین اپدیت کلی از امکانات ٨٣٠رو ندارم

 • عليرضا گفت:

  ما از ماکروسافت به اندازه ماکروسافت انتظارداریم ولی مثل اینکه زیادی هستش امیدوارم این غول تکنولوژی صدایه مارو بشنوه و از موفقییت های شرکتی مثل اپل درس بگره
  خدایی یه نگا به استور ایفن بندازید یه نگام به استوره ماکروسافت
  یه نگا به پشتیبانی گوشی ایفون بندازیدو یه نگا به پرچمدارای قدیمی مثل ٩٢٠که الان فقط یه پار اجر بدرد نخورن
  حالا ماکو بد کلی وقت میخواد یه اپدیت بده اونم چی تازه داره دنبال کمبوداش میگرده به حرف هیشکی هم گوش نمیده فقط خودش.
  حالا میخواد مشتری خوشش بیاد میخواد نیاد
  فقط امید وارم ویندوز ١٠مثل ٨.١ نباشه هرچند که همینم میشه چون قدرت یه سیستم عامل به نرمافزارای کاربردی هستش که روش نصب میشه که اونم با استوره داغون امکان نداره

 • Yaya گفت:

  سلطانیه برا خودش . خیلی خوشحالم که بعد ۲ سال و خورده ای هنوز دوست دارم ازش استفاده کنم . با همین سارژ وایرلسش به چه آیفون دارایی پز دادم :)
  اگه اپدیت برا این گوشی نیاد خیلی نامردیه نگاه به درصدش تو بازار بندازی خیلیا استفاده میکنن .

 • mehdi گفت:

  واقعا ٩٢٠ سلطانه

 • محمد نظری گفت:

  من هم 830 دارم و هم 920 … 920 واقعا یک اسطوره هست…دوست داشتنی به معنای واقعی

 • علیرضا گفت:

  حیف شد همین چند روز پیش فروختمش :cry: :cry: :cry:

 • Gonzalez گفت:

  من یه اچ تی سی 8x که هیچی از 920 کم نداره خداییش ، از لحاظ ظاهر هم بی نهایت زیباست! ولی پشتیبانیش خرابش کرده ! htc لامصب چسبیده به اندروید.

 • لی لی گفت:

  به نظر من از نظر قیافه خیلی خیلی خیلی عالیه.. من میخواستم اینو بخرم ولی شرایطشو نداشتم.. اما بعدش شبیه شو خریدم ۱۰۲۰

 • رهگذر گفت:

  وینفون 7.8 هم در نوع خودش عالی بود من هنوز دوستش دارم ;-)

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.